o prezentach
Mamy urodziny! Świętuj z nami z kodem: 14LAT. Sprawdź wszystkie promocje>>

Co warto zobaczyć w Warszawie? Subiektywny przewodnik po stolicy

Ocena artykułu: 4.2/5(18 opinii )
Data aktualizacji: 2024-02-13

Miasto moje a w nim, najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni – tak o Warszawie śpiewał jeden z najwybitniejszych twórców polskiej muzyki, Czesław Niemen. Nic dziwnego, że był zakochany w tym mieście, w końcu Warszawa zaskakuje, cieszy oko i pozwala ciągle odkrywać coś nowego. To miasto, które od zawszę tętniło i ciągle tętni życiem. Sprawdź, co warto zobaczyć w Warszawie.

Co warto zobaczyć w Warszawie – klasyki

To nasz subiektywny przewodnik po stolicy. Zgromadziliśmy tutaj wszelkie miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić, będąc w Warszawie. Od najbardziej oczywistych miejsc, po te mniej znane i popularne, a jednak warte odwiedzenia.

Pałac Kultury i Nauki

Pierwszy przystanek w Warszawie. Pałac Kultury to niewątpliwie jeden ze znaków rozpoznawczych stolicy. Pod względem wysokości znajduje się na 2 miejscu w Polsce (na 1 miejscu uplasował się Varso Tower) i przyciąga uwagę już od czasu jego powstania w 1955 roku. Zaletą Pałacu Kultury jest jego taras widokowy. Dla chętnych zwiedzających dostępny jest codziennie od 10.00 do 20.00. To właśnie stamtąd zobaczycie przepiękną panoramę Warszawy. W PKiN odbywają się również wystawy, targi, na miejscu dostępne są kawiarnie i restauracje, teatry, kino, kluby, muzea (Ewolucji i Techniki), mają tam też siedzibę uczelnie wyższe, a w Pałacu Młodzieży odbywają się Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście

Przepiękne ulice znajdujące się w samym sercu Śródmieścia. Ich zaletą jest fakt, że w weekend ulice te zamykane są dla ruchu drogowego i zamieniają się w przyjemny deptak prowadzący aż do Starego Miasta. Idąc nim, możecie zobaczyć kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Prezydencki, przepiękny Hotel Bristol i zabytkowe kościoły, a oprócz tego okolicznościowe eventy czy wystawy.

Stare Miasto i Zamek Królewski

Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Warszawy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do którego zaprowadzi Was powyżej wymieniona trasa. Na głównym placu Starego Miasta znajduje się dobrze znana warszawiakom Kolumna Zygmunta, a za nią majestatyczny Zamek Królewski. Zamek macie okazję zwiedzić we wtorek, środę, czwartek, piątek i niedzielę w godzinach 10.00-17.00, w soboty natomiast od 10.00 do 20.00. W jeden dzień w tygodniu wystawy stałe można zobaczyć zupełnie za darmo. 

Idąc w głąb Starego Miasta, znajdziecie się na rynku. Szczególnie polecamy się tam wybrać zimą – lodowisko, grzane wino i świąteczny jarmark stwarzają prawdziwą świąteczną atmosferę.

Bulwary Wiślane

Mijając rynek, warto zajrzeć do Parku Fontann, w szczególności od maja do września – odbywają się tam wtedy pokazy multimedialne. Stamtąd jest już całkiem blisko do kultowych wręcz Bulwarów Wiślanych. Ciągnące się od Żoliborza po Most Łazienkowski, umożliwiają wygodne przemieszczanie się wzdłuż Wisły, zarówno na rowerze, jak i pieszo. Dla chcących zrobić sobie krótką przerwę od spacerowania, nie brakuje tutaj miejsc na kawę, znajdzie się także coś do zjedzenia czy drinki. Wieczorem natomiast bulwary tętnią życiem dzięki licznym miejscówkom do imprez.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie w Warszawie są przepiękne. Niezależnie od pory roku, zarówno złocistą jesienią, śnieżnobiałą zimą, rozkwitającą wiosną czy gorącym latem wyglądają równie majestatycznie. To miejsce po prostu ma coś takiego w sobie, że chce się do niego wracać i tam przebywać. Amfiteatr, Pałac na Wyspie czy Oranżeria – to tylko kilka z pięknych budynków, które możemy tam podziwiać. Oprócz tego, w Łazienkach w sezonie letnim odbywają się cudowne Koncerty Chopinowskie, które można nazwać kulturalną wizytówką Warszawy.

Pałac w Wilanowie

Pomimo tego, że Pałac w Wilanowie jest położony dalej niż reszta atrakcji, jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Barokowa siedziba Jana III Sobieskiego przykuwa uwagę, a na usta ciśnie się „wow” po zobaczeniu zarówno budynku, jak i otaczającego go pełnego rzeźb ogrodu. Pałac dla zwiedzających otwarty jest w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00, oraz w poniedziałki i czwartki od 12.00 do 16.00. Zimą natomiast, główną atrakcją jest Królewski Ogród Światła oraz mappingi wyświetlane na fasadzie Pałacu.

