o prezentach

Dzień Marzyciela 2024 obchodzimy 8 września. Czym są marzenia, dlaczego warto marzyć i jak spełniać marzenia swoje i bliskich?

Ocena artykułu: 4.6/5(16 opinii )
Data aktualizacji: 2024-09-06

Porozmawiajmy o marzeniach i pozwólmy marzeniom stać się ważną częścią naszej rzeczywistości w nadchodzącym roku. Marzenia to pragnienia, które chcemy zrealizować w swoim życiu. Dzieci marzą o różnorodnych rzeczach, co kształtuje ich cele i aspiracje. Dla wielu osób są tym, co motywuje do pokonywania własnych barier. Marzenia mogą być jednak czymś więcej. Możemy uznać je za swego rodzaju drogowskaz, który kieruje nami, kiedy podejmujemy ważne decyzje.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego marzenia są ważne w życiu, jak je definiujemy i o czym marzymy najczęściej. Dowiesz się też, co się stanie, jeśli będziesz odkładać realizację swych pragnień w czasie lub całkowicie z nich zrezygnujesz. Zapraszamy Cię do rozmowy o marzeniach.

Kiedy jest Dzień Marzyciela?

Dzień Marzyciela obchodzimy 8 września. To nietypowe święto powstało z bardzo poważnego powodu

Dzień Marzyciela pojawił się w kalendarzu z inicjatywy Sławomira Rybki, założyciela Polskiego Portalu Marzeń, który znalazł się pod adresem zlotaryka.pl. Pan Sławomir, nazywany Dyżurnym Marzycielem Kraju, chciał w ten sposób połączyć marzycieli z osobami, które mogą pomóc im spełnić marzenia.

Portal Sławomira Rybki działał od 2001 roku i choć dziś już nie istnieje, to idea spełniania marzeń i zachęcania bliskich do realizowania nawet najbardziej szalonych planów, pozostała bliska wielu osobom.

Dzień Marzyciela w Katalogu Marzeń

Domyślasz się zapewne, że Dzień Marzyciela jest dla nas szczególnie ważny. W zespole dużo rozmawiamy o swoich marzeniach, mamy mapę marzeń, na której znajdziesz pragnienia każdego członka i członkini Dream Teamu.

Ale własne marzenia są dla nas tak samo ważne, jak marzenia naszych klientów. Dlatego każdego dnia staramy się dokładać nowe atrakcje, by każny mógł w serwisie znaleźć wymarzone przeżycie na terenie całej Polski. Chcesz skoczyć ze spadochronem z ukochaną osobą? A może spełnć narzenie o jeździe Lamborghini, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zajrzyj na naszą stronę, spełniamy marzenia zawodowo!

Jak co roku, z okazji Dnia Marzyciela szykujemy specjalne promocje. Koniecznie zajrzyj do nas 8 września i zapisz się na newletter. 

Czym właściwie są marzenia?

Marzenia to wizje, oragnienia i wyobrażenia, które wyrażają nasze cele i tęsknoty. Mogą być bardzo abstrakcyjne, jak szczęście czy marzenie o miłości. Ale mogą też mieć bardzo konkretny charakter, np. marzenie o podróży do Japonii czy marzenie o lepszej pracy.

Z psychologicznego punktu widzenia, marzenia to też sposób, w jaki przetwarzamy codzienne doświadczenia, myśli i emocje. Mogą odzwierciedlać nasze najskrytsze pragnienia, lęki i potrzeby. Co ciekawe, z językowego punktu widzenia marzenie, słowo “marzenie” pochodzi od prasłowiańskiego czasownika “mara”, któe oznaczało widzenie, sen, wizję lub zjawę. Mara była czymś nierealnym, spoza tego świata. Marzenia są integralną częścią życia człowieka w każdym wieku, nie tylko dzieci, i mogą być źródłem motywacji i radości życiowej. Dlatego dziś mówiąc o marzeniach, możemy mieć na myśli nie tylko nasze pragnienia, ale też marzenia senne. Dotyczy to nie tylko języka polskiego, w końcu “dream” to zarówno “marzyć”, jak i “śnić”.

