o prezentach
Zaczynamy Black Sale! Najbardziej pożądane marzenia w promocji! Sprawdź
X

Jakie są rodzaje masażu?

Ocena artykułu: 2.4/5(8 opinii )
Data aktualizacji: 2024-05-08

Masaż to jedna z najpopularniejszych form fizjoterapii, która przywraca równowagę ciała i ducha. Już kilkadziesiąt minut masowania ma działanie zarówno lecznicze, jak i relaksujące, energetyzujące, a nawet odchudzające! 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje masażu i co charakteryzuje poszczególne propozycje. To kompendium wiedzy o masażu, dzięki któremu poznasz rodzaje masażu leczniczego, właściwości masażu klasycznego, dowiesz się też, dlaczego masaż tajski zyskał tak dużą popularność w Polsce i na czym polega masaż lomi lomi. Znajdziesz tutaj też porady, dzięki którym przygotujesz się do wizyty w salonie masażu i wybierzesz najlepszy dla siebie zabieg. Podpowiemy Ci też, który masaż relaksacyjny głęboko Cię odpręży. Na co zwrócić uwagę, wybierając masaże egzotyczne, masaż gorącą czekoladą czy wiele innych.

Krótka historia masażu

Kiedy ludzkość dowiedziała się, że masaż ma dobroczynny wpływ na ciało i umysł? Trudno stwierdzić jednoznacznie, można jednak mieć pewność, że wiedzieli o tym już starożytni Egipcjanie. Istnieją na to dowody w postaci rysunków na papirusach, które pochodzą sprzed 5000 lat

Masaż istniał też w starożytnych Chinach i Indiach, gdzie najpierw był częścią rytuałów religijnych, a z czasem przeniknął do medycyny ludowej. W starożytnej Europie największe zasługi w propagowaniu zalet masażu mieli Grecy. To oni sprawili, że jego tajniki dotarły do Rzymu i pomagały w walce z bólem spowodowanym rwą kulszową samemu Juliuszowi Cezarowi

W epoce renesansu, dzięki francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Paremu, masaż stał się oficjalną metodą leczenia. Przez wiele lat był także przedmiotem badań lekarzy, m.in. Pera Henrika Linga oraz profesora Izydora Zabłudowskiego, który pod koniec XIX wieku kierował Zakładem Masażu Leczniczego w Berlinie

Dziś, wraz z rosnącym znaczeniem filozofii wellbeing, masaż ponownie odgrywa ważną rolę nie tylko jako metoda leczenia, lecz także jako element zdrowego stylu życia

Jak się przygotować do masażu?

Korzystanie z masaży nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jednak wiedzieć, że posiłek należy zjeść najpóźniej półtorej godziny przed zabiegiem. Wybierając się na masaż, najlepiej ubrać się w wygodny strój, zdjąć biżuterię, a także mieć pod ręką gumkę do włosów. Masażysta z pewnością przypomni o związaniu ich w taki sposób, by nie zakrywały karku.

W zależności od wybranego masażu klienci są proszeni o okrycie się ręcznikiem lub skorzystanie z jednorazowej bielizny, jeśli masaż obejmuje również pośladki. Wszystkie niezbędne rzeczy zapewnia salon masażu lub gabinet kosmetyczny, w którym zabieg będzie wykonywany.

Rodzaje masażu

Na całym świecie istnieje tak wiele rodzajów i technik masażu, że trudno wymienić je wszystkie. Nawet słowo masaż przestało już oznaczać wyłącznie techniki pracy z ciałem, z których korzystają terapeuci i masażyści, a zaczęło określać również orientalne rytuały kosmetyczne, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. 

W dużym skrócie rodzaje masaży można podzielić na ogólne, oparte na zasadach masażu klasycznego, oraz specjalistyczne, na przykład masaż sportowy czy lomi lomi. 

Masaże różnią się od siebie przede wszystkim techniką i intensywnością wykonania, czasem trwania oraz wpływem na organizm. Łączą je natomiast dwie rzeczy – pobudzają krążenie i zapewniają uczucie błogości.

Masaż klasyczny

Ludzie, którzy żyli kilka tysięcy lat temu, stosowali ten rodzaj masażu intuicyjnie, jako remedium na różne dolegliwości lub dla odprężenia. Dzisiaj masaż klasyczny jest najpopularniejszą formą masażu, ma co najmniej kilkanaście technik wykonania i stanowi bazę dla wielu innych metod pracy z ciałem.

