o prezentach

Nazwy i Symbolika Rocznic Ślubu

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-08-29

Rocznica ślubu to dzień, który chcemy celebrować z bliskimi. Przypomina ona o ważnym wydarzeniu w naszym życiu. To moment refleksji, w którym przypominamy sobie, jak ważna jest miłość i oddanie. To także moment sentymentalnych wspomnień. Wracamy do dnia, w którym stanęliśmy na ślubnym kobiercu i powiedzieliśmy sobie sakramentalne TAK. Na samą pamięć do tej okazji pojawiają się wzruszenie i wielkie emocje. Rocznice ślubu mają także znaczenie symboliczne. Szczególnie hucznie obchodzi się okrągłe rocznice, które celebrujemy ze specjalną starannością.

Czy znasz wszystkie nazwy godów? Jeżeli nie, spieszymy z pomocą! Stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym dowiesz się m.in.: Jak nazywają się poszczególne gody? Skąd wzięły się ich nazwy? Co symbolizują oraz jak złożyć życzenia jubilatom? Poznasz także najstarsze małżeństwo na świecie, które zatrzymało swoje uczucie w czasie. Zapraszamy do lektury. :)

Nazwy rocznic ślubu

Inspiracją do stworzenia nazw poszczególnych rocznic ślubu są surowce i materiały, które mają nieprzypadkowe znaczenie.

Lista z nazwami rocznic ślubu

 • 1 rocznica ślubu - papierowa
 • 2 rocznica ślubu - bawełniana
 • 3 rocznica ślubu - skórzana
 • 4 rocznica ślubu - kwiatowa lub owocowa
 • 5 rocznica ślubu - drewniana
 • 6 rocznica ślubu - cukrowa lub żelazna
 • 7 rocznica ślubu - wełniana lub miedziana
 • 8 rocznica ślubu - spiżowa, brązowa lub blaszana
 • 9 rocznica ślubu - gliniana lub generalska
 • 10 rocznica ślubu - cynowa lub aluminiowa
 • 11 rocznica ślubu - stalowa
 • 12 rocznica ślubu - płócienna, jedwabna lub lniana
 • 13 rocznica ślubu - koronkowa
 • 14 rocznica ślubu - kości słoniowej
 • 15 rocznica ślubu - kryształowa lub szklana
 • 20 rocznica ślubu - porcelanowa
 • 25 rocznica ślubu - srebrna
 • 30 rocznica ślubu - perłowa
 • 35 rocznica ślubu - koralowa
 • 40 rocznica ślubu - rubinowa
 • 45 rocznica ślubu - szafirowa
 • 50 rocznica ślubu - złota
 • 55 rocznica ślubu - szmaragdowa lub platynowa
 • 60 rocznica ślubu - diamentowa
 • 70 rocznica ślubu - kamienna
 • 75 rocznica ślubu - brylantowa
 • 80 rocznica ślubu - dębowa

Skąd pochodzą nazwy godów?

Od kiedy używamy tych nazw rocznic? Mogłoby się wydawać, że to daleko sięgająca tradycja… jednak w rzeczywistości ma ona niecałe 100 lat. Pierwszy raz nazwano rocznice ślubu w 1922 roku w wydaniu książki “Etiquette” Emily Post. Pisarka była specjalistką od etykiety towarzyskiej, a we wcześniej wspomnianej książce nadała nazwy ośmiu rocznic ślubu. Papierowa, drewniana, cynowa, kryształowa,  porcelanowa, srebrna, złota oraz brylantowa - to kolejno nazwy rocznic, które Emily zaproponowała dla 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. rocznicy. Nazwy szybko się rozpowszechniły, a dzisiaj na całym świecie używa się tych określeń.

Czym inspirowała się Emily Post, wymyślając nazwy dla konkretnych rocznic? Kobieta sięgnęła do średniowiecznej tradycji, w której mężczyźni na okrągłe rocznice zaślubin obdarowywali swoje małżonki srebrnymi i złotymi wieńcami. We wszystkich nazwach godów możemy znaleźć symbolikę.

