o prezentach

Skok ze Spadochronem – Porady i Ciekawostki

Ocena artykułu: 4.8/5(4 opinie)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Powietrze od zawsze fascynowało ludzkość. Nic więc dziwnego, że przez wieki głowę człowieka zaprzątały myśli o tym, co można zrobić, aby swobodnie latać i lądować na ziemi, nie ryzykując ani zdrowiem, ani życiem.

Jedna z legend o inspiracji do powstania spadochronu mówi o tym, że pomysł jego skonstruowania narodził się w starożytnych Chinach, po tym jak cesarz Shun rzekomo wyskoczył z dachu płonącej stodoły, trzymając w rękach… dwa słomkowe kapelusze. Ile w tym prawdy, nie wiadomo, ale jedno jest pewne – kiedy w grę wchodzi idea, w którą się wierzy, sposobów na jej urzeczywistnienie szuka się na każdym kroku.

 

Spadochron – krótka historia

Prawdziwym pomysłodawcą spadochronu z pewnością był Leonardo da Vinci. Spadochron, którego projekt przedstawił w 1485 roku, miał kształt piramidy i stanowił na tyle nową myśl konstruktorską, że przez kilka stuleci pozostawał marzeniem trudnym do zrealizowania. Eksperymenty spadochroniarskie na szerszą skalę zaczęto prowadzić ponownie dopiero pod koniec XVIII wieku. W 1783 roku francuski chemik Sebastian Lenormand wydał broszurę informacyjną z opisem stworzonej przez siebie konstrukcji o nazwie parachute, w której użył greckiego słowa para, czyli przeciw, oraz francuskiego chute, oznaczającego spadanie. Pod koniec grudnia z powodzeniem użył jej do skoku z wieży obserwatorium w Montpellier.

Dwa lata później ze spadochronem skoczył pies Jeana Pierre’a Blancharda, którego pan wyrzucił z lecącego balonu. Czworonóg szczęśliwie wylądował, a sam Blanchard po pewnym czasie od tego wydarzenia został zmuszony do wypróbowania swojego wynalazku, kiedy balon, którym leciał, uległ awarii.

Przełomem w historii spadochroniarstwa nie okazała się jednak żadna z powyższych opowieści. Stał się nim skok, który w 1797 roku wykonał André Jacques Garnerin. To on skonstruował projekt pierwszego spadochronu w kształcie półkuli wraz z koszem dla skoczka, i użył go, wyskakując z balonu znajdującego się na wysokości 2500 metrów. 5 lat później, jako pierwszy w historii, otrzymał na niego patent.

Ryciny przedstawiają pierwsze skoki ze spadochronem w historii.

Mimo że nowatorski wynalazek Garnerina skierował uwagę konstruktorów spadochronów we właściwą stronę, musiało minąć aż 90 lat, aby przestał pełnić jedynie rolę ciekawostki podczas pokazów. Prace nad ulepszeniem dotychczasowej konstrukcji spadochronu wznowiono dopiero, gdy na świecie zaczęła się rozwijać żegluga powietrzna, a spadochron uznano za idealne narzędzie do ratowania życia pilotów samolotów. Na fali tych prac w 1887 roku Thomas Baldwin zbudował i wypróbował spadochron z obręczą i uprzężą, a w 1911 roku Leslie Irvin skonstruował pierwszy samolotowy spadochron ratowniczy z czaszą schowaną w pokrowcu, która otwierała się dzięki pociągnięciu linki.

Choć pierwszy skok ze spadochronem miał miejsce ponad dwa wieki temu, to historia sportu spadochronowego na świecie jest dość krótka. Ma to związek z faktem, że przez lata spadochrony pełniły głównie funkcje ratunkowe i militarne. Pełnoprawnym narzędziem do uprawiania spadochroniarstwa w wydaniu sportowym stały się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce pierwsze krajowe mistrzostwa spadochroniarskie w skoku na celność odbyły się w 1954 roku. Ich zwycięzcą został Jerzy Kubaczewski, który oprócz uzyskania tytułu Mistrza Polski pobił także rekord świata w skokach do celu.

Współczesna budowa spadochronu

Dalsze prace nad ulepszeniem konstrukcji doprowadziły do powstania współczesnego spadochronu, w skład którego wchodzą: uprząż wraz z klamrami służącymi do dociągania taśm udowych i zapinania taśmy piersiowej, taśmy nośne spadochronu głównego i awaryjnego, spadochron główny z taśmą łączącą, zawleczką i pilocikiem, spadochron zapasowy, a także dwukomorowy pokrowiec na oba spadochrony.

