o prezentach

Prezent do zamówień powyżej 200 zł — gra o wartości 49 zł gratis! Sprawdź!

Jazda Quadem – Wszystko, co Trzeba Wiedzieć

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Quady, znane także jako czterokołowce, to maszyny kojarzone głównie z przygodą. Nic dziwnego! Świadomość, że jadąc quadem, można poznawać tereny, do których nie można dojechać samochodem, uaktywnia w ludziach syndrom odkrywcy. Jeśli ktokolwiek chce się poczuć jak bohater filmu akcji, który przemierza bezdroża, powinien choć raz w życiu wybrać się na przejażdżkę czterokołowcem!

 

Czym jest quad?

Quad, wszędołaz, czterokołowiec, trójkołowiec lub ATV, czyli all-terrain vehicle – wszystkie te nazwy określają pojazd z dwu- lub czterosuwowym silnikiem, który najlepiej sprawdza się w jeździe po trudnodostępnych miejscach. Pokonanie błotnistego odcinka drogi, podjazd pod piaszczyste wzgórze, a nawet przeprawa na drugi brzeg rzeki – quad został stworzony, by to umożliwić. Jak? Wszystko dzięki oponom o obniżonym ciśnieniu, którym niestraszny grząski teren, i kierownicy typu motocyklowego.

Kto wynalazł quada?

Niektórzy znawcy tematu za pierwszego quada, a na pewno za jego praprzodka, uważają czterokołowy pojazd marki  Royal Enfield z 1893 r. W historii produkcji quadów pojawia się także nazwa niemieckiej firmy NSU, która na potrzeby wojska wyprodukowała Kettenkrad, czyli pojazd z gąsienicami zamiast kół. Jego produkcja zaczęła się w Niemczech w 1941 roku, a dwa lata później przeniosła się do… Szczecina.

Gdy wojna dobiegła końca, lekkie terenówki z wykorzystaniem techniki motocyklowej zaczęli produkować japońscy mechanicy z koncernu Hondy. W 1967 roku jeden z jej inżynierów, Osamu Takeuchi, zaproponował, by w miejsce tylnego koła motocykla wstawić sztywną oś, a na niej dwa koła z dużymi oponami balonowymi. To rozwiązanie sprawiło, że ATV stał się sprawniejszy w wymagającym terenie i łatwiejszy w manewrowaniu. 

Historia ewolucji quadów od Royal Enfield poprzez Kettenkrad, aż po współczesny quad.

Pierwszymi nabywcami unowocześnionego ATV zostali japońscy górale, którzy dzięki niemu mogli swobodnie przemieszczać się po błotnistych stokach w czasie pory deszczowej. Wkrótce pojazdami zainteresowali się także leśnicy i amerykańscy hippisi. Obecnie na świecie produkuje się ponad sto modeli quadów. Oprócz japońskich potentatów branży motoryzacyjnej o portfele klientów walczą także inni producenci, jak choćby amerykański Polaris czy angielski John Deer.  

Jakie są rodzaje quadów?

Najprostszym rozróżnieniem quadów jest podział na quady lekkie i quady zwykłe. Te pierwsze nie mają jednak nic wspólnego z lekkością, bo ich masa całkowita może sięgać nawet 350 kg. Quady zwykłe to z kolei pojazdy przekraczające wagę swoich „lżejszych” braci.

Quady dzieli się także ze względu na zastosowanie. Na rynku są dostępne trzy rodzaje quadów, które dzieli się na sportowe, rekreacyjne i terenowe (nazywane także przeprawowymi).

Quady sportowe

Charakteryzują się dużą pojemnością silnika (od 600 do 1000 cm3), wzmocnioną konstrukcją, która wytrzyma obciążenia podczas skoków, oraz napędem na cztery koła. Sprawdzą się podczas jazdy na terenach podmokłych, jednak ich przeznaczeniem jest szybka jazda po dobrze przygotowanej nawierzchni, na przykład podczas zawodów.

Quady rekreacyjne

Podstawowe modele quadów o pojemności silnika do 200 cm3. W zależności od modelu mogą mieć napęd tylko na tylną oś lub na cztery koła. Są stworzone do jazdy po polnych, leśnych, a także utwardzanych drogach. Świetnie sprawdzają się podczas wycieczek krajoznawczych.

