o prezentach

Wszystko o locie w tunelu aerodynamicznym

Ocena artykułu: 4.2/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2023-04-21

Jedne dostarczają ekstremalnej rozrywki, inne przysługują się nauce. A mowa tutaj o tunelach aerodynamicznych. Możemy mówić o dwóch rodzajach aerotuneli – właśnie ze względu na ich przeznaczenie. Pierwsze z nich wykorzystywane są do badań w instytutach i uczelniach. W Polsce taki tunel znajdziemy między innymi na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskuje się pomiary lotnicze i środowiskowe. Tunele aerodynamiczne służą także do testów samochodów, rakiet a nawet… do wyznaczania stref ciszy na osiedlach. Inżynierowie mogą w ten sposób zbadać linie prądu wiatru i sprawdzić, jak konstrukcje będą reagowały na pogodę.

Dzisiaj zajmiemy się jednak tymi drugimi tunelami aerodynamicznymi, które oprócz nauki, dostarczają przyjemności i są dostępne praktycznie dla każdego. Przybliżymy wiele faktów i ciekawostek o bodyflight, czyli lataniu w aerotunelu.

 

Jak działa tunel aerodynamiczny?

Aerotunel jest przepięknym przykładem na to, w jaki sposób człowiek dostosowuje znane mu siły fizyczne, technologię oraz siły natury dla własnych potrzeb. Maszyna wyposażona jest w ogromne wentylatory, które generują jednorodne strumienie powietrza. Strumień jest na tyle silny, że jest w stanie unieść obiekt wewnątrz tunelu. Moc strumienia dostosowywany jest do wagi, wieku i doświadczenia uczestnika.

“ W tunelu aerodynamicznym wykorzystuje się jednorodny strumień powietrza, który wytwarzany jest przez turbiny. Powietrze przechodzi przez otwory w górnej części tunelu i, po odpowiednim przetworzeniu, wraca przez jego dolną część. W rezultacie powstaje zwarta struga powietrza, która umożliwia latanie, a wszystko to odbywa się w obiegu zamkniętym. ”
Żródło: SpeedFly

Jaką prędkość osiąga aerotunel?

W tunelach aerodynamicznych dzięki wielkiej mocy wentylatorów można uzyskać prędkość nawet do 320 km/h. To mniej więcej tyle, do jakiej prędkości rozpędza się Ferrari 812 Superfast. Jest to jednak prędkość, z którą trenują profesjonalni skoczkowie.

Dla początkujących, prędkość w aerotunelu waha się między 0 a 200 km/h. Większe prędkości są konieczne do latania wertykalnego oraz niektórych skomplikowanych figur. Moc wiatru w tunelu jest regulowana w zależności od wagi skoczka, jego umiejętności oraz pozycji w której lata.

Aerotunel a skok ze spadochronem

Pierwotna idea wykorzystania aerotuneli miała służyć rozrywce. Pierwszy taki tunel powstał  w 1982 roku w Las Vegas w stanie Nevada. Szybko się okazało, że warunki podczas lotu są zbliżone do tych podczas skoków spadochronowych. Zaczęto więc wykorzystywać tunele do treningów AFF, czyli do przyspieszonej nauki swobodnego spadania.

Skoczkowie mogą trenować przed samodzielnym skokiem, nabrać pewności siebie oraz co istotne – nauczyć się odpowiednich ruchów i koordynacji ciała. Podobieństwa możemy doszukiwać się w momencie wyskoku do otwarcia czaszy spadochronu. Zazwyczaj ten moment w skoku spadochronowym trwa około 60 sekund.

Aby osiągnąć prędkość do 320 km/h, niektóre wentylatory potrzebują mocy rzędu 1,2 MW, czyli tyle co 20 000 standardowych żarówek.

Dlaczego skoczkowie spadochronowi decydują się na trening w aerotunelu? Z dwóch powodów. Po pierwsze wygrywa aspekt finansowy. Loty w tunelach aerodynamicznych są 3-krotnie tańsze. Dodatkowo przychylny w stronę aerotuneli jest czas lotu. Jedna sesja zazwyczaj trwa 2 razy po 1,5 minuty, podczas gdy moment swobodnego spadania ze spadochronem zaledwie 1 minutę.

Na czym polega sterowanie w aerotunelu?

Dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z tym sportem, widok instruktorów w ciągu powietrza robi piorunujące wrażenie. Potrafią z gracją poruszać się po aerotunelu, co bardziej przypomina płynny taniec niż chodzenie. Wydaje się, że to takie proste! W praktyce sprawne poruszanie w aerotunelu wymaga odpowiedniego doświadczenia i przygotowania.

Najważniejszym elementem przygotowania do lotu w tunelu aerodynamicznym jest zrelaksowanie się. Luźne ciało pozwala na większą możliwość sterowania. Gdy jesteśmy spięci i zdenerwowani, kontrola nad naszym ciałem jest znacznie utrudniona. Dlatego wchodząc do tunelu, powinniśmy zostawić wszelki stres i obawy. Przed lotem instruktor pokazuje pozycję, od której będziemy rozpoczynali lot — leżymy na brzuchu, z lekko uniesionymi stopami i brodą skierowaną ku górze.

