o prezentach

Zakazane prezenty, czyli czego nie powinno się kupować najbliższym

Ocena artykułu: 4.3/5(8 opinii )
Data aktualizacji: 2022-06-09

Nieudany prezent to nie tylko taki, który nie pokrywa się z gustem obdarowanej osoby. Taki upominek można łatwo oddać lub wymienić bez większych konsekwencji. Istnieją jednak takie prezenty, których po prostu nie powinno się wręczać. Ten zwyczaj ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób szczególnie przesądnych.

Przez dziesięciolecia ludowych wierzeń, powstała lista podarunków, których z całą pewnością należy unikać. Istnieje wokół nich wiele kulturowych mitów, legend i zabobonów, których znajomość może odebrać obdarowanemu całą przyjemność z bycia obdarowanym.

Mowa w tym przypadku nie tylko o przesądach, ale też (a może nawet przede wszystkim) o uczuciach bliskich nam ludzi. Kto wie, być może otrzymanie prezentu z „czarnej listy” potraktują oni nie tylko jako nietaktowne zachowanie, ale wręcz jako próbę złorzeczenia w ich kierunku? Powiało grozą… Ale bez obaw! W Katalogu Marzeń pomożemy Ci uniknąć prezentowego faux pas. Już dziś poznaj listę pechowych prezentów i dowiedz się, czego bez dwóch zdań warto unikać.

Oto lista zakazanych prezentów dla chłopaka i dziewczyny:

  1. Perły
  2. Buty
  3. Portfel
  4. Zegarek
  5. Świeczka
  6. Opal 
  7. Nóż
  8. Zwierzę

Poniżej omówimy każdy z nich, wyjaśniając, z jakiego powodu cieszy się on złą sławą.

Perły

Perły, choć wyjątkowo udanie podkreślają kobiecą urodę, uważane są za kamienie przynoszące ich właścicielkom nieszczęście. Ten przesąd wynika z ich kształtu – dla wielu przypominają one bowiem zastygłe łzy. Co ciekawe, przesąd dotyczący pereł jest szczególnie silnie zakorzeniony w kulturze polskiej. W znacznej części świata perły są bowiem raczej symbolem szczęścia i pomyślności. Kultura ludowa głosi, że „dając perły, daje się łzy”, a perłowej biżuterii panie powinny unikać zwłaszcza w dniu swojego ślubu.

Czy to wierzenie oznacza, że noszenie pereł nie jest wskazane w żadnym wypadku? Na szczęście nie! W opisywanym przesądzie dopuszczalny jest jeden wyjątek. Aby wejść w posiadanie pereł, których noszenie nie zwiastuje smutku, należy te kamienie… Odziedziczyć. Jeśli zatem zastanawiasz się nad zakupem biżuterii dla bliskiej Ci osoby, stanowczo unikaj pereł. Kto wie, ile prawdy jest tak naprawdę w ludowych powiedzeniach...?

Buty

Ładne buty potrafią idealnie podkreślić stylizację i uzupełnić wizerunek, dlatego dodatkowych par nigdy dość. Sytuacja komplikuje się z chwilą, gdy poznajemy kolejne przesądy. Zgodnie z ich treścią, jeżeli kupujesz buty na prezent, musisz liczyć się z tym, że obdarowana osoba od ciebie odejdzie. Dotyczy to przede wszystkim związków nieformalnych i małżeństwa, ale nie tylko. Zostając obdarowana nawet najpiękniejszym modelem butów, każda przesądna osoba może pomyśleć, że umyślnie dajemy jej sygnał, żeby nas opuściła. Chcąc tego uniknąć, dla pewności – odpuśćmy sobie dawanie pary butów jako prezentu!

Portfel

To elegancki i praktyczny prezent dla kobiet i mężczyzn. Jest jednak jedno istotne „ale”! Pusty portfel wręczany jako podarunek może sprowadzić na obdarowanego biedę. Co zrobić, aby uniknąć tej „klątwy”? Wystarczy, że pakując portfel na prezent, wrzucisz do jednej z przegródek symboliczny grosik.

