o prezentach

Poradnik Flyboard – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, aby tradycyjny wyjazd „nad wodę” był naprawdę niezapomniany, to znak, że powinieneś spróbować flyboardu. Wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych albo jedzenie lodów w cieniu może i są przyjemne, ale prawdziwych emocji dostarczy dopiero aktywność na świeżym powietrzu.

Flyboard spodoba się wszystkim, którzy poza dobrą zabawą cenią też wystrzały adrenaliny. Chcesz poznać całkiem nowy sport i przekonać się, że w wodzie nie ma rzeczy niemożliwych? W takim razie koniecznie musisz wypróbować właśnie taki voucher z Katalogu Marzeń! Dowiedz się, czym jest flyboard. Skąd pochodzi nazwa tej dyscypliny i gdzie wybrać się na flyboard w Polsce. Poznaj ciekawostki dotyczące ciekawych osiągnięć na flyboardzie, a potem po prostu baw się dobrze!

Co to jest flyboard?

Flyboard (czyt. flajbord) to jedna z najnowocześniejszych dyscyplin sportów wodnych. Podstawę tej atrakcji stanowi deska (podobna do tej, którą znasz ze snowboardu), która jest unoszona ponad powierzchnię akwenu dzięki strumieniowi wody pod dużym ciśnieniem.

Flyboard pozwala swoim użytkownikom wznieść się ponad wodę na wysokość od kilku do kilkunastu metrów. W zależności od umiejętności uczestnika. Istnieją dwie długości węża do flyboardu 18 lub 23 metry. Dzięki temu możliwe staje się wykonywanie nawet najbardziej zwariowanych akrobacji, a wszystko to w wodno-powietrznym środowisku.

Kto wynalazł flyboard?

Za twórcę flyboard uważa się Franky’ego Zapatę, francuskiego mistrza świata w pływaniu na skuterze wodnym. Zapata jest też właścicielem przedsiębiorstwa Zapata Racing, a w 2011 roku zaskoczył świat pomysłem na sport dla miłośników mocnych wrażeń.

Od chwili wynalezienie flyboardu, ta dyscyplina sportowa rozwija się wyjątkowo prężnie. Pierwsze urządzenia do wykonywania wodno-powietrznych akrobacji ważyły nawet kilkanaście kilogramów, podczas gdy modele produkowane od 2015 roku mogą się pochwalić nawet dwukrotnie niższą wagą (7 kg). Franky Zapata nie ustaje w poszukiwaniach nowoczesnych rozwiązań. Dzięki temu całkiem niedawno do tradycyjnego, wodnego flyboardu dołączyła również wersja… powietrzna!

Jak działa flyboard?

Podstawą działania flyboardu jest skuter wodny o minimalnej mocy 130 KM. Turbina skutera połączona jest z deską specjalnym wężem, przez który płynie woda pod bardzo dużym ciśnieniem. Jest ona wyrzucana przez dwie dysze znajdujące się pod deską. Dzięki temu uczestnik może latać nad wodą. Z kolei instruktor znajdujący się na skuterze operuje manetką gazu, tym samym wpływa na obroty silnika w skuterze. Im wyższe obroty silnika, tym wyższe ciśnienie i tym wyższa wysokość, na której znajduje się uczestnik.

Pierwsze modele flyboard były dodatkowo wyposażone w specjalne elementy pozwalające sterować torem ruchu. Z ręcznych stabilizatorów zrezygnowano jednak, udoskonalając główne części flyboardu.

Różne odmiany flyboard

Jak już wiemy, flyboard to jeden z najchętniej wybieranych ostatnio sportów wodnych. Strumienie wody wyrzucanej na zewnątrz pod naprawdę dużym ciśnieniem sprawiają, że urządzenie z użytkownikiem są wyrzucane na znaczne wysokości i utrzymywane na nich przez kilka chwil. Oprócz klasycznego flyboardu możemy wybierać w kilku sportach wodnych w tej kategorii:

W rodzinie urządzeń podobnych do flyboardu znajdują się:

 • Klasyczny flyboard
 • Jet pack (odrzutowy plecak)
 • Flyride (latający skuter wodny)
 • Water Hoverboard (to zmodyfikowany flyboard, w którym wąż z wodą przymocowany jest za deską, nie jak w przypadku klasycznego flyboardu na jej środku)