Skok ze spadochronem – jak się przygotować?

Aby móc samodzielnie skakać ze spadochronem, trzeba przejść specjalistyczne szkolenie. Na szczęście nie jest ono konieczne, kiedy w grę wchodzi skok ze spadochronem w tandemie. Tutaj niezbędne są tylko dwie rzeczy: podpisanie stosownego oświadczenia oraz odbycie 15-minutowego szkolenia teoretycznego, podczas którego instruktor wyjaśnia wszystkie najważniejsze kwestie związane ze skokiem, przyjęciem właściwej pozycji w trakcie lotu oraz lądowaniem.

Jak się ubrać na skok ze spadochronem?

Strój do skoku ze spadochronem jest dostępny nieodpłatnie w każdej wypożyczalni w strefie skoków. Pasażer tandemu powinien jedynie pamiętać, aby ubrać się w coś wygodnego, na co bez trudu założy specjalny kombinezon, oraz o sznurowanych butach sportowych, najlepiej na miękkiej podeszwie. Dodatkowo dostatnie również kask i przezroczyste okulary ochronne. Na czas skoku warto związać włosy w kucyk, wyjąć wszystkie spinki i wsuwki, a także zdjąć biżuterię. Wszystkie rzeczy można bez obaw przechować w depozycie strefy skoków i odebrać po wylądowaniu.

Jak wygląda skok ze spadochronem?

Samolot ze skoczkami wznosi się najczęściej na 4000 metrów w górę. Przez cały czas trwania lotu, czyli przez około 10 minut, wszyscy pasażerowie siedzą na wcześniej zajętych miejscach. Na wysokości odpowiedniej do skoków jeden z obecnych w samolocie spadochroniarzy otwiera drzwi, a skoczkowie wyskakują z pokładu zgodnie z ustaloną wcześniej kolejnością.

Czy stojąc na krawędzi samolotu, jest się czego bać? Zdecydowanie bardziej jest się czym ekscytować! Od chwili podejścia do otwartych drzwi wszystko dzieje się błyskawicznie – na polecenie instruktora, do którego jest się sztywno przypiętym wieloma karabińczykami, odchyla się głowę, aby położyć ją na jego ramieniu. Jeśli pasażer tandemu ma na to ochotę, można wyskoczyć „na główkę” lub przechylić się do przodu i położyć w powietrzu. W ułamku sekundy odczuwany wcześniej strach znika, aby ustąpić miejsca zachwytowi i niedowierzaniu. W końcu spada się z prędkością nawet ponad 200 kilometrów na godzinę!

Sara z akcji ChcęToPrzeżyć spełniła swoje największe marzenie ze SkyCamp.

Ile trwa skok ze spadochronem?

Po wyskoczeniu z samolotu zaczyna się najbardziej niesamowita minuta w życiu, czyli swobodne spadanie. W czasie, kiedy trwa, trzeba jeszcze ustabilizować pozycję, wyginając ciało w charakterystyczny łuk. Na wysokości około 1500-1200 metrów instruktor pociągnie za linki, które wyzwolą otwarcie spadochronu i pozwolą na szybowanie w powietrzu przez kilka lub kilkanaście minut. Co się wtedy robi? Rozgląda i podziwia okolicę z góry, a na życzenie, za pozwoleniem i w asyście instruktora, można nawet sterować spadochronem.

Lądowanie spadochronu – jak wygląda?

Przygotowanie do lądowania i samo lądowanie jest zadaniem instruktora. Na jego prośbę pasażer tandemu ma jedynie podnieść nogi, aby nie zahaczyć nimi o ziemię. Dlaczego to takie ważne? Bo lądowanie ze spadochronem odbywa się na zasadzie łagodnego ślizgu na ziemię. Dopiero po bezpiecznym wylądowaniu i położeniu czaszy instruktor odpina karabińczyki łączące go z pasażerem i oboje odchodzą ze strefy lądowań, aby zrobić miejsce dla pozostałych skoczków.

Do samodzielnego lądowania ze spadochronem konieczna jest znajomość sił działających na skoczka.

Skok ze spadochronem – jakie to uczucie?

