o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Zawody Balonowe 2024 - gdzie każdy balonowy fan musi być?

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2024-06-27

Zawody balonowe mają długą i fascynującą historię, sięgającą końca XVIII wieku. Pierwsze udokumentowane loty balonowe miały miejsce w latach 80. XVIII wieku we Francji, kiedy bracia Montgolfier zorganizowali pierwsze loty balonem na gorące powietrze. Z biegiem czasu, balonowe loty stały się popularnym sportem i formą rywalizacji.

Początki zorganizowanych zawodów balonowych sięgają XIX wieku. Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego okresu była Coupe Aéronautique Gordon Bennett, międzynarodowe zawody balonowe, które po raz pierwszy odbyły się w 1906 roku. Do dziś zawody te są jednym z najbardziej cenionych wydarzeń w świecie baloniarstwa, przyciągając najlepszych pilotów balonowych z całego świata.

Na czym polegają zawody balonowe? Rangi i zasady

Rangi zawodów balonowych klasyfikują zawody w zależności od ich znaczenia, skali oraz poziomu rywalizacji. Oto najważniejsze rangi zawodów balonowych:

 1. Mistrzostwa Świata (World Championships) odbywają się co 2 lata i gromadzą najlepszych pilotów z całego świata. To najwyższa randa zawodów balonowych organizowana przez FAI (Fédération Aéronautique Internationale).

 2. Mistrzostwa Kontynentalne (Continental Championships) - osobno dla Europy, Azji, Ameryki Północnej i innych kontynentów. Organizowane są co dwa lata, na przemian z Mistrzostwami Świata. Rywalizują w nich czołowi piloci z danego kontynentu.

 3. Krajowe Mistrzostwa (National Championships) - to w nich wyłania się najlepszego pilota w kraju, ale też służą jako kwalifikacje do zawodów międzynarodowych.

 4. Międzynarodowe Zawody (International Competitions) - mają zasięg międzynardowy, ale nie mają rangi mistrzostw. Tutaj dobrym przykładem są Coupe Aéronautique Gordon Bennett, które przyciągają najlepszych pilotów z różnych krajów.

 5. Regionalne i Lokalne Zawody (Regional and Local Competitions) - zawody tej rangi to często okazja, którą mniej doświadczeni piloci wykorzystują, żeby zdobyć doświadczenie w rywalizacji. Mogą być częścią festiwali balonowych.

 6. Festiwale Balonowe (Balloon Festivals) - to wydarzenia, w których organizuje się przede wszystkim pokazy lotów balonowych dla widzów. Największy i najbardziej znany jest Festiwal Balonowy w Albuquerque, który zawiera część rywalizacyjną.

Od maja do września 2024 roku będziemy mogli oglądać rywalizację najlepszych pilotów balonów w ramach zawodów balonowych o randzie: Mistrzostwa Polski / Mistrzostwa Polski Juniorów, Puchar Polski, Mistrzostwa Świata oraz Mistrzostwa Świata w Lotach Długodystansowych. Dwie ostatnie imprezy odbędą się poza granicami Polski, ale na tyle blisko, że naprawdę warto się tam wybrać.

Każda z tych rang ma swoje specyficzne wymagania i regulaminy, które muszą być przestrzegane przez uczestników. Dzięki temu rywalizacja jest sprawiedliwa, a uczestnicy mają równe szanse na zwycięstwo.

Zawody balonowe to dyscyplina sportowa, w której piloci balonów na gorące powietrze rywalizują w różnych konkurencjach. Zawody te mogą obejmować różne zadania, takie jak:

 1. Precyzyjne Lądowanie: Piloci muszą wylądować jak najbliżej wyznaczonego punktu na ziemi.

 2. Prędkościowy lot na czas: Rywalizacja polega na jak najszybszym pokonaniu określonej trasy.

 3. Lot do celu: Piloci muszą dotrzeć do wyznaczonego celu z jak największą precyzją.

Wszystkie te zadania wymagają doskonałej umiejętności nawigacji, precyzyjnego sterowania balonem oraz zdolności do przewidywania warunków atmosferycznych. Oczywiście, zawodnicy muszą posiadać ważną licencję.