W zależności od tego, jaką intensywność ma ten zabieg, ma inne działanie. Może to być masaż leczniczy, relaksacyjny czy pobudzający. Celem masażu klasycznego jest przede wszystkim poprawienie psychofizycznego stanu osoby masowanej. Aby było to możliwe, stosuje się różne techniki nacisku na ciało, m.in. głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.

Efekty? Złagodzenie odczuwanego bólu, zmniejszenie napięcia i regeneracja mięśni, odżywienie tkanek wewnętrznych, zwiększenie elastyczności i sprężystości ciała, a nawet przyspieszenie przemiany materii. Często ten zabieg znany jest również jako masaż szwedzki.

Masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski to starożytna forma masażu, która ma swoje korzenie w hinduskiej tradycji ajurwedyjskiej. To holistyczna technika, która opiera się na zrozumieniu równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Masaż ten jest wykonywany z użyciem naturalnych olejków roślinnych i różnych technik manipulacyjnych, które pomagają przywrócić równowagę energetyczną organizmu.

Głównym celem masażu ajurwedyjskiego jest złagodzenie napięć mięśniowych, poprawa krążenia krwi, oczyszczenie organizmu z toksyn oraz równowaga energetyczna. Terapeuta stosuje specjalne ruchy i uciski, koncentrując się na punktach energetycznych, nazywanych "marmami", aby przywrócić harmonię i równowagę ciała. Dodatkowo, wybiera się odpowiednie olejki do masażu, które pasują do konkretnego typu konstytucji ajurwedyjskiej klienta, co ma pomóc w osiągnięciu optymalnego stanu równowagi.

Masaż tajski

W czasach starożytnych z masażu tajskiego mogła korzystać tylko rodzina królewska. Dziś na szczęście nie trzeba mieć określonego pochodzenia, aby móc sprawdzić jego działanie na własnej skórze. Bo o tym, że ma dobroczynne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Niech świadczy o tym choćby fakt, że w Polsce masaż tajski jest obecnie najchętniej wybieranym masażem orientalnym

W Tajlandii masaż tajski funkcjonuje pod nazwą nuat phaen boran, co można przetłumaczyć jako „klasyczny masaż”. Tyle że z masażem klasycznym masaż tajski ma niewiele wspólnego.

Pierwsza różnica polega na tym, że do masażu tajskiego należy się ubrać, najlepiej w luźne spodenki i niekrępującą ruchów koszulkę. Druga – na tym, że osoba masowana nie leży na łóżku do masażu, tylko na materacu o umiarkowanej twardości. Trzecia różnica polega z kolei na tym, że osoba masowana jest aktywnym uczestnikiem masażu i przyjmuje wiele różnych pozycji, które wywodzą się z pięciu postaw jogi pasywnej: leżeniu przodem, tyłem i bokiem, a także pozycji siedzącej i odwróconej. Ostatnią różnicą jest to, że w przeciwieństwie do wykonywania masażu klasycznego, w masażu tajskim używa się nie tylko dłoni i kciuków, lecz także łokci, przedramion oraz stóp.

Na czym polega masaż tajski? Jak każdy masaż – na rozluźnieniu tkanek miękkich i mobilizacji stawów za pomocą rytmicznych ucisków. Zaczyna się go zawsze od zewnętrznych części ciała, a prowadzi od stóp ku głowie. Na początku celem masażu jest poprawienie przepływu energii w ciele, następnie skupia się uwagę na zwiększeniu ruchliwości w stawach, a kończy intensywnym rozciąganiem.   

Przeczytaj relację Klaudii z masażu tajskiego w Warszawie:

Testowałam masaż tajski w Samui SPA przy Wąwozowej w Warszawie. Pierwszy raz korzystałam z tego rodzaju masażu, konkretnie był to THAI MIX, czyli masaż tajski z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Rezerwacja terminu przebiegła sprawnie, Pani była bardzo miła. Do dyspozycji miałam voucher na kwotę 300 zł, więc skorzystałam też z zabiegu towarzyszącego (piling całego ciała), który poleciła mi pani przyjmująca rezerwację. 

Bardzo podoba mi się możliwość wyboru lokalizacji, zdecydowałam się na SPA przy ul. Wąwozowej, bo jest tam bezpłatny parking. Lokal jest usytuowany w cichym miejscu, na parterze budynku mieszkalnego. Wystarczy otworzyć drzwi, żeby przenieść się do świata, w którym wszystko wydaje się prostsze, napełnia Cię wewnętrzny spokój, nos poddaje się magii olejków szybciej, niż oczy zdążą dostrzec przygaszone światła wewnątrz.

