o prezentach

Dołącz do Klubu Marzycieli, aby spełniać marzenia jeszcze prościej! Teraz dajemy Ci 20 zł na start! SPRAWDŹ>>

Przygotowania do Skoku ze Spadochronem

Data aktualizacji: 2020-04-23

Skok spadochronowy to jeden z najpopularniejszych podniebnych sportów ekstremalnych. Z całą pewnością jest to ekscytujące przeżycie i wspomnienie, które na długo zapada w pamięć. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń i lubisz przyprawiać życie adrenaliną, dowiedz się, jak przygotować się do pierwszego skoku spadochronowego!

Zanim skoczysz…

Są pewne wytyczne, które musisz spełniać, aby w ogóle móc skoczyć ze spadochronem. Przede wszystkim, jeżeli nie jesteś pełnoletni musisz mieć zgodę rodziców. Jeżeli Twoja waga przekracza 100 kilogramów, pojawia się pewne niebezpieczeństwo i instruktor może odmówić realizacji skoku. Czy wymagana jest wyjątkowa kondycja fizyczna? Nie, o ile postanowisz zrealizować skok tandemowy z profesjonalnym spadochroniarzem. Warto też odpowiednio się ubrać – obowiązkowo wygodny strój i, co najważniejsze, wiązane sportowe obuwie. Ponadto realizator usługi zapewnia profesjonalny ekwipunek: kombinezon, kask i gogle, bez których skok nie mógłby się odbyć.

Skok spadochronowy a zdrowie

O ile nie musisz być wybitnym sportowcem, by móc skoczyć ze spadochronem, o tyle zdrowie musisz mieć w normie. Jakie są przeciwwskazania? Choroby kręgosłupa, łamliwość kości, niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, a także epilepsja. Poza tym spadochroniarstwo to sport, który może uprawiać naprawdę każdy – i młody, i nieco starszy.

Na początek skocz w tandemie!

Pierwsze doświadczenia spadochronowe najrozsądniej zdobywać w asyście instruktora, czyli skacząc w tandemie. Instruktor jest wtedy tandempilotem, który odpowiada za bezpieczeństwo – kontroluje czas swobodnego lotu, który nie powinien przekroczyć minuty, a także decyduje o otwarciu spadochronu.

Samodzielne skoki wymagają zdecydowanie więcej umiejętności. Po pierwsze, sprawności i nienagannej kondycji fizycznej, po drugie – profesjonalnego szkolenia, które przygotuje do sterowania spadochronem i precyzyjnego obycia ze sprzętem, umożliwiając tym samym wykonywanie dodatkowych akrobacji, np. podczas skoku grupowego.

Musisz wiedzieć, że…

Skoki spadochronowe odbywają się najczęściej z pokładu samolotu z wysokości 4 000 metrów. Skok z takiej wysokości trwa około minuty – spadanie z zamkniętych spadochronem, plus od siedmiu do dziesięciu minut ze spadochronem otwartym. Jaka prędkość? Około 200 km/h, czyli wystarczająca, by poczuć smak adrenaliny. 

Powszechnie uważa się, że spadochroniarstwo to ekstremalnie niebezpieczny sport. Trochę w tym prawdy, trochę nie. Grunt to przestrzegać zasad i nie ryzykować. Jednak jeżeli skaczesz w tandemie to musimy Cię uspokoić – instruktorzy to specjaliści w swojej dziedzinie, mają profesjonalne kursy i setki, a nawet tysiące skoków na koncie. Podczas skoku nie bez znaczenia są także warunki meteorologiczne – jeżeli są niekorzystne, bezpieczniej odpuścić. A kiedy warunki są niekorzystne? Kiedy pada deszcz, wieje silny wiatr i występują burze. Jednak i tutaj decyzja należy do realizatora, który nawet na kilka godzin przed skokiem może go odwołać właśnie ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Warto wspomnieć, że skoczkowie spadochronowi na bieżąco śledzą pogodę i korzystają z precyzyjnych prognoz.

Pamiętaj, że przed każdym skokiem tandemowym odbywa się krótki trening i teoretyczne szkolenie odnośnie bezpieczeństwa. Warto zapamiętać rady, których udziela instruktor – wtedy całe przeżycie z całą pewnością będzie mniej stresujące, a bardziej ekscytujące.

Czy warto?

To pytanie retoryczne. Jasne, że warto! Mimo że ceny tandemowego skoku spadochronowego nie należą do najniższych, miłośnicy tego sportu zapewniają, że możliwość zobaczenia Ziemi z lotu ptaka, samo przebywanie na tak dużej wysokości i towarzysząca temu ekscytacja, są warte każdych pieniędzy. A w jakich lokalizacjach można skoczyć? Wszystkie lokalizacje sprawdzisz tutaj.

Nawet w zespole Katalogu Marzeń znalazła się jedna odważna, która nie raz skoczyła ze spadochronem :-) Beata, nasza marketing manager, zdecydowanie poleca to przeżycie!

Data publikacji: 2016-03-11

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.