o prezentach

Promocja! Tylko we wrześniu podwajamy liczbę punktów za zakupy w Klubie Marzycieli. Zarejestruj się, a za każde wydane 100zł otrzymasz 20zł na kolejne zakupy! Zasady promocji zobacz>>

Strzelanie na Strzelnicy - Wszystko, co Trzeba Wiedzieć

Ocena artykułu: 4.2/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2023-04-21

Jeśli mielibyśmy szukać genezy broni, prawdopodobnie zaczęłaby się ona w momencie pojawienia się człowieka na Ziemi. Dlaczego? Strzelectwo urodziło się z konieczności przetrwania i choć sama dyscyplina strzelectwa bierze swój początek w XVIII wieku, to samo strzelanie towarzyszyło człowiekowi od zawsze. Broń wykorzystywano do obrony i zdobycia pożywienia i wraz z postępem, zmieniał się również jej charakter. Z rewolucją przemysłową pojawiła się broń palna, która sprawiła, że strzelectwo zaczęło przeradzać się w sport.

Rodzaje strzelania

Czym tak na prawdę jest strzelectwo? Jest to ogół aktywności związanych z użyciem broni. Z definicji, aby można było mówić o strzelectwie, potrzebujemy broni - palnej lub pneumatycznej i obiektu do ćwiczeń np. strzelnicy, czy poligonu. Charakter strzelania może być różny, dlatego wyróżniamy strzelectwo sportowe, historyczne, bojowe, myśliwskie oraz rekreacyjne.

Strzelectwo sportowe

Jeśli spojrzymy na mapę strzelnic w Polsce, możemy łatwo dostrzec, że strzelectwo staje się coraz bardziej popularne. W Polsce znajduje się ponad 125 strzelnic, a liczba pasjonatów strzelectwa stale rośnie. Dla tych osób, które myślą poważnie o strzelectwie, są organizowane zawody oraz mistrzostwa w tej konurencji. Strzelanie jako dyscyplinę sportu, nazywamy właśnie strzelectwem sportowym.

Do pistoletów sportowych należą takie modele broni, które nie mają możliwości strzelają ogiem ciągłym, ani seryjnie. Broń sportową można posiadać jedynie, jeśli jest się członkiem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, dlatego strzelectwo sportowe wiąże się z przynależnością do klubu strzeleckiego.

Strzelectwo historyczne

Strzelanie historyczne to idealna forma rozrywki dla pasjonatów strzelectwa i militariów. Broń, która jest używana w strzelectwie historycznym, można spotkać również na muzealnych wystawach. Prawdopodobnie służyła w wojsku, wyszła z produkcji lub jest unikatowa i stanowi prawdziwy skarb dla kolekcjonerów. Niektórzy fani tego rodzaju strzlectwa twierdzą, że te rodzaje broni mają duszę. I jest w tym wiele prawdy. Bronie te mają za sobą historie, które sprawiają, że strzelanie staje się czymś więcej...

Głównym założeniem łowiectwa jest ochrona oraz zachowanie różnorodności zwierząt łownych

Strzelanie myśliwskie

Strzelanie myśliwskie nie jest równoznaczne z polowaniem i łowiectwem. Gdzie leży różnica? Pojęcia te różnią się warunkami, w jakich polowanie i strzelectwo myśliwskie jest uprawiane. Strzelanie myśliwskie przygotowuje myśliwego do efektywnego polowania, więc jest treningiem i pierwszym krokiem przed uprawianiem łowiectwa.

Strzelanie bojowe

Ostatni rodzaj strzelania obejmuje służby mundurowe. Policja, wojsko oraz pracownicy ochrony często odbywają szkolenia strzeleckie w terenie. Uczestnicy takiego szkolenia dowiadują się jak posługiwać się bronią w sytuacji zagrożenia, uczą się prawidłowych pozycji strzeleckich oraz sprawnego poruszania się z bronią. Treningi strzelectwa bojowego przygotowują do sprawnego strzelania, szczególnie w sytuacjach ekstremalnych.