Nawet jeśli ktoś obawia się skoku ze spadochronem, po wyskoczeniu z samolotu po strachu nie ma już śladu. Uczucia, jakie się wtedy pojawiają to z pewnością oszołomienie prędkością, zaskoczenie, że swobodne spadanie z takiej wysokości jest w ogóle możliwe, no i oczywiście niczym niezakłócona radość, która rozciąga usta w szerokim  uśmiechu. Jeśli ktoś ma szczęście doświadczyć skoku przez chmury, przekona się też, jak to jest je dotknąć. Z dołu często wydają się puchate i miękkie jak wata cukrowa. W górze okazują się zimne i mokre, ale i tak nie przestają zachwycać.

Otwarcie spadochronu jest z kolei chwilą, w której prędkość powoli wyhamowuje, a ciało podrywa się do góry. Nie gwałtowanie, nie z dużym szarpnięciem, ale odczuwalnie. Szelest i widok czaszy napełniającej się powietrzem ma w sobie coś magicznego. Zwłaszcza kiedy się wie, ile wieków zajęły prace nad ulepszaniem jej konstrukcji. Szybowanie na otwartym spadochronie to już poczucie błogości i zachwytu nie tyle okolicą widzianą z góry, co świadomością, że każdy metr kwadratowy ziemi ma się dosłownie pod swoimi stopami.

Skok ze spadochronem a lęk wysokości

Wiele osób zastanawia się, czy podoła wyzwaniu, jakie stawia skok ze spadochronem. Dla osób, które mają lęk wysokości, wykonanie pierwszego kroku z samolotu na wysokości 4000 metrów, rośnie do rangi historycznego kroku na Księżycu. Czy osoby z lękiem wysokości mogą skakać ze spadochronem?

Oczywiście, że tak! Sama mam lęk wysokości, a skaczę prawie codziennie! Ale jeśli bym miała stanąć na 10 piętrze blisko barierki, to zrobi mi się niedobrze i na pewno zakręci mi się w głowie... Niemniej - nasz mózg to naprawdę przedziwna maszyna. Obecnie przyjmuje się, że ludzki mózg rozumie to, co widzi jako wysokość do około 300 metrów. Gdy jesteśmy wyżej - traktuje to, co widzi, jako pejzaż. ;)

Marta ze Sky Camp

Ile kosztuje skok ze spadochronem? 

W Polsce jest wiele szkół spadochronowych, które oferują skoki tandemowe. Skakać można właściwie w każdym większym mieście w kraju. Cena skoku ze spadochronem różni się w zależności od miejsca skoku, wysokości, z której skok będzie realizowany oraz od ewentualnego filmowania. Czy warto nagrywać skok? Jeśli chce się mieć pamiątkę i w każdej chwili móc sobie przypomnieć swój wyraz twarzy od chwili startu do lądowania, to oczywiście! Jeśli rozważasz skok ze spadochronem ze względu na ograniczony budżet, na to też mamy rozwiązanie – przygotowaliśmy artykuł, w którym planujemy, jak zebrać pieniądze na skok marzeń.

U zaufanych Parterów Katalogu Marzeń ceny skoków spadochronowych w tandemie bez filmowanie to koszt od 649 zł do 849 zł, a z filmowaniem – od 849 zł do 1109 zł. W Polsce jest wiele miejsc, gdzie można wykonać skok ze spadochronem w tandemie, a lista lokalizacji ciągle się powiększa.

Patryk po kursie AFF podczas samodzielnego skoku ze spadochronem.

Kurs AFF 

Jeśli chce się zostać samodzielnym skoczkiem spadochronowym, trzeba zrobić kurs AFF, czyli Accelerated Freefall. Zanim się go zacznie, nie ma już konieczności przechodzenia specjalistycznych badań lotniczych. Wystarczy podpisać oświadczenie medyczne o dobrym stanie zdrowia oraz wykupić ubezpieczenie OC (roczna polisa kosztuje ok. 100 zł). Jeśli jednak ma się obawy, że istnieją jakieś zdrowotne przeciwskazania do rozpoczęcia kursu, najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

