o prezentach

Najciekawsze imprezy biegowe w Polsce i na świecie

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2021-03-11

Biegi, które trzeba zaliczyć. Bo nie zawsze tylko przebiec! W zgłoszeniach do naszej akcji Maraton Marzeń bardzo często pojawiały się sportowe marzenia dotyczące udziału w imprezach biegowych w Polsce i na świecie. Krótki dystans, półmaraton, maraton, ultramaraton... Zebraliśmy w jednym miejscu najciekawsze imprezy biegowe w Polsce i na świecie. Najtrudniejsze, najzabawniejsze, najdziwniejsze. Każdy z członków naszego zespołu wybrał już dla siebie bieg o odpowiednim dystansie i poziomie adrenaliny. A Ty, który znich wpiszesz w swój biegowy kalendarz?

 

Zaskakujące biegi w Polsce i na świecie

Bieganie to sport popularny na całym świecie. Tak wiele ludzi biega, że z całą pewnością imprezy biegowe odbywają się dosłownie każdego dnia. Biegają dzieci, dorośli, starsi. Profesjonaliści i amatorzy. Jeśli chcesz znaleźć dla siebie ciekawą odskocznię pomiędzy regularnymi treningami biegowymi albo po prostu rzucić sobie wyzwanie i aktywnie spędzić czas — poniżej znajdziesz inspirację. I nie ma wymówek! Każdy znajdzie coś dla siebie.

Najzabawniejsze biegi świata

Bieg z żoną na plecach

Nie martw się, my też nie wiedzieliśmy, że ktoś wpadł na taki pomysł! Pierwszy bieg z żoną na plecach odbył się w 1992 roku w Finlandii. Nowa tradycja dotarła też do Polski! Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski w Noszeniu Żon odbyły się w 2014 roku. Zwycięzcy rodzimych rozgrywek mają szansę na start w Finlandii. Wygrywają najszybsi! Technika noszenia żon dowolna :)

Twoja żona nawet nie musi biegać, żebyście mogli razem wziąć udział w ciekawym wydarzeniu biegowym. Wystarczy, że wskoczy Ci na plecy! ;)

Piwna Mila, czyli złocisty bieg na 1604 metry

Organizatorzy piszą o Piwnej Mili “bieg dla mocnych w nogach i w głowie”. Więcej chyba nie trzeba wyjaśniać :) Jeśli aktywność sportowa nie jest Twoją ulubioną formą spędzania czasu, ale lubisz wypić sobie piwko… nie masz już wymówki! Historia powstania biegu nie jest do końca znana i nie wiadomo, czy imprezę wymyślili miłośnicy piwa, czy biegania. Zasady są proste: biegniesz 401 m, wypijasz 300 ml piwa. Powtarzasz czterokrotnie. Musisz się spieszyć, czas ucieka! Nikogo oczywiście nie namawiamy do picia piwa. Ale do aktywności fizycznej już tak! 

Biegacze nie jedzą słodkości? Hmm… Krispy Kreme Challenge

Krispy Kreme Challenge to kolejna propozycja na to, jak sprytnie połączyć dwie pasje lub zmotywować się do biegania. 3,2 kilometra w jedną stronę, 12 zjedzonych pączków i powrót kolejne 3,2 kilometra. Na to wszystko uczestnik ma 60 minut. Za pominięcie choć jednego pączka grozi dyskwalifikacja! Jeśli chcesz zrzucić kilogramy, lepiej wybierz inny bieg — ta biegowa przygoda gwarantuje Ci świetną zabawę, ale też ponad 4000 kcal. Czego się jednak nie robi, żeby pomóc — bieg ma charytatywny charakter.

