o prezentach

Poradnik o motolotniach – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Jeśli marzysz o tym, aby wzbić się ponad powierzchnię Ziemi i wyruszyć w rejs motolotnią, jesteś w doskonałym miejscu! Voucher na lot motolotnią z Katalogu Marzeń to bilet na pełną przygód, podniebną podróż z zapierającymi dech w piersiach widokami. Jak się do niej przygotować? Czego oczekiwać? Ile kosztuje motolotnia i jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby odbyć lot motolotnią? Na wszystkie te i wiele więcej pytań odpowiemy w poniższym tekście. Usiądź wygodnie, uruchom wyobraźnię i wyrusz z nami na odlotową wyprawę po świecie motolotni. A potem po prostu spełnij swoje szalone marzenie o lataniu i baw się doskonale!

Co to jest motolotnia?

Motolotnia to urządzenia latające wyposażonego w silnik. Drugim kluczowym elementem motolotni jest skrzydło, które jednak ma rozmiar znacznie większy niż w przypadku tradycyjnej lotni. Poz tym, ten statek powietrzny, jakim jest motolotnia, składa się także z: jednego lub dwóch miejsce dla pasażerów – pilotów, śmigła napędzającego konstrukcję i specjalnej konstrukcji łączącej i stabilizującej poszczególne elementy. Motolotnia to zatem statek powietrzny o stosunkowo nieskomplikowanej konstrukcji, która została dodatkowo wyposażona w silnik. To on pozwala statkowi osiągać znacznie większe niż w przypadku lotni prędkości, a lotnikom fantastycznie się bawić.

Jak zbudowana jest motolotnia?

Jak już wspomnieliśmy, motolotnia składa się przede wszystkim ze skrzydła o dużej powierzchni, silnika, śmigła i miejsc dla załogi. Za stabilność statku powietrznego odpowiada ruchomy środek ciężkości, który zmienia swoje położenie podczas podniebnego rejsu. Poza tym ważną częścią każdej motolotni jest także dźwignia sterownicza. To dzięki niej załoga można obrać wcześniej wytypowany kurs, a następnie utrzymać go przez cały lot. Poszczególne elementy motolotni łączy ze sobą lekki wózek wyposażony w trzy koła lub elementy umożliwiające pływanie.

Czym motolotnia różni się od pozostałych glajdów?

Pytanie zadane w tym śródtytule najczęściej nawiązuje do analogii pomiędzy motolotnią a tradycyjną lotnią. Jak nietrudno się domyślić, główna różnica w ich budowie polega na braku silnika mechanicznego w przypadku konstrukcji lotni. Różnice między statkami powietrznymi opisujemy w artykule.

Kto wynalazł motolotnię?

Pierwsze wzmianki o motolotni sięgają lat 50. XX wieku, bo właśnie wtedy konstruktor – Francis Rogallo, zaprezentował światu projekt tej machiny. „Skrzydło Rogalla”, bo tak początkowo miała się nazywać dzisiejsza motolotnia, była jednym z pomysłów biorących udział w amerykańskim konkursie na orbitę okołoziemską. Propozycja Rogalla okazała się na tyle wyjątkowa, że zainteresował się nią nawet NASA. Wkrótce popularność motolotni zaczęła gwałtownie rosnąć, a do Polski pierwsze maszyny dotarły zaledwie 30 lat później. Poznając bliżej historię motolotniarstwa, warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomysłodawca motolotni miał polskie korzenie.

Najciekawsze osiągnięcia mototniarskie

Zanim poszybujesz pod niebo, koniecznie sprawdź, jakie rekordy związane są dziś z motolotnią. Kto poleciał najdalej za jednym razem, a ile wynosi rekord prędkości? Takie motolotniarskie „smaczki” sprawią, że nabierzesz jeszcze większej ochoty na lot motolotnią. Zacznijmy więc od masy tej maszyny. Wiesz już, że motolotnia jest nazywana lekkim statkiem powietrznym. O ilu kilogramach zatem mowa…? Jak się okazuje, wózek, śmigło, siedzenia, silnik i skrzydło oraz wszystkie pozostałe elementy motolotni mogą w sumie ważyć nawet 450 kg, a zatem mniej więcej pół tony! Mając tego świadomość, znaczenie pojęcia „lekki” dość raptownie się zmienia, prawda…? :)