Marzenia senne

Sny to najczęściej obrazy, myśli i emocje, które pojawiają się w naszej głowie w nocy, kiedy odpoczywamy. Są wynikiem aktywności mózgu, najczęściej tej w fazie REM. Mogą przybierać różne formy, być bardzo realizstyczne albo wręcz surrealistyczne. Pełne symboliki, albo sposobem, w jaki nasz organizm odreagowuje stres i nierozwiązane problemy.

Koszmary, sny o lataniu... marzenia senne mogą być wyraziste, albo uciekać nam zaraz po przebudzeniu. Niektórzy wierzą w to, że sny mogą przepowiadać przyszłość. Naukowcy potwierdzają jednak, że sny to odzwierciedlenie naszej codinności, sposób na przetworzenie emocji i doświadczeń.

Marzenia dzienne

Kiedy oddajemy się marzeniom w ciągu dnia, to mówimy, że fantazjujemy. Wyobrażmy sobie wtedy różne scenariusze, a nasz umysł niejako odpływa od tego, co robimy w danym momencie. Marzenia dzienne są najczęściej związane z tym, czego pragniemy lub czego się boimy. To sposb na ucieczkę od rzeczywistości ale też mechanizm obronny, który pozwala nam rozważać alternatywne scenariusze i w ten sposób działać nieco bardziej zapobiegliwie.

Marzenia dzienne są naturalną częścią naszego życia. O ile nie odciągają nas od rzeczywistości, mogą stymulować nasze plany i pomagać nam realizować marzenia.

Dlaczego warto marzyć?

Dzień Marzyciela to okazja, żeby zastnowić się, dlaczego warto marzyć? Otóż marzenia odgrywają baardz ważną rolę w naszym życiu:

  • dają nam motywację do działania,

  • stymulują nasz rozwój,

  • sprawiają, ze jesteśmy bardziej kreatywni,

  • skłaniają do pokonowywania trudności,

  • pomagają nam świadomie budować przyszłość,

  • dają nam poczucie spełnienia,

  • pomagają nam pozytywnie patrzeć na cały świat.

Marzenia pomagają nam stawać się lepszymi, dają nam poczucie sensu i radość, której nie da się porównać z niczym innym.

Popularne marzenia - o czym marzą ludzie?

Nasze marzenia zależą w dużej mierze od tego, skąd jesteśmy i jakie mamy doświadczenia. Jednak pewne pragnienia łączą Marzycieli na całym świecie:

  • marzenie o szczęśliwym życiu i spokoju we wszystkich obszarach życia,

  • pragnienie odnalezienia wielkiej miłości i zbudowania głębokiej relacji,

  • marzenie o sukcesie zawodowym,

  • marzenia o podróżach i przygodach,

  • marzenia o zdrowiu.

Co je łączy? Odzwierciedlają nasze podstawowe potrzeby i są dość ogólne. Każdy z nas inaczej wyobraża sobie sukces zawodowy czy wymarzoną podróż.

Jakie są rodzaje marzeń?

Marzenia, które mamy ciągu swojego życia możemy podzielić na kilka rodzajów. Rzadko zdarza się, że ktoś ma tylko 1 marzenie, ponieważ — naturalnie — pragniemy szczęścia w różnych sferach swojego życia. Dla uproszczenia podzielimy je zatem na marzenia z dzieciństwa i marzenia osobiste oraz zawodowe, kiedy jesteśmy już dorośli.

Marzenia z dzieciństwa

Marzenia dzieci są absolutnie wyjątkowe, bo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Marzenia dzieci odgrywają istotną rolę w ich psychologicznym dobrostanie, pozwalając im na wyrażenie pragnień oraz ucieczkę od rzeczywistości. Fantazje o tym, by latać na smoku, mieć w domu sekretne przejścia i przyłapać świętego Mikołaja, kiedy podkłada prezenty pod choinką, sprawiają, że dzieciństwo jest po prostu magiczne. Z czasem zastępują je marzenia nieco bardziej przyziemne, na przykład o zabawce, czworonożnym przyjacielu lub zostaniu strażakiem, policjantem czy lekarzem weterynarii.