Co ciekawe, niektórzy ludzie wierzą, że umieszczenie w nim kilkuset złotych, zwiastuje obdarowywanemu bogactwo. To kuszące, ale z ekonomicznego punktu widzenia może lepiej pozostać jednak przy tradycyjnym grosiku. ;) 

Zegarek

Zegarki mogą się sprawdzić lepiej niż najlepsza biżuteria. Z chęcią noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zegarek jest też wyjątkowo częstym upominkiem komunijnym dla najmłodszych. Nie każdy jednak wie o pechu, który może przynieś ze sobą podarowanie zegarka.

Stary przesąd głosi, że podarowanie zegarka oznacza odliczanie czasu do końca związku. Takiego upominku nie powinno więc się dawać naszej drugiej połówce, małżonkowi, a także przyjaciołom. Innymi słowy: zrezygnujmy z wręczania zegarka każdemu, z kim udało nam się stworzyć wyjątkową relację. Jakby tego było mało, obdarowana w ten sposób osoba może pomyśleć, że sugerujemy jej niepunktualność. Jeden niewinny zegarek na prezent - same problemy!

Świeczka

Świeczki o ciekawych kształtach zdobią wnętrze i nieziemsko pachną. Dla wielu są nie tylko sposobem na nadanie wnętrzu charakteru, ale też receptą na domowy relaks. Nic więc dziwnego, że świeczki są bardzo często wybierane na prezent dla bliskich. Niestety - według przesądu – te niewinne z pozoru gadżety wypalają znajomość. W momencie, kiedy podarowana przez nas świeczka gaśnie, gaśnie również relacja pomiędzy dwiema osobami. Przyjaźń, miłość, namiętność – możliwości jest naprawdę wiele, a utrata każdego z tych uczuć brzmi naprawdę nieprzyjemnie.... Zdecydowanie lepiej tego uniknąć i nie wybierać świeczki jako prezentu dla rodziny czy przyjaciół!

Opal

O ile perły przyniosą jedynie łzy i smutek, opal wielu z nas natychmiast skojarzy się przesądnym z życiowym pechem. Niektórzy widzą w nim nawet zwiastun rychłej śmierci. Ten mroczny przesąd narodził się już w XVIII-wiecznej Anglii. Tamtejszy, wyjątkowo zabobonny lud uznał, że opal jest kamieniem poświęconym… diabłu. Choć od tej chwili minęło już naprawdę dużo czasu, do dziś wiele osób uważa opal za kamień nieczysty, pechowy, o tzw. złej duszy.

Szukając wymarzonej biżuterii dla bliskich, dla bezpieczeństwa postawmy więc raczej na inny, nieco bardziej neutralny w swojej wymowie kamień. Cyrkonia nada się wprost doskonale!

Nóż

Niezależnie od tego, czy to prezent dla miłośnika kulinarnych eksperymentów, czy elegancki scyzoryk – raz podarowany nóż oznacza przecięcie dobrych relacji. Co ważne, podobno przesąd ten obejmuje również komplety sztućców. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej, ni więcej, tylko tyle, że noże nigdy nie powinny się znajdować na listach prezentowych.

Szukasz prezentu ostrego jak stal dla dziewczyny lub chłopaka? W takim razie skorzystaj z alternatywnych pomysłów! Wybierz na przykład voucher na wizytę w salonie profesjonalnego golibrody albo szasnę na stworzenie własnej biżuterii. W obu przypadkach emocji nie zabraknie, a raz wykorzystany prezent-przeżycie może się okazać początkiem wielkiej pasji.

Zwierzątko

Ostatnim przykładem zakazanego prezentu zarówno dla chłopaka, jak i dziewczyny, jest zwierzę. Dlaczego? Opinii na ten temat jest kilka.