  • Najdłuższy jednorazowy lot w historii odbył Brytyjczyk – Brian Milton. Dystans wynosił 780 km i był jednym z najważniejszych etapów jego powietrznego rejsu dookoła świata. Rekord prędkości na motolotni to obecnie 320 km/h, co może przyprawić o zawrót głowy, jeśli przypomnimy sobie, jak zbudowany jest ten statek powietrzny.
  • Motolotniarze latają nie tylko daleko i szybko, ale również naprawdę wysoko. Świadczy o tym choćby oficjalna informacja, według której motolotniarz – rekordzista wzbił się na wysokości 7395 metrów, czyli niemal 7,5 km ponad powierzchnię Ziemi! Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat motolotni i lotów tym statkiem powietrznym, mamy dla Ciebie coś naprawdę niezwykłego.
  • Na świecie nie brakuje śmiałków, którzy postanawiają wziąć udział w możliwie jak najdłuższych lotach na motolotni bez międzylądowań. Na dzień dzisiejszy niewątpliwy rekord wynosi 8 godzin i 15 minut, bo właśnie tyle udało się spędzić w powietrzu, bez przerwy, pewnemu śmiałkowi, który nie bez powodu zapisał się w ten sposób na kartach sportowej historii.

Jakie uprawnienia trzeba mieć na motolotnię?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj lotu na motolotni Cię interesuje. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem i chcesz postawić przysłowiowe pierwsze kroki w chmurach, nie musisz się do tego specjalnie przygotowywać. Wszystkiego, co najważniejsze nauczy Cię instruktor, a niezbędną wiedzę na temat startu, przelotu i lądowania zdobędziesz w miejscu, gdzie realizowane będzie Twoje marzenie.

Jeżeli jednak chcesz iść nieco dalej i spróbować swoich sił w samodzielnym locie na motolotni, niezbędne będą specjalistyczne dokumenty potwierdzające Twoje umiejętności. Mowa przede wszystkim o Świadectwie kwalifikacji pilota motolotni, czyli oficjalnym zaświadczeniu wydawanym po ukończeniu kursu. Dokument znany pod międzynarodowym skrótem PHGP (ang. Powered Hang Glider Pilot) jest wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnegoi umożliwia sterowanie wyłącznie motolotnią. Zgodnie z zasadami przyznawania “prawa jazdy” dla motolotniarzy, jego posiadacz nie jest uprawniony na przykład do latania wiatrakowcem czy inną, stosunkowo lekką maszyną.

Planując zapis na specjalistyczne szkolenie i dalszy rozwój pasji, warto zwrócić uwagę na istotny szczegół. Kończąc z pozytywnym wynikiem podstawowy kurs motolotniarski, otrzymasz prawo do sterowania motolotnią startującą z ziemi. Jeśli marzysz o rozpoczęciu lotu na przykład z wody (a jest taka możliwość!), weź dodatkowo pod uwagę inne kursy doszkalające.

Jak przygotować się do lotu motolotnią?

Do tego wystarczą wygodne obuwie, ubranie, które nie ogranicza ruchów oraz opcjonalnie po ustaleniu z realizatorem kamera. Na miejscu dostaniesz również kask, a instruktor upewni się, że można wykonać lot. Istnieje do tego bowiem kilka przeciwwskazań. Co dyskwalifikuje do lotu? O tym opowiada p. Dominik z Motolotnie Mazury:

„Wyraźna choroba, która może nie pozwolić na lot, ale o tym decyduje lekarz. Kobiety w ciąży też nie bardzo.

Jak wygląda lot motolotnią?

Taki powietrzny rejs wśród chmur po prostu zapiera dech w piersiach! Widoki rozpościerające się z motolotni trudno porównać z czymkolwiek innym, dlatego na lot motolotnią z instruktorem warto zabrać ze sobą niewielki aparat fotograficzny. Ale po kolei – od czego właściwie zaczyna się profesjonalny lot motolotnią?