Co warto zobaczyć po prawej stronie Warszawy?

Prawa strona Warszawy cieszy się mniejszym zainteresowaniem turystów, zupełnie niesłusznie. Zwłaszcza warszawska Praga, umiejscowiona po prawej stronie Wisły, to mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia. Od historycznych kamienic, które się zachowały jeszcze z czasów wojny, po nowoczesne kulturalno-rozrywkowe miejscówki, takie jak Centrum Praskie Koneser. Planując weekend w Warszawie, zwiedzanie Pragi jest wręcz konieczne.

Plaża nad Wisłą

Jest to plaża znajdująca się po drugiej stronie Wisły w stosunku do Bulwarów Wiślanych, ale tutaj również znajdziecie coś do zjedzenia czy wypicia. Ta strona Wisły natomiast nie jest tak ruchliwa, a ze względu na to, że jest piaszczysta, można tu bardziej odetchnąć i np. zorganizować piknik na kocyku ze znajomymi.

Stadion Narodowy

Stadion Narodowy Warszawy (PGE Narodowy) to jedno z tych miejsc, które każdy kojarzy z ekranów telewizorów i emocjonujących meczów piłkarskich rozgrywanych na nim. Stadion powstał na turniej UEFA EURO 2012, mieści 58 tyś. kibiców, a oprócz meczów, często organizowane są tam koncerty gwiazd światowej sławy, jak Ed Sheeran czy Pink. Stadion można także zwiedzić, udając się np. do szatni piłkarzy, w których do rozgrywek przygotowywali się tacy zawodnicy, jak Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski.

Saska Kępa

Znajdująca się nieopodal PGE Narodowego Saska Kępa to okolica niczym Notting Hill ze znanych filmów. Zdecydowana większość budowli jest w stylu willowym, z zachowaną architekturą międzywojenną. Od zawsze warszawska Saska Kępa charakteryzowała się nie tylko wysublimowanym stylem budynków, ale też dużą ilością zieleni. W latach 30. XX wieku planowano nawet zrealizować tutaj koncepcję Miasta Ogrodu. To osiedle, które wyróżnia się na tle innych, zarówno klimatycznie, jak i pod względem architektury. Jedną z najczęściej odwiedzanych ulic jest ulica Francuska, na której znajdziecie wiele przytulnych restauracji z pysznym jedzeniem.

Okolice ulicy Ząbkowskiej

Praska ulica Ząbkowska, dzięki temu, że ocalała po wojnie, zachowała swój niezwykły klimat i charakter. Pomimo tego, że powstają tutaj nowe budynki, są one przemyślane w taki sposób, aby nie zaburzyć spójności tej ulicy. To właśnie na podwórkach kamienic na Ząbkowskiej można zobaczyć kapliczki, które się zachowały jeszcze z czasów okupacji. Ulica przesiąknięta historią, ale nie tylko – od kilku lat w wakacje odbywa się festiwal “Otwarta Ząbkowska”, kiedy to ulica zostaje zamknięta i zamienia się w deptak, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne.

Centrum Praskie Koneser

Idąc Ząbkowską, na jej końcu zobaczymy spory obiekt z czerwonej cegły – kulturalno-rozrywkowe centrum Koneser. W latach 1895-1897 powstały pierwsze zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek “Koneser” – w tamtym okresie na tym terenie funkcjonował zakład Rektyfikacji Warszawskiej oraz Warszawski Skarbowy Skład Win. W XXI w. kompleks budynków został wykupiony i poddany renowacji, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać unikalnie i nietuzinkowo zaprojektowaną przestrzeń. Na terenie warszawskiego Konesera znajdziecie sklepy, kawiarnie, restauracje, przestrzenie biurowe, miejsca usługowe, jak też odbywają się tu wystawy i koncerty.

Jakie muzea w Warszawie warto zobaczyć?

Dla miłośników muzeów oraz spędzania czasu z historią, kulturą, nauką i sztuką w tle także mamy kilka ciekawych propozycji.

Muzeum POLIN

Czyli Muzeum Historii Żydów Polskich. W 2016 roku Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award i nic w tym dziwnego. Usytuowane w Warszawie muzeum zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Główną, stałą wystawą jest wystawa prezentująca 1000 lat historii Żydów Polskich, oprócz tego można się wybrać na wystawy czasowe. Muzeum jest czynne we wszystkie dni, oprócz wtorku. W poniedziałek, sobotę oraz niedzielę w godzinach 10.00-18.00, natomiast w środę, czwartek oraz piątek od 10.00 do 16.00.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Konieczny przystanek na mapie Warszawy, wzrusza i pozwala docenić to, co mamy dzisiaj. Muzeum Powstania Warszawskiego powstało na cześć wszystkich poległych za Polskę w 1944 roku. W muzeum możecie doświadczyć udokumentowanego życia codziennego w czasach okupacji, sytuacji podczas Powstania oraz poznać losy tych, którzy przetrwali ten okres. Muzeum jest czynne przez cały tydzień z wyjątkiem wtorku, w godzinach 10.00-18.00.

