o prezentach

Co zobaczyć w weekend w Warszawie? Subiektywny przewodnik po stolicy

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
Data aktualizacji: 2021-11-30

Miasto moje a w nim, najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni – tak o Warszawie śpiewał jeden z najwybitniejszych twórców polskiej muzyki, Czesław Niemen. Nic dziwnego, że był zakochany w tym mieście, w końcu Warszawa zaskakuje, cieszy oko i pozwala ciągle odkrywać coś nowego. To miasto, które od zawszę tętniło i ciągle tętni życiem.

 

Jak ciekawie spędzić czas w Warszawie?

To artykuł o tym, jak spędzić weekend w Warszawie, subiektywny przewodnik po stolicy. Zgromadziliśmy tutaj wszelkie miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić będąc w Warszawie. Takie miejsca podzieliliśmy na 3 kategorie – zwiedzanie, jedzenie oraz atrakcje – o każdej z nich powiemy w oddzielnych artykułach. Do każdej z kategorii załączone zostaną mapki – będziecie mogli od razu ustalić odpowiadającą wam kolejność zwiedzania. Mamy nadzieję, że dzięki temu z łatwością wybierzecie z każdej kategorii akurat to, co najbardziej przypadnie wam do gustu i ułożycie pasującą wam trasę.

Weekend w Warszawie - zwiedzanie

Na pierwszy ogień idzie zwiedzanie, czyli to, co warto zobaczyć będąc w Warszawie. Od najbardziej oczywistych miejsc, po te mniej znane i popularne, a jednak warte odwiedzenia.

Pałac Kultury

Pierwszy przystanek w Warszawie. Pałac Kultury to niewątpliwie jeden ze znaków rozpoznawczych stolicy. Pod względem wysokości znajduje się na 2 miejscu w Polsce (na 1 miejscu uplasował się Varso Tower) i przyciąga uwagę już od czasu jego powstania – 1955 roku. Zaletą Pałacu Kultury jest jego taras widokowy. Dla chętnych zwiedzających, jest czynny jest od 10.00 do 20.00, codziennie. To właśnie stamtąd zobaczycie przepiękną panoramę Warszawy.

Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście

Przepiękne ulice znajdujące się w samym sercu Śródmieścia. Zaletą jest fakt, że w weekend ulice te zamykane są dla ruchu drogowego i zamieniają się w przyjemną trasę prowadzącą aż do Starego Miasta. Idąc tym deptakiem możecie zobaczyć kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego czy też Pałac Prezydencki, a oprócz tego okolicznościowe eventy czy wystawy.

Stare Miasto i Zamek Królewski

Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Warszawy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do którego zaprowadzi Was powyżej wymieniona trasa. Na głównym placu Starego Miasta znajduje się dobrze znana Kolumna Zygmunta oraz Zamek Królewski. Zamek macie okazję zwiedzić we wtorek, środę, czwartek, piątek i niedzielę w godzinach 10.00 – 17.00. W soboty natomiast od 10.00 do 20.00. Zatem jak najbardziej załapiecie się na weekendowe zwiedzanie. A idąc w głąb Starego Miasta, znajdziecie się na rynku. Szczególnie polecamy się tam wybrać zimą – lodowisko i grzane wino stwarzają istnie świąteczną atmosferę.

Kolejno od lewej: Pałac Kultury, Brama Uniwersytetu Warszawskiego, Stare Miasto (źródło: Canva)

