o prezentach

Dzień Matki – Tradycja na Świecie i w Polsce

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2023-01-24

Dzień, o którym nawet nie wypada, ale należy pamiętać bez kalendarza – 26 maja, Dzień Matki. Co prawda tylko w Polsce obchodzony właśnie tego dnia, ale, tak czy inaczej, jest to święto międzynarodowe z naprawdę odległą tradycją, w której niebagatelną rolę odgrywały… prezenty!

Powrót do historii, czyli starożytne matki-boginie

Początki święta sięgają starożytności, kiedy to szczególnym kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Odbywały się wtedy uroczystości, które miały na celu zdobycie przychylności, ale także okazanie szacunku poprzez złożenie ofiar i różnego rodzaju datków. W Grecji zaszczyty zbierała Rea, żona Kronosa, matka wszechświata i wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie celebrowano trzydniowe święto bogini Kybele – matki wiosny i płodności. Później obchodzenie pierwotnego Dnia Matki zanikło, być może ma to związek ze statusem kobiety w następnych wiekach.

Święto matek w innych krajach

Na szczęście siedemnastowieczna Anglia powróciła do święta, które, podobnie jak w starożytności, miało raczej wymiar duchowy i nosiło nazwę Niedzieli u Matki, gdzie „matka” była utożsamiana z Kościołem. Jednak to tradycji należało również pamiętanie o szacunku dla matek-rodzicielek – w zamian za matczyne błogosławieństwo składano im podarunki w postaci słodyczy i kwiatów. Święto obchodzono w trzecią bądź czwartą niedzielę Postu – przetrwało ono do XIX wieku, a później wskrzeszono je po zakończeniu II wojny światowej.

W Stanach Zjednoczonych o Dniu Matki sensu stricto można mówić dopiero od 1905 roku, co jest pokłosiem starań Ann Jarvis – nauczycielki, która w 1858 roku ogłosiła Dni Matczynej Pracy – i jej córki Ann Marie Jarvis. W 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Warto wspomnieć, że w niektórych państwach Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet, m.in.: w Bułgarii, Rosji, Chinach czy na Białorusi. My jednak cieszymy się, że w Polsce są to dwa odrębne święta – mimo że więcej dat do zapamiętania, to również więcej okazji do okazywania miłości! I wręczania prezentów :-)

Święto matek w Polsce

W Polsce Dzień Matki ma stałą datę – 26 maja, pierwsze obchody tego święta odbyły się w 1914 roku w Krakowie. I chyba nie trzeba długo się rozpisywać, że właśnie tego dnia mamy obdarowywane są przez swoje dzieci drobnymi upominkami: kolorowymi laurkami, kwiatami i czekoladkami. Cel wciąż jest ten sam – przyziemny, lecz szczytny – okazanie matkom szacunku, miłości i wdzięczności za trud włożony w wychowanie.

Mamo, mamo, coś Ci dam…

Oprócz życzeń oczywiście! Bo zdrowie, radość, uśmiech i spełnienie marzeń grają tu główną rolę. Jednak w spełnieniu marzeń możemy pomóc – żeby życzenia nabrały realnego kształtu. W naszej ofercie znajdziecie całe mnóstwo prezentów z okazji Dnia Matki, a jest w czym wybierać, bo mamy ponad 800 atrakcji. Co szczególnie polecamy?

Ponieważ większość mam sporo czasu spędza w kuchni na przygotowywaniu smaczności dla swojej niepowtarzalnej rodziny, warto rozważyć przeżycia kulinarne. Może to być kolacja z bliską osobą albo, jeżeli mama lubi gotować i chętnie rozwinęłaby swoje umiejętności, kreatywny kurs gotowania, np. kurs sushi czy kurs kuchni włoskiej. W ramach życzeń zdrowia przychodzi nam do głowy degustacja win – bo winne trunki mają właściwości prozdrowotne, o czym na pewno opowie sommelier podczas warsztatów. Świetnym pomysłem  na Dzień Matki będą również prezenty relaksacyjne, bo jak wiadomo, mama to zabiegana kobieta pracująca wiecznie na najwyższych obrotach. Masaż klasyczny, masaż czekoladowy, masaż gorącymi kamieniami, wizyta u kosmetyczki na manicure i pedicure SPA – to z całą pewnością będą strzały w dziesiątkę! Dla kreatywnej mamy polecamy prezenty rozwojowe – w zależności od hobby. Może to będzie kurs decoupage albo kurs makijażu?

Idealny prezent na Dzień Matki

Nie znamy marzeń wszystkich mam, ale jeżeli Ty wiesz, co marzy się Twojej mamie… Pomożemy! Wystarczy, że wybierzesz prezent-przeżycie i 26 maja podarujesz mamie voucher spełniający marzenia. Pamiętaj, że na realizację vouchera jest aż 12 miesięcy, a w razie potrzeby można go wymienić na inną usługę lub zwrócić w ciągu 60 dni od dnia zakupu.

Pssst… Już teraz przekaż swojej mamie najserdeczniejsze życzenia od naszego zespołu :-) Niech marzenia się spełniają!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2020-04-06

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!