o prezentach

Porównujemy Paralotnię, Motolotnię i Motoparalotnię – Różnice i Podobieństwa

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-06-09

Dzień dobry, zastanawiam się, czym różni się lot… To jedno z tych pytań, które często zadają nasi klienci, gdy rozważają zakup lotu paralotnią, lotu motolotnią czy lotu motoparalotnią. Pytanie słuszne i uzasadnione – zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy przeżycia lotnicze to absolutne bestsellery. A zatem – odpowiadamy!

Po pierwsze – budowa i start lotu

Często piszemy, że lot paralotnią, motolotnią i motoparalotnią to niezapomniana przygoda ze skrzydłem nad głową. Ano właśnie, skrzydło – to element budowy, który jednocześnie łączy i różni wszystkie te latające maszyny.  Łączy, bo wszystkie z nich są wyposażone w element nośny. Różnią się tym, że nie zawsze jest nim skrzydło – mimo że jest obowiązkową częścią konstrukcji.

W przypadku paralotni elementem nośnym jest szeleszczące nad głową skrzydło - dzięki niemu paralotniarz może unosić się w powietrzu. Do skrzydła podczepione są linki, które za pomocą taśm nośnych połączone są w dwóch miejscach z uprzężą pilota, co pozwala na sterowanie paralotnią i utrzymanie właściwego, płatowatego kształtu skrzydła. W porządku, skoro skrzydło jest tylko elementem nośnym – jak odbywa się start? Są dwie opcje: start nożny, czyli start za zbocza o odpowiednim nachyleniu, i start za wyciągarką, czyli holowanie za pomocą auta, quada lub wyciągarki.

Motolotnia znacząco różni się budową i sposobem startowania. Podobnie jak paralotnia ma skrzydło, jednak różni się ono nie tylko kształtem, lecz także funkcją. Skrzydło motolotni ma konstrukcję analogiczną do skrzydła lotni, przypomina kształtem trójkąt. Jeżeli chodzi o jego funkcję – z całą pewnością nie jest elementem nośnym jak w przypadku paralotni. Jednak jest ważnym elementem, ponieważ właśnie do niego przymocowany jest trójkołowy wózek, który ma jedno lub dwa miejsca siedzące. Ważne! Motolotnia jest wyposażona w silnik, który pozwala wzbić się w powietrze.

Czy w budowie motoparalotni można było wymyślić coś zupełnie innego niż w poprzednich przypadkach? Otóż nie, dlatego też motoparalotnia to pewnego rodzaju kompilacja budowy paralotni i motolotni — ma zarówno skrzydło w kształcie płatu jak paralotnia i wózek bądź siedzisko z silnikiem napędowym jak motolotnia.

Po drugie – czas lotu

Teoretycznie lot maszyną wyposażoną w silnik spalinowy daje możliwość dłuższego podziwiania widoków z podniebnej perspektywy. Zazwyczaj amatorskie loty motolotniąi motoparalotnią trwają ok. 20-30 minut. To wcale nie znaczy, że lot paralotnią trwa krócej. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, umiejętności i wiedzy pilota. Ile trwa lot paralotnią? Przy sprzyjającej pogodzie wykwalifikowany paralotniarz może znajdować się w powietrzu nawet kilka godzin — to samo w przypadku dwóch krewniaczek!

Po trzecie – są i podobieństwa!

Na pewno domyślasz się, o co chodzi. O przeżycia i wrażenia podczas lotu! Ciekawe jest to, że klientów budowa maszyn interesuję w drugiej kolejności.  Z prostej przyczyny – różnice konstrukcyjne widać na grafikach dostępnych przy opisach poszczególnych lotów.

Najczęściej klienci chcą wiedzieć, na jakie wrażenia mogą liczyć podczas lotu. Możemy zagwarantować, że wszystkie loty są tak samo ekscytujące! Już sama myśl o lataniu przyprawia o lekki zawrót głowy, a my z doświadczenia wiemy, że warto polecieć i popatrzeć na świat z zupełnie nieziemskiej perspektywy. Jeżeli chcesz poczytać wrażenia naszych klientów, którzy mieli okazję spełnić swoje marzenie o lataniu – zerknij na opinie znajdujące się na dole opisów konkretnych lotów.

od 239 zł od 215 zł
od 179 zł od 161 zł
od 159 zł od 143 zł

Musisz wiedzieć, że…

Komfort i bezpieczeństwo lotu w głównej mierze zależy od ubioru. Kombinezon i kask gwarantuje organizator, ale Ty pamiętaj o wygodnym stroju – najlepiej sportowym i dość ciepłym, bo wśród chmur trochę wieje i bywa chłodno. Jeżeli wybierzesz lot paralotnią, pamiętaj też o odpowiednim obuwiu – zanim wzbijesz się w powietrze, trzeba będzie zrobić kilka biegowych kroków.

Życzymy niezapomnianych widoków!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2017-07-28

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.