o prezentach

Dołącz do Klubu Marzycieli, aby spełniać marzenia jeszcze prościej! Teraz dajemy Ci 20 zł na start! SPRAWDŹ>>

Zakazane prezenty, czyli czego nie powinno się kupować najbliższym

Data aktualizacji: 2020-12-17

Nieudany prezent to nie tylko taki, który nie pokrywa się z gustem obdarowanej osoby. Taki prezent łatwo oddać lub wymienić bez większych konsekwencji. Istnieją jednak takie prezenty, których po prostu nie powinno się dawać, zwłaszcza przesądnym. Wokół nich istnieje wiele kulturowych mitów, legend i zabobonów, które mogą odebrać obdarowanemu całą przyjemność z upominku. A może potraktują je jako wyraz nietaktownego zachowania lub życzenia im źle? Pomożemy Wam uniknąć prezentowego faux pas – poznaj listę pechowych prezentów, bo „a nuż…”. Oto lista zakazanych prezentów:

  1. Perły
  2. Buty
  3. Portfel
  4. Zegarek
  5. Świeczka
  6. Opal 
  7. Nóż
  8. Zwierzę
  9. Skarpetki

Perły

Perły, choć niesamowicie pięknie zdobią kobiecą urodę, uważane są za felerne kamienie, gdyż wyglądają jak zastygłe łzy. Przesąd ten jest szczególnie silny w Polsce, gdyż na świecie perły często są symbolem szczęścia i pomyślności. Kultura ludowa głosi, że „dając perły, daje się łzy”, a perłowej biżuterii należy unikać zwłaszcza w dniu ślubu.

Buty

Ładne buty potrafią idealnie podkreślić stylizację i uzupełnić wizerunek, dlatego dodatkowych par nigdy dość. Tutaj znów jednak napotykamy kłopotliwy przesąd. Jeżeli kupujesz buty na prezent, musisz liczyć się z tym, że obdarowana osoba od ciebie odejdzie. Przesądna osoba może pomyśleć, że umyślnie dajemy jej sygnał, żeby nas opuściła. Dla pewności – darujmy sobie buty jako prezent!

Portfel

To elegancki i praktyczny prezent dla kobiet i mężczyzn. Z jednym zastrzeżeniem! Pusty portfel może sprowadzić na obdarowanego biedę. Aby nie popełnić prezentowej gafy, wrzuć do portfela symboliczny grosik. Niektórzy wierzą, że umieszczenie w nim kilkuset złotych, zwiastuje bogactwo – ale może lepiej pozostać przy tradycyjnym grosiku. ;) 

Zegarek

Zegarki mogą się sprawdzić lepiej niż najlepsza biżuteria. Pechowa jest jednak ich funkcja. Przesąd głosi, że podarowanie zegarka oznacza odliczanie czasu do końca związku. Takiego upominku nie powinno więc się dawać osobie, z którą mamy wyjątkową relację. W dodatku obdarowany może pomyśleć, że sugerujemy im niepunktualność. Same problemy!

Świeczka

Świeczki o ciekawych kształtach zdobią wnętrze i nieziemsko pachną. Niestety - według przesądu - wypalają znajomość. Kiedy świeczka gaśnie, gaśnie również relacja – przyjaźń, miłość, namiętność. Zdecydowanie lepiej tego uniknąć!

Opal

O ile perły przyniosą jedynie łzy i smutek, opal skojarzy się przesądnym z życiowym pechem, a nawet śmiercią. Przesąd narodził się w XVIII wiecznej Anglii, gdzie zabobonny lud uznał, iż opal jest kamieniem poświęconym diabłu. Do dziś wielu ludzi uważa opal za kamień nieczysty, pechowy, „o złej duszy”.

Nóż

Niezależnie od tego, czy to prezent dla miłośnika kulinarnych eksperymentów, czy elegancki scyzoryk – nóż oznacza przecięcie dobrych relacji. Podobno przesąd obejmuje również komplety sztućców.

Zwierzątko

Według przesądu, sprezentowanego zwierzaka lub jego właściciela czeka rychła śmierć. Inny zaś poucza, że jeżeli chcemy dać komuś zwierzątko domowe, powinna być to biała myszka – przyniesie bowiem szczęście. Szara oznacza problemy w przyszłości. A już między nami – żywe zwierzę to ryzykowny prezent bez względu na to, czy ufamy ludowym wierzeniom. To ogromna odpowiedzialność, dlatego dobrze, żeby pupil był przemyślany i przedyskutowany z wszystkimi domownikami.

Kolejna para skarpet…

Może skarpetki nie przyniosą pecha i nie grożą śmiercią, ale zdecydowanie nie są udanym prezentem. Taki prezent wzbudza negatywne skojarzenia z banalnym i nieprzemyślanym prezentem. Skarpety stały się wręcz symbolem nietrafionego upominku. Kto wie, może z czasem powstanie w związku z nimi nowy przesąd? W każdym razie, skarpetki nie będą dobrym prezentem – no, chyba że obdarowany właśnie o nich skrycie marzy!

Rzuconą klątwę można w prosty sposób odwrócić. Wystarczy, ze „odkupimy” od darczyńcy pechowy prezent za symboliczny grosz czy złotówkę. Oczywiście nie każdy wierzy, a często nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia niektórych przesądów. Każdy podarunek, bez względu na to komu chcemy je podarować, warto jednak przemyśleć, aby nie urazić osoby obdarowanej.

Jak uniknąć podarowania zakazanego prezentu?

Na szczęście, prezentów-przeżyć przesądy nie dotyczą. ;) A tak na poważnie – upominek w postaci dawki emocji to zawsze trafiony prezent. Ba! Być może w taki sposób spełnisz czyjeś marzenie. Niezależnie od tego, czy Twoja bliska osoba potrzebuje relaksu czy zastrzyku adrenaliny, znajdziesz coś, co będzie strzałem w dziesiątkę. Zerknij do zakładki na naszym blogu „Porady prezentowe” i dowiedz się więcej o tym, jakie prezenty zagwarantują Ci sukces (a przynajmniej szeroki uśmiech)!

Data publikacji: 2018-04-12

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.