o prezentach

Escape room - Co to jest i na czym polega?

Ocena artykułu: 3/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2022-08-30

Każdy fan gier komputerowych wie, że gra toczy się na ekranie monitora. Escape room to co innego. Tu gracz bierze udział w akcji, więc nie musi jej sobie wyobrażać. Szereg zagadek, konieczność wyostrzenia zmysłów i współpracy zespołowej, a do tego uciekający czas, który podkręca adrenalinę. Jednak przede wszystkim escape room to świetna zabawa i dreszczyk emocji.

 

Co to jest escape room?

Escape room jest rodzajem gry, która polega – jak podpowiada nazwa – na ucieczce z zamkniętego pokoju lub zdobyciu konkretnego przedmiotu albo określonej informacji. Nie jest to wcale takie proste, bo trzeba przestrzegać reguł rozgrywki, rozwiązać różne zagadki, łamigłówki. W dodatku to gra o ograniczonym czasie, więc presja rośnie z każdą minutą. Zadaniem graczy jest odnalezienie klucza do wyjścia. Uczestnicy zabawy muszą wytężyć umysł, wykazać się umiejętnością pracy zespołowej, a także zachować zimną krew, aby zdążyć przed upływem określonego czasu. Czy w zaaranżowanej przestrzeni gracze poradzą sobie tak samo dobrze, jak przed monitorem komputera i wydostaną się z pomieszczenia? Warto się o tym przekonać osobiście!

Schemat zabawy z escape roomem lub pokojem zagadek

Historia powstania escape roomów

Powstanie escape roomów, zwanych także pokojami zagadek, większość ludzi łączy z grami komputerowymi. Tymczasem na ich pojawienie się wpłynęły także dwa popularne teleturnieje emitowane na świecie w latach 90. XX wieku. „Fort Boyard” i „The Crystal Maze” gromadziły przed telewizorami tysiące widzów, którzy z wypiekami na twarzach obserwowali, jak uczestnicy obu programów próbują wykonać powierzone im misje i zdobyć klucz do otwarcia skarbca z nagrodami.

W tym samym czasie popularność zyskiwały pierwsze gry typu point-and-click, czyli wskaż i kliknij. Polegały one na kierowaniu postępowaniem bohatera za pomocą myszki, by odnalazł i rozwiązał wszystkie zadania niezbędne do zwycięskiego zakończenia rozgrywki. Pionierem w tworzeniu tego rodzaju gier był George Lucas – ten sam, który zbudował imperium Gwiezdnych Wojen. To jednak nie on, tylko bracia Robyn i Rand Miller, z pomocą producentów z Cyan Worlds, wydali grę „Myst”, którą uznaje się za pionierską w segmencie gier typu escape-the-room.

Na przeniesienie zasad komputerowych i telewizyjnych gier do rzeczywistości dostępnej dla każdego trzeba było poczekać do 2006 roku. To wtedy grupa informatyków z Doliny Krzemowej stworzyła pierwszą realną rozgrywkę z zagadkami inspirowanymi kryminałami Agathy Christie. Koncepcja tematycznych escape roomów stopniowo rozprzestrzeniała się po całym świecie, a w 2014 roku dotarła do Polski.

Przykładowa scenografia pokoju zagadek - Combinator Kraków Escape Room

Escape room – zasady gry

Teoretyczne zasady gry są proste – grupa kilkorga uczestników (od 2 do 5 osób) zostaje zamknięta w pokoju, w którym znajduje się mnóstwo pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczy. Wraz z upływającym czasem gracze zaczynają dostrzegać, że każda z nich jest częścią tajemniczej całości, którą ułożono w ciąg zagadek prowadzących do otwarcia drzwi. Cała zabawa polega na tym, by rozwiązać wszystkie zagadki i uciec z pokoju przed upływem ustalonego czasu. Proste, prawda? Cóż, tak się tylko wydaje. Gra rozgrzewa emocje do czerwoności, a stale rosnąca liczba dostępnych w Polsce pokoi zagadek pozwala sądzić, że kto raz znajdzie się w escape roomie, będzie chciał spróbować swoich sił w kolejnym.

Jakie są pokoje w Escape room?