Quady przeprawowe

Tak samo jak quady sportowe mają napęd 4x4. Do tego mocne zawieszenie z wysokim prześwitem, które ułatwia długotrwałą jazdę w trudnym terenie, oraz silnik o pojemności od 300 do 995 cm3. Moc silników tego rodzaju quadów może przekraczać 80 KM, dzięki czemu bez trudu wjadą na strome wzniesienia i przeprawią się przez błotnisty teren.

Rodzaje opon do quadów

Quady ze względu na pojemność i moc

Oprócz podziału ze względu na zastosowanie, quady różnią się od siebie także pojemnością oraz mocą silnika. To właśnie te dwa parametry – cm3 i KM – zwracają największą uwagę wszystkich miłośników czterech kółek, którzy chcieliby kupić pierwszego quada lub po prostu się nim przejechać.

Pojemność quadów dostępnych na rynku waha się od 50 do 1000 cm3, a ich moc od 4,5 do nawet 90 KM. Po wpisaniu w wyszukiwarkę quad 125, znajdziemy quady o pojemności silnika 125 cm3, zaś jeśli wpiszemy quad 110 czy quad 250 będzie to z kolei oznaczać, że poszukujemy quadów z silnikiem o właśnie tej pojemności. 

Niezależnie od tego, jakim quadem chcielibyśmy jeździć, musimy pamiętać, że kierowanie pojazdem wymaga od nas posiadania konkretnych uprawnień.

Uprawnienia do jazdy quadem

Najczęstsze pytanie, jakie pada z ust zainteresowanych jazdą czterokołowcem, brzmi: jakie trzeba mieć prawo jazdy na quada? Odpowiedź nie jest taka prosta: to zależy, bo wymagane uprawnienia są uzależnione od typu pojazdu, który chce się prowadzić.

Aby móc legalnie jeździć quadem lekkim, czyli takim, którego waga nie przekracza 350 kg, maksymalna prędkość 45km/h, a pojemność silnika 125 cm3, trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM. Do przystąpienia do egzaminu wymaga się skończenia 14 lat.

Cięższe quady, określane mianem zwykłych, można prowadzić dopiero po skończeniu 16. roku życia i uzyskaniu prawa jazdy kategorii B1. Osoby pełnoletnie mogą prowadzić quady, posiadając ważne prawo jazdy kategorii B.

Warto wiedzieć, że za brak prawa jazdy na quada można dostać od 300 do 500 zł mandatu.

Wymagane uprawnienia do prowadzenia quadów

Jak jeździć quadem?

Mimo że quady mają cztery koła i wydają się stabilne, o wywrotkę w czasie jazdy wcale nie jest trudno. Przede wszystkim trzeba umieć skręcać, czyli przenosić środek ciężkości przy jednoczesnej kontroli gazu. Ponieważ quad nie przechyla się na zakrętach, zmiana kierunku jazdy odbywa się tylko za pomocą skręcenia kierownicy. Zakręt pokonujemy przy odpowiednio dobranej prędkości, siedząc na siodle i pochylając się do wewnątrz łuku.

W pokonywaniu zjazdów i podjazdów liczy się z kolei umiejętność balansowania ciałem, ogólne wyczucie i zdolność oceny terenu. Trzeba być uważnym obserwatorem, aby wypatrzeć głębokie dziury i wszystkie przeszkody wymagające ominięcia. Należy także pamiętać, że w jakiejkolwiek sytuacji podbramkowej nie można sobie pozwolić na odruchy znane z jazdy motocyklem, na przykład na podparcie się podłoża nogą.

Po opanowaniu kilku podstawowych zasad i zapomnieniu o brawurze początkującego, jazda w terenie będzie dawała ogromną satysfakcję.

Najważniejsze w jeździe quadem - balans ciałem oraz spostrzegawczość

Jazda quadem ze skrzynią manualną

Na większości forów internetowych użytkownicy czterokołowców polecają sobie quady z manualną skrzynią biegów. Dlaczego? Twierdzą, że frajda z jazdy takim quadem jest większa, a konieczność manewrowania biegami w terenie daje ogromną radość.

