o prezentach

Lot Balonem czy Skok ze Spadochronem? Zobacz Porównanie!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-06-09

Podniebna przygoda to marzenie wielu z nas. Wszyscy liczymy na moc niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji. Nieobojętna jest także adrenalina, która od początku do końca krąży w żyłach i nie pozwala zapomnieć, że w danym momencie przeżywamy jedną z najwspanialszych przygód w życiu. Ale jeżeli mielibyśmy wybierać – lot balonem czy skok ze spadochronem? – decyzja może być naprawdę trudna.

Postanowiliśmy, choć odrobinę ułatwić dokonanie wyboru i zestawiliśmy ze sobą obie atrakcje. Zapraszamy na podniebny ring!

Lot balonem: krótkie podsumowanie atrakcji

Lot balonem to fantastyczna forma aktywnego zwiedzania. Poza tym, że mamy możliwość podziwiania niezwykłych widoków i zobaczenia ciekawych miejsc z lotu ptaka, przeżywamy niezwykłą przygodę, która z całą pewnością na długo zapadnie w pamięć. Lot balonem to również powrót do przeszłości, w której ludzie mieli niesamowite marzenia – dla większości niemożliwe do zrealizowania. A jednak! Balon to pierwszy pojazd latający, jaki wymyślił człowiek – chociażby dlatego warto odbyć podniebną żeglugę.

Lot balonem: Preferowane warunki atmosferyczne

Loty balonem odbywają się przez cały rok, ale wbrew pozorom najlepszą porą na realizację lotu jest jesień. Tak, właśnie – nasza polska złota jesień, kiedy to panują optymalne warunki do odbycia lotu. I wbrew pozorom nawet w grudniu czy styczniu wcale nie jest zimno – gorące powietrze napędzające balon skutecznie podgrzewa atmosferę panującą w koszu.

Lot balonem: realizacja

Możliwość realizacji we dwoje i w grupie nawet do 10 osób.

Lot balonem​: Przygotowanie

Nie jest potrzebne specjalne szkolenie czy przygotowanie. Przed lotem instruktor omawia tylko, jak zbudowany jest balon i na jakiej zasadzie on działa – wtedy jest możliwość zobaczenia, w jaki sposób napełniany jest balon. Jeżeli chodzi o ubiór – powinien być przede wszystkim wygodny.

Lot balonem​: Czas trwania

Lot trwa ok. godziny.

Lot balonem: Przeciwwskazania

Uczestnicy lotu muszą mieć powyżej 7 lat – osoby do 15 roku życia potrzebują opiekuna, który będzie wraz z nimi odbywał lot. W locie nie mogą brać udziału kobiety w ciąży oraz osoby pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kwestie zdrowotne – nie ma szczególnych przeciwwskazań, wyjątkiem są choroby układu krążenia i oddechowego oraz nadciśnienie.

Lot balonem: Komu jest dedykowany?

Atrakcja dla miłośników adrenaliny i podziwiania widoków. Lot balonem daje możliwość uchwycenia pięknych kadrów, więc warto wziąć ze sobą aparat i uchwycić te wspaniałe chwile na zawsze. Dlaczego lot balonem? Bo warto zatrzymać się i spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Skok ze spadochronem: krótkie podsumowanie atrakcji

Skok spadochronowy w tandemie to sposób, aby doświadczyć, na czym polega swobodne spadanie. Z całą pewnością jest to ekstremalne przeżycie, choć spora część osób, która skok spadochronowy ma już za sobą, uważa, że pierwsza taka przygoda faktycznie jest emocjonująca, ale odbywa się nie do końca świadomie, bo jednak emocje robią swoje.

Skok ze spadochronem: Preferowane warunki atmosferyczne

Sezon letni — słoneczna aura, bez prawdopodobieństwa opadów. Dlatego też najwięcej skoków odbywa się w czerwcu/sierpniu, choć zdarzają się też w maju i wrześniu. Jesień z kolei jest już porą niepewną i trzeba się liczyć z opcją przełożenia realizacji na kolejny sezon. Zimą skoki w ogóle się nie odbywają.

Skok ze spadochronem: Realizacja

W tandemie z instruktorem.

Skok ze spadochronem: Przygotowanie

Przed skokiem odbywa się kilkuminutowe szkolenie. Należy zapamiętać wszystkie sygnały i znaki – jest to o tyle ważne, że w powietrzu można nie usłyszeć instruktora. Po zapoznaniu z zasadami bezpieczeństwa ubieramy się w kombinezon, specjalną uprzęż i gogle. Nasze ubranie powinno być wygodne i niekrępujące ruchów. Z kolei buty wiązane lub bardzo dopasowane. Sam skok polega na przypięciu się do instruktora i skoczeniu razem z nim z wysokości ok. 4000 metrów.

Skok ze spadochronem: Czas trwania

Swobodne spadanie, czyli moment od skoku z samolotu, trwa ok. minuty. Następnie po otwarciu spadochronu dryfujemy w powietrzu przez kilka minut.

Skok ze spadochronem: Przeciwwskazania

Wzrost poniżej 130 cm oraz waga powyżej 105 kg. Przed realizacją skoku jesteśmy zobowiązani do podpisania odpowiedniego oświadczenia o stanie zdrowia – musimy wykluczyć choroby serca, niewydolność układu oddechowego i epilepsję. To naprawdę istotne! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, przed skokiem skonsultuj się z lekarzem. Minimalny wiek uczestnika to 12 lat – od osób poniżej 18 roku życia wymagana jest notarialnie potwierdzona zgoda prawnych opiekunów i obecność jednego z nich podczas skoku. Przeciwwskazaniem jest również ciąża oraz stan wskazujący na zażycie alkoholu lub innych środków odurzających.

Skok ze spadochronem: Komu jest dedykowany?

Tylko dla miłośników naprawdę ekstremalnych wrażeń. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich reakcji na potężną dawkę adrenaliny, warto na początek przetestować lot w aerotunelu.

Na który się zdecydować: lot balonem czy skok spadochronowy?

Mamy nadzieję, że choć trochę ułatwiliśmy wybór podniebnej przygody. Na pewno obie atrakcje warte są przeżycia i jedno jest pewne – obie mają w pakiecie moc niezapomnianych wrażeń i potężną dawkę adrenaliny.

Za niesamowite zdjęcia jesiennych widoków dziękujemy naszemu Partnerowi — Akademii Balonowej :-)

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2017-09-15

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.