Tak się składa, że zróżnicowanie tematyczne escape roomów jest na tyle duże, że możliwość znalezienia dwóch takich samych wydaje się mało prawdopodobna. Twórców pokoi zagadek ogranicza ich własna wyobraźnia. A że akurat ona jest skarbnicą pomysłów, to można być pewnym, że w tajemniczych nazwach pokoi, takich jak chociażby Enigma, Alcatraz, Dexter czy Manewry Kartelu, kryją się zagadki wymagające nie tylko logicznego myślenia, lecz także sprytu oraz umiejętności kojarzenia różnych faktów.

Tematyka pokoju, oprócz rodzaju zagadek, narzuca także jego wystrój. Wybierając escape room o nazwie Statek Piracki, można być więc pewnym, że za drzwiami czeka… wnętrze statku. Jak to możliwe? Wielu właścicieli escape roomów współpracuje przy ich budowie ze scenarzystami z prawdziwego zdarzenia. Dzięki wspólnej pracy wnętrza nie tylko robią ogromne wrażenie, lecz także tworzą niezapomniany klimat zabawy.

Różnorodność tematyczna pokoi zagadek i escape roomów - od starożytności po kosmos

Tematyka escape roomów

Różnorodność tematyczna escape roomów sprawia, że każdy ma szansę znaleźć pokój z interesującą fabułą. I choć najpopularniejszą tematyką są thrillery i horrory, fani przygód, literatury, kinematografii, fantasy, a nawet historii, bez trudu znajdą pokój zagadek idealny dla siebie.

Pokoje zagadek osadzone w czasach II wojny światowej, czasów PRL-u albo średniowiecza? Proszę bardzo! Realia bezludnej wyspy, tropikalnej dżungli lub rzeczywistości science-fiction? Oczywiście! A może świat książkowych i filmowych bestsellerów? Wybór jest naprawdę ogromny, a twórcy escape roomów dbają o stworzenie takiego klimatu gry, by za pomocą fabuły i rekwizytów dostarczyć uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Bezludna wyspa, łódź podwodna, piramida faraona czy wehikuł czasu. Pokoje zagadek o różnej tematyce sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł przeżyć niezapomnianą przygodę!

Rodzaje zadań w escape roomach

W escape roomach najpopularniejszą formą zagadek są przedmioty do odnalezienia, które zostały ukryte w przeróżnych miejscach – dokumenty pomiędzy kartami książki, szklana piłka w przezroczystej kuli z wodą, a nawet klucze w doniczce z ozdobnym kwiatem. Można spodziewać się także zadań wymagających od uczestników logiki, skojarzeń oraz komunikacji w grupie. Jak takie zadanie mogłoby wyglądać?

Wystarczy podłączyć energię elektryczną do roweru stacjonarnego i zaangażować jednego gracza do jazdy, a drugiego do rozwiązania zagadki przed przejechaniem określonego dystansu czy liczby kilometrów. Co jeszcze? Zadania polegające na konieczności zwrócenia uwagi na coś oczywistego! Wielu graczy jest tak pochłoniętych ukrytymi wskazówkami, że nawet nie zauważa rzeczy znajdujących się na pierwszym planie. To właśnie wśród nich kryje się mnóstwo wskazówek! Ciekawe, ile czasu upłynie, zanim ktokolwiek się zorientuje, że rozwiązanie zagadki było na wyciągnięcie ręki?

Różnorodność zagadek w escape roomach

Escape room – pierwszy raz

Udział w grze nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Liczy się spostrzegawczość, komunikacja i… chęć dobrej zabawy! Jeśli więc masz przed sobą pierwszą wizytę w escape roomie, wystarczy, że wejdziesz zabierzesz ze sobą rodzinę lub znajomych i dobry humor.

A jeśli chcesz wiedzieć, jak wyjść z escape roomu, oto trzy wskazówki, które sprawią, że pierwsza wizyta w pokoju zagadek przebiegnie bez większych obaw:

1. Unikajcie zmyłek – w pokojach znajdują się różnego rodzaju techniczne elementy dla obsługi, które nie biorą udziału w grze, a także mnóstwo przedmiotów, z których część nie służy do rozwiązania zagadki. Przed wejściem do pokoju warto zapytać jego obsługę, czy wszystkie elementy mogą zostać użyte tylko raz.

2. Dokładnie przeszukajcie pokój – każda skrzynka i każdy schowek może skrywać klucz lub wskazówki potrzebne do wyjścia. Przegapienie choćby jednej sprawi, że utknie się na dalszym etapie gry. Dla pewności jedno miejsce może przeszukać kilka osób.

