o prezentach

Ile Kosztuje Lot Balonem?

Data aktualizacji: 2020-04-29

O locie balonem marzy wiele osób. Zrealizowanie tego marzenia nie zawsze jest proste z powodu ceny. Postanowiliśmy wyjaśnić, dlaczego lot balonem tyle kosztuje, jakie są ceny lotów w Polsce oraz czy warto zapłacić za takie przeżycie. Z artykułu dowiesz się również, ile taka przyjemność kosztuje w innych krajach oraz poznasz najchętniej wybierane kierunki do lotów balonem. Zapraszamy!

Cena lotów balonem

Ceny lotów balonem dla jednej osoby zaczynają się od 499 złotych. Zależy ona od lokalizacji, czasu lotu oraz wybranego wariantu. Klasyczne opcje lotów balonem odbywają się w kilkuosobowych grupach. Cena lotu indywidualnego dla dwóch osób sięga około 2 800 złotych. W tak ekskluzywnych wariantach uczestnicy mają balon na wyłączność. Podczas tego lotu zazwyczaj degustuje się szlachetne trunki oraz przygotowywany jest specjalny poczęstunek. Brzmi jak idealny scenariusz do zaręczyn!

Loty balonem na świecie

Jak wygląda stosunek cen lotów balonem w Polsce i na świecie? Polska plasuje się gdzieś na dole drabiny cenowej. W krainie baloniarstwa, czyli Kapadocji cena lotu balonem dla jednej osoby zaczyna się od 200 euro, czyli około 850 zł. W takiej cenie polecimy w ogromnym koszu, mieszczącym nawet 20 osób. Loty balonem są również popularne w Dubaju (około 1300 złotych), Nowej Zelandii (1500 złotych) oraz Kenii (około 2000 złotych). Te miejsca są jednymi z najchętniej wybieranych do lotów ze względu na dobre warunki atmosferyczne oraz przepiękne widoki. Na liście podróżniczych Bucket List często znajdziemy również lot balonem w Albuquerque w Nowym Meksyku podczas największego festiwalu balonów na świecie. Co roku zbiera się tu ponad pół tysiąca balonów!

Loty balonem organizowane są na całym świecie.

Dlaczego loty balonem tyle kosztują?

Wysoka cena lotu balonem wynika z wielu czynników. Po pierwsze inwestycja w balon jest kosztem rzędu kilkuset tysięcy. Balony przeznaczone do turystycznych lotów sprowadzane są zazwyczaj spoza Polski, a ich koszt sięga powyżej 30 tysięcy euro, czyli około 130 tysięcy złotych! Materiał używany do tworzenia powłoki to tkaniny poliestrowe lub poliamidowe, a sama produkcja balonu jest skomplikowanym procesem. Wewnątrz powłoki materiały pokrywane są niepalnymi impregnatami. Koszt produkcji balonu zwiększa wydruk zamieszczany na powłoce oraz wielkość kosza.

Drugim czynnikiem są wysokie koszty eksploatacji. W ciągu godziny lotu średnio spala się 100 litrów gazu propan-butan. Dodatkowo do obsługi balonu potrzebna jest kilkuosobowa załoga oraz doświadczony pilot, który zdobył licencję do lotów balonem. Cała atrakcja trwa około czterech godzin. Uczestnicy są świadkami wszystkich przygotowań do lotu, pompowania balonu oraz składania go po lądowaniu. Samo szybowanie w przestworzach trwa około 60 minut. Załoga balonu jest w stanie odbyć jedynie dwa loty w ciągu jednego dnia – zazwyczaj o wschodzie i zachodzie słońca. W środkowej Europie warunki pogodowe nie pozwalają na wykonanie większej liczby lotów.

Wszystko to sprawia, że za przyjemność lot balonem nie należy do najtańszych atrakcji. Czy warto poświęcić taką sumę na kilkugodzinne przeżycie? Każdy Marzyciel chociaż raz powinien przeżyć taką przygodę. Zespołem Katalogu Marzeń udało nam się polecieć razem z Akademią Balonową w okolicach Warszawy… jak było? Wszystkie wrażenia opisujemy w artykule „Kolejne marzenie spełnione”. Wśród lotniczych przeżyć, lot balonem wyróżniają dwa fakty: można odbywać je zimą oraz są one jednymi z najbardziej bezpiecznych lotów.

Lot balonem w Warszawie

Loty balonem w Warszawie są możliwe dzięki Akademii Balonowej. Organizowane są przez cały rok, również zimą. Cena dla jednej osoby to 599 złotych. To właśnie u tego Partnera osobiście testowaliśmy lot grupowy i mieliśmy okazję oglądać Warszawę z lotu ptaka i podmiejskie okolice. Zdecydowanie polecamy! :)

Lot balonem w Krakowie

Kraków Balloon Team oferuje lot balonem w cenie 799 złotych za osobę. Ekipa działa już od 2004 roku, a do dyspozycji mają aż 10 balonów. Kraków Balloon Team organizuje również konkursy jak „Niebo Otwartej Europy”, czy Balonowy Puchar Polski – z takim doświadczeniem możesz czuć się całkowicie bezpieczny.

Lot balonem w Katowicach

Dzięki Sky Adventure Katowice odbywają się również loty nad śląską aglomeracją lub Jurą Krakowsko – Częstochowską. Za przygodę zapłacimy 599 zł, a po locie uczestnicy otrzymują także certyfikat Zdobywcy Przestworzy.

Lot balonem nad górami

Jednymi z najbardziej emocjonujących lotów i tymi najchętniej wybieranymi są loty nad górami. W ofercie Katalogu Marzeń znajdziesz loty nad Karkonoszami, nad Tatrami oraz w okolicach Podhala, gdzie na odpowiedniej wysokości ujrzymy panoramę gór.

Loty balonem w całej Polsce

Dla osób, które nie mogą zdecydować się na konkretną lokalizację lotu, polecamy opcję lotu balonem w wielu miejscach Polski. Voucher uprawnia do wybrania lokalizacji spośród: Warszawa, Łódź, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Szczecin, Poznań, Karkonosze i Pogórze Izerskie.

Czy lot balonem jest dobrym prezentem?

Każdy lot balonem jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Nie da się wylądować i wystartować w tym samym miejscu. Unikatowe są również warunki pogodowe oraz widoki. Podczas naszego lotu doświadczyliśmy takich smaczków, jak obserwowanie saren podczas przelotu nad lasem, czy oglądanie odbicia czaszy w jeziorze. O takich widokach trudno zapomnieć. Tradycją podczas lotów balonem jest również celebrowanie lądowania lampką szampana. Według niektórych źródeł tak właśnie w 1783 roku bracia Montgolfier zakończyli pierwszy historyczny lot balonem. Dzisiaj możemy doświadczyć tej przyjemności bez jakiejkolwiek obawy o nasze bezpieczeństwo, a całe przeżycie związane z lotem jest niezwykle przyjemne.

Voucher na lot balonem polecamy szczególnie jako prezent dla par. Jest to często wybierana forma oświadczyn, ponieważ trudno wyobrazić sobie bardziej romantyczny moment do wyrażenia miłości. Lot balonem z pewnością spodoba się parze młodej. Taki prezent ślubny podkreśli, że w życiu ważne jest świętowanie każdej wspólnej chwili.

Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham pieski, memy i dobrą kawę.

Data publikacji: 2020-02-28

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.