o prezentach

Nowy Rok, Nowy Ty. Jak Realizować swoje Życiowe Cele?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2021-06-07

Wraz z Nowym Rokiem przychodzą nowe chęci i energia do dobrej zmiany. Wchodzimy w nasze życie z czystą kartą, pragnąc osiągnąć i zrealizować swoje marzenia. Jeśli nie masz jeszcze jasno sprecyzowanych celów noworocznych - przeczytaj jak skutecznie planować swoje postawienia w poprzednim artykule.

Dokładnie wiesz, co chcesz osiągnąć? Jesteś gotowy? Usiądź wygodnie i zapraszam do lektury :) 

Krok 1: POSPRZĄTAJ GŁOWĘ

Oczyść głowę z pragnień i pomysłów, które zalegają od wieków i czekają na wieczne niespełnienie. Prawdopodobnie wiele z Twoich pragnień nie są aktualne. Zdecyduj, które cele są dla Ciebie najbardziej wartościowe i na których najbardziej Ci zależy. Zrób listę priorytetów i powieś ją w miejscu, gdzie będzie widoczna - na lodówce, przy komputerze itp. aby przypominała Ci, jakie cele chcesz zrealizować.

Krok 2: POLUB SIĘ Z DYSCYPLINĄ

Dyscyplina to słowo, które nie budzi przyjemnych skojarzeń. Jak stawić czoła wewnętrznemu przekonaniu  o tym, że ‘nie lubię się z dyscypliną’ lub ‘nie jestem wytrwały’? Wybierz czynność, która sprawi Ci przyjemność! Chcesz regularnie ćwiczyć, a na samą myśl o siłowni robi Ci się niedobrze? Zapisz się na zajęcia z tańca, sztuk walki lub indywidualne treningi z trenerem. Znajdź coś, co nie będzie kojarzyć się negatywnie. Zobaczysz, że dyscyplina nabierze innego, cieplejszego wymiaru :)

Krok 3: NOWA DEFINICJA PORAŻKI

Na drodze do realizacji celów natrafić na przeciwności. Nawet jeśli potknie nam się przysłowiowa noga… pamiętaj o tym, że to zdarza się każdemu. Nawet największym autorytetom, choć zdaje nam się, że ich życia są nieskazitelne, popełniają czasem gafę. Skoro nie możemy na dobre wyeliminować porażki z naszego życia - stwórzmy jej nową definicję. Świetnie opisują to słowa Thomasa Edisona:

“Wykonałem pięć tysięcy nieudanych prób, ale faktem jest, że do tej pory odkryłem pięć tysięcy sposobów, według których to nie działa”. 

Krok 4: PRZESTAŃ SIĘ PORÓWNYWAĆ DO INNYCH

Przeglądasz Instagrama, Facebooka, oglądasz kolejne motywujące filmy na YouTube. Widzisz piękne sylwetki, niesamowite krajobrazy, szczęśliwe związki, inspirujące przemówienia - CO ROBIĘ ŹLE, ŻE ONI MAJĄ TAK IDEALNE ŻYCIE, A JA STOJĘ W MIEJSCU?!

W mediach społecznościowych widzisz tylko elementy życia danej osoby, które chce pokazać. Najczęściej są to te piękne i kolorowe momenty. Osoba, którą widzisz po drugiej stronie ekranu przeszła przez porażki, upadki i miewała gorsze dni. Idealny przepis na sukces nie istnieje. To, co pomogło Twojemu sąsiadowi, przyjaciółce i bratu może okazać się nieskuteczne w Twoim przypadku. Nawet jeśli droga, którą podążasz do swojego celu jest inna, nie oznacza, że jest gorsza.

Krok 5: ŁÓW PO JEDNEJ RYBCE, AŻ ZŁOWISZ REKINA

Nie wszystko na raz. Chcesz obrócić swoje życie o 180 stopni, masz wielkie plany, szukasz motywacji… I na tym Twoja historia się kończy. 

Drastyczne zmiany są trudne. Zapewne zgodzisz się ze mną, że większość z nas nie lubi dużych zmian. Zastosuj metodę Slight Edge. Rozbij swój wielki cel na wiele małych (tak, abyś nie czuł dyskomfortu z ich wykonania) i codziennie je realizuj. Małymi kroczkami osiągniesz swój cel i nie stracisz zapału! Chcesz przebiec maraton, a po kilkuset metrach biegu masz zadyszkę? Pierwszym dobrym krokiem będzie to, że dziś wyjdziesz na długi spacer. Za tydzień poczujesz siłę do krótkiego truchtu, a za kilka miesięcy będziesz mół stanąć na starcie upragnionego maratonu.

Krok 7: OSZCZĘDZAJ PIENIĄDZE NA INWESTOWANIE W SIEBIE

Na swojej liście to-do na Nowy Rok masz plany, które wymagają wkładu finansowego? 

W swojej głowie umieściłeś plany o wspaniałych wakacjach z biurem podróży? 
Pragniesz zapisać się na profesjonalny kurs fotografii?
Planujesz skok ze spadochronem?

Wszystkie powyższe cele łączy potrzeba zasobów. Jeśli przeraża Cię myśl o tym, ile kosztuje Twoja wymarzona wycieczka… załóż skarbonkę na marzenia! Zaplanuj sobie dokładnie, ile będziesz odkładać w ciągu miesiąca, ile czasu zajmie Ci zebranie całej kwoty. Pamiętaj jednak o systematyczności - ona gra tutaj dużą rolę.

Więcej o spełnianiu marzeń możesz dowiedzieć się z podcastu Napędzani Marzeniami. Oto jedna z inspirujących rozmów:

Krok 8: POSZERZAJ HORYZONTY I DOSTRZEGAJ WIĘCEJ

Jednym z najważniejszych elementów podczas realizacji postanowień noworocznych jest dostrzeganie progresu. Małe postępy są istotne, choć często mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. 

Zerknijmy do często spotykanego scenariusza:
Chodzisz na siłownię już od trzech tygodni, utrzymujesz zdrową dietę i wyrzekasz się fast foodów. Stajesz na wadze, aby zobaczyć postępy… a tam zero zmian. Zanim zrezygnujesz całkowicie z tego, co zaplanowałeś - spróbuj sprawdzić rezultaty w inny sposób. Może, zamiast stawać na wadze powinieneś zmierzyć swój obwód? Nie poddawaj się w przedbiegach!

Krok 9: W RAZIE NIEPOWODZENIA ZMIENIAJ STRATEGIĘ

Kurs, który obrałeś prowadzi Cię prosto na mieliznę? Kapitanie, złap za ster!

Jednym ze sposobów, który pomaga osiągać cele jest zmiana strategii działania. Jeśli testujesz jakiś sposób na realizację swojego postanowienia i po dłuższym czasie nie widzisz wymiernych efektów… zmień sposób działania. 

“Szaleństwem jest robić to samo i oczekiwać tych samych rezultatów”. Albert Einstein

Krok 10: DOCENIAJ SIEBIE

Nie zapominaj o docenianiu swojej wytrwałości! Małe wynagradzanie swoich sukcesów sprawi, że z jeszcze większą motywacją będziesz stawiać czoła przeciwnościom losu. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie :) Życzę odwagi do realizacji swoich marzeń!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2019-01-10

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.