3. Unikajcie chaosu – czasami raz wykorzystane wskazówki lub klucze stają się bezużyteczne. Warto odkładać je w jedno miejsce, by nie rozpraszały uwagi. Kto wie, może kolejna zagadka okaże się tą ostatnią, która otworzy drzwi do wyjścia z escape roomu?

Escape room – bezpieczeństwo

Przed wyborem konkretnego pokoju zagadek warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Uwagę powinny przykuć zarówno ogólne wrażenia dotychczasowych uczestników zabawy, jak również kwestie związane z bezpieczeństwem podczas gry.

Obsługa każdego escape roomu przed rozpoczęciem rozgrywki ma obowiązek zapoznać uczestników z zasadami bezpieczeństwa: lokalizacją dróg ewakuacyjnych, możliwością kontaktu z moderatorem, aby wezwać pomoc, a także z procedurą awaryjnego otwarcia drzwi od wewnątrz. Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że choć w wielu escape roomach gracze są zamknięci, to jest to zamknięcie pozorne, które pozwala na samodzielne otwarcie pokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Escape room – zasady do przestrzegania przez graczy

Nie tylko obsługa ma obowiązki wobec uczestników zabawy. Również osoby biorące udział w grze powinny stosować się do zasad ustalonych przez właściciela pokoju zagadek.

Każdy escape room ma swój własny regulamin. Przed rozpoczęciem zabawy należy się z nim zapoznać, a w czasie gry przestrzegać zapisów, które zawiera. Zanim grupa wejdzie do escape roomu, spotyka się z moderatorem, który wyjaśnia zasady gry. W słowach moderatora, oprócz kwestii bezpieczeństwa, znajdują się także liczne wskazówki. Jeśli cokolwiek jest niejasne, warto zapytać o to obsługę, aby upewnić się, co jest dozwolone, a czego robić absolutnie nie wolno.

Escape roomy dla dzieci

Escape room jest atrakcją zarówno dla znajomych z pracy, grupy przyjaciół, jak i dla dziadków z wnukami.  Obok miejsc, w których dzieci mogą bawić się wyłącznie pod opieką dorosłych, są również escape roomy tylko dla dzieci lub dla dzieci przebywających pod opieką animatora. To świetna forma rozrywki dla najmłodszych, dzięki której pobudzą swoją kreatywność i zdolność logicznego myślenia.

Escape roomy dla dzieci są tworzone według scenariuszy dostosowanych do wieku graczy. Od pokoi zagadek dla dorosłych różnią się przede wszystkim tematyką – dominuje fabuła związana z postaciami z bajek, książek i popularnych gier przygodowych, która gwarantuje uśmiech na twarzach maluchów przez cały czas trwania zabawy.

Pokoje zagadek dla dzieci są dostosowane do ich wieku.

Escape room – gdzie się wybrać?

Zapraszamy do escape roomów prowadzonych przez naszych zaufanych Partnerów w największych miastach Polski.

ESCAPE ROOM WARSZAWA

Escape Room Black Cat lub Dom Zagadek to godzinna zabawa dla grup składających się z 2-6 osób. Pokoje zagadek rozmieszczone w różnych lokalizacjach stolicy  przeniosą uczestników w fantastyczne światy pełne tajemnic. Do wyboru aż 12 różnych pokoi zagadek!

ESCAPE ROOM POZNAŃ

Escape Room Game Over w Poznaniu oferuje 90 minut zabawy dla 2-4 osób w pokoju o nazwie Manewry Kartelu. Gra jest przeznaczona tylko dla osób powyżej 16 roku życia.

ESCAPE ROOM KRAKÓW

Trzy pokoje zagadek – Piracki Statek, Krakowska Bestia i Tajemnica Alchemika – czekają na śmiałków w escape roomie Combinator. W godzinnych zmaganiach z rozwiązywaniem łamigłówek może wziąć udział od 2 do 5 osób.

ESCAPE ROOM GDAŃSK

No Escape to nazwa escape roomu w Gdańsku, w którym można liczyć na godzinę ekscytującej walki z czasem, aby wydostać się z pokoju zagadek. Rezerwacja gry odbywa się z tygodniowym wyprzedzeniem.