Bulwary Wiślane

Mijając rynek, warto zajrzeć do Parku Fontann, w szczególności od maja do września – odbywają się tam wtedy pokazy multimedialne. Stamtąd jest już całkiem blisko do kultowych wręcz Bulwarów Wiślanych. Ulokowane od Żoliborza po Most Łazienkowski, umożliwiają wygodne przemieszczanie się wzdłuż Wisły, zarówno na rowerze jak i pieszo. Dla chcących, nie brakuje tutaj miejsc na kawę, znajdzie się także coś do zjedzenia czy drinki, jak też miejscówki do imprez.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w Warszawie są przepiękne. Niezależnie od pory roku, zarówno złocistą jesienią, śnieżnobiałą zimą, rozkwitającą wiosną czy gorącym latem wyglądają równie majestatycznie. To miejsce po prostu ma coś w sobie, że chce się do niego wracać i tam przebywać. Amfiteatr, Pałac na Wyspie czy Oranżeria – to tylko kilka z pięknych budynków, które możemy tam podziwiać. Oprócz tego, w Łazienkach w sezonie letnim odbywają się cudowne Koncerty Chopinowskie, które można nazwać kulturalną wizytówką Warszawy.

Pałac w Wilanowie

Pomimo tego, że Pałac w Wilanowie jest położony dalej niż reszta atrakcji, jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Barokowa siedziba Jana III Sobieskiego przykuwa uwagę, a na usta nasuwa się „wow” po zobaczeniu zarówno budynku, jak i otaczającego go pełnego rzeźb ogrodu. Pałac dla zwiedzających otwarty jest w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 17.00, oraz w poniedziałki i czwartki od 12.00 do 16.00. Zimą natomiast, główną atrakcją jest Królewski Ogród Światła oraz mappingi wyświetlane na fasadzie Pałacu.

Kolejno od lewej: Bulwary Wiślane, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie (źródło: Canva)

Muzeum POLIN

Czyli Muzeum Historii Żydów Polskich. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award i nic w tym dziwnego. Usytuowane w Warszawie muzeum zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Główną, stałą wystawą jest wystawa prezentująca 1000 lat historii Żydów Polskich, oprócz tego można się wybrać na wystawy czasowe. Muzeum jest czynne we wszystkie dni, oprócz wtorku. W poniedziałek, sobotę oraz niedzielę w godzinach 10.00-18.00, natomiast w środę, czwartek oraz piątek od 10.00 do 16.00.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Konieczny przystanek na mapie Warszawy, wzrusza i pozwala docenić to, co mamy dzisiaj. Muzeum Powstania Warszawskiego powstało na cześć wszystkich poległych za Polskę w 1944 roku. W muzeum możecie doświadczyć udokumentowane życie codzienne w czasach okupacji, sytuację podczas powstania oraz losy tych, którzy przetrwali ten okres. Muzeum jest czynne przez cały tydzień z wyjątkiem wtorku, w godzinach 10.00-18.00.

Centrum Nauki Kopernik

Coś zarówno dla pary, przyjaciół, jak i rodziny z dzieckiem. Muzeum Kopernika w Warszawie cieszy się niesamowitą popularnością. I trudno się temu dziwić! To miejsce za każdym razem zaskakuje, a po wejściu do środka kilka godzin mija jak pstryknięcie palcem. Wszystko to za sprawą niezwykle interesujących wystaw interaktywnych, o przeróżnych tematykach oraz planetarium. Godziny otwarcia są zmienne w zależności od sezonu.

Kolejno od lewej: POLIN (źródło: własne zdjęcie), Muzeum Powstania Warszawskiego (źródło: https://www.1944.pl/), Centrum Nauki Kopernik (źródło: Facebook CNK)

Ogród BUW

Nieopodal Muzeum Kopernika, znajduje się Biblioteka Główna Uniwersytetu Warszawskiego, w tym najciekawszy jej punkt – Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej. Niewiele nie studiujących osób o tym, wie, ale można tu po prostu przyjść i wypocząć wśród mnóstwa egzotycznych roślin, a z tarasu widokowego podziwiać panoramę Warszawy. Dla wszystkich chętnych odwiedzających ogród jest otwarty od wiosny do późnej jesieni.

