o prezentach
Mamy urodziny! Świętuj z nami z kodem: 14LAT. Sprawdź wszystkie promocje>>

Dzień Matki – polska tradycja i zwyczaje ze świata

Ocena artykułu: 4.5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-12

Dzień, o którym nawet nie wypada, ale należy pamiętać bez kalendarza – 26 maja, Dzień Matki. Co prawda tylko w Polsce obchodzony właśnie tego dnia, ale, tak czy inaczej, jest to święto międzynarodowe z naprawdę bogatą tradycją, w której niebagatelną rolę odgrywały… prezenty! Czym się różni Dzień Matki w Polsce i na świecie? Przeczytaj artykuł i się przekonaj!

Od kiedy obchodzimy Dzień Matki? Krótki rys historyczny

Początki tego święta sięgają starożytności, kiedy to szczególnym kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Odbywały się wtedy uroczystości, które miały na celu zdobycie przychylności, ale także okazanie szacunku poprzez złożenie ofiar i różnego rodzaju datków. W Grecji zaszczyty zbierała Rea, żona Kronosa, matka wszechświata i wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie celebrowano trzydniowe święto bogini Kybele – matki wiosny i płodności. Później obchodzenie pierwotnego Dnia Matki zanikło, być może ma to związek ze statusem kobiety w następnych wiekach.

Choć to wyjątkowe święto pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, to Dzień Matki na świecie obchodzony jest w różnych terminach i towarzyszą mu różne zwyczaje.

W Europie historia Dnia Matki sięga dopiero w XX wieku, w Polsce – od 1914 roku. Od tego właśnie czasu Dzień Matki na stałe zagościł w kalendarzu wszystkich Polaków. Zgodnie z tradycją to właśnie 26 maja już od najmłodszych lat obsypujemy mamy laurkami, słodyczami, wręczamy kwiaty i składamy im życzenia. To piękny dzień, w którym dzieci mogą podziękować za miłość matki.

Zwyczaje związane z Dniem Matki w szkołach

W polskich szkołach i przedszkolach odbywają się przedstawienia dedykowane właśnie mamom. Dzieci mogą w taki sposób wykazać swoją wdzięczność i miłość do nich. Wzruszenie i radość gwarantowały własnoręcznie wykonane laurki i wyśpiewane życzenia. Z pewnością w puli prezentów od dzieci znalazły się kolczyki, bukiet polnych kwiatów, kubek z napisem „dla najlepszej mamy” czy inny podarunek od serca. Pamiętasz prezent dla mamy, który wręczałeś w tamtym okresie? Samo wspomnienie tych upominków obudzi gamę uczuć i ucieszy mamę.

Kiedy obchodzi się Dzień Matki na świecie?

Dzień Mamy na całym świecie obchodzi się w różnych dniach. W niektórych krajach jest to nawet święto ruchome, co może wprowadzać w błąd szczególnie tych, którzy bacznie śledzą zagraniczne newsy w mediach społecznościowych.

W Polsce Dzień Matki ma stałą datę – 26 maja, pierwsze obchody tego święta odbyły się w 1914 roku w Krakowie

  • 77 krajów na całym świecie świętuje się oficjalnie Dzień Matki w drugą niedzielę maja, jest to na przykład w Stanach Zjednoczonych, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Japonii, Holandii, RPA, Turcji, we Włoszech, na Ukrainie i na Kubie.

  • W pierwszą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Mozambiku, na Węgrzech i Litwie.

  • Mieszkańcy Indonezji mają jedną z ciekawszych dat tego święta. U nich nie jest to pierwsza, trzecia czy ostatnia niedziela maja. W ich państwie to święto obchodzone jest 22 grudnia!

Jak obchodzi się w Europie Dzień Matki?

W niektórych krajach Dzień Matki jest uznany jako święto narodowe, a zarazem jest dniem wolnym. W licznych państwach jest to ważne święto i wcale nas to nie dziwi! Wychowanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga wielu poświęceń. W różnych krajach święto Dnia Matki obchodzone jest z nieco innych powodów, a początki święta również są zupełnie różne!

Na szczęście w siedemnastowiecznej Anglii powrócono do święta, które, podobnie jak w starożytności, miało raczej wymiar duchowy i nosiło nazwę Niedzieli u Matki, gdzie „matka” była utożsamiana z Kościołem. Jednak do tradycji należało również pamiętanie o szacunku dla matek-rodzicielek – w zamian za matczyne otrzymane błogosławieństwo składano im podarunki w postaci słodyczy i kwiatów. Święto obchodzono w trzecią bądź czwartą niedzielę Wielkiego Postu – przetrwało ono do XIX wieku, a później wskrzeszono je po zakończeniu II wojny światowej.