The Color Run — kolorowy bieg dla każdego

Najbardziej kolorowa impreza biegowa świata w Polsce została zorganizowana po raz pierwszy w 2015 roku. I od razu podbiła serca absolutnie wszystkich! Odbywa się co roku w kilku największych polskich miastach. Ten bieg to najszczęśliwsze 5 km Twojego życia. Nikt nie mierzy czasu, nikt się nie ściga. Chodzi tylko o uśmiechy, radość i spędzenie czasu razem. Dlaczego The Color Run? Na uczestników co kilometr czekają stacje z kolorowym proszkiem. Główne zadania to dobrze się bawić i umorusać na kolorowo! A przy tym pomóc, bo środki pozyskane na organizację biegu wspomagają różne cele charytatywne.

Aktywność fizyczna sprawia, że nasz organizm wytwarza endorfiny. I od razu masz lepszy humor!

Tylko dla pań, czyli bieg w szpilkach

Wybaczcie panowie, ale na linię startu zapraszamy tylko kobiety. A przed nimi 100 metrów wyścigu w butach na co najmniej 7 cm obcasie (w zależności od edycji). Według nas na te 100 metrów w butach na wysokim obcasie to prawie jak maraton po górach! ;) Bieg w szpilkach jest organizowany zwykle przy okazji maratonów w dużych miastach Polski (i nie tylko). Bardzo zachęcamy do udziału, ale prosimy uważać na nogi!

Najtrudniejszy i najbardziej ekstremalny bieg na świecie

The Great Wall Maraton

Z kategorii najzabawniejszych biegów błyskawicznie przechodzimy do tych, które uważane są za najtrudniejsze na świecie. The Great Wall Marathon to, jak mówi nazwa, maraton na Wielkim Murze Chińskim. Trasa wiedzie przez kamienne schody, które wydają się ciągnąć bez końca. Na maratończyków czeka ich ponad 5100! Gwarantuje jednak piękne widoki. The Great Wall Marathon jest dostępny dla wszystkich. Od kilku lat organizowane są także krótsze biegi towarzyszące: półmaraton i Fun Run na 8,5 km. Maraton po Murze Chińskim jest uważany za jeden z najtrudniejszych maratonów na świecie ze względu na przewyższenia, które należy pokonać. I schody. I schody, i jeszcze… więcej schodów.

Owszem, Maraton na Wielkim Murze Chińskim to wielkie wyzwanie, ale towarzyszące biegaczom widoki są niesamowite!

Wielki Szlem, czyli 4 Deserts Grand Slam

4Deserts to cykl ultramaratonów organizowanych w bardzo niedostępnych miejscach na świecie - na pustyniach. Każdy z biegów oznacza 250 km trasy, na które zawodnicy mają 7 dni. I tak na Pustyni Atakama, Pustyni Gobi, na Saharze i Antarktydzie. Przez wielu jest uważany za jeden z najtrudniejszych cykli ultramaratonów na świecie. Ukończeniem całego biegu może pochwalić się Marek Wikiera, który pełnił rolę Mentora w I edycji akcji #MaratonMarzeń by Katalog Marzeń.

Spartathlon

Historyczny bieg. Nie tylko ze względu na ultradługi dystans 246 kilometrów. Pierwowzór Sparthathlończyka ma stanowić Fillippides, który miał pobiec z Aten do Sparty, aby poprosić o pomoc Spartańczyków przy bitwie pod Maratonem. Limit czasu wynosi 36 godzin. Spartathlon na swoją linię startową zaprasza wytrwałych zawodowców, którzy spełniają konkretne wymagania. Ten morderczy bieg znany jest na całym świecie. Upał ponad 30 stopni, góry, ulewy… Bieg kończy średnio mniej niż połowa startujących zawodników. Możemy być dumni, bo rekord kobiet należy do Polki, Patrycji Bereznowskiej, która osiągnęła czas 24:48:18 w 2017 roku. Wydaje się niemożliwe, prawda? A jednak!