Mężczyzna podczas treningu strzeleckiego

Warunki bezpieczeństwa podczas strzelania

Mówi się, że broń sama w sobie nie jest niebezpieczna, staje się taka dopiero w rękach człowieka. I jest w tym powiedzeniu dużo prawdy. To my, jako użytkownicy broni stanowimy zagrożenie. My, a ściślej mówiąc nasza nieuwaga, niewiedza i często ignorancja. Jak więc zachować bezpieczeństwo podczas strzelania? Prosto opisuje to zasada BLOS:

B - traktuj BROŃ zawsze jako sprawną i gotową do strzału

L - zawsze kieruj LUFĘ w bezpieczne miejsce

O - obserwuj OTOCZENIE i zawsze sprawdzaj, czy nikt nie znajduje się na linii strzału

S - nie kładź palca na języku SPUSTOWYM, jeśli nie chcesz oddać strzału

Zasada BLOS świetnie podkreśla, jak zachować się bezpiecznie na strzelnicy. Dodajemy jeszcze jedną zasadę - powinieneś zawsze nosić gogle i słuchawki ochronne.

Na pierwszej wizycie na strzelnicy instruktor zapozna z zasadami bezpieczeństwa

Jak się ubrać na strzelnicę?

Ubiór na strzelnicę to choć często pomijany, kluczowy element przygotowania do strzelania. W szczególności dotyczy to pierwszych wizyt na strzelnicy, podczas których odbywa się przeszkolenie i omówienie zasad strzelania. Strzelanie zazwyczaj jest wtedy powolne i statyczne. Dlatego warto zadbać o odpowiedni ubiór:

Co założyć na strzelnicę w zimę?

Zazwyczaj temperatury na strzelnicach nie są wysokie. Warto ubrać się na tzw. cebulkę. Wiele warstw ubrań zapewni nam ciepło i odpowiedni komfort do wykonywania strzałów. Ubrania powinny przylegać do ciała, więc świetnie sprawdzi się strój sportowy. Jeśli strzelnica nie jest ogrzewana, warto zabrać również ciepłe rękawiczki i długie skarpetki, które okażą się zbawienne podczas dłuższego pobytu na strzelnicy.

Co założyć na strzelnicę w lato?

Mimo wysokiej temperatury na zewnątrz, na strzelnicę nie powinno zakładać się odkrytych butów i krótkiej odzieży. Świetnie sprawdzi się dłuższa bluzka z przepuszczającego materiału oraz sportowe buty. Uchroni to nas przed gorącymi łuskami, które mogą nas poparzyć.

W jakiej pozycji strzelać na strzelnicy?

Odpowiednia pozycja strzelecka to przede wszystkim pozycja wygodna oraz taka, która zapewni nam równowagę, jest wygodna oraz stabilna. Nauka przybierania odpowiedniej pozycji strzeleckiej jest istotna i ma duży wpływ na celność strzałów. Możemy spotkać się z kilkoma rodzajami takich pozycji.

Prawidłowa postawa strzelecka wymaga również odpowiedniego ustawienia przyrządów względem siebie. W zależności od broni, możemy spotkać się z różnymi przyrządami celowniczymi, jednak ogólną zasadą jest ustawienie muszki i szczerbinki w linnii prostej.

Odpowiednia pozycja strzelecka pozwala na prawidłowe ustawienie muszki i szczerbinki

STRZELANIE W POZYCJI STOJĄCEJ

Strzelanie w pozycji stojącej jest najbardziej popularną postawą na strzelnicach. Jeśli jesteś pierwszy raz na strzelnicy, instruktor wytłumaczy Ci, krok po kroku, jak oddać prawidłowo strzał. Pozwala to zapobiec tworzeniu się złych nawyków, których jak wiemy - ciężko się pozbyć.

Jak wygląda strzelanie w pozycji stojącej w praktyce?

 1. Stajemy przodem do tarczy.
 2. Ustawiamy stopy równolegle do tarczy, rozstawione na szerokość barków, plecy pozostają proste.
 3. Nogi lekko uginamy w kolanach.
 4. Ręce unosimy wyprostowane, łokcie możemy lekko ugiąć. Zarówno broń krótką, jak i długą trzymamy oburącz.
 5. Nadgarstki ustawiamy sztywno - zmniejszymy w ten sposób odrzutu po strzale.
 6. Głowa ustawiona w naturalnej dla nas pozycji, broń ustawiamy do oka.

"Broń ustawiamy względem oka. Nie robimy tego w ten sposób, że wyciągamy ręce z bronią przed siebie i próbujemy ułożyć głowę do wycelowanej broni".

p. Piotr z PM Shooter

Strzelanie w pozycji leżącej

Ciało nie powinno znajdować się w linii prostej z celem. Ustawiamy się pod kątem 5-20 stopni wobec linii celowania. Ustawienie nóg również ma znaczenie - lewa noga powinna być wyprostowana i równoległa z kręgosłupem, a prawa noga lekko ugięta ze stopą skierowaną w prawą stronę. Taka pozycja powoduje przeniesienie ciężaru ciała na lewą stronę i, co za tym idzie, swobodne oddychanie. Broń również chwytamy oburącz.

