o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Prezenty dla kawoszy

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Znasz osobę, dla której parzenie kawy to nie zwykła czynność, ale prawdziwy rytuał, któremu oddaje się bez reszty? Ciągle wyszukuje kawowe perełki i trenuje kubki smakowe oraz węch w rozpoznawaniu nut tworzących kompozycje ziaren speciality? Sprawdź, jakie prezenty dla kawoszy będą odpowiednie dla pasjonatów oraz co przygotowaliśmy dla smakoszy, którzy chcieliby przygotowywać lepsze napoje umilające codzienność.

Pomysł na prezenty dla kawoszy – co można podarować wielbicielom kawy?

Odkąd odkryliśmy, że kawę można zaparzyć nie tylko wsypując proszek do szklanki i zalewając wrzątkiem, ten charakterystyczny napój stał się przedmiotem pasji wielu osób. Szukają one metod alternatywnych i odkrywają różnice między arabiką a robustą oraz ziarnami uprawianymi w Brazylii a Wietnamie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej miłośników espresso pojawia się w naszym otoczeniu. Jakie prezenty dla kawoszy można im wręczyć, aby wpisać się w tak szeroki temat? Dobrym pomysłem na upominek będzie np.:

 • wyjątkowa kawa speciality, np. z Etiopii, Kenii, Salwadoru, Gwatemali lub wybrana na podstawie profilu smakowego (np. z posmakiem brownie, kwiatów, fig);
 • sprzęt do alternatywnych metod parzenia kawy, np. dripper, aeropress, ekspres moka, frencz press;
 • dobrej jakości młynek do kawy;
 • dokładna waga do odmierzania ziaren;
 • mobilny ekspres do kawy
 • elektryczny spieniacz do mleka;
 • filiżanki do espresso lub cappuccino, szklanki do większych napojów kawowych;
 • plakat z kołem aromatów i nut smakowych kawy;

Jeśli nie chcesz inwestować w przedmioty materialne lub po prostu nie masz na tyle szerokiej wiedzy na temat kawy i sprzętów do jej parzenia, aby sprostać oczekiwaniom pasjonata, wybierz prezenty dla kawoszy w formie przeżyć. W Katalogu Marzeń przygotowaliśmy kilka propozycji, które pozwolą Twojej bliskiej osobie na prawdziwy rozwój. Dzięki kursom, warsztatom, degustacjom i smakowitym podróżom jej umiejętności i wiedza skoczą na wyższy poziom, a dzień wręczania upominku stanie się niezapomniany.

Prezenty dla kawoszy, którzy chcą być coraz lepsi w parzeniu kawy

Najlepszym prezentem dla kawosza, który każdego dnia próbuje swoich sił w latte art lub wydobywaniu jeszcze pełniejszych nut smakowych z kawowej esencji, będzie profesjonalny kurs baristy. Zajęcia odbywają się w Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu (dwa miejsca do wyboru). W Warszawie odbywa się kurs na poziomie zaawansowanym. 

Podczas profesjonalnych warsztatów uczestnik będzie mógł:

 • poznać drogę ziarenka kawy od plantacji aż do kubka, a więc zapoznać się ze specyfiką uprawy, późniejszymi technikami obróbki i wypalania oraz tajnikami parzenia;
 • zobaczyć, jak przyrządzić różnego rodzaju napoje kawowe zgodnie z fachowymi technikami;
 • współpracować z doświadczonym i dyplomowanym baristą oraz oglądać mistrza w akcji.

Ponadto otrzyma wszystkie niezbędne materiały potrzebne do parzenia kawy w różnych odsłonach.