Według pierwszego przesądu, potraktowanego jak prezent zwierzaka lub jego przyszłego właściciela czeka rychła śmierć. Inny przesąd mówi o tym, że jeżeli chcemy dać komuś zwierzątko domowe, powinna to być wyłącznie biała myszka. Tylko ten gryzoń przyniesie bowiem szczęście posiadaczowi. Dla odmiany szara ma oznaczać liczne problemy w przyszłości. Liczne ludowe wierzenia to tylko jeden z powodów, dla których nie powinno się wręczać zwierząt w prezencie. Żywa istota jako podarunek to ryzyko bez względu na to, jak bardzo jesteśmy przesądni. To również, a może nawet ogromna odpowiedzialność dla przyszłego właściciela. Właśnie dlatego dobrze, żeby zakup lub adopcja pupila były przemyślane i wcześniej przedyskutowane ze wszystkimi domownikami.

Jak uniknąć podarowania zakazanego prezentu?

Jeśli obdarowaliśmy kogoś jednym z zakazanych prezentów, pamiętajmy, że raz rzuconą klątwę można w prosty sposób odwrócić. Wystarczy, że „odkupimy” od darczyńcy pechowy prezent za symboliczny grosz czy złotówkę. Nie warto jednak popadać w przesadę. Nie każdy wierzy w zaprezentowane powyżej przesądy, a wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia niektórych z nich. Za bez względu na to, komu chcemy podarować prezent, warto jednak gruntownie go przemyśleć. Unikniemy w ten sposób ryzyka urażenia osoby obdarowanej.

Na szczęście, prezentów-przeżyć opisane w artykule przesądy nie dotyczą. ;) A tak na poważnie –  upominek w postaci dawki emocji to zawsze trafiony prezent. Ba! Być może wybierając go dla bliskich, spełnisz czyjeś najbardziej szalone marzenie.

Niezależnie od tego, czy Twoja bliska osoba potrzebuje relaksu, czy zastrzyku adrenaliny, w Katalogu Marzeń znajdziesz coś, co będzie strzałem w dziesiątkę. Zerknij do zakładki „Porady prezentowe” na naszym blogu i już dziś dowiedz się więcej o tym, jakie prezenty zagwarantują ważnym dla Ciebie osobom sukces (a przynajmniej szeroki uśmiech)!

Ocena artykułu: 4.3/5(8 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Maleńka bloguje
2018-05-14
Mój ukochany dostał ode mnie na Walentynki zegarek, który od dawna mu się podobał. Myślę, że był to trafiony prezent, kwestia gustu i pragnienia - tak sądzę. Co innego, gdy ktoś się notorycznie spóźnia, a my go tak obdarujemy ;)
Emilia
2022-05-24
I jesteś ie razem po tylu latach ?
Czarownica
2022-07-24
I co ? Jesteście nadal razem? Ja podarowałam byłemu z okazji 30 urodzin i 2 miesiące pozniej się rozeszliśmy, haha swoja droga on mi podarował kiedyś buty...
Czarownica
2022-07-24
I co ? Jesteście nadal razem? Ja podarowałam byłemu z okazji 30 urodzin i 2 miesiące pozniej się rozeszliśmy, haha swoja droga on mi podarował kiedyś buty...
Ana
2022-09-10
Ja dostałam od partnera zegarek pół roku temu. Na razie nic się nie dzieje. Właśnie go odkupiłam za 1 grosz by nie kusić losu! Dzieki za ten wpis ;)
Marta
2022-09-16
Oh .te przesady... Ja na to nie wracam wagi. Mam od syna zegarek juz 10 lat.i zyje ..
Dominika
2022-09-16
Otrzymałam nie jeden zegarek od tego samego partnera, a 10 lat temu sama sprezentowałam jemu zegarek i nic nie przeszkodziło naszemu związkowi jesteśmy szczęśliwi od 26 lat ! Trzeba mieć pozytywne nastawienie i nie ufać przesądom. Otrzymuje od przyjaciół świeczki uwielbiam zimowe wieczory a w tle ich zapach i nasze przyjaźnie trwają i mają się wspaniałe ! To my sami przyciągamy do siebie złe myśli - żyj pozytywnie a wszystko będzie dobrze.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2018-04-12

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.