o prezentach

Jak Zrobić Las w Słoiku? Testujemy Warsztaty Własny Las w Szkle

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2021-07-20

Słyszałeś kiedyś o Nathanielu Bagshaw Wardzie? Ta postać może być Ci obca, musisz jednak wiedzieć, że osiągnięcia tego Pana wpłynęły na rozwój botaniki na całym świecie. Dzięki jednemu wynalazkowi Ward pozwolił na tworzenie egzotycznych ogrodów oraz upiększanie swoich domów nietypowymi roślinami. Zaprojektował system pozwalający na przewożenie roślin z odległych zakątków świata. Dawniej rośliny transportowane na statkach musiały walczyć z morską wodą, brakiem światła, świeżego powietrza oraz słodkiej wody. Niewielki odsetek z nich przeżywały tę podróż. Ward zaobserwował, że pod szczelnie zamkniętym szkłem wytwarza się mikroklimat, który zapewnia roślinom i ich sadzonkom dłuższe życie. W XIX podróżnicy i botanicy zaczęli używać miniekosystemów, by bezpiecznie przewozić części roślin między kontynentami i odlegle leżącymi państwami. Po kilkuset latach od tego odkrycia nadal korzystamy ze wspaniałego odkrycia Wanda.

Dlaczego warto iść na warsztaty?

Dzisiaj również możesz stworzyć swój botaniczny świat zamknięty w słoiku. Jednym z najlepszych sposobów okazują się warsztaty, gdzie pod okiem doświadczonego botanika tworzy się własne mikroekosystemy. Aby opowiedzieć nieco więcej o warsztatach, Dziewczyny z Dream Teamu wybrały się na warsztaty w warszawskiej Sztukarni. Usiądź wygodnie, zapraszamy Cię na podróż do mikrouprawy, której jesteśmy częścią!

Jak robi się las w słoiku?

Lasy w słoiku stają się coraz bardziej popularne. Powstaje wiele miejsc, które oferują warsztaty z ich tworzenia, a w wielu sklepach botanicznych możemy zaopatrzyć się już w gotowy las w słoiku. Czy możemy stworzyć coś podobnego w domu? Bez wiedzy i doświadczenia? Na pozór wydaje się, że jest to banalna sprawa i każdy z nas może stworzyć własny las w szkle bez żadnego przygotowania… w rzeczywistości jednak to nie starcza. Do tworzenia tych minikosmosów potrzebujemy odpowiedniej wiedzy o roślinach, ich pielęgnacji oraz miłość do roślin. Musimy odpowiednio dobrać podłoże, wybrać rośliny, które – podobnie jak ludzie, muszą mieć odpowiednie towarzystwo. ;) Sam talent i „ręka do uprawy” nie wystarczą. Nikt nie chciałby inwestować swojego czasu i zaangażowania, aby po kilka dniach nasz las w słoiku usechł. Po warsztatach wiemy już, że pierwszy las w słoiku warto stworzyć pod okiem profesjonalisty.

Krok 1: Wstęp do tworzenia mikrosystemów

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji o początkach i rodzajach lasów w słoiku. Naszą specjalistką od warsztatów była Pani Magdalena, która podzieliła się ciekawymi historiami oraz anegdotami, jakie spotkały ją podczas tworzenia własnych lasów. Z pozoru tak spokojna aktywność może przynosić tyle fascynujących opowieści! Jedna z nich szczególnie nas rozbawiła. Podczas „wietrzenia” jednego ze słoików, Prowadzącej uciekła żaba. Długo nie mogła jej znaleźć w domu, aż w końcu któregoś dnia podczas mycia zębów żaba zakumkała w wannie. ;)

Nie sposób ukryć, że Pani Magda jest osobą doświadczoną i zakochaną w roślinach. Poza warsztatami w Sztukarni pracuje w ogrodzie botanicznym w Powsinie. Z wykształceniem w kierunku botanicznym idzie również w parze praktyka. W swoim domu hoduje ponad 100 lasów w słoiku! Pod jej opieką warsztaty przebiegają z uśmiechem i pełną dozą optymizmu.

Przed stworzeniem lasu warto pomyśleć o koncepcji oraz stylu, w jakim ma być zachowany.

Podczas prezentacji z teorii uczestnicy siedzą przy ogromnym długim stole z naszykowanymi słojami, roślinkami we wszystkich odcieniach zieleni, mchem, ziemią i korą. Między paprotkami można też dostrzec rośliny z listkami w kolorach pudrowego różu  i koralu. Podczas prezentacji dziewczyny dowiedziały się, że w słoiku z lasem procesy biologiczne są tak spowolnione i rośliny rosną tak wolno, że takie dzieło może żyć ponad 50 lat!