Powitał mnie głos ten samej pani, która pomagała przy rezerwacji. Zostałam punktualnie zaproszona na zabieg. Pani wręczyła mi zestaw bielizny jednorazowej i poinformowała, że najpierw będę masowana, a później peelingowana. Na łóżku znajdował się koszyk, w którym można zostawić rzeczy osobiste. Na miejscu dostajemy również koc do przykrycia się i ręcznik, którym można się wytrzeć po prysznicu. 

Sam masaż był genialny! Masażystka była bardzo świadoma swoich ruchów, wykonywała je stanowczo, ale nie przesadnie. Dbała o mój komfort przez cały czas trwania zabiegu. W pokoju panowała intymna atmosfera, która pozwalała się zrelaksować. Towarzyszyła temu przyjemna, relaksująca muzyka w tle. Zaskoczyła mnie trochę różnica temperatur poszczególnych zabiegów. Moje ciało mocno rozgrzały olejki używane do masażu, natomiast peeling był chłodny. 

Atrakcja tego typu dobrze sprawdzi się jako prezent biznesowy: voucher kwotowy na relaks jest elegancki i pozostawia możliwość wyboru, więc nic nie narzuca obdarowanemu. To dobry prezent dla mamy (urodziny, Dzień Mamy), dla sportowców (zawsze przyda się rozluźnienie mięśni), dla osób zapracowanych i zabieganych (warto pamiętać o odpoczynku, a masaż to tylko godzina, więc nie zniechęci tych, którzy wiecznie nie mają czasu).

Warto pamiętać:

  • nie jedz na ok. 2 godziny przed masażem — inaczej masaż nie jest tak przyjemny,

  • nie musisz nic ze sobą zabierać — wszystko otrzymasz na miejscu, nawet jeśli chcesz wziąć prysznic przed lub po zabiegu,

  • warto zdjąć wszystkie pierścionki, naszyjniki itp.,

  • panie masujące mówią chyba tylko w języku angielskim,

Masaż był fantastyczny i na pewno wrócę po więcej. 

Masaż twarzy

Wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek to naturalny proces spowodowany tym, że z wiekiem nasza skóra produkuje coraz mniej kolagenu. Wiele osób, które chciałyby zatrzymać widoczne oznaki starzenia, decyduje się na botoks. Na szczęście jest jeszcze inny, nieinwazyjny i bardzo przyjemny sposób, by wpłynąć na wygląd i ogólną kondycję skóry. Mowa oczywiście o masażu twarzy, który działa jak zastrzyk energii, tyle że bez użycia igły.

W Polsce, obok klasycznego masażu twarzy, coraz większą popularnością cieszą się azjatyckie rytuały pielęgnacyjne. Jednym z masaży, który codziennie zyskuje nowe grono zwolenniczek, jest japoński masaż twarzy, znany również jako masaż twarzy tanaka. Polega on na odpowiednim uciskaniu skóry twarzy podczas codziennego nakładania kemu, czyli rano i wieczorem. Rozpropagowała go japońska kosmetolog i wizażystka Yukoko Tanaka, od nazwiska której ta technika wzięła swoją nazwę.

O tym, że japoński masaż twarzy naprawdę działa i daje rewelacyjne efekty, przekonała się już niejedna kobieta. Uciskanie mięśni twarzy w odpowiedni sposób poprawia napięcie skóry i wygładza zmarszczki, zarówno te w kącikach ust, jak i te w okolicach oczu czy na czole. Wykonując go regularnie, można się także spodziewać wyszczuplenia owalu twarzy oraz zniwelowania obrzęków. Sama twórczyni tej techniki twierdziła, że masaż japoński odmładza nawet o 10 lat. Patrząc na jej zdjęcia, trudno się z tym nie zgodzić.  

od 109 zł 98 zł
od 159 zł od 143 zł
od 69 zł

Odmładzający masaż twarzy kobido

Masaż kobido to wyjątkowy masaż, który obejmuje nie tylko twarz, ale też całą głowę, szyję i dekolt. Pochodzi z Japonii i uznawany jest za naturalną alternatywę dla innych zabiegów liftingujących. 

