Jak Skutecznie Planować swoje Cele na Nowy Rok?

27 grudnia 2018

Co roku ta sama historia...

Zacznę chodzić na siłownię.
Teraz na pewno uda mi się schudnąć.
Nauczę się nowego języka.
W końcu zdam egzamin na prawo jazdy.

Ekscytacja rośnie, przez moment tryskamy pozytywną energią i myślą, że tym razem uda nam się spełnić swoje noworoczne postanowienia. Mijają tygodnie, a nasze plany wydają się coraz bardziej odległe… I wtedy nasza motywacja spada po równi pochyłej. Rozczarowani, rezygnujemy z określonych celów i wracamy do punktu wyjścia.

Hej, dlaczego znowu mi się nie udało?
Aby uniknąć takiego scenariusza, zacznij planować

KROK 1: SPÓJRZ ZA SIEBIE

Na samym początku planowania celów na Nowy Rok zastanów się jak zmieniłeś się względem poprzedniego roku. Ile z poprzednich celów udało Ci się zrealizować. Ile wymagało to od Ciebie czasu i energii. Nie udało Ci się skutecznie zrealizować swojego postanowienia? Co za tym stało i co mógłbyś zmienić? Wyciągnij wnioski, bo będą potrzebne w dalszych etapach.

KROK 2: NOTUJ

Koniecznie notuj. Nawet jeśli zdaje Ci się, że zdołasz wszystko zapamiętać, tak nie będzie. Zapisując swoje cele czujesz się bardziej zobowiązany do realizacji. Jeśli tworzysz plany tylko w myślach, jest duża szansa, że o nich zapomnisz. Wiec zaparz sobie dobrą kawę i notuj :)

KROK 3: USTAL PRIORYTETY

Zastanów się na jakiej płaszczyźnie jest Twój cel - czy dotyczy pracy, życia miłosnego, rodziny, rozwoju osobistego czy rozrywki. Jeśli masz już przydzieloną kategorię, zastanów się, ile ten cel jest dla Ciebie znaczy. Nie jesteś w stanie spełnić wszystkich celów i często płaszczyzny się zazębiają. 

Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka i iść na kurs programowania, aby zwiększyć swoje kompetencje w pracy, możesz nie mieć czasu na poprawę swojego związku, czy częstsze spędzanie czasu z rodziną. W sytuacji, gdy chcesz zmienić zbyt wiele rzeczy - określ priorytety. Zapisz, co zyskasz dzięki realizacji swojego postanowienia, a zobaczysz, czy warto poświęcić na niego Twoją energię i Twój czas. Kurs programowania zajmie Ci dziesięć godzin tygodniowo i pochłonie duży zasób pieniężny? Podczas gdy realnie nie dostaniesz awansu lub nie poprawisz jakości wykonywanej przez Ciebie pracy… zastanów się, czy nie warto przejść do postanowienia o poprawie relacji z bliskimi.

KROK 4: BE SMART

Podczas tworzenia noworocznych postanowień, można zainspirować się metodą SMART, czyli zasadami, dzięki którym w prosty i szybki sposób określimy, co dokładnie chcemy osiągnąć.

S - Sprecyzowany

Cel ma być jasno i konkretnie określony. Przykład: Zamiast chcę ogólnego celu “schudnąć” ustalamy precyzyjnie końcowy cel “schudnąć 8 kg”.

M - Mierzalny

Poszczególne etapy realizacji celu muszą być wymierne. Sprawdzaj na którym etapie jesteś w realizacji swojego postanowienia. Na wcześniejszym przykładzie - w ciągu 1,5 tygodnia schudłem kilogram, więc do pełnego sukcesu zostało mi 7 kilogramów, na co mam 6 tygodni.

A - Atrakcyjny

Cel ma Cię inspirować, dawać Ci energii. Nie może być nurtujący lub niewygodny dla Ciebie, bo możesz bardzo szybko odpuścić. 

R - Rzeczywisty

Cel powinien być wykonalny. Schudnę 10 kg w jeden tydzień! - ten scenariusz nie jest realny, dlatego spraw, aby Twój cel był w zasięgu Twoich działań.

T - Terminowy

Ustal konkretnie, do kiedy chcesz zrealizować swoje postanowienie. Jeśli precyzyjnie nie umieścisz jego realizacji w czasie, prawdopodobnie nigdy nie wykonasz tego pierwszego kroku. 

KROK 5: PLANUJ Z PLANNEREM

Jeżeli wciąż nie wiesz jak zaplanować swoje postanowienia, skorzystaj z naszego darmowego plannera. Pobierz go o tutaj :)

KROK 6: WYZNACZ NAGRODĘ

Pozwól sobie na nagrodę za realizację noworocznego postanowienia. Udało Ci się przez miesiąć dotrzymać założenia, że będziesz chodzić na siłownię co najmniej 2 razy w tygodniu? Spraw sobie za to wyjście do kina lub zrób coś, na co od dawna masz ochotę. Zwiększysz swoją motywację i chęć osiągnięcia celów

Możesz połączyć realizację swoich celów ze spełnianiem swoich marzeń! W nagrodę za kolejne stracone kilogramy spraw sobie wyjątkowe przeżycie. Aktywuj gift kartę, którą znajdziesz w najnowszych magazynach Joy, Cosmopolitan i Playboy, wpłać 185 zł, a otrzymasz  kartę na zakup prezentu o wartości aż 200 zł! Kliknij po więcej informacji.

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!