Co symbolizują nazwy rocznic?

Wraz ze wzrostem stażu związku, wzmacnia się relacja oraz utrwala się uczucie między parą. Partnerzy 60 lat po małżeństwie znają się jak łyse konie, a liczba wspólnie spędzonych lat zasługuje na podziw. Taki związek kojarzy się nam z najbardziej drogocennymi i szlachetnymi materiałami.

Z tą myślą powstało właśnie nazewnictwo rocznic. Pierwsze rocznice to materiały, które są kruche i delikatne na przykład papier, czy bawełna. Wraz ze wzrostem rocznicy, materiały zmieniają się na trwalsze i szlachetniejsze. Jaki materiał jest według Ciebie najtrwalszy? Jedną z pierwszych myśli będzie diament słynący ze swej niebywałej twardości. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa dostał najwyższą dziesiątkę! I to właśnie on symbolizuje 60. rocznicę. Kamień, brylant i dąb - także wiąże się z niebywałą siłą, odpornością na czynniki zewnętrze i długowiecznością.

Rocznicę ślubu warto spędzić w gronie przyjaciół i rodziny.

Jak wykorzystać nazwę godów?

Od momentu nazwania rocznic utworzyła się tradycja, według której na odpowiednią rocznicę ślubu należy podarować prezent nawiązujący do odpowiednich godów. Obowiązkowo na czwartą, kwiatową rocznicę mężowie obdarują swoje żony bukietem ulubionych kwiatów. Na drewnianą rocznicę możemy podarować prezent w dębowej skrzynce, na 35 rocznicę prezent powinien nawiązywać do korali lub koloru czerwonego.

Temat prezentów na rocznice jest nieco bardziej obszerny, dlatego poświęcimy mu odrębny artykuł. Znajdziesz tam wiele inspiracji na upominki związane z nazwami godów, ale również oryginalne pomysły na prezenty dla pary. W poszukiwaniu pomysłu możesz również odwiedzić kategorię poświęconą pomysłami na atrakcje dla pary obchodzącej rocznicę.

Małżeństwo z najdłuższym stażem

Czy znasz małżeństwo z najdłuższym stażem na świecie? Pochodzą z Indii, mieszkają w Wielkiej Brytanii i razem spędzili ze sobą już… 90 lat! O kim mowa? Kartari Chand i jej mąż Karam Chand oprócz sekretu na długowieczność, odkryli także sekret na udane małżeństwo. Para w 2015 roku obchodziła dziewięćdziesiątą rocznicę ślubu. Co ciekawe, takiej rocznicy nie została nazwana, ponieważ para jest pierwszym małżeństwem z tak długim stażem. Państwo Chand doczekali się licznego potomstwa - mają 8 dzieci i 27 wnuków i 23 prawnuki. Można podziwiać tak udane małżeństwo, zobaczcie sami:

Życzenia na rocznicę ślubu

Czego życzyć na rocznicę ślubu? Przede wszystkim cierpliwości, bo tej nigdy za mało. ;) Zachęcamy jednak do składania spersonalizowanych życzeń, które popłyną prosto od serca. Może wspomnisz w nich o miłych wspomnieniach związanych z rocznicą, lub zwyczajnie przekażesz "Dziękuję" w nietypowy sposób? Spokojnie, życzenia nie muszą się rymować, a Ty nie musisz mieć poetyckich zdolności do wymyślenia czegoś odpowiedniego. Jeżeli wolisz gotowe wierszyki, to mamy dla Ciebie kilka propozycji:

Róże są piękne, bo kwiaty mają,
Lecz są nietrwałe, bo przekwitają.
A Wasza miłość niech się rozwija,
Niech trwa na wieki i nie przemija!

Dla cudownej pary,
Z najlepszymi życzeniami,
By szczęście nie znało miary,
By codziennie świeciło słońce,
A Wasze uczucie było,
Wyjątkowo gorące.

Po więcej inspiracji na życzenia na rocznicę ślubu zapraszamy na dedykowaną stronę Katalogu Marzeń.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2020-01-31

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.