Park Kampinos

Najdalej wysunięty punkt z całej naszej mapki. Kampinoski Park Narodowy został utworzony już w roku 1959, i do dzisiaj cieszy się popularnością. Jego powierzchnia wynosi aż 385,4433 km2, z czego dostępna jest mierząca 144,5 km ścieżka rowerowa. Zobaczycie tam zarówno lasy, wydmy jak i bagna, jak też możecie spotkać zwierzęta takie jak ryś, łoś, dzik, puchacz czy bocian. Zatem jeśli macie czas na zwiedzanie tego pięknego miejsca – zdecydowanie polecamy.

Od lewej: Ogród BUW, Park Kampinos (źródło: Canva)

Zwiedzanie Warszawskiej Pragi

Warszawska Praga, inaczej zwana prawą stroną Wisły, to mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia. Od historycznych kamienic, które się zachowały od czasów wojny, po nowoczesne kulturalno-rozrywkowe miejscówki. Będąc na weekend w Warszawie, zwiedzenie Pragi jest wręcz konieczne.

Plaża nad Wisłą

Zaczniemy od plaży nas Wisłą. Jest to inna strona Bulwarów Wiślanych, ale tutaj również znajdziecie coś do zjedzenia czy wypicia. Ta strona natomiast nie jest tak ruchliwa, a ze względu na to, że jest piaszczysta, można tu bardziej odetchnąć i np. zorganizować piknik na kocyku ze znajomymi.

Stadion Narodowy

Stadion Narodowy Warszawy (PGE Narodowy) to jedno z tych miejsc, które każdy kojarzy z ekranów telewizorów i emocjonujących meczy piłkarskich rozgrywanych na nim. Stadion powstał na turniej UEFA EURO 2012, mieści 58 tyś kibiców, a oprócz meczy często organizowane są tam koncerty gwiazd światowej sławy jak Ed Sheeran czy Pink. Stadion można także zwiedzić, udając się np. do szatni piłkarzy, w których do meczy przygotowywali się tacy zawodnicy jak Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski.

Saska Kępa

Znajdująca się nieopodal PGE Narodowego Saska Kępa - okolica niczym Notting Hill ze znanych filmów. Zdecydowana większość budowli jest w stylu willowym, z zachowaną architekturą międzywojenną. Od zawsze warszawska Saska Kępa charakteryzowała się nie tylko wysublimowanym stylem budynków, ale też dużą ilością zieleni. W latach 30. XX wieku planowano nawet zrealizować tutaj koncepcję Miasta Ogrodu. To osiedle, które wyróżnia się na tle innych, zarówno klimatycznie, jak i pod względem architekturalnym. Jedną z najczęściej odwiedzanych ulic jest ulica Francuska, na której znajdziecie wiele przytulnych restauracji z pysznym jedzeniem.

Od lewej: Obie strony Warszawy połączone mostami, Stadion Narodowy (źródło: Canva)

Warszawskie ZOO

Zawitać tutaj muszą wszyscy miłośnicy zwierząt! Otwarte w 1949 roku, Warszawskie ZOO codziennie gromadzi tłumy zainteresowanych. Zobaczycie tutaj 67 gatunków ssaków, 189 gatunków ptaków, 70 gatunków gadów, 17 gatunki płazów, 98 gatunków ryb, 102 gatunki bezkręgowców. Robi wrażenie, co? Na zwiedzenie całego zoo należy przeznaczyć kilka godzin. Zoo otwarte jest codziennie od 9.00, natomiast do której, zależne jest od sezonu.

Praga, okolice ulicy Ząbkowskiej

Praska ulica Ząbkowska, dzięki temu, że ocalała po wojnie, zachowała swój niezwykły klimat i charakter. Pomimo tego, że powstają tutaj nowe budynki, są one przemyślane w taki sposób, aby nie zaburzyć spójności tej ulicy. To właśnie na podwórkach kamienic na Ząbkowskiej, można zobaczyć kapliczki, które się zachowały jeszcze z czasów okupacji. Ulica przesiąknięta historią, ale nie tylko – od kilku lat w wakacje odbywa się festiwal ,,Otwarta Ząbkowska”, kiedy to ulica zostaje zamknięta i zamienia się w deptak, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne.