Badwater 135 Ultramarathon

To właśnie Badwater jest uważany za najtrudniejszy bieg na świecie. Dlaczego? Odbywa się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci (USA). Trasa ma długość 217 kilometrów, bieg rozpoczyna się na wysokości 85 m p.p.m., a kończy na wysokości blisko 2550 m n.p.m. pod szczytem Mount Whitney. Nie same przewyższenia i długość trasy stanowią trudność. Badwater organizowany jest w połowie lipca, kiedy panujące tam warunki atmosferyczne są najbardziej ekstremalne, a temperatura powietrza przekracza 55°C. Na pokonanie całego ultramaratonu zawodnicy mają… 48 godzin. Ze względu na ekstremalne warunki, tylko nieliczni biegacze są w stanie ukończyć bieg. W tym miejscu znów pojawia się nazwisko Bereznowska. Patrycja jako pierwsza Polka wygrała rywalizację kobiet! I ustanowiła wśród kobiet nowy rekord trasy z czasem 24 h 13 min 24 s. WOW!

Patrycja Bereznowska podczas mordeczego ultramaratonu Badwater

Najbardziej nietypowe biegi świata

Przesiecki Bieg Icemana

Wracamy do krótszych dystansów. I do Polski!  Przesieka to miejscowość niedaleko Jeleniej Góry. Długość trasy to 10 kilometrów. Bieg ma na celu oczywiście promowanie regionu Karkonoszy, biegania, aktywnego trybu życia… i hartowania organizmu. Bieg Icemana odbywa się w zimie. Zawodnicy biegną w samych szortach! Kobiety mogą “minimalnie zakryć tułów”. Nie dziwią nas dobre czasy osiągane na tej trasie - w takim zimnie każdy jak najszybciej chce wskoczyć do sauny!

Baikal Ice Marathon

Skoro już jesteśmy przy niskich temperaturach… Na ten bieg przynajmniej można porządnie się ubrać :) Największe i najgłębsze jezioro na Ziemi - Bajkał. W zimie jest zupełnie zamarznięte i służy mieszkańcom jako droga, a biegaczom jako trasa biegowa. -20 stopni, zalegający śnieg, pod nim lód i zupełnie otwarta przestrzeń oraz burian - lokalny wiatr unoszący drobiny lodu i śniegu, które smagają biegaczy po twarzach. Ten nieziemski wysiłek można jednak odreagować w rosyjskiej bani. Kto się pisze?

Wielu biegaczy uważa, że bieganie zimą jest jeszcze bardziej przyjemne niż latem

Bieg na skocznię narciarską

400 metrów biegu. Niewiele, prawda? Dodaj jednak do tego przewyższenie wynoszące blisko 140 metrów i ani chwili wytchnienia, bo ciągle trzeba biec do góry! Tego typu biegi organizowane są w różnych miejscach w Polsce, również na sławnej Wielkiej Krokwi. Jak widać skocznie narciarskie służą sportowcom nie tylko zimą!

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy Kopalnia Soli Bochnia

Gdzie by tu jeszcze pobiegać… pod ziemią! 212 metrów pod powierzchnią ziemi, pomiędzy szybami Sutoris i Campi w Kopalni Soli Bochnia można stać się częścią niezwykłej sztafety. Jedna pętla to 2420 metrów. Organizatorzy biegu mają na koncie dwa Światowe Rekordy Guinessa za “półmaraton przeprowadzony najgłębiej pod ziemią” i “najdłuższy dystans pokonany w biegu sztafetowym pod ziemią”. Ciekawy sposób na zwiedzanie Polski, prawda?

Biegowy armagedon dla najwytrwalszych, czyli błoto, piach i łzy…

… a na dodatek trzeba biec.

Runmageddon 

Siła i charakter. Polska inicjatywa, w której liczy się dobra zabawa, aktywność fizyczna i umiejętność współpracy. Aha, jeszcze procentowy wskaźnik pokrycia ciała błotem! Każda trasa, niezależnie od długości, najeżona jest przeszkodami. Aby je pokonać, musisz współpracować z innymi uczestnikami. Trudno samemu przejść przez 4 m ścianę… Start w tym biegu to świetna okazja do sprawdzenia swojego poziomu wytrzymałości. Najkrótsza trasa ma około 3 kilometrów, do wyboru są różne dystanse. Im dłuższa trasa, tym więcej przeszkód. Nie będzie łatwo, ale będzie wspaniale!