Centrum Nauki Kopernik

Coś zarówno dla pary, przyjaciół, jak i rodziny z dzieckiem. Muzeum Kopernika w Warszawie cieszy się niesamowitą popularnością. I trudno się temu dziwić! To miejsce za każdym razem zaskakuje, a po wejściu do środka kilka godzin mija jak pstryknięcie palcem. Wszystko to za sprawą niezwykle interesujących wystaw interaktywnych, o przeróżnych tematykach, oraz planetarium. Godziny otwarcia są zmienne w zależności od sezonu.

Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki znajduje się na terenie Konesera. Po przekroczeniu progu muzeum poznasz wszelkie tajniki i ciekawostki dotyczące tego trunku, dowiesz się o sposobie jej wytwarzania oraz będziesz mieć okazję do degustacji wódki. My już odwiedziliśmy Muzeum Wódki, i śmiało możemy polecić – przeczytaj relację z naszej wizyty

Co warto zobaczyć w Warszawie na świeżym powietrzu?

Dla miłośników obcowania z przyrodą oraz spędzania czasu na łonie natury także znajdzie się coś ciekawego. Warszawa to miasto pełne parków i ogrodów. Najciekawsze z nich to:

Ogród BUW

Nieopodal Muzeum Kopernika znajduje się Biblioteka Główna Uniwersytetu Warszawskiego, w tym najciekawszy jej punkt – Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej. Niewiele niestudiujących osób o tym wie, ale można tu po prostu przyjść i wypocząć wśród mnóstwa egzotycznych roślin, a z tarasu widokowego podziwiać panoramę Warszawy. Dla wszystkich chętnych odwiedzających ogród jest otwarty od wiosny do późnej jesieni.

Park Kampinos

Najdalej wysunięty punkt z całej naszej mapki. Kampinoski Park Narodowy został utworzony już w roku 1959 i do dzisiaj cieszy się popularnością. Jego powierzchnia wynosi aż 385,4433 km2, z czego dostępna jest mierząca 144,5 km ścieżka rowerowa. Zobaczycie tam zarówno lasy, wydmy, jak i bagna, możecie też spotkać zwierzęta, takie jak ryś, łoś, dzik, puchacz czy bocian. Zatem, jeśli macie czas na zwiedzanie tego pięknego miejsca – zdecydowanie polecamy.

Warszawskie ZOO

Zawitać tutaj muszą wszyscy miłośnicy zwierząt! Otwarte w 1949 roku, Warszawskie ZOO codziennie gromadzi tłumy zainteresowanych. Zobaczycie tutaj 67 gatunków ssaków, 189 gatunków ptaków, 70 gatunków gadów, 17 gatunki płazów, 98 gatunków ryb, 102 gatunki bezkręgowców. Robi wrażenie, co? Na zwiedzenie całego zoo należy przeznaczyć kilka godzin. Zoo otwarte jest codziennie od 9.00, natomiast godzina zamknięcia zależna jest od sezonu.

Romantyczny weekend dla dwojga w Warszawie – pomysły

Zastanawiasz się, jak zaskoczyć swoją drugą połówkę? Zorganizuj romantyczny weekend w Warszawie dla dwojga. Powyższe miejsca mogą być inspiracją do stworzenia własnego planu zwiedzania, który urozmaicicie spontanicznymi wyjściami np. do restauracji, które Was zainteresują. Aby uczynić ten wyjazd do Warszawy jeszcze bardziej romantycznym, warto się zdecydować na zwiedzanie Warszawy Fiatem 125p – nie dość, że świetnie spędzicie czas razem, to dodatkowo poznacie ciekawostki o Warszawie. A na zakończenie weekendu coś szalonego np. lot widokowy albo off road? Atrakcje w Warszawie dla dwojga są niezmierzone! 

Powyżej wymienione atrakcje są jedynie sugestią, zalecamy się tym zainspirować i zaplanować pobyt w Warszawie w taki sposób, który odpowiadałby Wam najbardziej.

Ocena artykułu: 4.2/5(18 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Piotrek
2022-11-06
Super!
Asia
2024-05-22
Dzięki za podpowiedzi
Radek
2024-05-24
OMG! Świetny artykuł! Lovki! Pozdrawiam z żonką i dziećmi :))
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Muzyka jest nierozłączną częścią mnie, nigdy nie mam dosyć miziania czworonożnych stworzeń, a od wielu lat jestem zagorzałą fanką piłki nożnej. Z niewiarygodną szybkością chłonę nowe seriale i dużą radość sprawia mi poznawanie nowych miejsc. Kieruję się zasadą, że wychodzenie ze strefy komfortu i pozytywne podejście pozwalają osiągnąć wymarzone cele.

Data publikacji: 2020-09-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!