Jakie było Twoje marzenie z dzieciństwa? Pamiętasz je jeszcze? Wiesz, o czym marzy Twoje dziecko, bratanek lub młodsze rodzeństwo?

Marzenia o nowej zabawce poznasz, jeśli Twoje dziecko napisze list do Mikołaja. Zachęcamy Cię do tego, by postawić przed maluchem takie zadanie, zachęcić je do marzenia i dzielenia się swoimi pragnieniami z bliskimi.

Marzenia osobiste

W miarę jak dorastamy, zmienia się to, czego byśmy chcieli. Oczywiście, marzenia to bardzo osobista rzecz. Każdy z nas inaczej definiuje szczęście, satysfakcję, inne rzeczy nas motywują. Osobistym marzeniem może być na przykład znalezienie kochającego partnera na całe życie, z którym pragnie się wziąć ślub. Wiele osób marzy o posiadaniu dziecka i chciałoby mieć własny dom.

Z drugiej strony, wielu z nas pragnie odbyć podróż dookoła świata, przebiec maraton albo napisać książkę. Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy skoczyć ze spadochronem, najważniejsze jest to poczucie szczęścia, które zyskujemy właśnie dzięki spełnionym marzeniom.

Marzenia osobiste bywają bardzo intymne, ale o nich też warto rozmawiać. W ten sposób mamy szansę znaleźć osoby o podobnych pragnieniach, które mogą pomóc nam spełnić właśnie to pragnienie.

Marzenia zawodowe

W życiu zawodowym również zdarza nam się marzyć. Osoby, które mają jakąś pasję poza pracą, mogą na przykład marzyć o tym, by zmienić ją w swoją profesję. Któż z nas nie słyszał kiedyś słów: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu"? Brzmi jak świetny plan na życie, prawda?

Marzenia o sukcesie na polu zawodowym zaczynają się dość wcześnie, kiedy wybieramy dla siebie szkołę, studia, decydujemy o tym, czemu chcemy poświęcić swój czas. Dla niektórych osób marzeniem będzie ukończenie studiów, ktoś inny będzie szukał najlepszego miejsca pracy.

Marzenia zawodowe to też na przykład większe zarobki, awans, założenie własnej firmy czy zdobycie nowych umiejętności, albo znalezienie źródła dochodu pasywnego. Mogą być mniej lub bardziej ambitne, wszystko zależy od Ciebie.

O czym marzą seniorzy?

Jeśli sądzisz, że jesień życia to nie czas na marzenia, to spieszymy z informacją, że seniorzy również marzą. Owszem, w pewnym wieku priorytety nieco się zmieniają, ale to dlatego, że nie musimy już gonić za pieniędzmi. Najważniejsze stają się relacje, bliskość drugiego człowieka, dzieci i wnuki. Seniorzy chcą się cieszyć dobrym zdrowiem, ale też wielu z nich decyduje się spełnianie ekstremalnych marzeń.

Takich właśnie dojrzałych marzycieli poznaliśmy podczas tegorocznej akcji #ChcęToPrzeżyć Silver. Więcej o silversach przeczytasz w artykule z podsumowaniem tego projektu, a tutaj wspomnimy tylko, że seniorzy wybierali do testów najbardziej ekstremalne przeżycia.

Lista marzeń, czyli bucket list

„Oczekiwanie, że coś miłego się przydarzy, to niemal połowa przyjemności” - mawiała Ania z Zielonego Wzgórza. Stworzenie własnej listy marzeń jest świetnym sposobem, by umilić sobie oczekiwania. Co może się znaleźć na Twojej bucket list? Wszystko, czego chcesz! Może pragniesz:

  • zobaczyć zorzę polarną,

  • nurkować w wielkiej rafie koralowej,

  • zapalić cygaro,

  • przeczytać 100 książek w ciągu roku,

  • nauczyć się języka migowego,

  • zostać sommelierem?

