o prezentach
Mamy urodziny! Świętuj z nami z kodem: 14LAT. Sprawdź wszystkie promocje>>

Ile kosztuje lot awionetką w Polsce i za granicą?

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2024-02-14

Wiele osób skrycie marzy o lataniu i o tym, aby zobaczyć doskonale znane im tereny z całkiem innej niż dotychczas perspektywy. Nic w tym dziwnego! Stale rozwijająca się technologia skutecznie napędza ludzką wyobraźnię, skłaniając kolejnych Marzycieli do wychodzenia z ich strefy komfortu i próbowania całkiem nowych aktywności. Do takich form spędzania wolnego czasu z całą pewnością należy na przykład lot awionetką. Jednak zanim rzeczywiście oderwiemy się od powierzchni Ziemi, warto odpowiedzieć sobie na wyjątkowo istotne pytanie o to, ile kosztuje lot awionetką i jak przygotować się do niego pod kątem finansowym.

Wraz z Katalogiem Marzeń nie tylko sprawdzisz, jakie emocje towarzyszą lotnikom, ale także dokładnie dostosujesz swój budżet do wymagań tego marzenia. Sprawdź, na o warto być przygotowanym i od czego tak naprawdę zależy cena lotu awionetką.

Ile kosztuje lot awionetką w Polsce?

Ceny lotu awionetką różnią się pomiędzy sobą ze względu na ich lokalizację. Rejsy na terenie kraju są wyraźnie mniej kosztowne niż loty awionetką za granicą. Ale ile tak naprawdę kosztuje lot awionetką w Polsce? Zakres cen jest w tym przypadku dość duży i wynosi średnio od 150 zł do nawet 500–600 zł. Czy to dużo? Choć może się wydawać, że tak, to jednak wystarczy bliżej przyjrzeć się voucherom na lot awionetką solo, dla dwojga, czy dla grupy, aby zmienić zdanie. W podstawowej cenie mieści się zaledwie kilkuminutowy rejs bez dodatkowych atrakcji. Taka opcja to doskonała propozycja dla tych, którzy w chmurach stawiają dopiero pierwsze kroki. Najwyższą cenę za lot awionetką w Polsce trzeba oczywiście zapłacić za atrakcję dla dużej grupy Marzycieli. Wówczas jednak koszty rozkładają się po równo pomiędzy wszystkich uczestników, a emocji nie brakuje.

Od czego zależy cena lotu awionetką?

Gdybyśmy chcieli w najbardziej przejrzysty sposób zaprezentować wszystkie czynniki mające bezpośredni lub pośredni wpływ na ostateczną cenę lotu awionetką, najłatwiej byłoby to zrobić w formie listy. Nie ulega wątpliwości, że znalazłyby się na niej takie warunki, jak:

  • długość lotu awionetką – im dłuższy rejs, tym wyższa cena takiego marzenia,
  • dodatkowe atrakcje, takie jak nagrywanie przelotu albo możliwość robienia zdjęć – niektóre firmy organizujące turystyczne loty awionetką oferują klientom możliwość zabrania na pokład aparatu fotograficznego. Coraz częściej istnieje też możliwość rejestracji lotu dzięki specjalnie przystosowanej do tego kamerze. Każda z tych atrakcji sprawia, że nawet po powrocie na Ziemię można bez trudu wrócić do wspomnień związanych z rejsem. Nie ma jednak wątpliwości, że z tymi udoskonaleniami wiąże się dodatkowa opłata,
  • renoma firmy – na pierwszym miejscu listy priorytetów każdego organizatora lotu awionetką powinno stać bezpieczeństwo jego uczestników. To oczywiste, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taki warunek wpływa również na cenę lotu awionetką. Im bardziej nowoczesny sprzęt i większa popularność firmy – organizatora, tym wyższą cenę przyjdzie nam zapłacić za lot awionetką. Warto jednak pamiętać o tym, że na zdrowiu i życiu nie należy oszczędzać i dlatego dobrym wyborem będzie współpraca z najbardziej rekomendowanymi aeroklubami,
  • liczba osób biorących udział w locie – tutaj zależność wydaje się oczywista: im więcej uczestników, tym droższy lot. Okazuje się jednak, że czasami warto zapłacić za taką atrakcję z pozoru wyższą cenę i zabrać ze sobą przyjaciół lub krewnych, ponieważ po podziale kwoty pomiędzy uczestników okazuje się, że faktyczna wysokość „składki” nie jest taka duża. (Poza tym, wspólne przeżywanie emocji związanych z podniebnym rejsem to coś niepowtarzalnego!),
  • miejsce lotu – rejs nad miastem? A może przelot nad terenami zielonymi i możliwość obserwowania dzikiej przyrody? Wybór należy do Marzycieli! Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na cenę lotu awionetką wpływ będzie miała również jego lokalizacja. W Katalogu Marzeń znajdziesz naprawdę wiele wariatów lotu awionetką i z pewnością dopasujesz tę atrakcję do siebie.

