o prezentach

Wydaj min. 150 zł na prezenty i odbierz 100 zł na kolejne zakupy! Szczegóły promocji >>

Odważne, kochane, inspirujące - porozmawiajmy o kobietach

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-04-20

Przedsiębiorcza mama, która jest w stanie robić kilka rzeczy jednocześnie i zawsze gotowała ciepły rosołek, by ulżyć Ci w chorobie?. Odważna babcia, która niedawno skoczyła ze spadochronem? Siostra, która wyruszyła na podbój ośmiotysięcznika? Przyjaciółka, która towarzyszy Ci w każdej, nawet najbardziej szalonej przygodzie? Porozmawiajmy o kobietach! 

Według danych statystycznych ponad 50% populacji Polski to kobiety, a w 2050 roku Polek ma być ponad 17 milionów. W historii zapisało się mnóstwo inspirujących kobiet, takich jak noblistka Maria Skłodowska-Curie, działaczka społeczna Irena Sendlerowa, poetka Wisława Szymborska, aktorka Helena Modrzejewska czy reżyserka Agnieszka Holland. Te nazwiska z pewnością kojarzy każdy z nas, ale czy to właśnie one inspirują nas na co dzień? 

Czy masz w życiu kobietę, która Cię inspiruje? 

Takie właśnie pytanie postanowiliśmy zadać Wam, Marzycielom, których spotkamy na ulicy. Po raz kolejny wyruszyliśmy w miasto, tym razem z hasłem #porozmawiajmyokobietach. Do zwierzeń namawialiśmy każdego, panie i panów, bo przecież świętować Dzień Kobiet można (a nawet trzeba!) niezależnie od płci. 

Co nas ogromnie ucieszyło i zaskoczyło? Że większość z Was wymieniła kobiety z najbliższego otoczenia jako te najbardziej inspirujące. Pojawiła się silna mama, która jest jednocześnie najlepszą przyjaciółką. Wyrozumiała siostra, która wspierała swojego brata w nauce. Nieustraszona babcia, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu szczęścia, bez znajomości języka i wbrew temu, co mówili inni. 

Namawialiśmy Was też, abyście dzwonili do tych właśnie inspirujących kobiet i powiedzieli im, jak wiele dla Was znaczą. Jakie były reakcje? To mieszanka zaskoczenia, rozczulenia, troski. Bliskie Wam kobiety nie spodziewały się, że zadzwonicie tylko po to, by powiedzieć, że są dla Was takie ważne. 

Wreszcie, każda z nich odwzajemniła miłe słowa, dzięki czemu nasi rozmówcy dowiadywali się, że są równie ważni, inspirujący i kochani. 

Jaki płynie z tego wniosek? Oszczędnie dajemy pochwały, choć dobre słowo potrafi dodać skrzydeł. Dlatego zachęcamy Was, byście częściej sprawiali radość swoim bliskim, niech wiedzą, że są dla Was najważniejsi. 

Mimo chwil zawahania (Czy wypada dzwonić? Czy nie będę przeszkadzać?) i nieśmiałości, niemal każdą rozmowę kończyliście słowami "Kocham Cię". Musisz to zobaczyć: 

Co nas inspiruje w kobietach? 

Siła do podążania własną ścieżką i mówienia głośno o swoich potrzebach. Upór w dążeniu do spełnienia swoich marzeń i zdolność do niepoddawania się w obliczu różnych trudności. Podziwiamy kobiety za odwagę do dokonywania zmian i sprawczość, a także ciepło i opiekę. To, że zawsze możemy na nie liczyć. 

A czy Ty masz w swoim życiu jakąś inspirującą kobietę? Opowiedz nam o niej w komentarzu. 

Kto daje prezenty na Dzień Kobiet? 

Historia Dnia Kobiet sięga końca XIX wieku, kiedy to grupa pań zrzeszonych w Socjaldemokratycznej Partii Ameryki postanowiła zorganizować protest przeciwko nierównościom społecznym i złym warunkom pracy. Pierwszy Dzień Kobiet „świętowano” w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. 

Dwa lata później Dzień Kobiet obchodzono też w Europie, m.in. w Niemczech, Austrii, Danii i Szwajcarii. W Polsce, jak zapewne kojarzysz, 8 marca był wykorzystywany w celach propagandowych i właśnie dlatego wielu osobom to święto jawić się może jako niepotrzebny „wymysł”. 

Tymczasem we Włoszech w Dzień Kobiet (nazywany Festa della Donna) mężczyźni wręczają kobietom kwiaty, a w restauracjach serwowane są dania specjalnie dla pań. Wyjście do restauracji, na przykład na kolację w ciemności, z pewnością ucieszyłoby niejedną kobietę również w Polsce. 

Podobnie jest w Niemczech, gdzie z okazji Frauentag odbywają się różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, a kobietom zwyczajowo wręcza się kwiaty i upominki. W Rumunii i Portugalii kobiety spotykają się na przyjęciach i obiadach wyłącznie w babskim gronie. W wielu miejscach na świecie, 8 marca pozostaje dniem, w którym zwraca się uwagę na osiągnięcia kobiet. 

Czy kobiety w ogóle oczekują prezentów 8 marca i kto właściwie miałby im je wręczać? Oczywiście, drobny upominek na Dzień Kobiet od mężczyzn to szalenie miły gest, dzięki któremu każda z pań poczuje się doceniona i ważna. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by panie wręczały prezenty sobie nawzajem, albo doceniły same siebie. Mamy zatem kilka pomysłów: 

  • Zrób prezent samej sobie, ciesz się tym, że jesteś kobietą i doceniaj siebie, 
  • Podaruj prezent swojej mamie, babci, siostrze, przyjaciółce, doceń to, że jest przy Tobie, 
  • Świętujcie Dzień Kobiet w babskim gronie — wybierzcie się na ekskluzywny masaż lub degustację wina

Nie tylko my uważamy, że w Dzień Kobiet kobiety mogą i powinny sobie nawzajem dawać prezenty. Wspierajmy się, róbmy dla siebie miłe rzeczy i spędzajmy czas w babskim gronie.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2023-03-07

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!