Zmiana biegów w czterokołowcu ze skrzynią automatyczną odbywa się podobnie jak w motocyklu, choć położenie biegów różni się w zależności od wybranego modelu. Trzeba się jednak nauczyć koordynacji sprzęgło-biegi przy jednoczesnej kontroli maszyny, co okazuje się sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących oraz przyzwyczajonych do jazdy na dwóch kółkach.

Jazda quadem ze skrzynią automatyczną

W większości quadów spotyka się jednak automatyczne skrzynie biegów. Biegi zmieniają się w nich tak, że nie ma mowy o zatrzymaniu w czasie jazdy pod górę, co z kolei może się zdarzyć po wciśnięciu sprzęgła. Płynność zmiany biegów w skrzyniach automatycznych to bez wątpienia ich największy atut. Komputer sam decyduje, kiedy zmienić bieg. Robi to natychmiast, co jest wygodne dla kierowcy, który może skupić się na prowadzeniu quada, a nie na konieczności manewrowania drążkiem i sprzęgłem. Wystarczy uruchomić silnik, przestawić drążek na pozycję „drive” i… jechać!

Jazda quadem po torze

Wyobrażenia o swoich umiejętnościach jazdy quadem można sprawdzić na specjalnie przygotowanych torach. Błoto, piach, wzniesienia, wąskie i ostre zakręty – przejażdżka w takich warunkach przyspieszy puls każdemu, kto usiądzie za kierownicą quada. Nawet jeśli ktoś jest początkujący, nie musi się obawiać. Quady dostępne na torach są przeważnie wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, dzięki czemu maszyna łatwo się prowadzi. Wystarczy kilkanaście minut, by poczuć się jak uczestnik off-roadowych zawodów!

Przejazd quadem sportowym po torze

Jazda quadem w terenie

Miłośnicy jazdy poza specjalnie przygotowanymi torami mogą spróbować swoich sił w ekstremalnej wyprawie przez bezdroża. Liczne podjazdy i zjazdy, nieoczkiwane przeszkody uformowane przez naturę, jazda po piachu i błocie, w dodatku wszystko na otwartym powietrzu, w kurzu i pyle. Poziom adrenaliny we krwi na pewno podskoczy! W takich warunkach jazda quadem, w dodatku po nieznanym dotąd terenie, z pewnością zaliczy się do grona tych przeżyć, o których chce się wszystkim opowiedzieć. 

Quady dla dzieci

Rosnąca popularność quadów i ich skojarzenie z doskonałą zabawą sprawiły, że czterokołowce stały się prezentem, o którym marzy coraz więcej dzieci. Liczba dostępnych w sklepach modeli jest tak duża, że bez trudu można wybrać quad dostosowany do ich wieku, wagi oraz umiejętności. Przed zakupem trzeba jednak pamiętać, że quad z silnikiem spalinowym nie jest zabawką i należy się z nim obchodzić ostrożnie.

Dziecko prowadzące quada spalinowego

Quady elektryczne dla dzieci

Dla młodszych dzieci, którym na samą myśl o przejażdżce quadem błyszczą oczy, polecane są quady elektryczne. Wiele z nich do złudzenia przypomina prawdziwe quady. Wszystkie elektryczne modele działają na akumulatory, które trzeba regularnie ładować. W zależności od wybranego modelu czas jazdy do pełnego rozładowania mieści się w granicach od 2 do nawet 8 godzin.

Quady spalinowe dla dzieci

Dzieci i młodzież przed ukończeniem 14. roku życia może prowadzić quady spalinowe o maksymalnie 49 cm3 pojemności i mocy 4,5 KM. Standardowe obciążenie quada o takich parametrach wynosi zwykle 60 kg. Wybierając dla dziecka quad z silnikiem spalinowym, należy być świadomym, że dzieci mogą prowadzić quada wyłącznie pod opieką dorosłych. Poruszanie się drogami publicznymi i chodnikami jest wykluczone. Dodatkowo każde dziecko powinno mieć na głowie kask, a na rękach i nogach ochraniacze.

Czy quady są bezpieczne?

Sam quad nie stanowi żadnego zagrożenia. Jest tylko jeden warunek – powinien być używany rozważnie, a nie brawurowo. W motoryzacji bezpieczeństwo zależy bowiem nie tyle od sprzętu, co od predyspozycji, umiejętności oraz odpowiedzialności kierowcy. Przeszkodę w bezpiecznej jeździe quadem stanowi więc nie pojazd, ale brak wyobraźni.