Dla początkujących kawoszy z Krakowa przygotowaliśmy również warsztaty „Zostań domowym baristą”, które wprowadzą w świat profesjonalistów. Podczas tego kursu osoba obdarowana pozna ogólne wiadomości na temat ziaren kawy. Dowie się również, od czego zależy jakość ziaren i naparu oraz skąd pojawiają się tak duże różnice w cenach kawy. Specjalista podpowie też: jak ją przechowywać, jakie są metody parzenia oraz jakie wybrać mleko i inne dodatki. Pokaże również kilka metod alternatywnych: french press, aeropress, moka, drip. Na zakończenie uczestnik otrzyma też certyfikat ukończenia kursu. Taka pamiątka będzie dodatkowym prezentem dla kawosza.

Znajomy kawosz lubi poszerzać swoją wiedzę nie tylko na temat kawy? Sprawdź inne kursy baristy, barmana lub sommeliera w Katalogu Marzeń>>

Prezenty dla kawoszy, którzy chcą wyostrzyć swoje zmysły i poznać nowe smaki

Za smak i aromat kawy odpowiada ponad tysiąc związków chemicznych. W konsekwencji te najważniejsze cechy można opisać przy pomocy całego koła, na którym zapisane są poszczególne nuty, np. cytrusowe, kwiatowe, orzechowe, kakaowe, ale też bardziej nietypowe jak: fenolowe, terpenowe czy słodowe. Jeśli znajomego miłośnika kawy inspiruje raczej odkrywanie kompozycji smakowych, a nie sam proces parzenia, najlepszym prezentem dla kawosza będzie degustacja kawy. Zabierz go/ją do krakowskiego Smaku Sztuki, by poznał/a różnice między ziarnami z: Kolumbii, Etiopii, Kenii, Brazylii, Gwatemali i Sumatry.

Podczas wydarzenia nie zabraknie możliwości samodzielnego parzenia wyjątkowych kaw speciality oraz wykładu na temat historii pochodzenia naparu. Pasjonaci zdradzą też liczne ciekawostki i podzielą się wiedzą.

Szukasz romantycznych prezentów dla kawoszy lub chcesz obdarować znajomą parę, np. rodziców, dziadków lub przyjaciół? Smak Sztuki organizuje również degustację kawy dla dwojga. To dobry pomysł na ciekawe spędzenie czasu oraz elegancki upominek dla osoby pasjonującej się pobudzającym naparem.

Smakowanie i odkrywanie nowych kompozycji przygotowanych przez znamienitych baristów, sommelierów, kiperów czy szefów kuchni poszerza horyzonty i otwiera kubki smakowe na nowe doznania. Warto rozwijać swoją wiedzę na temat różnych składników wykorzystywanych do przygotowywania posiłków i napojów, by później łatwiej rozróżniać je np. w ulubionej kawie. Dlatego dobrym pomysłem na prezenty dla kawoszy będą inne degustacje, np. wina z sommelierem, piwa z warsztatami kiperskimi, najsłynniejszych herbat świata lub różnych kuchni.

Ciekawym doświadczeniem dla smakoszy może być też kolacja w ciemności, która pozwoli na wyostrzenie zmysłów. Dzięki nietypowym okolicznościom smaki potraw oraz serwowanych napojów mogą nabrać zupełnie innego wyrazu.

Najlepsze prezenty dla kawoszy – podróże szlakiem najlepszych kawiarni i palarni w Polsce

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wykupienie podróży do Wietnamu, Brazylii, Wietnamu lub Indii, by pokazać bliskiej osobie uprawy kawy, zdecyduj się na inną podróż w ramach upominku. Moda na kawy speciality i ich alternatywne parzenie już dawno dotarła do Polski, dlatego również w naszym kraju znajdziemy ciekawe palarnie i kawiarnie, w których można spróbować najsłynniejszych gatunków ziaren o różnym stopniu wypalenia na świeżo. Takie miejsca bez trudu znajdziesz w większych miastach, ale też małych miasteczkach, gdzie też mieszkają prawdziwi pasjonaci. Zobacz weekendy i wycieczki z Katalogiem Marzeń i znajdź wyjątkowy prezent dla kawosza.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2023-09-01

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!