o prezentach

Komora normobaryczna i hiperbaryczna. Wyjaśniamy ich działanie!

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2021-10-18

Weź głęboki wdech. Tak głęboki, żeby aż na chwilę zakręciło Ci się w głowie. Czujesz? To tlen, który nagle, z dużą siłą dociera do wszystkich komórek Twojego organizmu. Ten wyjątkowy pierwiastek wchodzący w skład powietrza, którym na co dzień oddychamy, pozwala nam żyć na powierzchni Ziemi. Jego stałe stężenie sprawia, że nie musimy martwić się zadyszką czy kłopotami w wykonywaniu najłatwiejszych, codziennych czynności. Ale co w sytuacji, gdy tlenu niespodziewanie brakuje? Choć wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, dochodzi do tego w naprawdę wielu momentach. Wysokogórska wyprawa, podczas której alpiniści wdychają bardzo rozrzedzone powietrze. Ostry atak astmy, podczas którego zdolność regularnego oddychania zanika. Wyjątkowo groźne zatrucie czadem, czyli tlenkiem węgla nie bez powodu nazywanym cichym zabójcą. Na szczęście we wszystkich tych sytuacjach z pomocą przychodzi zabieg tlenoterapii. Na czym polega ta procedura i kiedy warto ją zastosować? Czym różni się tlenoterapia przeprowadzana w komorze normobarycznej od tej w komorze hiperbarycznej?

Na czym polega tlenoterapia?

Jak wskazuje nazwa, tlenoterapia to zabieg polegający na dostarczaniu do ludzkiego organizmu zwiększonego niż zazwyczaj stężenia tlenu. W ten sposób możliwe jest uzupełnienie ewentualnych niedoborów, spowodowanych na przykład czasowym niedotlenieniem albo różnorodnymi schorzeniami przewlekłymi. To jednak nie wszystko. Tlenoterapia to niekiedy również zabieg ratujący życie pacjenta. Mowa o sytuacjach, w których konieczne staje się natychmiastowe podanie tlenu, takich jak obrzęk płuc czy zatrzymanie krążenia. Wówczas tlenoterapia stanowi bezpośrednią metodę przywrócenia funkcji życiowych i ocalenia poszkodowanego.

Wbrew pozorom, tlenoterapię warto stosować również jako zabieg wspomagający funkcjonowanie organizmu. W tym celu, w profesjonalnych placówkach można skorzystać ze specjalnych komór normobarycznych i hiperbarycznych, w których odbywa się terapia tlenowa.

Komora normobaryczna jest dostępna dla większości chętnych osób. Można w niej czytać, drzemać, odpoczywać!

Komora hiperbaryczna vs normobaryczna – poznaj różnice i podobieństwa

Aby możliwie jak najlepiej przygotować się do zabiegu tlenoterapii, warto zdawać sobie sprawę z podobieństwa i różnic pomiędzy dwoma rodzajami komór. Poznaj je, a wybierzesz taką opcję, która przyniesie Ci najwięcej korzyści. Zerknij do poniższej tabeli, sprawdź, czym się różni komora normobaryczna od hiperbarycznej i zdecyduj, która forma tlenoterapii: w komorze normobarycznej czy hiperbarycznej, jest dla Ciebie.

Najważniejsze zalety tlenoterapii

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, co daje komora hiperbaryczna. Okazuje się, że już kilkadziesiąt minut spędzonych w jej wnętrzu wystarczy, aby skutecznie walczyć z efektami choroby dekompresyjnej, zatrucia tlenkiem węgla, różnorodnymi stanami zapalnymi i wieloma innymi schorzeniami. Do najważniejszych zalet tlenoterapii w komorze hiperbarycznej należy leczenie:

 • urazów wielonarządowych,
 • ostrego niedokrwienia tkanek miękkich,
 • martwicy tkanek,
 • oparzeń II i III stopnia,
 • stanów pozawałowych,
 • stopy cukrzycowej,
 • a także wsparcie w leczeniu depresji,
 • problemów z zasypianiem
 • oraz regeneracji wśród sportowców.


Sesje w komorze hiperbarycznej są niezwykle korzystne dla zdrowia i pomagają w regeneracji.

Co daje komora hiperbaryczna?

Odpowiedzi na pytanie o to, co daje komora hiperbaryczna, jest więc naprawdę wiele. Sesja terapii tlenowej z wykorzystaniem komory normobarycznej również pomaga rozwiązać liczne problemy zdrowotne, do których można zaliczyć m.in.:

 • objawy cukrzycy,
 • schorzenia skórne różnego pochodzenia,
 • kłopoty sercowo-naczyniowe.
 • Normobaria wspiera również terapię autyzmu,
 • bezsenności,
 • migreny.

Gdzie iść na tlenoterapię?

Specjalne komory i urządzenia służące do zabiegów tlenoterapii są dostępne w coraz większej liczbie lokalizacji. W naszym serwisie znajdziesz voucher na tlenoterapię w komorze hiperbarycznej w Krakowie, tlenoterapię w komorze normobarycznej w Piasecznie i w Warszawie oraz całonocny seans tlenoterapii dostępny również w Warszawie i Piasecznie. Dzięki temu artykułowi już wiesz, jak wyglądają te zabiegi. Teraz wybierz lokalizację i po prostu poczuj się dobrze!

Dlaczego warto korzystać z tlenoterapii?

Udowodniliśmy, że tlenoterapia pozytywnie wpływa na stan Twojego ciała i ducha. W codziennym biegu warto pamiętać o cennych chwilach odpoczynku i relaksu, które dadzą Ci siłę na kolejne ekscytujące dni pełne wrażeń. Zadbaj o siebie już teraz!

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-09-20

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.