Każdy prowadząc quada musi mieć kask

Jak ubrać się na jazdę quadem?

Wybór ubrania na przejażdżkę quadem zależy właściwie tylko od jednej rzeczy: pogody za oknem. Jeśli jest ciepło, można zapomnieć o kilku warstwach, jeśli wieje – o zbyt luźnym stroju, w którym wiatr będzie doskwierał jeszcze bardziej. Z kolei gdy pada, najlepiej wybrać coś, co zbyt szybko nie przemoknie. Niezależnie od warunków pogodowych, ubranie i tak się pobrudzi, więc warto wybrać takie, którego… nie będzie szkoda.

Na strój do jazdy quadem składa się kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać niezależnie od pogody – pełne, wysokie buty za kostkę, rękawiczki oraz obowiązkowo kask. Czapka to już sprawa indywidualna, w każdym razie zimą zamiast czapki zdecydowanie lepiej sprawdzi się kominiarka.

Strój potrzebny do jazdy quadem. Kask zwykle zapewnia organizator

Gdzie się wybrać na jazdę quadem?

Zapraszamy na jazdę quadem do naszych zaufanych Partnerów w największych miastach Polski.

JAZDA QUADEM KATOWICE

Emocjonującą jazdę off-road na poprzemysłowych ternach Katowic oferuje Trekking Club. Godzinna zabawa dla jednej osoby to koszt 149 zł.

JAZDA QUADEM KRAKÓW

W Krakowie na chętnych czeka przejażdżka kultowym quadem Yamaha Grizzly. 50 minut jazdy w terenie poprzedza 10-minutowe szkolenie, a łączna kwota zabawy wynosi 249 zł. Uczestnik musi mieć skończone 18 lat.

JAZDA QUADEM POZNAŃ

W Poznaniu godzinna jazda quadem w terenie kosztuje 165 zł od osoby. Zanim śmiałek wyruszy w drogę, przechodzi krótkie szkolenie z obsługi quadów. Do realizacji vouchera wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. 

JAZDA QUADEM TRÓJMIASTO

Podjazdy, zjazdy i pokonywanie naturalnych przeszkód na trasie czeka na każdego, kto wybierze jazdę quadem w Adventure Park Kolibki. 45-minutowa przygoda, którą poprzedza krótki instruktaż, kosztuje 229 zł. Quadem mogą kierować osoby powyżej 18. roku życia.

JAZDA QUADEM WARSZAWA

W Warszawie jazda quadem w terenie kosztuje 139 zł i odbywa się w asyście instruktora. Uczestnicy zabawy, którzy nie skończyli 18 lat, mogą wziąć udział w przejażdżce tylko za pisemną zgodą rodziców.

JAZDA QUADEM WROCŁAW

Jazda quadem we Wrocławiu to podwójnie ekscytujące przeżycie. Wyprawa odbywa się na słynnych quadach Yamaha Grizzly i obejmuje odkrywanie tajemniczej Krainy Wygasłych Wulkanów. Godzinna przejażdżka dla jednej osoby to koszt 149 zł. Osoby poniżej 18 roku życia muszą mieć pisemną zgodą rodziców. 

Jazda quadem na prezent – czy warto?

Wyprawa quadem po terenach pełnych piachu, błota i wzniesień to niezapomniane przeżycie. Wystarczy nacisnąć pedał gazu, by dać się porwać przygodzie i poczuć, jak wystrzela adrenalina, która buzuje we krwi. Jazda quadem w prezencie jest więc fantastycznym prezentem nie tylko dla fanów motoryzacji, lecz także dla każdego, kto uwielbia mocne wrażenia. Godzinna przejażdżka na pewno je zapewni!

Artykuł powstał przy wsparciu p. Sławomira z Active Trip i p. Pawła z Terenowego Patrolu.

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam podróżować, a moim marzeniem jest odwiedzenie na dłużej Kuby i Meksyku. W wolnych chwilach spaceruję po lesie, czytam reportaże i często patrzę w niebo, bo uwielbiam latać. Wierzę, że myślami tworzymy rzeczywistość, dlatego szukam jasnych stron w każdej sytuacji.

Data publikacji: 2019-05-15

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.