o prezentach

Nowe Przedmioty, czy Przeżycie? Poznaj Filozofię Katalogu Marzeń

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-06-09

W dobie konsumpcjonizmu często zapominamy o tym, co tak naprawdę się liczy – przekonują nas trenerzy rozwoju osobistego. Wtórują im naukowcy, od lat próbujący zrozumieć, co tak naprawdę, wbrew deklaracjom, uszczęśliwia człowieka. Być może warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co tak naprawdę liczy się w życiu – mieć czy być?

Z pomocą w rozwianiu dylematów natury filozoficznej przychodzi nauka.

Ryan Howell i Graham Hill postanowili odpowiedzieć na to odwieczne pytanie, badając dwie grupy ochotników – jedna miała za zadanie wydawać swoje dodatkowe przychody na rzeczy materialne, druga zaś na ciekawe przeżycia. Grupy badanych przechodziły wieloetapową ewaluację ich poziomu ogólnego zadowolenia z życia. Początkowo obie grupy wyrażały porównywalny poziom zadowolenia, z czasem jednak ulegało to zmianie. Dysproporcja zadowolenia pomiędzy obiema grupami była coraz większa i to pozwoliło naukowcom potwierdzić ich początkową tezę badawczą – szczęśliwi jesteśmy wówczas, gdy kupujemy wyjątkowe przeżycia, czyli w efekcie doświadczamy, nie gdy nabywamy nowe rzeczy. Dzieje się tak z kilku powodów.

Nowe przedmioty, czy przeżycie?

Jednym z najważniejszych jest efekt przyzwyczajenia do nowych przedmiotów. W momencie, gdy nowy gadżet przestaje być nowym gadżetem, a staje się tylko gadżetem, nasze zadowolenie z faktu jego posiadania znika. Przedmiot staje się jedynie kolejnym elementem naszej codzienności. W przypadku przeżyć jest to niemożliwe – są one bowiem jednorazowe, co sprawia, że wywołują większe emocje. Przeżywanie przygód pełni także ważną funkcję socjalizacyjną – Ryan Howell i Graham Hill w swoich badaniach wykazali, że emocje wiążą nas bardziej niż stan posiadania.

Człowiek jest stworzony do życia w grupie

A to, co pozwala zacieśniać więzy między członkami społeczności, to właśnie wspólne przeżycia. Nawet jeśli nie łączą cię z drugim człowiekiem wspólne doświadczenia, więź między wami może zbudować porównywanie doświadczeń. Badacze twierdzą, że bardziej zauważalna jest wspólnota pomiędzy tymi o podobnych wspomnieniach, niż na przykład użytkowników tych samych modeli samochodów czy smartfonów. Nasze wspomnienia mają bez wątpienia większy ładunek emocjonalny niż wskaźnik statusu społecznego, jakim są rozmaite dobra konsumpcyjne. Wspólne doświadczenia z bliską Ci osobą pomagają scementować łączącą Was więź.

Nasze motto – dzielić się z innymi!

Jak wiadomo, największą satysfakcję daje nam to, czym możemy się dzielić z innymi. Właśnie dlatego prezenty-przeżycia cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie! Korzystając z usług sklepów oferujących niematerialne prezenty, jakich jak Katalog Marzeń, masz pewność, że nigdy Twój prezent nie spotka się z dezaprobatą. Obdarowany w każdej chwili może dokonać wymiany prezentu. Możesz również podarować Gift Voucher na określoną kwotę, który pozwoli obdarowanemu samodzielnie dokonać wyboru prezentu.

Spełnienie marzeń to najlepszy prezent, jaki możesz podarować bliskiej ci osobie!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2016-09-27

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.