Lista marzeń może być tak długa, jak tylko chcesz, a żadne nie jest zbyt błahe, by się na niej znaleźć. Pamiętaj też, że punkty na tej liście będą się zmieniać, dorastać wraz z Tobą. Kluczowe jest to, by dożyć do spełnienia swojego celu. Sama lista nie wystarczy!

Jak spełniać marzenia?

Każde pragnienie da się spełnić, jeśli tylko nadamy mu realny kształt i zaplanujemy nasze działania. Im bardziej szczegółowo to zrobimy, tym większa szansa, że plan się powiedzie. Niewielkie kroki w kierunku spełnienia tych planów możemy (i powinniśmy) wykonywać codziennie. Najogólniej, by zrealizować marzenie, należy:

  • zrobić plan i podzieli realizację na małe kroki, które łatwo będzie wykonać,

  • wypisać, jakie wyzwania stoją na drodze to spełnienia pragnienia i poszukać rozwiązań,

  • zaplanować realizację każdego kroku (w ten sposób będziesz widzieć, jak zbliżasz się do celu),

  • wymyślić sposoby, by się motywować, np. powiedz o swym planie bliskiej osobie, załóż bloga lub konto w mediach społecznościowych, na którym będziesz relacjonować swój postęp.

Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, musisz zakupić instrument, znaleźć wygodny sposób na naukę (kurs online, nauczyciela, lekcje w lokalnym domu kultury), opracować harmonogram lekcji i konsekwentnie go realizować. Możesz też zaplanować udział w konkursach albo publikować swoje postępy na blogu.

Jeśli chcesz napisać własną książkę, zadaj sobie pytanie "ile stron mogę napisać przez cały dzień?" Zaplanuj gdzie i kiedy będziesz pisać. Określ, kiedy będą gotowe poszczególne rozdziały. Zastanów się też, w jaki sposób chcesz opublikować swoje dzieło (znajdziesz wydawnictwo, a może opublikujesz książkę na Wattpad lub zrobisz to całkowicie samodzielnie), poszukaj redaktora i kogoś, kto zaprojektuje całość.

Jedne marzenia zrealizujesz w kilka chwil, inne będą wymagały miesięcy, a może nawet lat przygotowań. Nie rezygnuj, kluczem do sukcesu jest konsekwencja.

Co zrobić, kiedy brak pieniędzy stoi na drodze do spełnienia marzeń?

Przede wszystkim: nie poddawać się! Duże marzenia bywają kosztowne, ale tak się składa, że finanse możesz zdobyć na różne sposoby. Od oszczędzania, przez wykonywanie dodatkowej pracy, aż po udział w konkursach czy ubieganie się o stypendia. Polecamy wypróbowanie każdej drogi. Inspiracje i porady znajdziesz w e-booku.

Na drodze do spełnienia marzeń może stanąć nie tylko ograniczenia finansowe. Znacznie groźniejsze w kontekście naszych pragnień są:

  • brak wiary w swoje możliwości i to, że kształtujemy własne życie,

  • odwlekanie realizacji marzeń w czasie i zsuwanie ich na dalszy plan z myślą, że kiedyś może same się spełnią,

  • negatywne nastawienie i narzekanie — to, co myślimy i jak o tym mówimy, ma ogromne znaczenie w naszym życiu

  • brak planu realizacji,

  • przejmowanie się tym, co mówią inni — pamiętaj, że każdy z nas ma inne marzenia i każde są tak samo ważne i warte zrealizowania.

Tak naprawdę to nasze nastawienie do świata i siebie ma największe znaczenie. Zadbaj o dobre relacje ze sobą i uwierz, że Twoje marzenia są ważne i zasługujesz na to, by je spełnić.

Co dają nam spełnione marzenia?

Czy warto mieć marzenia? Dzień Marzyciela ma nam przypominać o tym, że spełnianie marzeń to ważna część szczęśliwego życia. Pragnienia wyznaczają nam kierunek działania i cel, który skłania do nauki i rozwijania samego siebie.