Podobnie jak tradycyjny flyboard, również ten powietrzny służy do unoszenia się ponad powierzchnią. Tym razem chodzi jednak również o powierzchnię Ziemi, a nie tylko zbiornika wodnego. Flyboard Air to niewielka platforma sterowana za pomocną joysticka. Ta odmiana flyboardu jest dostosowana do miłośników sportu o maksymalnej wadze 100 kg. Według zapewnień producentów i konstruktorów jednorazowo naładowany akumulatory zapewniają zabawę na wysokości 150 metrów przez 10 minut. Co to oznacza w praktyce? Wyobraź sobie, że przez kilka minut możesz unosić się w powietrzu niczym bohater filmu science fiction albo Twojej ulubionej książki przygodowej. Poczuj się niczym jeden z uczestników wypraw opisywanych przez Juliusza Verne’a i sprawdź, jak smakuje przygoda. Dzięki powietrznemu flyboardowi to łatwiejsze niż myślisz!

Sprzęt do flyboard, czyli wszystko, co niezbędne

Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z flyboardem, koniecznie skompletuj niezbędny sprzęt. Pamiętaj, że tylko oryginalne wyposażenie wysokiej jakości zapewni Ci nie tylko świetną zabawę, ale też bezpieczeństwo. Oto, czego nie może zabraknąć w zestawie dla początkującego flyboardzisty:

O podstawowe wyposażenie podczas pierwszej lekcji flyboardu zadba instruktor.

Jeśli planujesz inwestycję w swój sprzęt do flyboardu, oto lista niezbędnego sprzętu:

 • Deska do Flyboardu wraz z butami.
 • Wąż do połączenia skutera wodnego z deską. Dostępne są dwie długości 18 lub 23 metry.
 • Specjalna przejściówka umożliwiająca podłączenie wylotu turbiny skutera z “kolanem” czyli elementem w kształcie litery U a następnie z wężem.
 • Jeżeli chcemy latać samodzielnie potrzebny będzie pilot do bezprzewodowego sterowania mocą skutera “WEMK”.
 • Węża i deskę łączy ze sobą ruchome łożysko. To dzięki niemu użytkownik może wykonywać nieskrępowane ewolucje.
 • Skuter jest źródłem mocy, dzięki której flyboard może wznieść się w powietrze. Choć początkowe próby prowadzone przez Franky’ego Zapatę wskazywały na to, że deskę warto podłączyć do silnika o mocy nawet 200 KM, dziś wiadomo, że warto rozpocząć swoją przygodę od skutera o mniejszej mocy.
 • Warto wyposażyć skuter w specjalną podwójną śrubę. Taka śruba zwiększa ciśnienie wody. Zmniejsza zjawisko kawitacji oraz spalanie skutera.
 • Opcjonalnie skuter można wyposażyć w ponton asekuracyjny JET SKI RIB. Ponton ten chroni uczestnika przed kolizją ze skuterem. Poprawia znacząco stabilność skutera oraz zabezpiecza go przed wywrotką.

Inwestycja w wyżej wymienione sprzęty to koszt około 130 tysięcy złotych. Aby zadbać o bezpieczeństwo, dodatkowo bardzo ważne jest zaopatrzenie się w profesjonalny strój ochronny. Mowa o lekkiej, ale wytrzymałej piance, kasku z nausznikami i kamizelce asekuracyjnej (ratunkowej).  Ta pierwsza pomoże ochronić powierzchnię ciała przez zimną wodą i zderzeniem z powierzchnią wody. Zadaniem kasku jest natomiast zabezpieczenie głowy i uszu w razie upadku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wpadając do wody z dużej wysokości, jesteśmy narażeni na uderzenie mogące przypominać w skutkach zetknięcie z betonową podłogą. Środki ochrony dobrane do naszego wzrostu i umiejętności pomogą zabezpieczyć ciało przed kontuzjami. Planując udział w atrakcji, jaką niewątpliwie jest flyboard, warto zastanowić się nad zakupem specjalistycznych butów. Dlaczego lepiej zaopatrzyć się we własną parę niż ją wypożyczać? Ponieważ im lepiej but będzie przylegał do stopy, tym większą kontrolę będzie można mieć nad deską. W ten sposób zwiększy się również wygoda podczas wykonywania ewolucji.