Krok 2: Praktyczna część tworzenia lasów w szkle

Po teorii przechodzi się do najlepszej części, czyli praktyki. Uczestnicy otwierają swoje słoje, a od tego momentu zaczyna się proces botanicznego tworzenia. Najpierw brązowe kuleczki granulatu, następnie ziemia. Wszystko w odpowiednich proporcjach. Następnie wybór większych roślin, później mniejszych. Wszystko projektuje się tak, aby słoik z każdej strony był przemyślaną piękną prezentacją mikrolasu. Na sam koniec pozostają prace wykończeniowe, czyli posypanie jasnymi kamyczkami lub korą. Można też dodać delikatny piasek, aby rozjaśnić ciemne podłoże, a sprawą paprotek nasz las może wyglądać nieco bardziej tropikalnie.

Niepozorne elementy tworzą ze sobą wspaniałą kompozycję.

W całym procesie twórczym nie jesteśmy sami. Prowadząca cały czas dogląda każdego słoja, aby doradzić, sprawdzić i pomóc. Na sam koniec należy podlać obficie las przegotowaną wodą i przykryć korkowym denkiem. W tym etapie możemy podziwiać już gotowe kompozycje, porównać je z innymi wymienić się ciekawymi uwagami.

Krok 3: Odpowiednia pielęgnacja lasu w szkle

Pielęgnacja miniogrodu w słoiku polega przede wszystkim na obserwacji. Lasyid w słoiku nie polubią dużego słońca, ale nie zaprzyjaźnią się również z ciemnością. Należy ustawić je w miejscu, gdzie światło jest rozproszone. Las podlewamy bardzo oszczędnie, używając wyłącznie przefiltrowanej/przegotowanej i wystudzonej wody. Jak często? Zależy od potrzeb lasu, najlepiej więc sprawdzić dłonią podłoże, czy jest wysuszone. Las w słoiku powinien pozostać przez większość czasu szczelnie zamknięty, aby utrzymać wilgoć we wnętrzu naczynia. Jeżeli na ściankach naczynia skrapla się para, możemy uchylić wieczko, a po 15 minutach od wietrzenia je zamknąć.

Od lewej: Karolina, Kasia i Magda ze swoimi słoikami w szkle. Dziewczyny miło wspominają dzień warsztatów.

Co powinieneś wiedzieć przed stworzeniem własnego lasu w słoiku?

Aby w pełni wykorzystać możliwość uczestniczenia w warsztatach, zabierz na nie wolną głowę. :) Nic nie rozprasza bardziej, niż kołujące myśli i zaległe sprawy. Postaraj się więc iść na warsztaty zrelaksowany i wolny od wszelkich zmartwień. Co możesz jeszcze wziąć na kurs? Notatnik i długopis. Jak wiemy, pamięć bywa zawodna, a notatki nie zginą! Zapisuj cenne uwagi od Prowadzących – szczególnie te o pielęgnacji lasu oraz częstotliwości podlewania. Jak już wiesz, nasze cuda mogą przetrwać nawet pół wieku – oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji.

Justyna z naszego Dream Teamu również stworzyła własną kompozycję.

Przed warsztatami warto również przejrzeć inspiracje na koncepcję lasu. Polecamy aplikację Pinterest, dzięki której na frazę „las w szkle” dostaniesz tysiące propozycji na kompozycję. Możesz zapisać kilka projektów i spróbować je odwzorować na warsztatach. A jeżeli chcesz stworzyć coś całkowicie swojego – możesz nacieszyć oko oraz zobaczyć, jak wiele kombinacji i pomysłów otwierają ekosystemy w słoikach.

Lasu w słoiku na prezent

Warsztaty z tworzenia lasu w słoiku są dla osób, które kochają zieleń w domu. Sprawdzą się również osobom, które kochają testować nowe rzeczy oraz poszerzać swoją wiedzę. W pakiecie z dawką dobrej zabawy, na warsztatach obdarowany zyskuje przepiękny, dekoracyjny smaczek do swojego domu. Możesz podarować je na prezent urodzinowy dla mamy, ale również zaskoczyć swojego chłopaka w Walentynki. Na warsztaty warto wybrać się we dwoje lub w grupie. Z pewnością przekonacie się o tym, że każdy las, nawet ten stworzony z tych samych roślin, wygląda wyjątkowo.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2019-11-28

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.