o prezentach

Szukasz prezentu na Mikołajki? Sprawdź promocje

6 pomysłów na Dzień Dziecka, który angażuje wszystkie zmysły

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-05-25

Czy wiesz, ile zmysłów ma człowiek? Wzrok, słuch, smak, węch, dotyk to te „podstawowe”, bo niektórzy twierdzą, że mamy ich znacznie więcej! Zmysły i pozwalają nam odkrywać rzeczywistość, uczyć się świata i czerpać z niego wszystko, co najlepsze. 

Niestety, na co dzień zaniedbujemy większość z nich. Spędzamy dużo czasu w świecie wirtualnym, z którego nie docierają do nas zapachy, kształty, temperatury… Jak zadbać o to, by dziecko rozwijało się w różnorodnym środowisku i stymulować percepcję zmysłową? Świetnym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju zabawy sensoryczne! 

Co to są zabawy sensoryczne?

Dzieci uwielbiają dotykać, smakować i eksperymentować. Angażują w to wszystkie swoje zmysły. Zabawy sensoryczne to wszystkie zajęcia, w których zachęca się je do bycia ciekawskimi odkrywcami. Stwarzają okazję do dotykania, nasłuchiwania, wąchania, a nawet smakowania. Oprócz mnóstwa radości korzystnie wpływają na rozwój mózgu dziecka. 

Co dają zabawy sensoryczne?

Korzyści z zabawy sensorycznych jest całe mnóstwo! Po pierwsze, to świetna okazja, by rozładować część energii, wyszaleć się i beztrosko odkrywać świat. Odpowiednio dobrane aktywności pomagają rozwijać zdolności społeczne, uczą porozumiewać się z innymi i wspomagają kreatywność. Maluch, który poznaje świat wszystkimi zmysłami, znacznie bardziej interesuje się otaczającym go światem. Mamy zatem same plusy! 

Pobudźcie zmysły na Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to okazja do nieskrępowanej zabawy i świętowania beztroskiego okresu w życiu. Zabawa może być nie tylko okazją do wspólnego spędzania czasu i śmiechu, ale również odkrywania świata, który jest przecież szalenie złożony. Wspomóż prawidłowy rozwój dziecka i znajdź prezent, który zmieni sposób, w jaki patrzy na świat. 

Wybraliśmy dla Ciebie aż 6 pomysłów na to, by pobudzić zmysły Twojego dziecka. Mamy nadzieję, że zainspirują Cię do aktywnego angażowania zmysłów nie tylko w Dzień Dziecka. 

Pomysł 1: Zabawa w towarzystwie Sensorysi

Kim są Sensorysie? Z pewnością znasz rysie, koty o niezwykle wyostrzonych zmysłach. Sensorysie to postaci, które towarzyszą dzieciom w sensorycznej zabawie na sali zabaw i w labiryncie. Uczą doświadczać, badać i poznawać świat wszystkim zmysłami.

To niezwykłe miejsce, które powstało z myślą o angażowaniu wszystkich zmysłów dzieci, właściwym ich rozwoju i dobrej zabawie. Tutaj można (a nawet trzeba!) biegać, dotykać, sprawdzać i nasłuchiwać. Autorskie zabawy, projekty sal inspirowane naturą, które są bezpieczne i zachęcają do zabawy, to tylko część tego, co oferuje wizyta u Sensorysi. 

Pomysł 2: Rodzinna kolacja w ciemności

A gdyby tak na chwilę "wyłączyć" wzrok? Proponujemy Wam przygodę, podczas której całą rodziną poddacie próbie wszystkie zmysły, oprócz wzroku! Rodzinna kolacja w ciemności to propozycja dla ciekawskich i odważnych osób w każdym wieku. Sprawdźcie, jak różnie postrzegacie zapachy i smaki, kiedy nie możecie zobaczyć, co znajduje się na talerzu. Wymieniajcie się doświadczeniami i testujcie swoje zmysły. 

Pomysł 3: Jazda konna

Twoja pociecha uwielbia konie? Dzień Dziecka to doskonały moment, żeby rozpocząć przygodę z tymi dostojnymi zwierzętami. W jaki sposób jazda konna rozwija zmysły? Przede wszystkim poprawia postawę i motorykę. Podczas treningu trzeba skoncentrować się nie tylko na tym, co słyszymy, ale też tym, co czujemy. Możliwość dotykania konia, jego zapach i ciepło, angażują wszystkie zmysły dziecka. Natomiast sportowy charakter zabawy sprawia, że jazda konna nie może się znudzić!

Pomysł 4: Spacer z alpaką

Przyjazne i towarzyskie alpaki bardzo dobrze wpływają na dzieci. Być może wyglądają zabawnie, ale ich puszyste (i hipoalergiczne!) futerka są miękkie i aż się proszą o to, by zanurzyć w nich dziecięce łapki. Wielbicieli tych niezwykłych stworzeń wiedzą, że są one ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. Kontakt z nimi uspokaja, zmniejsza lęk i stres. Spacer z alpaką to cudowne doświadczenie, które uczy empatii oraz odpowiedzialności i uruchamia wszystkie zmysły. To propozycja dla całych rodzin, zwłaszcza tych, które uwielbiają towarzystwo zwierząt. 

Pomysł 5: Układanie klocków

Układanie klocków to wielka fajda, ale też niezwykły trening dla wyobraźni. Co klocki mają wspólnego ze zmysłami? Muszą być dotykane i przenoszone. Jeśli układamy klocki w grupie, to musimy się dogadać również z pozostałymi budowniczymi! Wstęp do świata klocków to zatem okazja, by rozwijać w dziecku zmysł dotyku, słuchu, umiejętność mówienia i motorykę. Chyba nie ma lepszego zajęcia, które łączyłoby zabawę z nauką. 

Pomysł 6: Nocowanie w koronach drzew

Nasza ostatnia propozycja to coś dla nieco starszych dzieciaków. Nocowanie w koronach drzew wymaga bowiem nie lada umiejętności. Oczywiście, Twoja pociecha nabędzie je w dniu szkolenia, kiedy to nauczy się wspinać po drzewach i montować hamak. Wszystko po to, by spędzić niezwykłą noc wysoko nad ziemią. Jak bardzo nocne dźwięki różnią się od tych za dnia? O tym przekona się tylko ten, kto ma odwagę spędzić noc w koronach drzew. 

 

A Ty, jak angażujesz zmysły swojego dziecka? Podziel się z nami swoimi pomysłami na sensoryczny Dzień Dziecka

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2022-05-25

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.