Centrum Koneser

Idąc Ząbkowską, na jej końcu zobaczymy spory obiekt z czerwonej cegły – kulturalno-rozrywkowe centrum Koneser. W latach 1895-1897 powstały pierwsze zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek ,,Koneser”- w tamtym okresie na tym terenie funkcjonował zakład Rektyfikacji Warszawskiej oraz Warszawski Skarbowy Skład Win. W XXI w. kompleks budynków został wykupiony i poddany renowacji, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać unikalnie i nietuzinkowo zaprojektowaną przestrzeń. Na terenie warszawskiego Konesera znajdziecie sklepy, kawiarnie, restauracje, przestrzenie biurowe, miejsca usługowe, jak też odbywają się tu wystawy czy koncerty.  

Muzeum Polskiej Wódki

Najwięcej uwagi przykuwa jednak Muzeum Polskiej Wódki, znajdujące się na terenie Konesera. Po przekroczeniu progu muzeum, poznasz wszelkie tajniki i ciekawostki dotyczące tego trunku, dowiesz się o sposobie jej wytwarzania oraz będziesz miał okazję do degustacji wódki. My już odwiedziliśmy Muzeum Wódki, i śmiało możemy polecić – relację z naszej wizyty znajdziecie tutaj

Od lewej: Dwa zdjęcia przedstawiające centrum Koneser (źródło: własne zdjęcie), Muzeum Polskiej Wódki (źródło: https://muzeumpolskiejwodki.pl/)

Weekend w Warszawie dla Dwojga

Zastanawiasz się jak zaskoczyć swoją drugą połówkę? Zorganizuj weekend w Warszawie dla dwojga. Powyższe miejsca mogą być inspiracją do stworzenia własnego planu zwiedzania, który urozmaicicie spontanicznymi wyjściami np. do restauracji, które Was zainteresują. Podrzucamy także propozycję noclegu – wyjątkowy apartament z kolacją w Warszawie, w dogodnej lokalizacji. Brzmi dobrze? Aby sprawić ten wyjazd do Warszawy jeszcze bardziej romantycznym, warto się zdecydować na wycieczkę ,,Warszawa dla Zakochanych” fiatem 125p – nie dość, że świetnie spędzicie czas razem, to dodatkowo poznacie ciekawostki o Warszawie. A na zakończenie weekendu w stolicy – lot widokowy nad Warszawą!

Powyżej wymienione atrakcje są jedynie sugestią, zalecamy się tym zainspirować i zaplanować weekend w Warszawie w taki sposób, który odpowiadałby Wam najbardziej. W razie pytań lub podpowiedzi – służymy pomocą na naszym Facebooku  oraz Instagramie.

Warszawę da się lubić

Dużo jeszcze nie zostało wspomniane w tym artykule. Warszawa jest wielowarstwowa i potrafi zaskoczyć nawet rodowitych warszawiaków. To mnóstwo dzielnic, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny klimat. To miasto, w którym nowoczesne wieżowce komponują się z pełnymi historii kamienicami. Bogaty kalendarz wydarzeń zadowoli nawet najbardziej wymagających – zarówno fanów kultury, jak i tych, którzy uwielbiają sport. Zaplanuj podróż do Warszawy i pozwól sobie ją polubić, zobaczysz, jak bardzo pozytywnie Cię zaskoczy.

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Piotrek
2022-11-06
Super!
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Muzyka jest nierozłączną częścią mnie, nigdy nie mam dosyć miziania czworonożnych stworzeń, a od wielu lat jestem zagorzałą fanką piłki nożnej. Z niewiarygodną szybkością chłonę nowe seriale i dużą radość sprawia mi poznawanie nowych miejsc. Kieruję się zasadą, że wychodzenie ze strefy komfortu i pozytywne podejście pozwalają osiągnąć wymarzone cele.

Data publikacji: 2020-09-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!