Udział w biegach z przeszkodami typu Runmageddon i Spartan Race wymaga współpracy pomiędzy zawodnikami.

Spartan Race

Tutaj przetestujesz swój charakter. Spartan to coś więcej niż imprezy biegowe, to jeden z najbardziej popularnych na świecie biegów w kategorii bieg z przeszkodami. Wypełnią kalendarz biegowy prawdziwych entuzjastów doprowadzania ciała i umysłu do granic wytrzymałości. Znajdą się też trasy dla dzieci, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami, ultramaratończyków. Każdy może podjąć wyzwanie. Baseny z lodem, brodzenie w błocie, dźwiganie, tarzanie, skakanie – i na pewno o wiele więcej.

HardaSuka Ultimate Triathlon Challenge

Organizatorzy nie zdradzają na stronie biegu zbyt wielu tajemnic. Kluczowe wiadomości to „4.5 kilometra pływania w lodowatych wodach Zalewu Orawskiego, 225 kilometrów rowerem dookoła Tatr, a na koniec 55 kilometrowy ultra bieg przez całe Polskie Tatry. Całość to ponad 8 tysięcy metrów przewyższenia.” Nie dziwi nas więc końcowe pozdrowienie: do zobaczenia w piekle. Z pewnością zasługuje na miano najcięższego triathlonu na świecie

Najdłuższy bieg świata

W tym artykule nie mogło zabraknąć biegu o najdłuższym dystansie. Oczywiście są osoby, które podejmują się jeszcze dłuższych dystansów, ale bieg o długości 5000 km w ramach Międzynarodowego Festiwalu Ultramaratonów w Atenach to najdłuższy atestowany bieg na świecie. Czy to jeszcze ultramaraton, czy powinniśmy wynaleźć nazwę wskazującą na poziom wyżej? O tym, jak to jest biegać 100 km dziennie po bieżni długości 400 metrów, dlaczego to wcale nie jest nudne – opowiada Paweł Żuk w podcaście Napędzani Marzeniami. Paweł zajął drugie miejsce w tym historycznym biegu. Przebiegł 5000 kilometrów w 49 dni 6 godzin 27 minut i 2 sekundy!

Najlepszy prezent dla biegacza

Jeśli potrzebujesz pomysłu na prezent dla osoby, która kocha biegać, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka oryginalnych pomysłów na prezent dla biegacza. Oczywiście możesz podarować mu też pakiet startowy na jeden z wymienionych wyżej biegów! Wszyscy wiemy, że osoby na co dzień aktywne lubią próbować coraz to nowych atrakcji i rozrywek, dlatego mamy też specjalną kategorię aktywnie i sportowo. Tam znajdziesz pomysły na prezenty-przeżycia dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Zajrzyj do kategorii Aktywne i Sportowe Prezenty i podaruj bliskiej osobie najlepszy możliwy prezent: niezapomniane przeżycie.

Dlaczego warto biegać?

Ten artykuł to nie ranking światowych biegów, ma raczej stanowić kompendium wiedzy i zainspirować Cię do wzięcia udziału w ciekawych imprezach biegowych. Czasem sami nie wiemy do końca, o czym marzymy… Aż do momentu, kiedy zainspiruje nas ktoś inny. Każdy z uczestników NAJ biegów - najdziwniejszych, najtrudniejszych, najdłuższych - kiedyś zaczynał od truchtania wokół własnego osiedla. Niektórym to wystarczy (i to też jest okej!), inni będą sięgać po kolejne, bardziej wymagające biegowe wyzwania. I to właśnie jest piękne w bieganiu - każdy odnajdzie w tym sporcie coś dla siebie. Dlatego… do zobaczenia na trasie! :)

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Moje największe miłości to podróże, jedzenie i... jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Data publikacji: 2020-09-10

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.