o prezentach

Jak Spędzić Wolny Czas w Domu? Cz. I

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2020-05-20

Chyba nikt z nas nie wyobrażał sobie, że nagle tego czasu będziemy mieli aż tak wiele! Rok 2020 przyniósł zaskakujące wydarzenia na świecie i postawił nas w nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości. Nie mając wpływu na pewne sprawy, możemy tylko próbować skupić się na pozytywnych aspektach tej sytuacji. Nawet jeśli pracujesz cały dzień, ale w domu, to zapewne bardzo szybko odczujesz konieczność organizowania czasu wolnego w domowym zaciszu. Możesz usiąść z kartą i długopisem i stworzyć listę rzeczy, na które już dawno miałeś ochotę lub po prostu działać spontanicznie i na bieżąco wymyślać nowe aktywności domowe. Poniżej znajdziesz naszą listę propozycji, która może posłużyć jako inspiracja do działania oraz kreatywnego i pożytecznego spędzenia czasu w domu.

#1 Odśwież stare kąty

No umówmy się, o ile sprzątanie raczej nie jest ulubionym zajęciem większości z nas, to całkiem miło jest przebywać w miejscu, w którym dominują ład i porządek. Sprzątanie można rozłożyć na kilka etapów i sukcesywnie dążyć do takiego stanu, gdzie, znany z pewnego programu telewizyjnego, test białej rękawiczki zdacie bez wahania. Kawał dobrej roboty za Wami — wszystko błyszczy. A może by tak pomyśleć nad niewielkimi zmianami wystroju wnętrza? Czasami nawet drobne zmiany sprawią, że salon czy sypialnia nagle wyglądają jak wyjęte z katalogu. Jeśli chciałbyś, aby Twoja sypialnia nabrała nastrojowego klimatu lub gdy Twoje dziecko lubi delikatne źródło światła w czasie zasypiania, stwórz swoją własną girlandę ze świecących kul w Twoich ulubionych kolorach.

Możesz zaangażować swoje dzieci, aby najpierw narysowały swoją wymarzoną girlandę w ich „najulubieńszych” kolorach a później przełożyć projekt do kreatora internetowego — gotowa girlanda zostanie wysłana do Twojego domu przesyłką kurierską. Zabawa, radość z urzeczywistnienia projektu i efekt na ścianie (lub w dowolnym miejscu) gwarantowane! W oczekiwaniu na pana kuriera możesz także, wspólnie z Twoimi dziećmi, stworzyć alternatywną girlandę z kolorowych kartek w dowolnych kształtach, połączonych sznurkiem – z całą pewnością połączenie efektu świecącej girlandy i tej stworzonej przez dzieci będzie rewelacyjne! ;)

#2 Domowy klasyk, czyli gry i planszówki

Gdy już cały dom będzie wysprzątany, a wystrój nabierze nowego charakteru, może okaże się, że na środku podłogi jest idealne miejsce do wielu różnych aktywności, a stolik aż się prosi, aby rozłożyć na nim puzzle lub planszówki. Na podłodze dzieci mogą fikać koziołki, można grać w Twistera lub bawić się z psem a fit pasjonaci znajdą miejsce do rozłożenia maty do ćwiczeń i robienia brzuszków, przysiadów, pompek... Zaraz, zaraz, wróćmy może jednak do tych gier i zabaw.

Rozsiądźcie się wygodnie, i skorzystajcie z naszych sprawdzonych 10 gier, do których wystarczy Ci kartka i długopis. Ciekawe czy znasz je wszystkie? Nawet jeśli część z nich pamiętasz z dzieciństwa, to z całą pewnością klawo będzie do nich wrócić. Niezależnie od wieku i liczby domowników znajdziesz coś, co zajmie Twój czas i wytęży umysł. Poza prostymi grami z kartką i długopisem jest też cała masa rewelacyjnych gier planszowych, które potrafią naprawdę namieszać w czasie rozgrywki i wprowadzić masę emocji. A czy wiecie, że można stworzyć swoją własną, spersonalizowaną grę? Tak, właśnie tak. Personalizacja polega na tym, że przy pomocy specjalnego kreatora projektujesz karty do gry, na których widnieć będą Twoi przyjaciele, rodzina, a także wydarzenia, które razem przeżyliście. Karty możesz wydrukować samodzielnie w domu, a akcesoria niezbędne do gry, zostaną przesłane do Ciebie kurierem. W ten sposób masz gwarancję, że Twoja gra będzie unikatowa oraz będzie świetną okazją do wspomnień z wielu wydarzeń z przeszłości.