Wymagania do rozpoczęcia kursu AFF:

wiek min. 16 lat (konieczna pisemna zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych)

dobry stan zdrowia i podpisanie oświadczenia medycznego

waga do 100 kg

ważne ubezpieczenie OC

Sam kurs AFF dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich obejmuje zagadnienia teoretyczne, takie jak budowa spadochronu, technika skoku, sytuacje awaryjne i manewrowanie spadochronem. Druga – kwestie praktyczne, w skład których wchodzą ćwiczenia naziemne związane z przyjmowaniem prawidłowej sylwetki w locie i poprawnym otwarciem spadochronu. Dopiero po zakończeniu tego etapu zaczynają się skoki – pierwsze dwa w asyście dwóch instruktorów, kolejne – z jednym instruktorem. Na ile skoków szkoleniowych trzeba się nastawić? Minimum, po którym można ukończyć kurs AFF, to 5 skoków, jednak trzeba pamiętać, że ich liczba jest uzależniona od postępów konkretnego skoczka. Planując kurs AFF, trzeba się więc liczyć z kosztami od 3,5 tys. zł do nawet 6 tys. zł.

Przy sprzyjających warunkach czasowych i pogodowych kurs spadochronowy można zrobić w 2-3 weekendy. Instruktorzy zalecają, by nie trwał on dłużej niż dwa miesiące, bo rozciąganie kursu w czasie nie tylko źle wpływa na efektywność szkolenia, lecz także zwiększa stres pomiędzy skokami.

Ogólnie panuje mylne przekonanie, że trzeba skoczyć w tandemie, żeby później móc skakać samodzielnie. A prawda jest taka, że można się śmiało zapisać na kurs AFF bez konieczności odbywania wcześniej skoku tandemowego. Wówczas spotykamy się na części teoretycznej, która trwa kilka godzin. W Sky Camp mamy to podzielone na część piątkowo-wieczorną i sobotnią, po której następują symulacje, pokazujemy skoki w wirtualnej rzeczywistości (VR), trójwymiarowy model lotniska z którego wynika, w jaki sposób buduje się rundę do lądowania. Mamy też szereg ćwiczeń praktycznych na ziemi, między innymi trening procedur bezpieczeństwa, stabilnego wyjścia z samolotu czy otwierania spadochronu. Oczywiście niezbędny jest również krótki test z wiedzy. Później następuje moment, na który czeka się najbardziej, czyli właśnie samodzielny skok w asyście dwóch instruktorów!

Marta ze Sky Camp

od 1 499 zł

Po skończeniu kursu AFF, do osiągnięcia liczby 50 skoków, ma się status ucznia-skoczka. Oznacza on, że skoki wykonuje się samodzielnie, ale po wcześniejszym dopuszczeniu i sprawdzeniu przez instruktora. Po 50. skoku można się ubiegać o Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego lub jego amerykański odpowiednik – licencję USPA (United States Parachuting Association).

Skok ze spadochronem jako prezent 

Voucher na skok ze spadochronem w tandemie ucieszy każdego, kto uwielbia szybsze bicie serca i chciałby doświadczyć czegoś tak ekstremalnego, jak spadanie z prędkością ponad 200 km na godzinę. Takie przeżycie wyzwala pokłady radości, o jakich się nawet nie śniło! Jeśli więc ma się kogoś bliskiego, komu chciałoby się podarować chwile pełne ekscytacji, voucher na skok tandemowy będzie strzałem w dziesiątkę.

Skok ze spadochronem – czy warto? 

Spadochroniarstwo dostarcza emocji, które trudno z czymkolwiek porównać. Bo z czym można zestawić lawinę emocji związaną ze skokiem z wysokości 4 kilometrów, prędkością trudną do osiągnięcia na polskich drogach i świadomością, że przez kilkadziesiąt sekund nie ma niczego, za co można złapać? To wszystko sprawia, że zamiast pisać, jak fantastycznym doświadczeniem jest skok ze spadochronem, najlepiej przeżyć go chociaż raz w życiu!

Artykuł powstał we współpracy z Martą Molińską ze Sky Camp.

Ocena artykułu: 4.8/5(4 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Bogdan
2022-09-07
27 sierpnia zrobiłem to na lotnisku Wrocław Szymanów coś niesamowitego, zero stresu jednak adrealina robi swoje na pewno będzie powtórka coś niesamowitego
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam podróżować, a moim marzeniem jest odwiedzenie na dłużej Kuby i Meksyku. W wolnych chwilach spaceruję po lesie, czytam reportaże i często patrzę w niebo, bo uwielbiam latać. Wierzę, że myślami tworzymy rzeczywistość, dlatego szukam jasnych stron w każdej sytuacji.

Data publikacji: 2019-08-19

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!