Czy muszę specjalnie przygotowywać się do pierwszej lekcji flyboardu?

Czy jednak to oznacza, że zakup butów do flyboardu do obowiązkowy punkt dla początkujących? Niekoniecznie! Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie przygody z tym sportem i nie wiesz, czy przerodzi się on w życiową pasję, po prostu skorzystaj z możliwości oferowanych przez szkółkę flyboardu. Doświadczeni instruktorzy z pewnością pomogą Ci wybrać buty i pozostały sprzęt możliwie najlepiej dopasowany do Twoich umiejętności i wymiarów.

„Do pierwszej lekcji flyboardu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wystarczy uważnie słuchać wskazówek instruktora oraz się do nich stosować. To powinno wystarczyć na dobry początek”.

p. Kamil z FlajFan

Jak sterować flyboard?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto z zapartym tchem podziwia karkołomne ewolucje wykonywane przez mistrzów „latającej deski”. Podstawę stanowi w tym przypadku umiejętne balansowanie ciałem, jednak wszystko rozpoczyna się od właściwego wskoczenia na platformę.

„Flyboard, czy to trudne?” – takie pytanie doczekało się w wyszukiwarce internetowej Google niemal 35 tysięcy odpowiedzi. To, o czym z pewnością musisz pamiętać przed pierwszą lekcją, to: flyboard nie musi być trudny, jeśli tylko przestrzegasz kilku zasad. Wiele zależy od umiejętności, których nabycie wymaga skrupulatnego treningu. Z powierzchni lądu ten sport wygląda na przyjemny i łatwy, w rzeczywistości wymaga od uczestnika kondycji, siły i świadomości własnego ciała. Zapoznaj się z nimi, zanim zapniesz deskę, a potem po prostu czerp z tego niecodziennego sportu dokładnie tyle radości, ile będziesz w stanie!

„Z doświadczenia oraz własnych obserwacji mogę powiedzieć że osoby jeżdżące na snowboardzie mają łatwiej. Bardzo szybko łapią o co chodzi. Na "desce" do flyboardu jak i snowboardzie mamy podobnie przytwierdzone buty/wiązania do deski. Z kolei samo sterowanie w obu przypadkach polega na balansowaniu ciałem”.

p. Kamil z FlajFan

Jak wyjść ponad wodę?

​​

 1. Będąc już w wodzie należy wciągnąć deskę pod siebie. Tak, jak jakbyś chciał na niej stanąć pod wodą.
 2. Kiedy instruktor doda gazu, poczujesz że deska zaczyna Cię unosić. Wtedy rozłóż ciężar ciała na powierzchni całych stóp. 
 3. Delikatnie ugnij nogi w kolanach, abyś mógł swobodnie balansować ciałem. Dzięki dodatkowemu wypchnięciu bioder do przodu możliwe staje się uzyskanie i utrzymanie pozycji stojącej na desce. Jesteś wykonasz te kroki, stoisz nad powierzchnią wody.

Jak poruszać się po wynurzeniu nad wodą?

 1. Najważniejszą zasadą jest nierozciąganie węża. Możesz sobie wyobrazić, że skuter jest centrum okręgu, a Ty poruszasz się po zewnętrznej linii okręgu wokół skutera. Jeśli wąż ulegnie zaplątaniu, zazwyczaj odcina to wodę dopływającą do deski, a tym samym odcina moc, co prowadzi zazwyczaj do upadku uczestnika do wody.

 2. Nad wodą stoimy z lekko ugiętymi kolanami. Kluczowym etapem sterowania flyboardem jest umiejętne balansowanie ciałem. Zasady są naprawdę logiczne:

  – Gdy przeniesiesz ciężar ciała na lewą nogę, skierujesz flyboard w lewo.
  – Gdy zmienisz ciężar ciała na prawą stronę, deska zacznie poruszać się w prawo.
  – Gdy pokierujesz palce stóp w dół, poruszysz się do przodu.
  – Gdy pokierujesz palce stóp w górę, poruszysz się do tyłu.