Najlepsze zawody balonowe w Polsce

W Polsce organizowanych jest kilka prestiżowych zawodów balonowych, które cieszą się dużym uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Kalendarz imprez balonowych na każdy kolejny rok przygotowuje Komisja Balonowa Aeroklubu Polskiego. W planach na 2024 rok znalazły się:

 • XL Balonowe Mistrzostwa Polski i XXIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe (Balonowy Puchar Polski), które odbędą się w dniach 1-5 maja 2024 w Krośnie,

 • Balonowy Puchar Polski Rypin Cup 2024 w Rypinie (26-30 czerwca 2024),

 • Balonowy Puchar Polski w Paczkowie (25-27 lipca),

 • XII Balonowe Mistrzostwa Polski Juniorów, 19 Międzynarodowe Zawody Balonowe i Balonowy Puchar Polski w Nałęczowie (8-11 sierpnia),

 • XVI Mazurskie Zawody Balonowe, Balonowy Puchar Polski w Ełku (15-18 sierpnia),

 • XXXIII Balonowy Puchar Leszna, Balonowy Puchar Polski, Leszno (28-31 sierpnia),

 • 25th FAI World Hot Air Balloon Championhip w Szeged na Węgrzech (8-14 września) - Mistrzostwa Świata,

 • 67th Coupe Aéronautique Gordon Bennett w Münster (Niemce, 13-20 września) - zawody o randze Mistrzostw Świata w Lotach Długodystansowych, podczas których zadaniem pilotów jest wykonanie jednego lotu a jak największą odległość.

W balonach leci załoga, która składa się zazwyczaj z 2 pilotów. W starcie i lądowaniu pomaga im 3-4 osoby, a balony na miejsce startu transportowane są samochodami. Samo stawianie i składanie balonów jest niezwykle ważną częścią lotów poza zawodami.

Oprócz zawodów, w sezonie letnim w Polsce odbywają się też festiwale i pokazy balonowe, podczas których można nie tylko podziwiać balony, ale również odbyć niezapomniany lot balonem. Gdzie będzie można podziwiać balony w 2024 roku?

Baloniada Ogrodzieniec 2024

Baloniada na Zamku Ogrodzieniec to jedna z najbardziej spektakularnych imprez balonowych, która uzyskała miano polskiej Kapadocji. Trzecia edycja Baloniady odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2024 na Zamku Ogrodzieniec, a organizatorzy zaplanowali:

 • Gry i zabawy związane z lotnictwem, które zachwycą dorosłych i dzieci.

 • Symulatory, w których będzie można spróbować swoich sił w roli pilota.

 • Warsztaty plastyczne o tematyce lotniczej.

 • Wystawa precyzyjnie wykonanych modeli samolotów z różnych epok.

 • Warsztaty z robienia latawców, które uczestnicy zabiorą ze sobą do domu!

 • Testy równowagi i koordynacji na żyroskopie.

 • Prelekcje na temat historii baloniarstwa i technik lotu, które poprowadzą eksperci w dziedzinie aeronautyki.

 • Zwiedzanie śmigłowca Mi-4.

 • Konkursy z nagrodami.

 • Pogoń za lisem — ekscytujący wyścig, w którym wezmą udział ekipy balonowe.

 • Teatr ze spektaklem o tematyce lotniczej.

 • Magiczny nocny pokaz balonów, którego nigdy nie zapomnisz.

Baloniada Ogrodzieniec 2024 - bilety

Bilet wstępu na tę fantastyczną imprezę kosztuje ok. 65 zł. Więcej informacji i bilety dostępne są na stronie Zamku Ogrodzieniec

W trakcie Baloniady możesz też polecieć balonem. To niesamowita okazja, by polecieć nad ruinami czternastowiecznego zamku i zobaczyć kawałek Szlaku Orlich Gniazd i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Loty podczas Baloniady odbywają się rano i wieczorem, a w naszej ofercie znajdziesz voucher na to wydarzenie.

Zawody Balonowe Nałęczów 2024

19 Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie to jedna z najważniejszych imprez balonowych, na której rozgrywane są zawody o randze Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Juniorów. Na imprezę przyjeżdżają piloci z całej Europy, którzy biorą udział w rozgrywkach międzynarodowych.

W tym roku balony w Nałęczowie pojawią się w dniach 8-11 sierpnia. Aby wziąć udział w zawodach, piloci muszą spełnić kilka warunków, w tym minimalny nalot w roli dowódcy balonowego w wymiarze 50 godzin. Decyzje podejmie kolegium sędziów dotyczące terminów i lokalizacji lotów na podstawie sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Oprócz zawodów podczas imprezy odbywają się koncerty i nocne pokazy balonów. To doskonała okazja, by odwiedzić uzdrowiskową miejscowość w województwie lubelskim.

Bilety na Zawody Balonowe w Nałęczowie 2024

Pilotów, którzy chcą stanąć do rywalizacji, obowiązuje wpisowe. Widzowie mogą wziąć udział w wydarzeniu bezpłatnie. Organizatorem wydarzenia jest Aerostat, który realizuje loty balonem w okolicach Lublina, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.