Masaż kobido polega na intensywnym stymulowaniu  mięśni twarzy, skóry głowy i mięśni znajdujących się w okolicach ramion i obojczyków. Jest dość intensywny, ponieważ jego głównym celem jest rozluźnienie tkanek głębokich. Dzięki temu już pierwsza sesja masażu kobido potrafi dać niesamowite efekty: 

  • zmniejszyć obrzęk, 
  • rozluźnić twarz, 
  • złagodzić pierwsze zmarszczki, 
  • dotlenić i poprawić krążenie w skórze, 
  • dodać blasku i energii. 

Masaż kobido szturmem zdobywa serca kobiet (i nie tylko!), a wszystko, co warto wiedzieć na temat tego zabiegu, znajdziesz w osobnym artykule o japońskim liftingu twarzy

Masaż shiatsu

Shiatsu, tłumacząc z językowa japońskiego, oznacza ucisk kciukami. Zastanawiając się na czym polega masaż shiatsu, można od razu pomyśleć, że korzysta się w czasie jego wykonywania tylko z tych części ciała. Wbrew pozorom terapeuta do wykonania masażu stosuje także ucisk stopami, dłońmi, łokciami oraz przedramionami. Ten zabieg jest techniką o średniej intensywności i zalecany jest zarówno dla osób zmagających się z dolegliwościami, jak i do stosowania profilaktycznego. Masaż pomaga zniwelować bóle i napięcie mięśniowe.

Masaż bańką chińską

Chociaż bańki chińskie kojarzą się głównie z działaniem, które przyspiesza powrót do zdrowia po chorobie, mają one także inne zastosowanie. Okazuje się bowiem, że jeśli wykorzysta się je do masażu, pomogą poprawić wygląd sylwetki. 

Masaż bańką chińską jest metodą, która polega na wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Dzięki swoim właściwościom poprawia krążenie krwi, i usuwa z organizmu nadmiar toksycznych substancji. To z kolei sprawia, że przyspieszają procesy spalania tkanki tłuszczowej, a cellulit… znika! 

Masaż bańką chińską zaczyna się od natłuszczenia skóry oliwką lub specjalnym olejkiem. Następnie masażysta przystawia bańkę do wybranego punktu i przyciska ją do ciała. W ten sposób w bańce wytwarza się podciśnienie, które zasysa fałd skóry i leżące pod nią tkanki. Kolejnym etapem masażu jest pociąganie za bańkę i wykonywanie nią okrężnych ruchów w kierunku węzłów chłonnych. Efektem tego działania jest rozluźnienie mięśni oraz ujędrnienie skóry. Same plusy!

Masaż relaksacyjny  

Idealne połączenie masażu klasycznego i energetycznego. Pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a do tego likwiduje napięcie, przywraca prawidłowy rytm serca i wydłuża oddech. Sprzyja regeneracji sił, wyciszeniu i głębokiemu relaksowi. To wymarzony element wypoczynku po czasie wzmożonej aktywności lub chwila błogiego relaksu w ramach regularnej troski o równowagę ciała i ducha.

W przeciwieństwie do masażu klasycznego, który stosuje się przede wszystkim jako metodę leczenia, wspomagającą walkę z różnego rodzaju schorzeniami, relaksacyjny masaż jest propozycją dla osób prowadzących bardzo aktywny, wręcz zabiegany styl życia. I choć techniki masażu relaksacyjnego są zbliżone do technik masażu klasycznego, nie ma tu rozcierania poprzecznego ani energicznych ucisków. Masaż relaksacyjny polega głównie na powolnych, spokojnych ruchach, które obniżają napięcie mięśni i nerwów.  

Aby wzmocnić uczucie błogości i wyciszenia, do masażu relaksacyjnego używa się olejków, które pobudzają zmysły. Delikatne masowanie w połączeniu z kojącymi zapachami sprzyja rozluźnieniu ciała, poprawie samopoczucia i jeszcze głębszemu odprężeniu.

Masaż prenatalny

Masaż prenatalny to specjalny rodzaj masażu, który jest dostosowany do potrzeb kobiet w ciąży. Jest to delikatna i bezpieczna technika masażu, która ma na celu złagodzenie bólu i napięć związanego z ciążą. Masaż ten wykorzystuje delikatne ruchy i techniki, aby ulżyć w bólach pleców, nóg, bioder i innych miejscach, które mogą sprawiać trudności w trakcie ciąży. Ponadto, pomaga w redukcji obrzęków, poprawia krążenie krwi oraz relaksuje i redukuje stres. Kluczowe jest to, że masaże prenatalne powinny być wykonywane przez specjalistów, którzy znają się na anatomii i specyfice ciąży, aby uniknąć ryzyka dla matki i dziecka.

Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny to szczególny rodzaj masażu, który skupia się na wspomaganiu układu limfatycznego w organizmie. Głównym celem tego masażu jest zwiększenie przepływu limfy, która jest płynem pełniącym rolę w transporcie odpadów i toksyn oraz w wzmocnieniu odporności. W trakcie masażu stosuje się delikatne, rytmiczne ruchy, które pomagają w przemieszczaniu limfy przez naczynia limfatyczne, co przyspiesza proces oczyszczania organizmu. Masaż ten jest często używany do redukcji obrzęków, poprawy kondycji skóry, zwłaszcza w przypadku cellulitu, oraz w celach relaksacyjnych. To subtelna metoda masażu, która nie ma na celu rozluźniania mięśni, jak w przypadku masażu klasycznego, ale skupia się na wsparciu układu limfatycznego. Czasem ten zabieg nazywany jest jako drenaż limfatyczny.

Masaż aromaterapeutyczny

Na czym polega masaż aromaterapeutyczny o wyjątkowa forma masażu, łącząca korzyści masażu klasycznego z terapią zapachową. Główną cechą tego rodzaju masażu jest wykorzystanie olejków eterycznych pochodzących z roślin, znanych ze swoich właściwości terapeutycznych. Podczas sesji masażu aromaterapeutycznego, terapeuta stosuje te olejki, zazwyczaj rozpuszczane w nośniku, takim jak olej bazowy, na skórze pacjenta. Zapachy olejków eterycznych oddziałują na zmysły, co przyczynia się do osiągnięcia stanu głębokiego relaksu i odprężenia.

Masaż aromaterapeutyczny może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta, wykorzystując olejki eteryczne, które mają różne właściwości.

Masaż stemplami ziołowymi

Masaż stemplami ziołowymi to specjalna forma masażu, która jak sama nazwa wskazuje, korzysta z stempli wypełnionych ziołami i przyprawami. Te stemple są podgrzewane i delikatnie stosowane na ciele podczas sesji masażu. Terapeuta wykorzystuje różne techniki, takie jak uciski, głaskanie i delikatne uderzenia, aby rozprowadzić ciepło i właściwości ziół po skórze. To pozwala na głębokie rozluźnienie mięśni, redukcję stresu i poprawę krążenia krwi.

Masaż stemplami ziołowymi jest spersonalizowany, można dostosować go do indywidualnych preferencji klienta oraz zapachu, ponieważ zioła i przyprawy używane w stemplach mają różne właściwości aromaterapeutyczne. Różne zioła i przyprawy przynoszą różne korzyści zdrowotne, takie jak złagodzenie bólu, redukcja stresu, polepszenie snu czy ogólna relaksacja.

Masaż tkanek głębokich

Masaż głęboki, znany także jako masaż tkanek głębokich, to specjalistyczna forma masażu, która skupia się na docieraniu do głęboko położonych warstw tkanek mięśniowych. Głównym celem tego rodzaju zabiegu jest złagodzenie napięć i bólów mięśniowych oraz poprawa elastyczności i funkcji tkanek.

Podczas sesji masażu głębokiego, terapeuta często używa dłoni, kciuków, łokci, a nawet specjalnych narzędzi, aby docisnąć i rozciągnąć mięśnie. To może czasami powodować pewien dyskomfort, zwłaszcza jeśli w mięśniach gromadzą się toksyny lub istnieją obszary napięć. Niemniej jednak, masaż ten jest bardzo skuteczny w łagodzeniu przewlekłych bólów mięśniowych, poprawie krążenia krwi, i zwiększeniu zakresu ruchu w stawach.

Masaż lomi lomi

Tradycja lomi lomi sięga setek lat wstecz, kiedy był on nieodłączną częścią hawajskiej kultury i stałym elementem dnia codziennego. Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele form lomi lomi. Jedną z nich jest lomi lomi nui, czyli masaż świątynny

Masaż lomi lomi nui obejmuje całe ciało (poza częściami intymnymi), a wykonuje się go głównie przedramionami. Osoba masowana przez cały czas trwania masażu pozostaje nago, jest to więc jedyna rzecz, na jaką trzeba być przygotowanym. 

