o prezentach

Gdzie można jeździć quadem?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Quady to świetny sposób na zabawę i spojrzenie na świat z innej perspektywy. Ale gdzie należy się udać? W końcu przeżycie tej przygody to fantastyczny pomysł na prezent, jednak warto to zrobić z głową - tak, by leśnicy się nie zirytowali, nie przeszkadzać ludziom, nie wjechać na tereny niedozwolone i wszystko odbywało się zgodnie z prawem, a przy tym bezpiecznie.

Czym jest quad?

Coraz więcej osób decyduje się na jazdy quadem. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę jest quad? Co ciekawe, w świetle prawa wcale nie jest on samochodem. W myśl obowiązujących przepisów to czterokołowiec. Quadami są zarówno czterokołowce lekkie, jak i ciężkie, choć uprawnienia, jakie trzeba zyskać, by móc na nich jeździć zgodnie z prawem, mogą się różnić w zależności od tego, jaką pojemność ma quad, jaką szybkość rozwija, ile waży — wiele jest wytycznych, które warto znać.

Quady użytkowane są już od wielu lat, choć dopiero w ostatnich kilku latach stały się naprawdę popularne i widać je nawet na drogach publicznych. Quady to też coraz bardziej popularne prezenty — istnieją nawet pojazdy odpowiednie dla dzieci w bardzo młodym wieku. Przewóz osób na quadzie też jest możliwy, co sprawia, że można jeździć quadem w dwie osoby.

Quad nie jest samochodem, może zostać zarejestrowany jako pojazd czterokołowy lub też jako motocykl — wszystko zależy od konkretnego modelu. Niezależnie od sposobu rejestracji, żeby pojazd został dopuszczony do ruchu musisz mieć tablice rejestracyjne, prawo jazdy i wykupione ubezpieczenie OC. Wtedy quad będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. Jednak żadne prawo jazdy nie pozwoli Ci poruszać się quadem po drogach ekspresowych i autostradach — to zawsze jest zakazane.

Kto może jeździć quadem?

Jazda quadem może być ekscytującym doświadczeniem, ale zanim wsiądziesz za kierownicę, ważne jest, aby zrozumieć zasady i przepisy dotyczące jazdy. Jakie prawo jazdy jest potrzebne? To zależy od rodzaju pojazdu, którym będziesz kierować — quady lekkie czy quady zwykłe. Lekkie quady ważą mniej niż 350 kg, mają maksymalną prędkość 45 km/h i pojemność silnika 125 cm3, wymagają prawa jazdy kategorii AM. Aby zdać egzamin na ten typ prawa jazdy, trzeba mieć ukończone 14 lat.

W przypadku zwykłych quadów o większych prędkościach i pojemnościach silnika wymagane jest prawo jazdy B1 dla osób powyżej 16 roku życia.

Wreszcie osoby posiadające ważne prawo jazdy kategorii B mogą legalnie prowadzić każdy rodzaj quada. Znajomość tych wymagań pomoże upewnić się, że posiadasz wszystkie niezbędne uprawnienia, gdy będziesz chciał rozpocząć przygodę z quadami.

Oczywiście bezpieczeństwo powinno zawsze pozostać najważniejsze podczas korzystania z tych pojazdów: wymagają one ostrożnego obchodzenia się z nimi, aby były bezpieczne i można było z nich korzystać w sposób odpowiedzialny!

Dzieci w każdym wieku marzą o tym, aby zasiąść za kierownicą, ale według prawa dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mają ograniczenia w prowadzeniu pojazdów z silnikami spalinowymi, takich jak quady z silnikiem Diesla.

Wprawdzie te quady mogą mieć maksymalną pojemność 49 cm3 i moc 4,5 KM, ale zazwyczaj przewożą standardowy ładunek 60 kg. Dlatego, jeżeli chcesz sprawić swojemu dziecku wymarzony prezent, pamiętaj, że eksploatacja quada o takich parametrach wymaga nadzoru osoby dorosłej — i o ile nie uzyskasz specjalnego pozwolenia od władz, taka eksploatacja będzie ograniczona wyłącznie do miejsc off-road.