Rypin Cup 2024 czyli Balonowy Puchar Polski

Końcówka czerwca to czas na podniebne zawody nad Rypinem. 27-30 czerwca będziemy mogli oglądać widowisko, podczas którego zjawią się goście i zawodnicy z całego świata. Organizatorzy zaprosili m.in. Pera Lindstranda, znanego z rekordowych transoceanicznych lotów.

Oprócz zawodów podczas imprezy odbędą się ocne pokazy, na najmłodszych czekać będzie strefa zabawy, a wszyscy będą mogli posilić się podczas Festiwalu Smaków Food trucków.

Zawodnicy muszą spełnić kilka formalnych warunków i wnieść wpisowe. Widzowie mogą kibicować bezpłatnie.

Jurajskie Zawody Balonowe - Olsztyn 2024

Siódma edycja Jurajskich Zawodów Balonowych zaplanowana została na 11-14 lipca 2024. Na imprezie pojawi się nawet 25 balonów z Polski i zagranicy, które odbędą 5 lotów. Oprócz zawodów, na widzów czekają pokazy, koncerty i atrakcje dla dzieci.

Bilety na Zawody Balonowe Olsztyn 2024>

Uczestników zawodów obowiązuje wcześniejsza rejestracja i wpisowe. Widzowie mogą uczestniczyć w wydarzeniu bezpłatnie. Warto wiedzieć, że we wcześniejszych edycjach imprezy, nie organizowano lotów dla widzów.

Górskie Zawody Balonowe Krosno 2024

To największa impreza balonowa na Podkarpaciu, która odbywa się od 2001 roku w czasie majówki. Odbywają się tutaj zawody sportowe, ale też impreza o nazwie "Balony nad Krosnem". W rywalizacji uczestniczą najlepsi piloci Europy środkowej, a same zawody rozgrywane są w trudnych, górskich warunkach z silnymi wiatrami. To czas, w którym Krosno staje się stolicą baloniarstwa. W trakcie imprezy balony są zarezerwowane na zawody, a więc nie można kupić lotu balonem.

W programie imprezy znajdują sie warsztaty, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych, koncerty, pokazy i turnieje sportowe.

Zawody Balonowe Krosno 2024 - bilety

Zawodników obowiązuje wpisowe, natomiast widzowie mogą brać udział w wydarzeniu bezpłatnie.

Mazurskie Zawody Balonowe - Ełk 2024

15-17 sierpnia 2024 roku odbędzie się już 17. edycja Mazurskich Zawodów Balonowych o randze Pucharu Polski. W programie znajdują się loty nad centrum miasta, parady baloniarzy i nocny pokaz balonów.

Fiesty i pokazy balonowe 2024

Gdzie jeszcze będą odbywały się fiesty i pokazy z balonami? W sezonie na rok 2024 imprez balonowych odbędzie się aż 17. My polecamy:

Warszawa, 14-6 czerwca: aż 2 imprezy balonoweL V Warszawska Fiesta Balonowa i Wawerska Fiesra Balonowa połączona z piknikiem rodzinnym.

Szczecinek, 4-7 lipca 2024: To impeza, która gromadzi około 30 załóg lotniczych, wśród których są piloci balonów i paralotni. Oprócz atrakcji lotniczych na gości czeka strefa gastronomiczna z foodtruckami.

Piotrków Trybunalski, 6-7 lipca 2024, Balonowy FLY FEST to imprez, na której odbywa się Międzynarodowa Wystawa Lotnicza. W tegorocznym programie znalazła sie wystawa samolotów i śmigłowców, pokazy akrobacji w somolotach i szybowcach wesołe miasteczko i zabawy dla dzieci oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Wstęp jest bezpłatny.

Lublin, 15-18 sierpnia 2024, II Fiesta Balonowa Urodziny Lublina to impreza, w czasie której odbywają się nie tylko loty balonem, ale też spacery z przewodnikami, wstępy artystyczne. Starty odbywają się z najbardziej znanych miejsc na mapie miasta, a same loty to okazja, by podziwiać Lublin z lotu ptaka.

Białystok, 22-25.08.2024 VI Fiesta Balonowa Dolina Narwi, to wydarzenie kupione wokół balonów. Wstęp wolny, możliwość odbycia lotu oraz towarzyszące fieście pikniki, konkursy i pokazy, to tylko niektóre z argumentów przemawiających za tym, że na tej Fieście Balonowej warto być.

Pełną listę imprez znaleźć można na stronie Bałostockiego Klubu Balonowego. Miejsca lotów i terminy mogą ulec zmianie, ponieważ wydarzenia balonowe odbywać się mogą jedynie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2024-06-26

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!