o prezentach

Jak spędzić idealny dzień z babcią, jak pielęgnować relacje z dziadkami?

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-16

To będzie weekend dedykowany Babciom i Dziadkom. Mamy nadzieję, że docenisz ich bliskość i sprawisz im prezent w postaci swojej obecności. Obstawiamy, że właśnie o tym marzą. Skąd to wiemy? Bo w zeszłym roku spędziliśmy z Silversami trochę czasu i poznaliśmy ich z zupełnie innej strony. 

Kurz finału już opadł, dlatego dzisiaj przychodzimy z przemyśleniami dotyczącymi całej akcji oraz wnioskami. CHTP Silver nauczyło nas, jak ważne jest pielęgnowanie relacji z dziadkami. Mimo różnicy pokoleń warto dbać o dobre stosunki ze starszym pokoleniem. Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak można spędzić idealny dzień z babcią i dziadkiem?
 • Jak pielęgnować relację z dziadkiem?
 • Jak dbać o dobre stosunki z babcią?
 • Jakie marzenia spełnili uczestnicy pierwszej w Polsce edycji CHTP Silver?

Czemu pielęgnowanie relacji z dziadkami jest ważne?

Oprócz satysfakcji dla was obojga, Twoje relacje z dziadkami mogą mieć znaczący pozytywny wpływ na rozwój. Dzieci, które cieszą się bliskimi relacjami z dziadkami, są często bardziej odporne i szybciej podnoszą się z niepowodzeń. Jak czytamy w Polskim Forum Psychologicznym:

„Emocjonalna bliskość z dziadkami wiąże się z mniejszą ilością objawów depresyjnych (Ruiz, Silverstein, 2007) oraz wpływa na rozwój poznawczy wnuków (Zawadzka, 1998). Dziadkowie uczą umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi[1]”.

Budowanie tych relacji może czasami zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli Twoja więź z dziadkami była napięta lub utrudniona przez odległość. Bez względu na to, czy Twoi dziadkowie mieszkają w tym samym domu czy 1000 kilometrów od Ciebie – budowanie więzi z dziadkami jest szczególnie ważne. I nigdy nie jest za późno na odbudowanie tej relacji (oczywiście w granicach Twojego komfortu). Dlatego poniżej zestawiliśmy kilka sposobów na pogłębienie stosunków z dziadkami. Większość z nich przetestowaliśmy na własnej skórze. Inne zostały przetestowane przez uczestników CHTP Silver. 

16 pomysłów na klasyczne spędzenie czasu z babcią i dziadkiem:

 1. Wartościowa rozmowa i spacer. 
 2. Przeglądanie starych albumów i opowiadanie historii.
 3. Odwiedzenie muzeum, najlepiej w rodzinnym mieście dziadków. Zapewniamy, że Twoja babcia i dziadek opowiedzą Ci historie, których nie usłyszysz od lokalnych przewodników.
 4. Wypad do teatru.
 5. Wycieczka rowerowa w nowe miejsce.
 6. Piknik.
 7. Kawa w lokalnej, małej kawiarni (klimat małych kawiarni sprzyja zacieśnianiu się relacji).
 8. Gry planszowe. Babcie to prawdziwe mistrzynie krzyżówek i scrabble, dziadkowie zaś są mistrzami szachów. A może Twoi uwielbiają inne gry planszowe?
 9. Wspólne gotowanie.
 10. Praca w ogródku lub przesadzanie kwiatów.
 11. Zbieranie grzybów (w ostatnim czasie kultowa czynność).
 12. Wyjście do ulubionej restauracji.
 13. Wspólny wieczór przy ulubionym filmie lub komedii (polecamy „Grace i Frankie” lub inny kultowy rodzinny film, decyzję o wyborze filmu zostaw dziadkom).
 14. Domowe SPA.
 15. Nauka czynności, którą pielęgnują dziadkowie. Szycie na maszynie? Cerowanie skarpetek? Gra na instrumencie? Haftowanie? Babcie i dziadkowie mają wiele talentów, a Ty masz cudowną okazję do wyrażenia nimi zainteresowania… i naukę nowej rzeczy! 
 16. Stwórzcie drzewo genealogiczne.

Szalone i odważne pomysły na spędzenie czasu z babcią i dziadkiem:

Pierwsza edycja CHTP Silver dobiegła końca. Zawsze pierwsze edycje nowych projektów wiążą się z niepewnościami, obawami i stresem. Jednak, jak przystało na Katalog Marzeń, podeszliśmy do tego z wielkim entuzjazmem i ogromną nadzieją. Nasza praca się opłaciła, co mogą potwierdzić babcie i dziadkowie uczestniczący w konkursie. 

Obok klasycznych sposobów na spędzenie czasu, nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy w tym zestawieniu nie dodali czegoś od siebie. Jak czytamy w magazynie Silver[2]: Czas na zerwanie ze stereotypami, szczególnie w obszarach marketingu, które niestety często powielają stereotyp dziadków, którzy spędzają wolne popołudnia przed telewizorem. Oczywiście, z pewnością jest taka grupa, jednak warto również docenić dziadków, którzy są aktywni nawet po przekroczeniu wieku emerytalnego. To często osoby aktywne fizycznie i zawodowo, które nie boją (i nie wstydzą) się swojego wieku. Z naszą misją całkowicie podpisujemy się pod łamanie tego stereotypu. Uważamy, że marzenia się nie starzeją, a na ich spełnianie nigdy nie jest za późno. Poniżej znajdziesz kilka żywych przykładów, które są prawdziwą inspiracją:

P. Lucyna podczas jazdy off road

P. Grażynka podczas lotu balonem

P. Ela podczas zmysłowej, kobiecej sesji zdjęciowej

Do CHTP Silver (które obejmowała Warszawę i okolicę) zgłosiło się ponad 400 osób. To dowodzi temu, jak duża jest grupa babć i dziadków, którzy chcą realizować swoje marzenia. 

Podsumowanie: Jak pielęgnować relacje z dziadkami?

Powyżej przedstawiliśmy pomysły na spędzenie czasu z dziadkami. Niektóre z nich wymagają budżetu, inne zrobisz zupełnie za darmo. Więź między dziadkami i wnukami przynosi korzyść dla obu stron. Dziadkowie zapewniają swoim wnukom akceptację, tolerancję, miłość, stabilność, wiedzę, radość i wsparcie. Wnukowie mogą zainspirować dziadków, okazać im szacunek i pomóc odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie. Oto kilka prostych porad od nas, jak pielęgnować relacje z dziadkami:

 • Często ich odwiedzaj.
 • Dzwoń lub wysyłaj listy.
 • Pamiętaj o ważnych dla nich datach. Dziadkowie szczególną wagę przywiązują do imienin i urodzin, spraw, aby w tym dniu poczuli się wyjątkowi. Pamiętaj również o zbliżającym się Dniu Babci i Dniu Dziadka.
 • Udostępniaj im zdjęcia ze swojego życia. Poczują się jego częścią.
 • Naucz ich czegoś nowego. Ty również możesz przekazać swoim dziadkom odrobinę nowinek. Może to czas na założenie konta na Instagramie lub bloga, na którym dziadkowie będą mogli opowiadać swoje cudowne historie?

Jesteśmy ciekawi Waszych sposobów na spędzanie czasu z dziadkami. Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. :)


[1] https://pfp.ukw.edu.pl/archive/article-full/267/napora_relacje_z_dziadkami/

[2] https://issuu.com/silvermag.pl/docs/silver_magazine_3_web?utm_medium=referral&utm_source=silvermag.pl

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2023-01-20

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!