Pierwszy etap to oczywiście szkolenie, podczas którego można zdobyć wszystkie najważniejsze informacje. Potem przychodzi czas na porządne rozpędzenie maszyny, która przecież musi nabrać nie lada prędkości, aby móc wznieść się wysoko w powietrze. Ten etap to z pewnością jeden z najbardziej ekscytujących momentów podczas całego lotu. Z zapartym tchem można obserwować nie tylko zmniejszające się z chwili na chwilę domy czy drzewa, które pozostawiamy za sobą, na powierzchni Ziemi, ale także tarczę wysokościomierza. Obawiasz się lęku wysokości spowodowanego takimi widokami?

„Na motolotni nie ma lęku wysokości. Nie mamy punktu odniesienia jak np. stojąc na wysokiej wieży, czy 6 piętrze. Jesteśmy od ziemi na tyle wysoko, że pod sobą mamy swojego rodzaju makietę. Wszystkich leczymy ze złudnego lęku wysokości :)”.

p. Dominik, Motolotnie Mazury

Po osiągnięciu pożądanego pułapu, nadchodzi czas na łagodny lot. Zjawiska zwykle nieosiągalne, takie jak tęcza czy chmury, nagle okazują się być naprawdę blisko. Jeśli jeszcze nie próbowałeś lotu motolotnią, z pewnością będziesz zachwycony i zapewnisz sobie mnóstwo wspomnień z takiego rejsu. Czasami istnieje też możliwość wzięcia udziału w podniebnych akrobacjach. Wówczas doświadczony pilot pozwala poczuć się pasażerowi niczym w filmach z gatunku science-fiction. Od ewolucji może zakręcić się w głowie, a poziom adrenaliny gwałtownie wzrasta. Na jakiej maksymalnej wysokości lata się motolotnią podczas lotów widokowych? 

„Latamy na wysokościach 500-700 metrów od poziomu naszego lądowiska.

p. Dominik, Motolotnie Mazury

Ostatni etap lotu motolotnią to lądowanie. Podobnie, jak w przypadku samolotu pasażerskiego, ta procedura trwa dłuższą chwilę, ale dzięki temu możesz bez obaw podziwiać rozpościerające się przed Tobą krajobrazy. Kiedy koła motolotni dotkną powierzchni Ziemi, maszyna musi jeszcze tylko wyhamować i już - lot można uznać za zakończony. Ale spokojnie, emocje z pewnością nie opadną jeszcze długo!

Gdzie wybrać się na lot motolotnią w Polsce?

Jeśli już wiesz, że lot motolotnią to coś dla Ciebie, czym prędzej przystąp do realizacji Twojego marzenia. Przekonaj się, że nie musisz planować dalekich podróży, bo lot motolotnią to atrakcja, którą bez trudu zrealizujesz w wielu zakątkach naszego kraju. Dowiedz się, gdzie wybrać się na lot motolotnią w Polsce i jak najszybciej poznaj oferty partnerów Katalogu Marzeń. Każdy z nich przygotował dla miłośników tej ekstremalnej rozrywki coś niepowtarzalnego, a Tobie pozostaje jedynie zdecydować, jaki fragment Polski chciałbyś już niebawem podziwiać z lotu ptaka. Zaczynamy podróż palcem po mapie:

Motolotnie Częstochowa

W samym sercu województwa śląskiego pod swoje skrzydła weźmie Cię firma Air Echo. Doświadczeni piloci pokażą, na czym polega lot motolotnią, a potem zabiorą Cię na dwudziestominutowy rejs pod niebem. Zanim jednak do tego dojdzie, nie zabraknie czasu na intensywne szkolenie „w pigułce”. Cała niezbędna wiedza zostanie przekazana w ciągu zaledwie pół godziny, abyś jak najszybciej mógł rozkoszować się lotem motolotnią w praktyce. Cała przygoda rozpocznie się na terenie profesjonalnego lądowiska w Kłobucku, skąd wspólnie z instruktorem wzniesiesz się w powietrze i z pewnością zapałasz miłością do lotów. Voucher na lot motolotnią w Częstochowie to propozycja dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w tym wyjątkowym sporcie.