Rozgrywki szachowe rozwijają strategiczne myślenie.

#3 Mistrz świata w szachach... przez Internet

A może aktualnie mieszkasz sam? Idealnie! Usiądź wygodnie przed komputerem i…zostań mistrzem gry w szachy! Jak to zrobić? Zdobądź dostęp do lekcji szachów online, w których otrzymasz materiały do zbudowania podstaw oraz praktyczną wiedzę w trakcie wideokonferencji z nauczycielem. Prawda, że to niesamowite, iż gra sięgająca setek lat, dostępna jest teraz w tak nowoczesnym wydaniu? Lecz jedno nie zmieniło się na pewno – aby stać się wytrwałym graczem, należy solidnie poznać grę i warto korzystać z wiedzy doświadczonych już zawodników.

#4 Gdybym miał gitarę, albo chociaż ukulele

Dla tych, których gra w szachy jednak nie przekonuje, mamy inną propozycję… Też gra, ale na ukulele! Ten mały, lecz cudowny instrument, daje całą masę radości, cudownych dźwięków i co najważniejsze – bardzo łatwo opanować podstawy gry na nim. Cztery struny to niewiele, przyznajcie.

Ukulele można zamówić online – niezależnie od Twojego wyboru, pokochasz je od pierwszego dźwięku.
Nawet jeśli nigdy nie grałeś na żadnym instrumencie, pierwszą melodię można zagrać już pierwszego dnia nauki. W sieci jest cała masa bezpłatnych lekcji gry na ukulele. Gdy zaczniesz próbować i usłyszysz melodię znaną z radia zagraną przez siebie samego, już na pewno będziesz po niego sięgać w gorszych chwilach, przy ognisku i wielu innych okazjach!

Jeśli masz w domu jakichś amatorów muzyki, możecie stworzyć domowy zespół.

#5 Ucz się od mistrzów w swoim domu

Gdy już tak będziesz sobie grać na tym ukulele, może zapragniesz wyśpiewać pełną piersią kilka znanych hitów, do których już na pewno znasz chwyty lub pokusisz się o napisanie swojej własnej piosenki. Wyrazy podziwu Twoich znajomych lub bliskich na pewno będą miłym doznaniem. Przecież każdy artysta to kocha. Ale dobrze, co jeśli urodzonym śpiewakiem nie jestem? Jak większości czynności, śpiewania także można się nauczyć. Tutaj, co prawda, należy włożyć trochę więcej pracy, ale mówimy przecież o sytuacji, w której mamy więcej wolnego czasu niż zwykle.
Bardzo nowatorskim rozwiązaniem jest serwis „Chcę zostać”, który dostarcza specjalną platformę z lekcjami z różnych dziedzin, w tym lekcji wokalnych. Dzięki temu serwisowi Twoimi nauczycielami śpiewu może zostać znana, ceniona i bardzo doświadczona specjalistka od emisji głosu, Elżbieta Zapendowska, a także równie znany, utalentowany wokalista oraz członek zespołu LemOn, Igor Herbut. Z ich udziałem powstała seria 45 filmików o łącznej długości 5 godzin, zamieszczonych na platformie, do której całodobowy dostęp posiadają tylko pasjonaci śpiewania, którzy postanowili zainwestować w swój talent. Nagrody Grammy od razu nie gwarantujemy (choć wszystko przed Tobą), lecz jedno jest pewne – jeśli mieszkasz w bloku, sąsiedzi będą na pewno bardzo zadowoleni.

Ciekawostką jest, że platforma dostarcza także m.in. lekcje związane z tworzeniem RAP-u, aktorstwem, produkcją muzyczną, a nawet nauki gry w piłkę nożną. Wszystkie te lekcje prowadzone są przez znane osobistości i wybitni specjaliści w swoich dziedzinach.

#6 Rozwój w czterech ścianach, czyli tematyczne kursy szkoleniowe

Jesteśmy przy tematach związanych z lekcjami i nauką, zatem może odłóżmy na chwile mikrofon i instrumenty i…zaprzyjaźnijmy się z Excelem. Aż trudno w to uwierzyć, ale przeciętny użytkownik Excela, wykorzystuje zaledwie ok. 10% jego możliwości. Pracujesz na Excelu i całkiem nieźle sobie radzisz, ale zawsze powtarzałeś sobie „zrobię kurs Excela”, „podniosę swoje kwalifikacje”, „na pewno Excel przyda mi się w każdej pracy”? Nie ma co się dłużej zastanawiać. Nie wiadomo, kiedy tak dogodne warunki do nauki się powtórzą. Zatem to jest ten moment, aby skorzystać z propozycji, jakie dają szkoły online. Najpierw będziesz miał możliwość zapoznania się z przejrzystym i przyjaznym materiałem, który szkoła przygotowała dla Ciebie, a później będzie mógł ćwiczyć do woli – w końcu nadal masz dużo czasu… Może okaże się, że zadania, które do pory wykonywałeś, można zrobić o wiele szybciej, a Excel stanie się Twoim ulubionym narzędziem pracy. Warto zaryzykować i to sprawdzić!