Ustalona gestykulacja pomaga na komunikację z instruktorem.

Istnieją również specjalne znaki, dzięki którym instruktor będzie się z nami komunikować. Po co wprowadza się gestykulację? W tunelu jest bardzo głośno, a rozchodzenie się dźwięku jest utrudnione w związku z prędkością poruszającego się wokół nas powietrza. Dodatkowo uczestnik ma w uszach zatyczki, więc rozmowa w takich warunkach jest niemożliwa. Aby nauczyć się kontrolować swoje ciało w tunelu aerodynamicznym, musisz się wyluzować i być otwartym na uwagi instruktora. Wtedy z pewnością polecisz!

Przy pierwszym locie uczymy się utrzymania pozycji w lekkim wygięciu kręgosłupa, z rozłożonymi rękoma oraz wyprostowanymi nogami. To świetny trening dla całego ciała, nawet po 3 minutach lotu będziesz odczuwał swoje mięśnie! O sukcesie początkujących osób wcale nie decyduje nadzwyczajna aktywność fizyczna. Nadrzędnie liczą się tutaj mobilność i umiejętność koordynacji ruchów.

Bezpieczeństwo podczas lotu w aerotunelu

A co jeśli stracę kontrolę w aerotunelu? A jeśli spanikuję i stracę kontrolę nad swoim ciałem? Spokojnie, nie musisz się tym obawiać. Instruktorzy reagują na wszelkie trudności oraz służą swoją pomocą. Dodatkowo wysokość, na jakiej się znajdujesz, jest kontrolowana. W przypadku jakichkolwiek przeciwności można zmniejszyć moc wiatru, a w sytuacjach awaryjnych operator wyłącza nawiew. Możesz więc być spokojny — aerotunel jest jak najbardziej bezpieczny.

 Jak się ubrać na lot w aerotunelu?

Jeśli jesteś przed pierwszym lotem w aerotunelu, nie zapomnij o odpowiednim obuwiu. Najlepiej sprawdzą się lekkie, sportowe obuwie. Zmiana obuwia jest wymagana, więc możemy być pewni, że do lotu nikt nie wpuści nas w botkach, japonkach czy sandałach. Resztę sprzętu zapewnia organizator. W wyposażeniu otrzymamy specjalny kombinezon, kask oraz zatyczki do uszu.

Kombinezon zazwyczaj zakładamy na własne ubrania, dlatego najlepiej sprawdzi się sportowa koszulka oraz wygodne spodnie. W aerotunelu zakazane jest również noszenie biżuterii, zegarków oraz wszelkich przedmiotów, które mogą odczepić się w trakcie lotu.

Jak przebiega lot w aerotunelu?

Gdy już zdecydujesz się na lot w tunelu aerodynamicznym, jego realizacja nie jest trudna. Oto w kilka krokach, jak wygląda lot:

 1. Rezerwacja terminu lotu.
 2. W miejsce realizacji lotu musimy pojawić się 30 minut przed wyznaczoną godziną
 3. Wypełniamy oświadczenie o stanie zdrowia i zapoznaniu się z regulaminem.
 4. Dobieramy sprzęt do swojego rozmiaru – kombinezon, kask oraz zatyczki do uszu.
 5. Odbywamy szkolenie z instruktorem, który omówi lot, pokaże niezbędne znaki informacyjne oraz wyjaśni, jak zachować się w aerotunelu.
 6. Wchodzimy do tunelu razem z instruktorem.
 7. I najlepsza część – czyli samo latanie!

Całe przygotowania i realizację lotu opisałyśmy na naszym blogu przy okazji testowania lotu w aerotunelu. Zobacz, jak wygląda lot w tunelu aerodynamicznym w praktyce.

Aerotunel — warunki i przeciwwskazania

Aerotunel ma na celu dostarczyć nam rozrywki, jednak musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Chociaż uważa się, że ten sport jest dostępny dla każdego, jest kilka przeciwwskazań do wykonania lotu. Głównymi przeciwwskazaniami, które wykluczają uczestnika są:

 • problemy z kręgosłupem, 
 • choroby serca, 
 • choroby psychiczne, 
 • waga powyżej 130 kg,
 • ciąża,
 • choroby neurologiczne np. epilepsja.

Przed wizytą w tunelu nie musimy odbywać badań lekarskich, jednak nie powinniśmy zatajać informacji o swoim stanie zdrowia. Przed lotem podpisujemy odpowiednie oświadczenie, zgadzając się z warunkami realizacji lotu. Tym samym bierzemy odpowiedzialność za swój stan zdrowia na siebie. Dodatkowo warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do lotu u konkretnego realizatora.

W aeurotunelach odnajdują się osoby w różnym przedziale wiekowym.

Ile kosztuje lot w aerotunelu?