Przy strzelaniu z broni długiej warto użyć podpórki - worka z piaskiem, książki lub innego przedmiotu. 

Strzelanie dynamiczne

Strzelanie dynamiczne to frajda zarówno dla oglądających, jak i uczestników. Ten rodzaj strzelania odbywa się w ruchu. Zasady gry są proste - strzelec w jak najkrótszym czasie ma za zadanie pokonać wyznaczony tor, ostrzeliwując wskazane cele. 

Postawy strzeleckie mogą być dowolne, główna idea to sprawne i celne pokonanie toru. W strzelaniu dynamicznym wykorzystujemy zarówno technikę, jak i sprawność fizyczną. Przynosi to wiele więcej adrenaliny i dla wielu jest bardziej widowiskowe od strzelania statycznego.

Jak celować podczas strzelania?

Logika podpowiada nam, że na strzelnicy, o świetnych wynikach, decyduje sokoli wzrok. Jest to jednak błędne przekonanie. Podczas strzelania jednym z najważniejszych punktów jest koncentracja, odpowiednia postawa strzelecka, oraz sam moment po pociągnięciu za język spustu

Jak więc celować podczas strzelania, aby osiągać coraz lepsze wyniki?

 1. Stajemy w odpowiedniej pozycji, frontalnie do tarczy.
 2. Ustawiamy tzw. równą muszkę, czyli zgrywamy ze sobą przyrządy celownicze.
 3. Kierujemy celownik na tarczę.
 4. Wstrzymujemy oddech i maksymalnie skupiamy uwagę.
 5. Powoli pociągamy za język spustu.
 6. Po strzale utrzymujemy pozycję, aby zmiejszyć siłę odrzutu.

"90% błędów jest popełnianych w ostatnim momencie przy ściąganiu spustu. Wiele osób robi to za szybko co skutkuje tzw. "zerwaniem strzału" i pocisk zamiast w tarczę, często trafia w podłogę. Język spustowy ściągamy płynnie i powoli, nie myślimy o strzale, im większy czujemy opór palca na języku spustowym, tym większą uwagę koncentrujemy na utrzymaniu muszki i szczerbinki w celu, strzał ma być zaskoczeniem".

p. Piotr z PM Shooter

Prawidłowe Ustawienie Muszki i Tarczy Podczas Strzelania

Przy celowaniu należy skupić ostrość wzroku na przyrządach celowniczych, tak aby tarcza była mniej wyraźna i lekko rozmytaCzęstym błędem, który pogarsza nasze wyniki na strzelnicy jest skupianie wzroku na tarczy. Ludzkie oko charakteryzuje tzw. pojedyncza akomodacja (nie możemy równocześnie ostro widzieć przyrządów celowniczych i tarczy). 

Jakie są rodzaje broni na strzelnicy?

Na strzelnicy znajdziesz wiele modeli broni, różniących się od siebie sposobem ładowania, amunicją, oraz siłą odrzutu. Często różne modele broni wymuszają na strzelcu przyjęcie różnych postaw strzeleckich - do strzelania z broni krótkiej i długiej przygotowujemy się trochę inaczej.

Rodzaje Broni na Strzelnicy - Glock, Rewolwer, Kałasznikow, Strzelba, Wiatrówka

Strzelanie z wiatrówki

Wyróżniamy dwa rodzaje wiatrówek:

 • Wiatrówki na CO2 zasilane przez sprężony dwutlenek węgla. Są one bezodrzutowe, co pozwala na celniejsze strzelanie. Strzelec nie musi również za każdym razem napinać sprężyny.
 • Wiatrówki Sprężynowe, są tańsze w użyciu, ponieważ nie ma konieczności stosowania gazów ani energii elektrycznej jako napędu). Działają na zasadzie wystrzelenia śrutu poprzez sprężone powietrze. 

Aby wygodniej rozłożyć ciężar wiatrówki, możemy wypchnąć biodro w kierunku celu. Łokieć ręki podtrzymującej dociskamy do tułowia.