Oczywiście dla zwiększenia bezpieczeństwa wszystkie dzieci muszą być odpowiednio zabezpieczone — dlatego podczas jazdy quadem zaleca się stosowanie kasków na głowie oraz ochraniaczy na ręce i nogi. W końcu jednak bezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem, jeżeli chodzi o umożliwienie dzieciom prowadzenia potężnych maszyn, takich jak quady z silnikiem spalinowym — proszę o tym pamiętać, gdy zdecydujesz się wyruszyć z dzieckiem w drogę! A gdy dziecko ukończy czternasty rok życia i nadal będzie marzyło o przejażdżkach quadami, może zacząć wyrobienie prawa jazdy kategorii AM. Takie prawo jazdy da mu uprawnienia do jazdy quadem, również po drogach publicznych — choć nadal pamiętać trzeba o ograniczeniach. W świetle prawa taki quad, na które potrzeba wyłącznie prawa jazdy kategorii AM może być traktowany jak motorower. Właściwie, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie prawo jazdy kategorii AM zastąpiło znaną niegdyś kartę motorowerową.

od 35 zł od 33 zł
od 185 zł od 176 zł
od 89 zł

Czy quadem można jeździć po lesie?

Bez wątpienia las jest ożywczym miejscem do zwiedzania. Ze swoimi potężnymi drzewami, rześkim powietrzem i zapierającymi dech w piersiach widokami, żadne inne miejsce nie ma takiego samego naturalnego piękna. Niestety, z roku na rok rośnie liczba nielegalnych pojazdów wjeżdżających do lasów, ponieważ ludzie szukają nowych sposobów korzystania z przyrody.

Niestety dla kierowców ATV, jazda quadami po bezdrożach w lesie jest zazwyczaj zabroniona, ponieważ pojazdy silnikowe są zabronione, chyba że ustalono inaczej. Lasy państwowe od lat to przypominają. Wprawdzie w niektórych lasach są drogi publiczne, na których można poruszać się quadami lub innymi pojazdami silnikowymi z odpowiednimi dokumentami i rejestracją, ale większość lasów zabrania ich używania na tych drogach lub w innych miejscach w lesie. Co więcej, te wyznaczone drogi są łatwo rozpoznawalne dzięki specjalnie zaprojektowanym w tym celu znakom i znacznikom. Poza tymi drogami zakaz jazdy obowiązuje i nie warto go łamać.

Ogólnie rzecz biorąc, należy zachować ostrożność, jeżeli chodzi o jazdę quadem po lesie — chociaż może to być kuszące i zabawne, to jednak przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów (lub całkowite unikanie takiej aktywności) może być najlepszym rozwiązaniem. Szkoda by było, żeby dzień spędzony w lesie zakończył się problemami z prawem!

Krótko mówiąc, korzystanie z quadów w lesie jest możliwe w zależności od specyficznych ograniczeń wynikających z lokalnych przepisów, dlatego, zanim przejedziesz quadem przez las, należy zrobić rozeznanie i upewnić się, że wszystko jest zgodne z prawem! Tylko w ten sposób będziesz mógł zapewnić sobie niezapomniane (i legalne) przeżycia. Nieuzasadniony wjazd na teren parków narodowych, przejazd po wałach przeciwpowodziowych, niezależnie od sytuacji — to zawsze sytuacja, która łamie zasady ruchu drogowego, których przestrzegać musi kierowca quada, dlatego zawsze spotka się z sankcjami.

Gdzie można jeździć quadem?

Dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i szukają zastrzyku adrenaliny, pojazdy terenowe (ATV) stanowią ekscytujący sposób na zwiedzanie terenów, do których nie można by dotrzeć samochodem lub rowerem. Jazda na quadach jest popularnym zajęciem na wielu terenach rekreacyjnych.

Jazda na quadach jest również dostępna w specjalnie wyznaczonych parkach off-roadowych, gdzie trasy oferują zarówno proste pętle odpowiednie dla nowicjuszy, jak i trudniejsze trasy dla zaawansowanych jeźdźców. W zależności od regionu, na terenie prywatnym mogą być również dostępne prywatne tory o różnej wielkości i rodzaju. Niezależnie od tego, jaki rodzaj trasy wybierzesz, jazda na quadach daje wyjątkową możliwość przemierzania różnorodnych środowisk, których bez nich nie mógłbyś doświadczyć.