Jedno jest pewne, marzenia to nie jest strata czasu. Działają jak nasze osobiste motywatory, które każdego dnia wpływają na to, co robimy. Sprawiają, że z optymizmem patrzymy w przyszłość i czujemy się z siebie dumni, kiedy już uda się spełnić marzenie.

Czy posiadanie marzeń może być czymś złym?

Jeśli masz marzenia, ale nie dążysz aktywnie do ich spełnienia, to stają się one ciężarem. Niezrealizowane projekty, zmarnowane szanse i ciągłe postrzeganie marzeń jako czegoś nieosiągalnego, "siedzi w głowie" i męczy, z czasem może zamienić się w poczucie żalu i sprawiać, że będziemy rozczarowani swoim życiem.

Jeśli Twoje niezrealizowane marzenia Cię przytłaczają, spisz je i zapytaj siebie "Co mogę zdjąć z mojej listy?" Być może znajdują się na niej pragnienia, które w rzeczywistości już nie sprawiłyby Ci radości. To Ty wiesz najlepiej, o czym marzysz. Taki porządek na liście marzeń może pomóc Ci odnaleźć energię i zapał do działania.

Filmy o marzeniach, które Cię zainspirują

W filmach marzenia pojawiają się jako siła napędowa wydarzeń w fabule. Najczęściej mamy bohatera, który czegoś pragnie. Na drodze do realizacji tego pragnienia spotyka różnych ludzi. Jedni mu pomagają, inni starają się przeszkodzić, a niektórzy całkowicie zmieniają jego sposób patrzenia na świat. Oto najpopularniejsze filmy z marzeniami w tytule.

Wygrać marzenia

Ten polski film z 2022 roku opowiada o kontuzjowanym snowboardziście, który staje przed widmem straty szansy na udział w Olimpiadzie. Pewnego dnia poznaje pianistkę z Chin, która pod względem charakteru jest jego zupełnym przeciwieństwem. Dzięki niej nasz bohater podejmuje decyzję o tym, by zawalczyć o swoje marzenia.

Choć film ten nie cieszy się zbyt wysokim ocenami krytyków, z pewnością poruszy czułą nutę niejednego sportowca. Może się spodobać miłośnikom gór, bo nie brakuje w nim pięknych widoków z Tatr.

Wytańczyć marzenia

Ten dramat muzyczny z 2006 roku spodoba się nie tylko wielbicielom Antonio Banderasa. To historia o emerytowanym tancerzu baletowym, który - dzięki swoim uczniom - odkrywa nowy styl tańca.

Marzyciel

Tytuł tego filmu może być odrobinę mylący, bo jest to obraz inspirowany życiem autora opowieści o "Piotrusiu Panie". Poznajemy w nim historię Jamesa Barriego, bujającego w obłokach, nieco wypalonego pisarza, który szuka inspircji do pracy. Znajduje jednak coś o wiele cenniejszego. Poznaje wdowę, matkę 4 synów, którzy zainspirują go do napisania opowieści o wiecznym chłopcu i całkowicie zmienią sposób, w jaki patrzy na życie. To piękny, wzruszający dramat, który popomina o tym, jak ważne są chwile i jak łatwo jest stracić najbliższych, których powinniśmy doceniać każdego dnia.

Strażnicy marzeń

To fascynująca animacja o drużynie strażników, którzy dbają o dobro dzieci na całym świecie. W filmie stają do walki ze słem, które zagraża znom najmłodszych. Znajdziemy tutaj takie osobistości, jak jak Zębowa Wróżka, Piaskowy Dziadek, Zajączek Wielkanocny czy Święty Mikołaj. To obowiązkowa pozycja na świąteczny wieczór z dzieciakami.