Masaż lomi lomi jest wykonywany na specjalnym kamiennym stole i dzieli się na etapy. W pierwszym etapie masażysta skupia się na plecach, ramionach oraz nogach, w drugim – na ramionach, klatce piersiowej, nogach i brzuchu. Długie, płynne ruchy sprzyjają doświadczaniu relaksu i błogości. 90 minut masażu lomi lomi to wspaniały pomysł na to, by pozbyć się stresu i choćby na chwilę zapomnieć o całym świecie.

Masaż czekoladowy

Oparty na technikach masażu klasycznego masaż czekoladowy ma działanie odprężająco-relaksujące. Świetnie wpływa na skórę, mięśnie i stawy, a także na układ krwionośny i nerwowy. 

Masaż czekoladowy rozpoczyna się zazwyczaj delikatnym peelingiem, dzięki któremu skóra lepiej i szybciej wchłania cenne składniki zawarte w olejku czekoladowym. Następnie rozpoczyna się masaż z wykorzystaniem elementów masażu klasycznego, którego celem jest zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego. Masaż czekoladowy kończy się owinięciem ciała w folię i przykryciem go kocem, by olejek czekoladowy jeszcze bardziej ujędrnił i nawilżył skórę. Po 15-20 minutach folię się odwija i zmywa z ciała czekoladę.

Masaż punktowy

Masaż punktowy to specyficzna forma masażu, która koncentruje się na pracy z konkretnymi punktami lub obszarami na ciele, nazywanych punktami akupresury lub punktami spustowymi. Głównym celem tej techniki jest stymulacja tych punktów w celu łagodzenia bólu, redukcji napięcia mięśniowego oraz przywrócenia równowagi energetycznej w organizmie. Masaż punktowy opiera się na zrozumieniu, że istnieją pewne punkty na ciele, które są powiązane z określonymi narządami i układami, a ich właściwe stymulowanie może spowodować ulgę w różnych dolegliwościach.

Masaż gorącymi kamieniami

Najlepszy na zmęczenie, osłabienie i nadmiar stresu. Ma działanie fizjoterapeutycznie dzięki połączeniu technik relaksacyjnych z właściwościami uzdrawiającymi. Szybko stawia na nogi i dodaje energii. Likwiduje bóle mięśniowe i bóle o podłożu nerwowym.

Masaż gorącymi kamieniami łączy elementy drenażu, aromaterapii, termoterapii oraz akupresury. Wykonuje się go spokojnymi, delikatnymi ruchami za pomocą rozgrzanych do 60 stopni kamieni wulkanicznych oraz pachnących olejków. Z reguły trwa od 60 do 90 minut. 

Masaż na prezent – jak wybrać?

Voucher na masaż to doskonały pomysł na prezent niezależnie od okazji. Jak wybrać taki, który sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Najlepiej dostosować go do stylu życia lub potrzeb, jeśli oczywiście je znamy. Uniwersalnym wyborem, który sprawdzi się w każdej sytuacji, jest masaż klasyczny lub relaksacyjny całego ciała albo jego części, na przykład pleców, w których gromadzimy najwięcej stresu.

Jeśli jednak zależy nam na tym, by podarować bliskiej osobie coś, czego jeszcze nie miała okazji doświadczyć, warto zdecydować się na zakup vouchera na masaż gorącymi kamieniami, masaż czekoladowy lub masaż tajski. Masaż lomi lomi polecamy wybrać na prezent wtedy, gdy jesteśmy pewni, że osoba obdarowywana nie będzie się czuła skrępowana nagością, zaś masaż bańka chińską – gdy wiemy, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby go wykonać. 

Masaż – czy warto? 

W czasach, gdy blisko 1/3 doby spędzamy w pozycji siedzącej, a później wpadamy w wir kolejnych obowiązków, łatwo zapomnieć, jak ważna jest równowaga ciała i ducha. Być może to z powodu intensywności codziennego zabiegania tak trudno nam uwierzyć, że wystarczy kilkadziesiąt minut masażu, by tę równowagę przywrócić. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, że już jeden zabieg zapewnia odprężenie i relaks, na który nie trzeba czekać do następnego urlopu. 

Dziękujemy Happy & Beauty za udostępnienie materiałów do artykułu.

Ocena artykułu: 2.4/5(8 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam podróżować, a moim marzeniem jest odwiedzenie na dłużej Kuby i Meksyku. W wolnych chwilach spaceruję po lesie, czytam reportaże i często patrzę w niebo, bo uwielbiam latać. Wierzę, że myślami tworzymy rzeczywistość, dlatego szukam jasnych stron w każdej sytuacji.

Data publikacji: 2019-07-15

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!