Głęboki warkot silnika, podmuchy kurzu unoszące się dookoła i ryk triumfu — takie emocje towarzyszą jeździe na quadzie. Specjalistyczne tory oferują kierowcom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na różnych terenach. Doły błotne, wydmy, wzgórza, ostre zakręty i wąskie korytarze stanowią wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców quadów i zapewniają ekscytującą jazdę.

Jednak jeśli ktoś dopiero zaczyna, nie musi się martwić — quady dostępne na tych torach są zazwyczaj wyposażone w automatyczne skrzynie biegów i są łatwe w obsłudze. Wystarczy kilka minut ćwiczeń, aby każdy mógł poczuć się jak prawdziwy zawodnik off-road!

Jazda quadem — kogo ucieszy taki prezent?

Quady to nie do końca samochody, to pojazdy samochodowe, czterokołowe. Nadal jednak trzeba mieć prawo jazdy — nawet jeśli chodzi o pojazdy lekkie. Można się nimi poruszać po torach, specjalnie zaprojektowanych drogach, na terenie ośrodka wypoczynkowego, jeśli jest do tego przystosowany — istnieje wiele miejsc, w których można się poruszać quadem. Na początek do części modeli wystarczy wyłącznie prawo jazdy kategorii AM. To pozwala cieszyć się tą przyjemnością całkiem sporo osób. A kogo ucieszy taki prezent?

Jest coś niezaprzeczalnie ekscytującego w prowadzeniu pojazdu ATV po otwartym polu lub po błotnistych ścieżkach. Jest to prezent, który przemawia do wielu osób, począwszy od zatwardziałych miłośników adrenaliny, a skończywszy na tych, którzy chcą po prostu cieszyć się wspaniałymi warunkami zewnętrznymi w najbardziej zabawny i ekscytujący sposób.

Jeśli znasz kogoś, kto uwielbia przygody na świeżym powietrzu i prędkość, to podarowanie mu jazdy quadem będzie niezapomnianym prezentem. Nawet osoby, które dopiero poznają ten sport, mogą wziąć w nim udział — kursy bezpieczeństwa nauczą nowych kierowców, jak pewnie obchodzić się ze swoimi pojazdami i jak zachować wymaganą ostrożność zarówno na szlaku, jak i na torze. Przejażdżka quadem może być doskonałym sposobem na wniesienie do życia bliskiej osoby odrobiny emocji!

Dlaczego warto chociaż raz wybrać się na przejażdżkę quadem?

Jeżeli szukasz ekscytującego zajęcia na świeżym powietrzu, które zapiera dech w piersiach, spróbuj jazdy na quadach. Jest to szybka i ekscytująca przygoda, która oferuje coś dla każdego.

Jazda na quadach może zaprowadzić Cię poza utarte szlaki, gdzie będą mógł odkryć i zbadać fantastyczne trasy. Hałas silnika i prędkość dodają prawdziwej adrenaliny; gdy tylko usiądziesz za kierownicą, nie sposób nie poczuć dreszczyku emocji.

Doświadczony instruktor udzieli pomocnych wskazówek, dzięki czemu nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia, będziesz mógł cieszyć się tą ekscytującą podróżą. Chociaż jazda na quadach wiąże się z pewnym ryzykiem (zawsze należy nosić sprzęt ochronny!), to jednak jest to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i poznanie czegoś nowego.

Nie musisz poruszać się po publicznych drogach, możesz spróbować swoich sił na specjalnie w tym celu zaprojektowanym torze. Nasz voucher na jazdę quadem pozwoli zrealizować marzenie o kierowanie tego rodzaju pojazdem silnikowym. To pomysł na naprawdę doskonałą zabawę! Jeśli Ty lub osoba, którą chcesz obdarować, macie uprawnienia kategorii AM, B1 lub B - nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć jeździć i cieszyć się świetną zabawą, którą może zapewnić ten wspaniały czterokołowiec.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2022-12-19

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!