o prezentach

Tradycje wigilijne, które warto znać

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2024-01-26

Święta to wspaniały czas – pełen ciepła i zrozumienia, rodzinnej atmosfery i zwyczajów sięgających odległych czasów, z których nie wszystkie związane są z religią katolicką. Tradycje, które są kultywowane do dziś, dodają Bożemu Narodzeniu magii i sprawiają, że w szczególny sposób celebrujemy te radosne dni. Mówi się, że jaka Wigilia taki cały rok… Dlatego zapraszamy do lektury o tym, jakie są wigilijne tradycje, zwyczaje i przesądy!

Wigilia, czyli wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, przypada na 24 grudnia. W tym szczególnym dniu chrześcijanie od rana sprzątają, gotują i szykują jedyną taką kolację w całym roku. Tradycja wspólnego posiłku w rodzinnym gronie, to symboliczne nawiązanie do idei dzielenia się, gościnności i wspólnoty. Kolacji wigilijnej towarzyszą tradycje, które sprawiają, że Święta Bożego Narodzenia mają wyjątkową atmosferę.

Co robi się od rana w wigilię Bożego Narodzenia?

Nie ma leniuchowania! I to nie tylko dlatego, że w ciągu dnia wszystkich domowników czeka dużo pracy i przygotowań do wieczornego świętowania. Jeżeli chcesz sobie zapewnić w przyszłym roku dobre samopoczucie i dużo energii, powinieneś wstać z samego rana i wziąć zimną kąpiel z dodatkiem… monety, która będzie gwarantem stabilności finansowej.

Wczesnym rankiem należy wybrać się na Mszę, tzw. Roratną, aby zabrać z kościoła światło, które harcerze przywożą prosto z Betlejem – jest to symboliczne zaproszenie do swojego domostwa mającego się narodzić wieczorem Jezusa. Tradycyjnie od światła betlejemskiego przypala się świecę, którą później stawia się na stole wigilijnym.

Tradycyjnie również, w wigilijny poranek pierwszym gościem powinien być mężczyzna. Najlepiej młody, ponieważ to zapewni szczęście na przyszły rok z całą pewnością. Jeśli próg Twego domu jako pierwsza przestąpi w tym dniu kobieta... cóż, pech również będzie gwarantowany!

Przed wieczerzą wigilijną należy również przystroić drzewko. Ubieranie choinki to zdecydowanie zadanie strategiczne, które wymaga nadzorowania na każdym etapie. Pamiętaj, że kolejność wieszania ozdób ma znaczenie i... pilnuj tylnej części drzewka, żeby nie wyglądała "łyso". Na szczycie drzewka należy umieścić ozdobę w kształcie Gwiazdy Betlejemskiej. Przystrajanie choinki to ważna tradycja wigilijna, która nawiązuje do wiecznego życia, wnosi światło do pomieszczenia i gwarantuje wyjątkową atmosferę.

Polskie tradycje wigilijne i przesądy

Żadnych złości! Jeżeli chcesz, żeby przyszły rok upłynął Ci w radości, musisz się tego dnia postarać – bądź życzliwy i uśmiechnięty. Nie daj się nerwom i nie kłóć się z bliskimi – to nigdy dobrze nie wróży! Domownicy muszą okazywać sobie wzajemnie życzliwość, która pozytywnie nastraja w czasie przedświątecznej gorączki.

Ciekawy przesąd dotyczy też odpoczywania tego dnia – w żadnym wypadku nie należy ucinać sobie drzemki czy robić przerwy w ferworze przygotowań. Dlaczego? Ponoć może to przyciągnąć chorobę. I uważaj, żeby się nie skaleczyć lub nie zrobić sobie żadnej krzywdy – wszelkie choroby w czasie Świąt nasi przodkowie odbierali jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem w następnym roku.

Jeszcze rada ogólna – tego dnia nie szyj, nie zaszywaj, nie ceruj! Jak na wigilijnym obrusie pojawi się jakieś rozdarcie, zostaw – chyba nie chcesz, żeby przyszły rok minął Ci na naprawianiu wszystkiego i łączeniu końca z końcem?

Pierwsza gwiazdka na niebie — wigilijny zwyczaj

O której zacząć kolację wigilijną? Odpowiedzi na to pytanie wypatrywać należy na niebie, ponieważ tradycje bożonarodzeniowe każą zasiadać przy wigilijnym stole po tym, jak pojawi się pierwsza gwiazdka. Ma ona symbolizować Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Do dziś praktykuje się wkładanie sianka pod biały obrus, a pod talerzyki drobnych monet, co ma zapewnić dobrobyt. Sianko pod obrusem to również wyraz pamięci narodzin Jezusa. I choć pieniądze nie są w życiu najważniejsze, to jednak lepiej je mieć – chociażby po to, by móc realizować marzenia.

Niektórzy po zjedzeniu karpia wrzucają do portfela łuski, które także mają gwarantować to, że zawsze coś tam nam będzie brzęczeć i szeleścić. W każdym domu nie może zabraknąć zwyczaju, który za zadanie przyciągać szczęście i dobrobyt. Podziel się w komentarzu tradycją, którą pielęgnujecie w swojej rodzinie.