ESCAPE ROOM WROCŁAW

Grupa 2-4 śmiałków może zmierzyć się z zagadkami umieszczonymi w pokoju Operacja Wrocław. Na rozwiązanie wszystkich łamigłówek przewidziano 60 minut.

ESCAPE ROOM RZESZÓW

WydostanSie w Rzeszowie oferuje zabawę w kilku escape roomach. Pokoje przeznaczone się z myślą o dwóch grupach 2-3 osoby oraz 4-5.

Escape room – jak wybrać?

Wybierając escape room, w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę liczbę osób biorących udział w zabawie oraz ich zainteresowania. Na tej podstawie można szybko zawęzić obszar poszukiwań i określić, jaki rodzaj zagadek sprawi grupie największą frajdę. Warto także zapoznać się z poziomem trudności zabawy w konkretnym miejscu. Wybór escape roomu o zbyt skomplikowanym charakterze zadań może spowodować frustrację uczestników.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opinii na temat wstępnie wybranych escape roomów. Dobrze jest zwrócić uwagę także na takie aspekty jak poziom trudności escape roomu (określają go właściciele), łatwość komunikacji z obsługą oraz na kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom gry. Jeśli w tym zakresie wszystko jest w porządku, czas na rezerwację zabawy!

Pozornie niezwiązane ze sobą rzeczy są kluczem do rozwiązania zagadki.

Escape room na prezent – dla kogo?

Czy voucher do escape roomu to dobry pomysł na prezent? Oczywiście! Zabawa zyskuje coraz większe grono zwolenników zarówno wśród starszych, jak i młodszych uczestników. Można więc wybrać voucher dla rodziny i spędzić fantastyczne popołudnie na rozwiązywaniu zagadek, podarować go pracownikom w ramach zabawy integracyjnej, lub przyjaciołom, którzy chcieliby spędzić kilkadziesiąt minut, przypominając sobie czasy, kiedy sami byli dziećmi. Tutaj dreszczyk emocji jest gwarantowany!

W wielu escape roomach mogą się bawić także pary oraz dzieci bez opieki dorosłych. Jeśli więc poszukujesz niestandardowego pomysłu na prezent z okazji ślubu czy rocznicy lub chcesz zorganizować niesamowite przyjęcie urodzinowe dla maluchów wybierz voucher do escape roomu i zafunduj bliskim niezapomnienie przeżycie!

Wizyta w escapie roomie to wspaniała okazja, żeby spędzić swój wolny czas ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną w naprawdę ciekawy sposób. Przygoda, którą wspólnie odbędzie podczas tej atrakcji, to fantastyczne doświadczenie i forma rozrywki pełna pozytywnych emocji. Będziecie mieć za zadanie wydostać się z pomieszczenia pełnego łamigłówek, zagadek, szyfrów, a ogranicza Was jedynie wyobraźnia... no i czas gry. Jednak nie martwcie się, w razie trudności będziecie mogli liczyć na podpowiedzi. Mistrz gry będzie czuwał nad Wami!

Do rozwiązania niektórych zagadek konieczna jest współpraca kilku osób.

Escape room – czy warto?

Wizyta w escape roomie to doskonały pomysł na spędzenie czasu. Wystarczy dać się porwać ekscytującej fabule, by poczuć się jak prawdziwy superbohater wybrany do realizacji wyjątkowej misji. Kilkadziesiąt minut w pokoju zagadek pozwoli nie tylko na fantastyczną, pełną emocji i wrażeń zabawę, lecz także na sprawdzenie swoich umiejętności kojarzenia faktów, spostrzegawczości, logicznego myślenia oraz współpracy w grupie. Każda z nich przyda się zarówno w czasie rozgrywki, jak i w prawdziwym życiu.

Artykuł powstał przy współpracy p. Piotra z Combinator.

Ocena artykułu: 3/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Laila
2022-02-23
Dzięki super poradnik bardzo mi pomógł w organizacji wypadu ze znajomymi do escape roomu :)
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam podróżować, a moim marzeniem jest odwiedzenie na dłużej Kuby i Meksyku. W wolnych chwilach spaceruję po lesie, czytam reportaże i często patrzę w niebo, bo uwielbiam latać. Wierzę, że myślami tworzymy rzeczywistość, dlatego szukam jasnych stron w każdej sytuacji.

Data publikacji: 2019-05-14

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.