Motolotnie Giżycko

A może marzy Ci się przelot motolotnią nad taflami polskich jezior? Nic trudnego! Odwiedź mekkę żeglarzy i weź udział w locie motolotnią w Giżycku. Wspólnie z naszym partnerem, Motolotniami Mazury, przeżyjesz przygodę, której nie zapomnisz do końca życia. Dziesięć minut nad mazurską krainą w zupełności wystarczy, aby na zawsze zakochać się w tej ekscytującej dyscyplinie, jaką bez wątpienia jest motolotniarstwo. Nie zabraknie też oczywiście czasu na krótkie szkolenie przed startem. To właśnie wtedy dowiesz się, na co uważać i czego oczekiwać podczas lotu motolotnią w Giżycku.

Motolotnie Gorzów Wielkopolski

Motolotnią pokonasz także przestrzeń powietrzną nad Gorzowem Wielkopolskim, a wszystko to pod czujnym okiem ekipy z ośrodka szkolenia lotniczego „Lotnik”. Wybierając ten voucher z Katalogu Marzeń, spędzisz z dala od powierzchni Ziemi od 20 do aż 60 minut. Brzmi ekscytująco? I słusznie, bo taki właśnie jest lot motolotnią w Gorzowie Wielkopolskim! Weźmiesz w nim udział od początku maja do końca września, więc o braku czasu nie może być mowy. Co więcej, spełnienie tego powietrznego marzenia będziesz mógł uwiecznić, zabierając ze sobą aparat fotograficzny. Czy to nie brzmi jak plan idealny?

Motolotnie Kielce

Od dziesięciu do dwudziestu minut wśród chmur zapewni także zespół szkoły paralotniarstwa Wojciecha Łuczyńskiego „TOP”. Motolotnie w Kielcach mają się więcej niż dobrze i dlatego właśnie warto odwiedzić województwo świętokrzyskie i spełnić swoje lotnicze marzenie. Na pozór niewielka motolotnia może rozpędzić się nawet do 100 km/h, a to wszystko dzięki silnym podmuchom wiatru, wysoko nad Ziemią. Jeśli jednak planujesz zrealizować voucher na lot motolotnią w Kielcach, pamiętaj o jednym: bezpośredni wpływ na spełnienie Twojego marzenia mają warunki pogodowe. Warto więc zarezerwować termin jak najwcześniej, a mimo to, wykazać się elastycznością, jeśli nastąpi konieczność jego zmiany.

Motolotnie Kraków

Również w Krakowie marzenie o locie motolotnią spełnisz dzięki szkole paralotniarstwa „TOP”. Decydując się na zakup vouchera na lot motolotnią w Krakowie w internetowym sklepie Katalogu Marzeń, zyskasz możliwość wystartowania z lotniska na terenie Aeroklubu Pińczowskiego, oddalonego o około 90 km od Krakowa. Potem czekać się będzie wielka przygoda, która potrwa około 20 minut. To przez ten czas zyskasz możliwość podziwiania Ziemi z lotu ptaka, w wszystko pod opieką doświadczonego instruktora. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w locie motolotnią w Krakowie, nie zwlekaj ani chwili dłużej. Wybierz ten wariant z naszej strony internetowej i już niebawem ciesz się możliwością oderwania stóp od powierzchni Ziemi.

Motolotnie Poznań

Dziesięć do dwudziestu minut. Tyle w zupełności wystarczy, aby na dobre zakochać się w motolotniach. I tyle właśnie będzie trwał rejs motolotnią nad Poznaniem. Podziwiaj z góry słynne koziołki, obserwuj nurt Warty i ciesz się możliwością doskonałej zabawy na pokładzie profesjonalnej motolotni. Voucher na lot motolotnią w Poznaniu to prezent, który może wykorzystać już nawet marzyciel mający mniej niż osiemnaście. Wystarczy, że na teren lądowiska w Obornikach przyjadą z rodzicami lub opiekunami prawnymi. Właśnie dlatego warto podarować taki podarunek każdemu, kto skrycie marzy o tym, aby choć przez moment poczuć się jak ptak lub superbohater. O bezpieczeństwo i komfort zadbają pracownicy ośrodka Mix Extreme.