Gdy będziesz już pracował nad rozwojem swoich umiejętności w postaci kursu Excela, warto iść za ciosem i skupić się nad pracą organizacji czasu. Niby czasu masz teraz więcej niż do tej pory, a jednak nie udaje się zrealizować planów, które założyłeś sobie dzień wcześniej? Albo pracujesz teraz w domu, masz świetne warunki do skupienia, a jednak lista zadań na koniec dnia nadal ma niewykreślone pozycje? Nic się nie martw, normalna sprawa. Poczytaj w Internecie na temat organizacji czasu pracy lub zarządzaniem sobą w czasie – brzmi trochę tajemniczo, ale tak naprawdę za tymi hasłami kryją się proste techniki i pomysły, które pomogą usprawnić Ci wykonywanie zaplanowanych czynności i nadać rytm dniu, dzięki czemu zyskasz poczucie kontroli i poczucie, że wiele zależy tylko od Ciebie. Jeśli lubisz korzystać z aplikacji mobilnych, czytając na tematy związane z zarządzaniem czasu, zobaczysz, że stworzono kilka dobrych „apek”, które będą pomocnymi narzędziami do wdrożenia tych technik. Możesz także ściągnąć e-booka i poczytać obszerniejszy materiał najpierw na czytniku a później wdrożyć wiedzę praktyczną przed komputerem.

#7 Stań się domowym Picasso

Jeśli jesteś już mistrzem Excela, ale jednak drzemie w Tobie dusza artysty, może warto sprawdzić jak wygląda kurs malarstwa w wersji online. Nawet jeśli pracujesz, na pewno znajdziesz czas na dodatkową naukę. Wyobraź sobie, że Twój salon przeistacza się w prawdziwą pracownię malarską! Rozstawione płótno, stojące wszędzie farby, pięknie wpadające przez okna światło, nauczyciel i Ty…

Brzmi naprawdę jak świetna metoda na relaks. Przy okazji, nauczysz się sprawnie operować pędzlem, a Twój obraz może zawisnąć w Twoim domu. Nawet może pokusisz się o stworzenie prezentu dla kogoś bliskiego i podarujesz mu własnoręcznie namalowane dzieło. Taki unikatowy prezent będzie miał ogromną wartość sentymentalną. Wiesz, że do namalowania obrazu nie potrzebujesz profesjonalnego płótna? Wystarczy zagruntowany karton o odpowiednich rozmiarach.

Jeśli po Twoim domu biegają „bąbelki” żądne organizacji gier, zabaw i animacji czasu wolnego, sądzimy, że zabawa „w pracownię malarską” będzie ciekawą propozycją. Twoje dzieci również mogą rozstawić swoje kartki, kredki czy też farbki i wszyscy możecie spróbować namalować ten sam obiekt – dzieci według swojej dziecięcej, nieograniczonej wyobraźni, a Ty według podpowiedzi Twojego własnego nauczyciela. A może uda się namówić dzieci, aby zapozowały według własnego pomysłu, a Ty spróbujesz je namalować? Tak, tak, wiemy…Zapewne po kilku pociągnięciach pędzlem, Twoje obiekty malarskie pobiegłyby dalej, w poszukiwaniu nieco bardziej ruchliwych zabaw. 

Jeśli spodobały Ci się te pomysły w tym artykule, mamy dla Ciebie drugą część, w której znajdziesz kolejne! Zajrzyj do artykułu „Jak Spędzić Wolny Czas w Domu? Cz. II”, zapraszamy!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Specjalista ds. relacji z Klientami i Organizatorami
Na co dzień usłyszeć się ze mną można dzwoniąc do naszego biura, ponieważ pracuję w Dziale Realizacji Marzeń. Poza pracą także uwielbiam rozmawiać z ludźmi i słynę z tego, że dużo gadam ;) Interesuję się ekologią oraz ruchem zero waste i staram się wdrażać jego zasady w życie, przy okazji edukując swoje otoczenie. Z natury jestem optymistką i zawsze zakładam dobre intencje drugiego człowieka.

Data publikacji: 2020-05-15

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.