o prezentach

Porównanie Lotu Szybowcem za Wyciągarką a za Samolotem. Zobacz, Który Wybrać!

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Podniebna przygoda na pokładzie szybowca to jedno z najczęściej realizowanych marzeń w Katalogu – nie bez przyczyny jest naszym bestsellerem, wszak niesamowite widoki, adrenalina buzująca we krwi i niezapomniane wspomnienia to to, co miłośnicy przeżyć na wysokości lubią najbardziej. Warto jednak przybliżyć szczegóły dotyczące startu szybowca.

Krótko o szybowcach

Być może nie każdy wie, że szybowiec nie ma własnego napędu – jest maszyną latającą bez silnika. Jego budowa przystosowana jest do unoszenia się w powietrzu, jednak aby się tam znalazł, potrzebne jest dodatkowe urządzenie zewnętrzne – stąd też podział na lot szybowcem za wyciągarką i za samolotem. Na czym polega różnica?

Start szybowca — za wyciągarką i za samolotem?

Tajemnicza wyciągarka to nic innego jak naziemne urządzenie służące do wynoszenia szybowców w powietrze. Jej praca polega na nawijaniu liny na bęben, podczas gdy drugi koniec liny zaczepiany jest do szybowca. Operator wyciągarki tak reguluje prędkość obrotową bębna, żeby szybowiec osiągnął maksymalną wysokość przy optymalnie bezpiecznych warunkach lotu. Należy zaznaczyć, że start za wyciągarką jest dynamiczny, więc szybowiec nawet w przeciągu 15-30 sekund znajduje się w powietrzu - w zależności od parametrów wyciągarki szybowiec może wzbić się w tym czasie na wysokość 200-600 metrów. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości lina łącząca wyciągarkę z szybowcem jest odłączana i opada na ziemię - od tej pory szybowcem steruje pilot.

Różnica 1: Cena lotu szybowcem

Decydując się na lot szybowcem za wyciągarką warto wiedzieć, że taki sposób startu jest jednym z najtańszych i najprostszych. W związku z tym pierwsze, co odróżnia lot za wyciągarką od lotu szybowcem za samolotem, to CENA. Przykładowo: lot szybowcem za wyciągarką w Warszawie to koszt 299 zł, a za samolotem w tej samej lokalizacji – 499 zł.

Różnica 2: Czas lotu szybowcem

Jednak różnica cen nie jest przypadkowa – warunkuje ją CZAS REALIZACJI LOTU. I tutaj druga różnica: o ile szybowiec startujący za pomocą wyciągarki może dryfować po niebie od 5 do 10 minut – i to przy mocno sprzyjających warunkach pogodowych – o tyle za pomocą samolotu czas realizacji może być nawet trzykrotnie dłuższy. Dlaczego? Przyczyna jest prosta – samolot wynosi szybowiec zdecydowanie wyżej niż wyciągarka, co już samo przez się wydłuża czas trwania lotu. Dodatkowo, mimo połączenia linowego, samolot może holować szybowiec przez dłuższy czas, gdyż obie maszyny znajdują się w powietrzu, natomiast uziemiona wyciągarka ma określoną długość liny i osiągnięcie maksymalnego pułapu oznacza przerwanie procesu wznoszenia.

Który z lotów wybrać?

Teraz już wiesz, czym różni się lot szybowcem za wyciągarką i lot szybowcem za samolotem. Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować, który wariant wybrać – kilka rad od nas. Przede wszystkim oba warianty dostarczają identycznych wrażeń. Nawet pięciominutowy lot wystarczy, aby wywołać szok, który będzie towarzyszył Ci przez wiele, długich chwil. Niecodzienna perspektywa, podwyższony poziom adrenaliny i niezapomniane wspomnienia są gwarantowane w obu przypadkach. A zatem jeżeli czas trwania lotu nie jest dla ciebie sprawą kluczową i zdecydowanie bardziej zależy ci na samym doświadczeniu i zaspokojeniu ciekawości na temat tego, jak to działa – lot szybowcem za wyciągarką będzie wystarczający. Jeżeli jest to twoje kolejne spotkanie z lataniem i chcesz cieszyć się cudownymi chwilami w powietrzu znacznie dłużej  polecamy lot szybowcem za samolotem.

Czy warto? Musisz się o tym przekonać. My tylko dodamy, że skoro to nasz bestseller, to coś musi być na rzeczy z tym szybowcem!

Ocena artykułu: 5/5(4 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Halina
2022-06-01
Jak przedstawia się możliwość wykupienia vouchera w obecnym sezonie. Poznań i okolice Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam
Monika
2022-06-02
Halino, sezon na lot szybowcem trwa w najlepsze w całej Polsce. Voucher na lot szybowcem w okolicach Poznania znajdziesz tutaj: https://katalogmarzen.pl/pl/o/lot-szybowcem/poznan
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2016-09-28

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!