Jak Dzień Matki obchodzony jest w innych krajach świata?

W USA Dzień Matki obchodzony jest od 1905 roku. Swą formę zawdzięcza on staraniom Ann Jarvis – nauczycielki, która w 1858 roku ogłosiła Dni Matczynej Pracy – i jej córki Ann Marie Jarvis. W 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki świętem narodowym.

Zdecydowanie warto w tym miejscu wspomnieć o królu Bhumibolu Adulyadeju, władcy Tajlandii, który ustanowił, że w jego kraju Dzień Matki będzie obchodzony 12 sierpnia, bo tego samego dnia urodziła się jego własna mama. Ustanowił również Dzień Matki świętem państwowym.

Warto wspomnieć, że w niektórych państwach Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet, m.in.: w Bułgarii, Rosji, Chinach czy na Białorusi. My jednak cieszymy się, że w Polsce są to dwa odrębne święta – mimo że więcej dat do zapamiętania, to również więcej okazji do okazywania miłości! I wręczania prezentów :-)

Co podarować mamie 26 maja?

Oprócz życzeń oczywiście! Bo zdrowie, radość, uśmiech i spełnienie marzeń grają tu główną rolę. Jednak w spełnieniu marzeń możemy pomóc – żeby życzenia nabrały realnego kształtu. W naszej ofercie znajdziecie całe mnóstwo prezentów z okazji Dnia Matki, które sprawdziliśmy i polecamy w tym szczególnym dniu.

Prezenty dla mamy DIY

Święto matek to doskonała szansa, aby pokazać jak ważna w naszym życiu jest mama. Z tej okazji możesz przygotować coś własnoręcznie! Taki prezent na pewno wywoła ogromny uśmiech na twarzy i sprawi mnóstwo radości. Oto kilka propozycji:

  • Książka wspomnień

Pewnie kojarzysz, że wiele mam robi książki z okazji narodzin dziecka. Gromadzone są w nich pierwsze słowa, zdjęcia, różne wspomnienia. Co powiesz na to, aby zaskoczyć mamę niezapomnianym prezentem w postaci książki ze wspomnieniami właśnie z nią? Wybierz Wasze wspólne ulubione zdjęcia, uzupełnij to historiami, życzeniami i wszystkim, co Ci tylko przyjdzie do głowy. Zapewniamy, że taki prezent sprawi, że uśmiech na twarzy Twojej mamy będzie się pojawiał za każdym razem, jak będzie sięgała po książkę.

  • Laurka handmade

Jako dziecko pewnie nie raz, i nie dwa, robiłeś laurki w przedszkolu czy szkole dla swojej mamy. Może w tym roku na Dzień Mamy również zaskoczysz ją własnoręcznie zrobioną laurką? Poszukaj inspiracji na Instagramie lub Pintereście i daj się ponieść kreatywności. Twoja mama z pewnością doceni taki wyjątkowy, własnoręcznie przygotowany prezent. Czasem warto również postawić na sprawdzoną laurkę w kształcie serca.

  • Pudełko wspomnień

Podobnie jak w przypadku albumu ze zdjęciami, jednak w tym przypadku możesz zebrać o wiele więcej różnorodnych wspominek. Wspólne zdjęcia, muszelki z wyjazdu nad morze, bransoletka – jest mnóstwo możliwości, a Ty wiesz najlepiej, co sprawi uśmiech na twarzy Twojej mamy. Pudełko wspomnień będzie wspaniałym prezentem, który wywoła wzruszenie i masę pozytywnych emocji. 

  • Słoik z dobrymi myślami/zadaniami

Również prezent, który wymaga wyłącznie Twojego pomysłu, kreatywności, czasu… no i słoika. Najlepiej się sprawdzi ładnie wyglądający, okrągły – znajdziesz go w wielu sklepach. Następnie przygotuj karteczki, na których zapiszesz to, na co masz pomysł. Motywacyjne cytaty, cytaty o mamie, dobre myśli (które się przydadzą na gorszy dzień), a może zadania do zrobienia przez nią z Tobą, np. wspólny dzień SPA lub wspólna kawa i spacer?

Pssst… Już teraz przekaż swojej mamie najserdeczniejsze życzenia od naszego zespołu. Niech marzenia się spełniają!

Ocena artykułu: 4.5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jolanta
2024-05-12
Pomysły warte przemyślenia
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2020-04-06

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!