 3. Podczas sterowania flyboardem należy unikać przenoszenia ciężaru ciału całkowicie na pięty, ponieważ skutkuje to upadkiem na plecy. Chcąc bawić się jak najlepiej i mieć z latania na flyboardzie możliwie najwięcej frajdy, warto pamiętać o utrzymywaniu rozprostowanego węża za Tobą. Umożliwi to ciągły ruch i wykonanie akrobacji.

 4. Warto przy tym patrzeć przed siebie, a nie skupiać wzrok na powierzchni wody na dole. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej utrzymać odpowiednią postawę ciała.

Co najbardziej zaskakuje osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z flyboardem?

„Uczestnicy są zaskoczeni dopiero po wyjściu z wody. Kiedy adrenalina i emocję opadną, zdają sobie sprawę jak bardzo są zmęczeni. A lot trwał tylko 10 czy 15minut ;)”.

p. Kamil z FlajFan

Zawody we flyboard

Od momentu wynalezienia przez Zapatę flyboardu, jego popularność rośnie z każdym rokiem. Fanów ekstremalnej aktywności przybywa, a sport zyskuje miano coraz bardziej profesjonalnego. Najlepiej świadczy o tym zorganizowanie Mistrzostw Świata we flyboardingu, które odbywają się od 2012 roku. Premierowa odsłona zmagań najlepszych flyboardzistów miała miejsce w katarskiej Dosze, a z najbardziej cenionym trofeum do domu wrócił wówczas Stephane Prayas pochodzący z Francji.

Flyboardziści konkurują między sobą nie tylko w umiejętnym utrzymaniu się ponad powierzchnią wody, ale też, a może nawet przede wszystkim, w wykonywaniu szalonych akrobacji. Nie brakuje wśród nich m.in. obroty i salta. Wystarczy sobie je wyobrazić, aby zdać sobie sprawę z tego, że flyboarding to sport typowo ekstremalny.

Aby posmakować emocji związanych z lataniem na Flyboardzie, nie trzeba jednak jechać na drugi koniec świata. Zmagania „najlepszych z najlepszych” możemy dziś podziwiać w internecie. Poniżej prezentujemy zaledwie kilka wyczynów dokonanych przez zawodowych flyboardzistów.

Profesjonalne zawody we flyboardingu są organizowane również w Polsce. Pierwszy raz doszło do tego w 2014 roku, kiedy rozegrano Hydro-Odrzutowe Mistrzostwa Polski Dębno Water Show 2014.

Ciekawe osiągnięcia we flyboardzie

Kiedy już wiesz, czego mniej więcej spodziewać się po flyboardzie, przyszedł czas na odrobinę sportowego szaleństwa w tej dziedzine. Pierwsza lekcja latania na desce jeszcze przed Tobą, ale już teraz marzysz o profesjonalnej karierze? W takim razie poznaj kilka zaskakujących faktów związanych z flyboardem. Jakie ciekawe osiągnięcia mają na swoich kontach profesjonaliści w ten dyscyplinie? Oto zaledwie kilka z nich, które z pewnością zachęcą Cię do spróbowania swoich sił we flyboardingu!

 • Prawdziwej rewolucji Franky Zapata dokonał w 2019 roku, kiedy przeleciał na flyboardzie całą długość kanału La Manche. Uczcił w ten sposób 110. rocznicę pokonania tego dystansu przez Louisa Blériota, który dokonał tego na pokładzie samolotu jednopłatowego.
 • Flyboard jest dziś używany również na planach filmowych. Po raz pierwszy doszło do tego już w 2014 roku, podczas produkcji „Bang Bang”. Ekipa filmu w reżyserii Siddhartha Ananda zatrudniła wówczas profesjonalnego kaskadera, Hrithika Roshana, który wykonał niezbędne dla fabuły ewolucje.
 • Maksymalna prędkość, z jaką stworzony przez Franky’ego Zapatę flyboard może się poruszać, wynosi aż 150 km/h. Pomysłodawca zapewnia, że nawet przy takich osiągach sprzęt pozostaje w pełni bezpieczny dla użytkowników.
 • Rekordzistą Guinnessa w ilości wykonanych w ciągu minuty salt w tył na flyboardzie jest Polak. Tomasz Kubik dokonał tego w sierpniu 2019 roku, podczas Water Show Szczecin.

Ile kosztuje lekcja flyboard?