Strzelanie z pistoletu Glock

Glocki, często spotykane w policji, wojsku czy agencjach ochrony, wypierają starsze jednostki broni. Dlaczego te pistolety zyskały na takiej popularności? W glokach zastosowano 3-stopniowy system zabezpieczeń - zewnętrzny spustowy i dwa wewnętrzne igliczne. Zabezpieczenia są kolejno zwalniane podczas ściągania spustu. Skraca to czas użycia broni, ponieważ nabój jest już wprowadzony do komory zamkowej. Glock świetnie sprawdza się na krótkie dystanse.

Strzelanie z rewolweru

Rewolwerem nazywamy broń powtarzalną, w której magazynkiem jest obrotowy bęben z kilkoma komorami nabojowymi. We współczesnych modelach jest funkcja samonapinania (po naciśnięciu spustu bęben automatycznie się obraca, a kurek napina). Spotyka się również rewolwery, w których do obracania bębna należy ręcznie napiąć kurek.

Rewolwery niewątpliwie kojarzą się nam z Dzikim Zachodem, a strzelanie z rewolweru przynosi wiele przyjemności. W końcu każdy może zostać prawdziwym rewolwerowcem!

Bronie w wyposażeniu strzelnicy Molon Labe - na zdjęciu AK-47 i pistolet Glock

Strzelanie z Kałasznikowa (Karabinu AK-47)

Karabin AK-47, potocznie zwany również kałasznikowem, lub kałachem to automatyczna broń konstrukcji radzieckiej. Broń ta okryła się dużą sławą dzięki prostej konstrukji, łatwej obsłudze i stosunkowo niskiej wadze.

Obsługa karabinu AK-47 jest prostsza niż myślisz - polega na włożeniu magazynka, ustawieniu trybu pracy (seria ciągła lub pojedyńcza) oraz ustawienia celownika. Koszty produkcji tej broni również są stounkowo niewielkie (około 1500 zł), dlatego kałasznikow często występuje na wielu strzelnicach.

Strzelanie ze strzelby (shotgun)

Strzelby dzielimy na jednolufowe oraz dwulufowe (tzw. dubeltówki). Dla strzelby charakterystyczne są naboje myśliwskie.Strzelby, choć kojarzone głównie z polowaniami, można spotkać w policji, wojsku lub właśnie na strzelnicach.

Strzelbę trzymamy oburącz, lekko, ale pewnie. Najbardziej widowiskowe jest strzelanie ze strzelby do ruchomych celi na niebie, co jest bardzo popularne w Ameryce.

Gdzie warto iść na strzelnicę?

W całej Polsce możemy znaleźć wiele strzelnic sportowych, rekreacyjnych czy wojskowych. Przedstawiamy kilka sprawdzonych obiektów strzeleckich w większych miastach.

Strzelnica Białystok

W centrum Białegostoku na ul. Grunwaldzkiej znajdziemy Klub Sportowy Kaliber, który oferuje krytą strzelnicę, którą można odwiedzać przez cały rok. Na tej strzelnicy w Białymstoku znajdziemy wiele modeli broni oraz opiekę instruktorów strzelectwa.

Strzelnica Częstochowa

Na mapie najlepszych strzelnic w Polsce znajdziemy również strzelnicę w Częstochowie. Tutaj warto przyjść w towarzystwie bliskiej osoby. Pod okiem instruktorów można tu trenować strzelectwo sportowe, dynamiczne oraz bojowe.

Strzelnica Katowice

W okolicach Katowic możemy się cieszyć krytą strzelnicą EMJOT w Chorzowie. Tutaj możemy udać się na tematyczne przygody, takie jak strzelanie z kałasznikowa, czy strzelanie z rewolweru. Na tej strzelnicy znajduje się kilkadziesiąt modeli broni o różnych kalibrach.

Strzelnica Kraków

W samym sercu Krakowa znajduje się kryta strzelnica, otwarta 12 miesięcy w roku. Poznamy tutaj możliwości różnych broni, zarówno długiej jak i krótkiej. Strzelnica jest przystosowana również dla osób niepełnosprawnych.

Strzelnica Lublin

Niedaleko Lublina, w Świdniku warto odwiedzić strzelnicę Molon Labe. Tutaj możesz doskonalić swoją pasję do strzelania w wielu odsłonach - podczas strzelania policyjnego, z broni maszynowej czy rewolweru. Dla bardziej zaawansowanych, strzelnica prowadzi bojowe szkolenia strzeleckie z certyfikatem.