Crossroads - Dogonić Marzenia

W 2002 roku Britney Spears była najbardziej znaną piosenkarką, uwielbianą przez młodzież na całym świecie. Nic więc dziwnego, że zagrała w filmie i to nie byle jakim, bo takim o marzeniach. Crossroads opowiada o trzech młodych dziewczynach z niewielkiego miasteczka w stanie Georgia. Niegdyś najlepsze przyjaciółki, kiedy je poznajemy, nie są zbyt blisko. Wszystko zmienia się, kiedy obierają wspólny cel: marzą, by wygrać konkurs muzyczny. Aby to zrobić, muszą wyruszyć w podróż na drugi koniec USA.

Znani Marzyciele - wymyśleni i prawdziwi

Spełniając marzenia często wspomagamy się inspirującymi cytatami. Te pochodzą od znanych marzycieli, którzy inspirują nie tylko czynami, ale też słowami.

Dyzio Marzyciel

Dyzio Marzyciel to bohater z wiersza Juliana Tuwima, opublikowanego w 1933 roku w tomie "Rzepka, Ptasie radio, Bambo i inne wiersze". Dyzio to mały chłopiec, który leży na łące i patrzy w niebo. Oddaje się marzeniom i fantazjuje o tym, żeby wszyscy ludzie na świecie byli dobrzy i szczęśliwi. Jest symbolem dziecięcej wyobraźni i ma przypominać dorosłym o tym, że warto mieć marzenia i pielęgnować wyobraźnię.

Pan Kleks

Pan Kleks żyje w świecie pełnym magii, fantazji i niezwykłych wydarzeń, które są efektem jego marzeń. Prowadzi Akademię, w której zacierają się granice między tym, co prawdziwe, a tym, co wymyślone. Pan Kleks często realizuje swoje marzenia dzięki magicznym umiejętnościom. Uczy, by korzystać z wyobraźni i przypomina, jak ważne jest pielęgnowanie marzeń.

Nikola Tesla

Ten wynalazca i wizjoner może być określony mianem marzyciela, bo miał wiele pomysłów, które wykraczały poza jego czasu. Marzył o stworzeniu bezprzewodowego systemu przesyłania energii na dużą odległość, a dzięki swojej wyobraźni stworzył silnik prądu przemiennego i transformator. Wiele z jego pomysłów było dla współczesnych mu ludzi czy technologii absolutnie nieosiągalne i właśnie dlatego Tesla uznawany jest za marzyciela.

Martin Luther King

"I have a dream..." - któż z nas nie słyszał tych słów, którymi Martin Luther King zaczął swoje przemówienie w 1963 roku w Waszyngtonie? To marzenie dotyczyło równości, która w tamtych czasach pozostawała w sferze marzeń wielu osób. Dziś inspirują do działania i jednoczą wielu marzycieli.

Leonardo da Vinci

Znany malarz i wynalazca miał nie tylko ogromny talent ale też wizjnerskie pomysły. Już w czasach renesansu prjektował maszyny latające, czołgi czy mechanizmy wodne. Jego notatniki przepełnione są szkicami, przedstawiającymi pomysły na urządzenia, które wykraczały poza możliwości jego czasów. Jest przykładem marzyciela, którego pragnienia napędzały twórczość. 

Porozmawiajmy o marzeniach i pomagajmy sobie w ich spełnieniu

Myślenie o marzeniach i szczęściu, jakie dają, potrafi napełnić nas dobrą energią! Warto więc rozmawiać o marzeniach, również z bliskimi. Porozmawiaj z ukochaną osobą o tym, co jest jego/jej największym marzeniem. Być może zajdziesz sposób, by pomóc spełnić marzenie i dasz tym samym komuś dużo radości już w nadchodzące święta.

Trzymam kciuki za to, by wszystkie Twoje marzenia się spełniły. Daj znać w komentarzu, jakie plany chcesz realizować. Podziel się z nami chociaż jednym marzeniem i po prostu porozmawiajmy o marzeniach.

Ocena artykułu: 4.6/5(16 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Krystian
2023-02-19
Marzy mi się lot nie dużym samolotem podróż do okola świata lubię patrzyć gwiazdy i zachód słońca.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2024-08-19

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!