Choć komplet profesjonalnego sprzętu do flyboardingu kosztuje niemało, bez trudu można wziąć udział w lekcji z doświadczonym instruktorem. Wówczas o niezbędne akcesoria zadba szkółka, a Tobie pozostanie się cieszyć z frajdy, jaką jest nauka latania na flyboardzie. Zanim zaplanujemy taką aktywność, warto jednak sprawdzić, ile kosztuje lekcja flyboard. Wiele zależy od długości lotu, czasu trwania lekcji i ilości paliwa, które mamy do dyspozycji podczas zajęć. W cenę lekcji flyboard wchodzi jednak nie tylko oprzyrządowanie, ale też opieka trenera.

Koszty zajęć różnią się od siebie w poszczególnych szkołach, ale średnio cena lekcji flyboardingu oscyluje w granicach od 100 do 500 zł.Standardowa pierwsza lekcja 15-minut to koszt 150-250 zł. Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, jak drogi jest sam sprzęt niezbędny do wykonywania powietrznych fikołków, taka cena lekcji flyboard staje się naprawdę atrakcyjna. Dodatkowo gwarantujemy, że emocje przeżyte podczas zajęć i stworzony wówczas wspomnienia są natomiast nie do przecenienia!

Gdzie wybrać się na flyboard w Polsce?

Na szczęście, aby cieszyć się frajdą, jaką daje latanie na flyboardzie, nie trzeba planować zagranicznych podróży. Wystarczy wykorzystać voucher z Katalogu Marzeń i wybrać jedną z lokalizacji na terenie Polski. Osobom, które szukają w internecie odpowiedzi na pytanie: „Flyboard, gdzie w Polsce?”, podpowiadamy: wbrew pozorom, nie tylko na północ!

Flyboard Darłowo

W tym królestwie flyboardu nadarzy się okazja do spróbowania swoich sił w lataniu na desce solo lub w duecie. Flyboard Darłowo to voucher na pierwsze lekcje tego sportu. Znajdziesz w nim kompleksową opiekę trenera i potężną dawkę informacji teoretycznych i praktycznych.

Flyboard Katowice

Kto powiedział, że jak flyboard to tylko na północy Polski? W okolicach Katowic przeżyjesz podwójne emocje, bo czeka tam na Ciebie lekcja flyboard dla dwojga. Adrenalina na wodzie, czyli flyboard w Katowicach to zabawa gwarantowana. FlajFan (pod taką nazwą znajdziemy ich na Facebooku i Instagramie) to realizator lekcji na flyboardzie w okolicach Katowic.

Flyboard Szczecin

Oto voucher dla wszystkich fanów sportów ekstremalnych. Wybierając flyboard Szczecin, zyskujemy nie tylko 40 minut wodnych atrakcji, ale też możliwość nagrania naszych zmagań na kamerce GoPro. Zapowiada się pamiątka na lata!

Flyboard Warszawa (Zegrze)

Zalew Zegrzyński przywita przyszłych flyboardzistów z otwartymi ramionami. To właśnie tutaj swoich sił spróbują nawet najmłodsi amatorzy latania na desce. Wybierz flyboard Warszawa i spraw sobie lub bliskim wiele radości już dziś!

Czy flyboard to dobry pomysł na prezent?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zaskoczyć bliskiego Ci fana sportów ekstremalnych? Bez wahania wybierz voucher na lekcję flyboard z profesjonalnym trenerem! Możesz podarować taki upominek zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W obu przypadkach obdarowani będą się bawić po prostu doskonale. Flyboard na prezent to również pomysł na niespodziankę dla dwojga. Jak to możliwe? Wystarczy wybrać voucher „Poznaj flyboard” i patrzeć, jak Twoi krewni lub przyjaciele rozpoczynają wodną przygodę. Zobacz wszystkie aktywności w kategorii ekstremalnych sportów wodnych.

Flyboard na prezent to nie tylko świetna zabawa, ale też szansa na naukę czegoś całkowicie nowego. Dzień spędzony na świeżym powietrzu pozwoli spalić kalorie, śmiać się do łez i zapewnić naszemu organizmowi maksymalną dawkę endorfin. Czego chcieć więcej?

Artykuł powstał we współpracy z Kamilem Rybnikiem z FlajFan. Serdecznie dziękujemy!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-03-31

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!