Strzelnica Łódź

W Łodzi na ul. Okopowej możemy postrzelać na krytej strzelnicy Top Shot. Niezależnie od pogody, na strzelnicy dostępne jest 10 stanowisk strzeleckich. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Wizyta na tej strzelnicy to wyjątkowa okazja do treningu strzeleckiego na dystansie nawet 50 metrów.

Strzelnica Poznań

Gdyby jednym słowem trzeba było opisać Strzelnicę Magnum w Poznaniu, brzmiałoby ono różnorodność. W tej strzelnicy znajduje się jeden z największych arsenałów broni w Polsce. To miejsce zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Instruktorzy przygotowują do strzelania zarówno początkujące osoby, jak i pomagają w przygotowaniach do egzaminów strzeleckich.

Strzelnica Warszawa

PM Shooter w Warszawie oferuje 8 torów strzeleckich, gdzie odnajdą się zarówno początkujący, jak i zaawansowanych strzelców. Tarczociągi mają regulację, dzięki której będziesz mógł sprawdzić się podczas strzelania z różnych odległości - 5, 10, 15, 20 i 25 metrów. w PM Shooter można również przetestować strzelnicę interaktywną, która jest jedyną tego rodzaju strzelnicą w Polsce.

Strzelnica Wrocław

Strzelnica Colt we Wrocławiu oprócz tradycyjnych treningów z instruktorem, oferuje kursy na pozwolenie na broń i patent strzelecki. Jeśli planujesz dłuższą przygodę ze strzelaniem, w Colt istnieje także klub strzelecki, gdzie pod okiem zawodowych trenerów można szkolić swoje umiejętności.

Strzelanie na strzelnicy - cena

Ceny na strzelnicach zależą od rodzaju broni, ilości amunicji w pakiecie oraz lokalizacji strzelnicy. Za jeden strzał zapłacimy średnio 2,50 zł. Przykładowo, za 40 strzałów z różnych modeli broni na strzelnicy Czapla w Gdańsku zapłacimy 89 zł.

Miasto Partner Cena* Czas Trwania
Białystok UKS Kaliber 139 zł ok. 60 min
Częstochowa Strzelnica P.T.A 79 zł ok. 45 min
Katowice Strzelnica Emjot 105 zł ok. 60 min
Kraków Strzelnica Kraków 109 zł ok. 60 min
Lublin Strzelnica Molon Labe 185 zł ok. 60 min
Łódź Top Shot 99 zł ok. 60 min
Poznań Strzelnica Magnum 129 zł ok. 45 min
Warszawa PM Shooter 99 zł ok. 30 min
Wrocław Strzelnica Colt 159 zł ok. 60 min

*Ceny pochodzą z dnia 02.02.2023 i aktualnie mogą ulec zmianie.

Czy warto iść na strzelnicę?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, w strzelectwie nie jest niezbędny sokoli wzrok, czy nadprzyrodzone zdolności. Czyni to ten rodzaj aktywności dostępnym prawie dla każdego. Chociaż strzelanie kojarzone jest z męskim sportem, na strzelnicy możemy spotkać wiele kobiet. Strzelanie będzie więc idealną rozrywką zarówno dla mężczyzn poszukujących dawki adrenaliny, jak i dla kobiet, które chcą wyładować swoje emocje.

"Poza oczywistym poprawianiem umiejętności strzeleckich taka rozrywka uczy opanowania spokoju, pozwala dogłębnie się odstresować. Mamy klientów którzy po szczególnie ciężkim dniu w pracy,  przed powrotem do domu specjalnie przyjeżdżają do nas żeby się odstresować. Nie  wyładować agresję tylko właśnie po to żeby się wyciszyć, odstresować... i nie przynosić problemów w pracy do domu".

p. Piotr z PM Shooter

Jakie strzelanie na prezent?

Na pierwszą wizytę na strzelnicy proponujemy godzinny voucher na strzelanie z kilku rodzajów broni. Obdarowany będzie mógł zdecydować, z którym modelem broni czuje się najlepiej. Dla tych, którzy zakochali się już w broni, idealnym pomysłem będzie podarowanie strzelania tematycznego - rewolwerem, z broni maszynowej czy z wiatrówki. Każdy kolejny strzał będzie motywacją do doskonalenia swojej celności i poszerzania wiedzy o strzelectwie.

Artykuł powstał przy pomocy p. Piotra z PM Shooter oraz dzięki materiałom od p. Adama z Molon Labe.

Ocena artykułu: 4.2/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Anka
2022-03-07
Jak dla mnie laika super skondensowany i przejrzysty artykuł.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2019-04-29

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!