Cena lotu w tunelu aerodynamicznym zależy od lokalizacji oraz długości lotu. Za 3 minuty lotu zapłacimy od 199 zł do 249 zł. W cenie otrzymamy specjalny kombinezon, kask oraz zatyczki do uszu. Lot w aerotunelu nie należy do najtańszych rozrywek. Na koszty lotu wpływają wysokie ceny za budowę infrastruktury tunelu, która sięga niekiedy do 26 milionów złotych. Jeśli jednak chcemy poczuć swobodne spadanie i brak ograniczeń — cena nie gra roli.

Gdzie najlepiej się wybrać na lot w aerotunelu?

Do Polski pionowe tunele aerodynamiczne przybyły około 2012 roku. Dzisiaj w całej Polsce znajdziemy kilka tuneli przeznaczonych do rekreacji a liczba zwolenników latania stale się powiększa.

Aerotunel FreeFlyCenter w Lesznie

W Lesznie na ul. Szybowników można odbyć lot w tunelu aerodynamicznym FreeFly Center. Za 1 minutę lotu możemy zapłacić już od 139 zł. Średnica aerotunelu sięga 4,66 metra. Daje to wielkie możliwości dla osób doświadczonych, które bez problemu mogą trenować figury typu headup oraz latania dynamicznego. Osoby początkujące docenią wysoki komfort poruszania się na boki, co ułatwia pierwsze loty. 

Aerotunel Mistrzowie Imprez w Warszawie

W okolicach Warszawy, a dokładnie w Konstancinie-Jeziorny znajdziemy mobilny tunel aerodynamiczny. Taką atrakcję zapewniają Mistrzowie Imprez, którzy oprócz aerotunelu oferują jazdę Monster Truckiem, czy przejażdżkę w roli operatora koparki. Na wizytę w tym miejscu proponujemy zarezerwować cały dzień.

Hurricane Factory na Słowacji

Jeśli chcesz połączyć lot w aerotunelu z wizytą na Słowacji, idealnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie Hurricane Factory. To tu, w Liptovský Mikuláš (Słowacja) możliwe również loty już dla dzieci od 5-go roku życia. Możemy się również wybrać z całą rodziną, a loty dla jednej osoby zaczynają się już od 209 zł za 3 minuty. !

Lot w aerotunelu dla dzieci

O tym, że latanie w aerotunelu to wspaniała rozrywka również dla dzieci, może świadczyć chociażby historia Mai Kuczyńskiej. Dziewczynka pierwszy raz spróbowała latania w aerotunelu w wieku 11 lat i rozbudziła się w niej miłość od pierwszego latania. I to z wzajemnością. Tunel pokochał również Maję i po kilku latach dziewczynka zdobyła Mistrzostwo Świata Juniorów w kategorii freestyle.

Występ Mai Kuczyńskiej w 2017 roku zadziwił wszystkich uczestników Mistrzostw Świata.

Dlatego w aerotunelach coraz częściej możemy spotkać dzieci oraz nastolatków. W końcu we wnętrzu tuby aeotunelu dziecko może poczuć się jak swoja ulubiona postać z filmów. Batman, Superman, Piotruś Pan czy Pszczółka Maja - te postacie znane są każdemu dziecku, a łączy je umiejętność latania!

Aby nauczyć dziecko latać, nie musimy przenosić się do Nibylandii czy być superbohaterem. Wystarczą 3 minuty lotu w tunelu aerodynamicznym, aby dziecko nabrało pewności siebie oraz uwierzyło, że spełnienie marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Najmłodszy uczestnik lotu miał 3 lata, a jego umiejętności mogą zawstydzić niejednego dorosłego.

Aerotunel na prezent — czy warto?

Loty w aerotunelach uczą koordynacji oraz kontroli nad własnym ciałem. W aerotunelu jest trochę jak z pływaniem – im wcześniej zaczniemy się uczyć, tym łatwiej powstrzymać strach oraz zdobyć zaufanie do żywiołu. Zyskanie przewagi nad powietrzem w tunelu jest możliwe i całkowicie bezpieczne, wymaga jedynie odrobiny chęci i praktyki. Dlatego voucher na lot w aerotunelu jest coraz chętniej wybierany jako prezent dla dziecka. Kto wie, może to będzie początek sportowej kariery obdarowanego dziecka i ogromna szansa na odnalezienie życiowej pasji?

Lot w aerotunelu nie jest wcale niebezpieczny, ale jest trochę trudniejszy niż się wydaje. Za to emocje i satysfakcja ogromna!
~ Kamila

Spośród wielu propozycji na prezent, ciężko zdecydować się na jedną. Warto wybierać więc upominki, które będą unikalne i na zawsze zapiszą się w pamięci naszych bliskich. Tym właśnie są wspaniałe doświadczenia, których nikt nie będzie nam mógł zabrać. Dla kolekcjonerów wspaniałych przeżyć loty w tunelu aerodynamicznym będzie cudowną kartką do klasera pięknych przeżyć.

Ocena artykułu: 4.2/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2019-08-13

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!