Ile kosztuje lot awionetką na świecie? Zestawienie cen z Japonii, Czech i Wielkiej Brytanii

Ceny międzynarodowych lotów awionetką to temat, który trudno byłoby wyczerpać tylko w jednym wpisie. Wiele zależy m.in. od waluty, w której płacimy za tę atrakcję. Jeśli postanowimy na przykład przeliczyć kwotę podaną w euro na polskie złote, z pewnością okaże się ona znacznie wyższa niż w kraju. Analizując cenę lotów awionetką na świecie, warto jednak pamiętać, że została ona podana w odniesieniu do zarobków i poziomu życia obywateli wybranego państwa i dlatego nie zawsze warto porównywać ją z propozycjami polskich aeroklubów. Gdybyśmy koniecznie chcieli znaleźć przybliżone ceny lotu awionetką na świecie, można założyć, że niekiedy dochodzą one nawet do 1500 zł.

Oczywiście, im bardziej turystyczne miejsce na mapie postanowimy wybrać, aby zrealizować nasz lot awionetką, tym cena takiej atrakcji będzie wyższa. W tego typu aktywnościach specjalizują się przede wszystkim kraje, które mogą pochwalić się bogactwem naturalnym i zapierającymi dech w piersiach turystów widokami. Przykładowo:

Widokowy lot awionetką w Japonii, połączony z możliwością oglądania z lotu ptaka m.in. wulkanu Sakurajima, miasta Kagoshima i zatoki Kinko, to atrakcja wyceniana przez jeden z tamtejszych aeroklubów na około 39 930 jenów, czyli w przybliżeniu 1370 zł.

Godzinny lot widokowy nad Czechami na pokładzie awionetki Cessna 172 RG to 280 euro, czyli około 1260 zł. Ten niewielki samolot bez trudu mieści aż do trzech pasażerów, dlatego podobną atrakcję warto zaplanować dla większej grupy znajomych lub krewnych.

Chcąc wzbić się w powietrze w tej i obejrzeć Czechy z okna awionetki Cessna 150, w której znajdzie się miejsce dla pilota i jednego pasażera, zapłacimy około 190 euro, czyli 860 zł za 60 minut.

Również aerokluby w Wielkiej Brytanii proponują miłośnikom podróży wśród chmur możliwość obejrzenia słynnego i pełnego tajemnic Londynu z dużej wysokości. Trwający 1 h 20 min lot widokowy awionetką w mieście królowej Elżbiety II to kosz rzędu 101 funtów (około 540 zł) od pasażera. Jednocześnie na pokładzie Cessny 182 mogą przebywać trzy osoby, a ostateczna cena lotu zależy oczywiście m.in. od dostępności terminów i szczegółowych wymagać klientów.

Oczywiście loty awionetką organizowane poza granicami stolicy Wielkiej Brytanii są znacznie tańsze i kosztują już około 60 funtów brytyjskich od pasażera. Taka kwota to w przypadku polskiej waluty mniej więcej 320 zł, a więc wyraźnie mniej niż w przypadku Londynu.

Ile kosztują uprawnienia do lotów awionetką na świecie i w Polsce?

Zarówno w Polsce, jak i za granicą, istnieje również możliwość wzięcia udziału w specjalnym szkoleniu, które umożliwi zdobycie uprawnień do sterowania Cessną czy innym lekkim samolotem samodzielnie. Nie ulega wątpliwości, że taki kurs kosztuje znacznie więcej niż pojedynczy lot widokowy awionetką, jednak jeśli spacery wśród chmur okażą się naszą pasją, być może warto rozważyć wykonanie takiego kroku i spełnienie tego niecodziennego marzenia…? Chcąc wziąć udział w kursie organizowanym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, trzeba liczyć się z kosztami rzędu  6780 – 8140 dolarów, czyli od 26 800 do nawet 32 180 zł za jednego Marzyciela. Taki kurs to jednak idealne połączenie elementów teoretycznych i praktycznych, potężnej dawki wiedzy, a także doświadczenia prowadzących zajęcia. Poza tym, w cenie mieści się także specjalistyczny egzamin, którego zdanie jest równoznaczne z otrzymaniem licencji pilota awionetek.

Czy warto zapłacić za widokowy lot awionetką?

Z odpowiedzią na to pytanie nie mamy w Katalogu Marzeń najmniejszych problemów. Oczywiście, że tak! Loty widokowe awionetką to nie tylko wielka przygoda, ale także wspaniałe przeżycie estetyczne i okazja do spędzenia czasu z najbliższymi. Z takiego prezentu ucieszą się miłośnicy dużych wysokości w każdym wieku, a dzięki opiece doświadczonego pilota i instruktora, widokowy lot awionetką z całą pewnością dostarczy mnóstwa emocji. Jeśli więc szukasz pomysłu na to, jak zaskoczyć bliskich lub samemu spróbować czegoś nowego, podpowiadamy: wato zapłacić za widokowy lot awionetką, świetnie się bawić i spróbować aktywności… nie z tej Ziemi!

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2022-01-24

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!