o prezentach

Dlaczego dajemy prezenty na Święta? Poznaj tradycję wręczania prezentów na gwiazdkę

Ocena artykułu: 4.4/5(8 opinii)
Data aktualizacji: 2022-02-02

Wręczanie i otrzymywanie prezentów bożonarodzeniowych to ważna i piękna tradycja. Bez dwóch zdań na ten moment w ciągu roku najbardziej czekają najmłodsi, jednak bądźmy szczerzy: kto z nas nie lubi być obdarowywanym trafionymi w dziesiątkę niespodziankami? Gwiazdka i całe okołoświąteczne zamieszanie to doskonały moment na to, aby uhonorować ważne dla nas osoby w niecodzienny sposób. Prostym gestem możemy podziękować im za wszystko, co robią dla nas każdego dnia. Wsparcie w najtrudniejszych chwilach, emocje, których z pewnością nie brakuje w łączącej nas relacji, uścisk dłoni, dzięki któremu nawet najtrudniejszy dzień staje się pełen radości.

W nadchodzące święta Bożego Narodzenia warto zastanowić się nad tym, skąd wzięła się tradycja wręczania podarunków najbliższym. Dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiemy ideę gwiazdkowych prezentów, a nadchodzący czas zyska dodatkowy wymiar. Czy wiesz, jak narodził się ten zwyczaj? A może już niebawem, dzięki naszemu artykułowi, odkryjesz ten sekret i spędzisz jeszcze bardziej magiczną Wigilię?

Tradycja z długą historią – prezenty na święta

Nie ulega wątpliwości, że podobnie jak wiele innych tradycji, również ta związana z wigilijnymi podarkami ma swoje źródło w historiach biblijnych. Najczęściej za prekursorów gwiazdkowych prezentów uznaje się trzech mędrców, nazywanych niekiedy również trzem królami. To oni, według biblijnej historii, mieli nawiedzić małego Jezusa w betlejemskiej szopce i właśnie tam wręczyć mu mirrę, kadzidło i złoto. Te trzy podarunki stały się symbolami, które do dziś dnia nawiązują kolejno do:

  • boskich przymiotów,
  • ludzkiej natury Jezusa Chrystusa i czekającej go męki
  • i panowania nad światem.

Według źródeł historycznych, pierwsze wzmianki o bożonarodzeniowej wymianie prezentów pojawiły się już w XIII wieku. Z biegiem czasu zwyczaj ten zaczął stopniowo coraz bardziej osadzać się w międzynarodowej tradycji, a dziś jest nieodłącznym elementem gwiazdkowych przygotowań.

Tradycja wręczania prezentów świątecznych to okazja do spotkań i uszczęśliwienia bliskich nam osób!

Nie tylko Święty Mikołaj

Chociaż mogłoby się wydawać, że na całym świecie za rozdawanie prezentów odpowiedzialny jest Święty Mikołaj, w rzeczywistości sytuacja wyglądnie nieco inaczej. Długo wyczekiwany gość nosi różne imiona, nie tylko w zależności od kraju, z którego pochodzi, ale nawet ze względu na konkretne regiony w obrębie jednego państwa. Rosyjskie dzieci wierzą, że bożonarodzeniowe podarunki zostawia dla nich mityczny Dziadek Mróz. Wraz ze swoją pomocnicą, uroczą Śnieżynką, Dziadek Mróz (przez niektórych nazywany również Morozem Krasnym Nosem, przez podobieństwo do jednego z bajkowych bohaterów) uszczęśliwia najmłodszych w całej Rosji, w okresie świąt Bożego Narodzenia spełniając ich marzenia.

Nieco inne przyzwyczajenia wiążą się z krajami obchodzącymi święta w tradycji bizantyjskiej. Tam, zamiast 24 grudnia, podarunki są wręczane 1 stycznia, a wszystko dzięki świętemu Bazylemu. Jeszcze dłużej na gwiazdkowe prezenty dzieciaki muszą czekać w Hiszpanii. Tam Trzej Królowie przynoszą je bowiem dopiero po Nowym Roku, 6 stycznia, bo właśnie wtedy w kalendarzu przypada ich święto.

A kto przynosi prezenty na święta w Polsce?

Wystarczy zajrzeć do jednego ze zbiorów baśni i legenda danego regionu, aby przekonać się, że nawet w Polsce nie ma pełnej zgody co do tego, kto przynosi gwiazdkowe podarunki. Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby i Pomorze Zachodnie to tereny, na których w Wigilię do drzwi puka Gwiazdor. Święty Mikołaj pozostawia zaś symboliczne upominki w butach i skarpetach wcześniej – bo 6 grudnia. Podobnie jest w Małopolsce i na obszarze Śląska Cieszyńskiego. Tam również Święty Mikołaj odwiedza dzieci w nocy z 5 na 6 grudnia, a w wigilijny wieczór, przy odrobinie szczęścia, można spotkać Aniołka. Górny Śląsk, a także nasi sąsiedzi: Węgrzy, Czesi i Słowacy, 24 grudnia z niecierpliwością wyczekują postaci Dzieciątka, utożsamianego z Jezusem Chrystusem. Dolny Śląsk i okolice Opola to tereny, na których w pocie czoła uwija się Gwiazdka, ale największe zaskoczenie czeka chyba dzieci z Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Tam w roznoszeniu podarunków pomaga cała ekipa, w której skład wchodzi aż… sześciu krasnoludków!

Prezenty pod choinkę – tradycja, którą warto pielęgnować

Bez względu na to, dlaczego decydujemy się wręczać gwiazdkowe prezenty bliskim i kto nam w tym pomaga, z pewnością warto dbać o tę wyjątkową tradycję. To dzięki niej ten niezwykły, bożonarodzeniowy okres staje się jeszcze piękniejszy, a ważne dla nas osoby wynoszą z niego wspaniałe wspomnienia. Jeśli Ty również planujesz w tym roku obdarować swoich najbliższych, zrezygnuj jednak z tradycyjnych podarunków rzeczowych. Zamiast nich wybierz kreatywne vouchery prezentowe, które pozwolą na spełnienie nawet najbardziej szalonego marzenia. Masę pomysłów znajdziesz w internetowym sklepie Katalogu Marzeń, więc nie czekaj ani chwili dłużej, tylko rozpocznij poszukiwania idealnych prezentów na Gwiazdkę już dziś!

Ocena artykułu: 4.4/5(8 opinii)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-12-06

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.