Na pewno wiesz, że przy wigilijnym stole powinno zostawić się jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. A czy wiesz dlaczego? Po pierwsze – puste nakrycie to miejsce da potrzebującej osoby, którą należy ugościć przy wigilijnym stole. Po drugie – tradycyjnie mówi się, że podczas wieczerzy wigilijnej pojawiają się dusze bliskich zmarłych. Również dla nich zostawia się wolne miejsce przy stole.

Tradycje kulinarne, których przestrzegamy przy wigilijnym stole

Wieczerza wigilijna rozpoczyna się tradycyjnie od wspólnej modlitwy, po której następuje dzielenie się opłatkiem. To również okazja, by życzyć sobie pomyślności w nadchodzącym roku. Opłatek jest też symbolem pojednania i jednym z najważniejszych elementów wigilijnej kolacji dla osób wierzących. Opłatkiem można również poczęstować zwierzęta, które w tę niezwykłą noc mogą przemówić ludzkim głosem.

Wigilijny wieczór bywa czasami jedyną w roku okazją, by spotkać całą swoją rodzinę. To często wzruszający i bardzo radosny moment, na który czeka się cały rok.

Po życzeniach czas zmierzyć się z kulinarnym wyzwaniem, bowiem na stole czeka nas aż dwanaście potraw wigilijnych. Koniecznie trzeba spróbować każdej z nich.

Dlaczego trzeba spróbować 12 wigilijnych potraw?

Potrawy wigilijne to nie tylko dania, ale też symbol dostatku.  Liczba potraw jest oczywiście symboliczna – odnosi się do dwunastu Apostołów, a także do dwunastu miesięcy w roku. 

Menu wigilijnego stołu różni się w poszczególnych regionach Polski. Tradycyjnie na stole powinny znaleźć się płody ziemi, czyli dania wykonane na bazie zbóż, grzybów, kapusty i owoców. W zależności od tego, gdzie mieszkamy, wśród 12 potraw wigilijnych pojawiają się:

  • zupa grzybowa (gotowana w województwie małopolskim) lub barszcz czerwony,

  • pierogi z kapustą i grzybami,

  • ryba, najczęściej będzie to karp, choć ta „tradycja” ma swoje korzenie w czasach PRL-u, kiedy trudno było zdobyć lepsze gatunki, ryba po żydowsku,

  • kompot z suszonych owoców,

  • śledzie w różnej postaci,

  • kapusta z grochem,

  • kutia (charakterystyczna dla w Lubelszczyzny), kluski z makiem, makówki lub moczka w roli deseru.

Na pierwszy rzut oka wigilijny stół ugina się od potraw, ale tradycja nakazuje, żeby wszystkie one były postne. Dlatego wśród potraw na świątecznym stole nie znajdziesz mięsa czy kremowych ciast. Na takie smakołyki przychodzi czas w kolejnych dniach Świąt Bożego Narodzenia.

Pasterka — wyjątkowa msza w samym środku nocy

I punkt kulminacyjny – Pasterka. Choć oczy się kleją i zmęczenie daje się we znaki, wciąż praktykowane jest chodzenie na bożonarodzeniową Mszę odprawianą o północy. Gdy domownicy wychodzą, wtedy dopiero zaczynają się istne harce… Zwierzęta plotkują, jak to w tym roku były traktowane, Dlatego warto i o nich pamiętać w tym szczególnym dniu!

Inne tradycje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia

Zwyczaje świąteczne czasami mają również pogański charakter. Wśród dekoracji tą najciekawszą jest jemioła, symbolizuje miłość i posiada magiczne właściwości, bo ochrania przed złymi duchami, chorobami i nieszczęściem. Zgodnie z tradycją, gałązkę jemioły należy powiesić nad stołem, w drzwiach lub nad kuchnią. Dodatkowo, aby jej moc działała przez cały rok, po świętach należy ją zasuszyć i zachować do kolejnego Bożego Narodzenia.

Zwyczaje bożonarodzeniowe skierowane do dzieci, to na przykład jasełka, czyli przedstawienia teatralne, w których dzieciom przybliża się historię narodzin Jezusa. Przedstawienia jasełkowe najczęściej organizowane są w szkołach lub kościołach, by w zrozumiały sposób przedstawić dzieciom opowieść i przekazać jej symbolikę.

Warto pielęgnować świąteczne tradycje

Życzymy udanych przygotowań do Świąt. Napisz w komentarzu, które zwyczaje wigilijne obecne są w Twoim domu. A jeżeli jeszcze jesteś na tropie wymarzonych prezentów dla bliskich, zobacz propozycje prezentów na Boże Narodzenie. Masz również możliwość skorzystania z oferty Last Minute (voucher PDF, który w minutę od złożenia zamówienia, trafi do Twojej skrzynki mailowej). Święta to idealny czas, aby spełnić marzenia Twoje i bliskich!

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Gal Anonim
2023-12-17
Git fajny materiał
Anonimowy
2023-12-18
Przydało się na religię super że się chciało wam pisać
Ela
2023-12-22
Ciekawy artykuł dzięki serdeczne -;))
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2017-12-20

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!