Motolotnie Radom

A gdyby tak zwiedzić z lotu ptaka Radom? Dlaczego nie! Postaw na voucher na lot motolotnią w Radomiu i spędź w powietrzu nawet do pół godziny. Na początku czeka Cię dwudziestominutowe szkolenie, bezpośrednio po którym wyruszysz na podbój błękitnych przestworzy. Teoretyczna część spotkania z pilotem trwa około 20 minut i to właśnie wtedy ekipa Sky-Life omówi wszystkie najważniejsze aspekty lotu motolotnią w Radomiu. Potem pozostanie już tylko wziąć głęboki oddech i cieszyć się podmuchami wiatru, wprawiającymi niewielką, ale wyjątkowo szybką maszynę w ruch.

Motolotnie Toruń

Widziałeś kiedyś piernik w kształcie motolotni? My też nie! Ale może nadeszła najwyższa pora na to, aby właśnie taki kształt tej legendarnej słodkości przygotować? Wszystko dlatego, że również w Toruniu możesz wziąć udział w ekscytującym locie motolotnią. Piętnastominutowe wprowadzenie teoretyczne, a zaraz potem start i lot wśród chmur. Najpiękniejsze zjawiska atmosferyczne będą na wyciągnięcie ręki. Dzięki doświadczeniu i wiedzy instruktorów ze szkoły Mikrolot, spełnisz marzenie o locie motolotnią w Toruniu bezpiecznie, a jednocześnie z mnóstwem emocji. I taki właśnie powinien być sport!

Motolotnie Warszawa

Podczas lotu motolotnią w Warszawie zaopiekują się Tobą pracownicy Blue Adventure. To właśnie oni zadbają o to, aby kilkudziesięciominutowy lot motolotnią w Warszawie stał się naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Tutaj również czekać się będzie wprowadzenie teoretyczne, po którym wsiądziesz do wózka motolotni. Szukasz prezentu dla siebie? A mozesz chciałbyś podarować emocje komuś bliskiemu? W obu przypadkach voucher na lot motolotnią w Warszawie to znacznie więcej niż trafiony pomysł!

Motolotnie Włocławek

Innym miejscem, które możesz odwiedzić, aby wziąć udział w locie motolotnią, jest Włocławek. Położony nieopodal Torunia czy Bydgoszczy, Włocławek pozwala poczuć adrenalinę krążącą w żyłach. Wszystko dzięki Aeroklubowi Włocławskiemu, który pomoże spełnić to marzenie. W locie motolotnią we Włocławku mogą wziąć udział już osoby w wieku 14 lat. Wystarczy, że zjawią się w miejscu startu wraz z opiekunem, a wkrótce potem rozpocznie się naprawdę wyjątkowe 20 minut. Co więcej, podniebne zmagania będą mogły uwiecznić osoby towarzyszące, które tego dnia pojawią się z marzycielami na lotnisku Kruszyn.

Motolotnie Wrocław

Swoje marzenie o locie motolotnią spełnisz także we Wrocławiu. Doskonale znane wszystkim miłośnikom historii, architektury i filmów zaprasza wszystkich śmiałków, którzy chcieliby podziwiać je z wysoka. Lot motolotnią we Wrocławiu to wspaniały pomysł na prezent urodzinowy lub na Walentynki. O techniczne zaplecze tej przygody zadba szkoła Flytech, a Tobie lub osobie, którą obdarujesz takim prezentem, pozostanie jedynie rozkoszować się piętnastominutowym lotem motolotnią nad Wrocławiem.

Nadal zastanawiasz się, czy wybrać się na lot motolotnią?

W takich dylematach zawsze podpowiadamy, że dopóki nie spróbujesz, nigdy nie będziesz wiedzieć, czy się podobało. Jedynym rozwiązaniem jest zaufanie pilotowi i wejście na pokład motolotni. Gwarantujemy, że widoki wynagrodzą wszystko! Zobacz wszystkie propozycje lotów motolotnią w Katalogu Marzeń.

Artykuł powstał we współpracy z p. Dominikiem z firmy Motolotnie Mazury. Dziękujemy!

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Bejo
2022-07-30
No cóż? Kiedyś w moim mieście Jawor były organizowane pikniki lotnicze. Miałem okazję lecieć motolotnią. Od ponad 45lat param się modelarstwem lotniczym. Mój kolega ma motolotnię. Znam również kilku motoparalotniarzy.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-10-13

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.