o prezentach

Rozwiąż quiz, zapisz się na newsletter i odbierz rabat 30 zł na spełnianie marzeń! Quiz>>

Gokarty - Wszystko, co Powinieneś Wiedzieć

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2023-04-21

Gokarty są coraz popularniejsze. Nic dziwnego - jazda po torze kartingowym to świetna zabawa. Dlatego postanowiliśmy zabrać Cię w fascynującą podróż po torach kartingowych w Polsce. We współpracy z naszymi partnerami, przed którymi karting nie kryje żadnych tajemnic, stworzyliśmy kompleksowy przewodnik gokartowy. Dowiesz się, co to jest karting oraz zaczerpniesz wiedzy na temat ich historii. Jak działają gokarty? Gdzie i za ile najlepiej wybrać się na gokarty? Poznasz także najlepsze techniki efektywnej jazdy gokartem, dzięki którym poczujesz się jak prawdziwy mistrz Formuły 1. Miłej lektury!

 

Czym jest karting i na czym polega jazda gokartem?

Kart racing w skrócie karting to wyścigi gokartów na specjalnie przygotowanych torach. Dosłownie słowo ‘gokart’ oznacza jeżdżący wózek (od ang. go-kart). Historia gokartów sięga czasów II wojny światowej, kiedy lotnicy dla zabicia czasu konstruowali wózki z silnikami. Pierwszy model, który można uznać za przodka gokarta, został zaprojektowany z silnikiem spalinowym… od kosiarki! 

Polska szybko przejęła tę formę rozrywki i już w 1960 roku zostały zorganizowane pierwsze oficjalne zawody kartingowe. Zawody odbywały się w Częstochowie, sprawiając również, że miasto stało się kolebką polskich gokartów.

Jazda gokartem standardowo trwa od 5 - 10 minut. Gokart przeznaczony do amatorskiej jazdy nie ma biegów, zawieszenia czy wspomagania kierownicy. Posiada napęd na tył, a hamulce działają jedynie na tylne koła. Tak specyficzna budowa sprawia, że karting znacznie różni się od prowadzenia auta, dlatego warto poznać kilka zasad jazdy gokartem.

Zastosuj się do kilku istotnych rad, a staniesz się jednością z pojazdem i będziesz mógł pobić rekord przejazdu!

Budowa gokarta na podstawie gokartów w Poznań Indoor Karting

Jak ubrać się na gokarty?

Dziewczyny! Zapomnijcie o szpilkach. Chłopaki! Garnitury zostawcie w szafie. Aby zwiększyć komfort z jazdy, pamiętaj o kilku istotnych punktach:

 • Ubranie - Ciuchy ma być wygodne, niekrępujące ruchów i takie, w których dobrze się czujesz. Należy wybrać ubrania przylegające do ciała, najlepiej sprawdzą się sportowe legginsy czy dresy. Zapomnij również o wszelkich szalikach, apaszkach i elementach ubioru, które mogą się przemieszczać w trakcie jazdy. Mogą dostać się do wnętrza gokarta i tym samym spowodować jego awarię.
 • Obuwie - Najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe za kostkę. Pamiętaj jednak o prawidłowym sznurowaniu. Sznurówki również mogą się wplątać w pedały gokarta powodując awarię! 
 • Kask - Tory kartingowe oferują kaski do wypożyczenia. Ważne, aby wybrać odpowiedni rozmiar kasku (ma on przylegać do głowy). Jeśli nie masz pewności, czy ten rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni, zapytaj bardziej doświadczoną osobę. 
 • Balaklawa (Kominiarka) - Na większości torach kartingowych można ją dokupić na miejscu. Niektóre z nich oferują kominiarki w cenie przejazdu. Kominiarka jest obowiązkowa na torze gokartowym ze względów higienicznych.
 • Rękawiczki - Przydatne, kiedy ręce zaczynają się ślizgać po kierownicy. Przydadzą się również na dłuższe przejażdżki, aby po prostu utrzymywały ciepło.
 • Włosy - Osoby, z długimi włosami, dla własnego bezpieczeństwa, są zobowiązane do spięcia włosów i schowania ich pod ubranie. 

Jaką prędkość osiągają gokarty?

Moc standardowego bolidu waha się od 4,5 do 13 KM. Gokarty przeznaczone do jazdy rekreacyjnej osiągają prędkość do 60 km/h przy standardowej mocy 9 KM. Gokarty wyczynowe rozpędzają się nawet do 180 km/h! Różnica w maksymalnej prędkości wynika ze zredukowanej masy samego gokarta i wydajniejszego silnika. Dlaczego amatorskie bolidy mają mniejszą moc? Na torze kartingowym musi być przede wszystkim bezpiecznie. Odczuwalna prędkość jest jednak znacznie wyższa, niż może się to wydawać. Potęguje ją fakt, że od toru dzieli nas zaledwie kilkanaście centymetrów. :)

" Gokarty, które posiadamy na torze Bemowo to wózki duńskiej firmy DINO. Charakteryzują się dużą zwinnością dzięki ograniczeniu plastikowych elementów, które w sztuczny sposób dociążają gokarta. Rozwijają prędkość ok. 50 km/h. " 

p. Piotr z Pole Position Warszawa

Czy na gokarty trzeba mieć prawo jazdy?

Na większości z torów kartingowych nie są wymagane żadne uprawnienia. Osoby, które nie mają prawa jazdy mają idealną szansę na poczucie zawrotnej prędkości i sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą.

Gokarty w Poznań Indoor Karting

Technika jazdy gokartem, czyli jak efektywnie jeździć gokartem?

Czas przejazdu gokarta zależy od wielu czynników. Mocy silnika, rodzaju nawierzchni, ale przede wszystkim od umiejętności kierowcy. Jak skrócić czas przejazdu na torze kartingowym?

Na torze kartingowym sporadycznie używa się hamulca. Prędkość zazwyczaj wytraca się przez zdjęcie nogi z gazu. Przy używaniu pedału hamulca pamiętaj, aby nie hamować na skręconych kołach. Może doprowadzić to do obrócenia gokarta. Warto również wspomnieć o tym, jak zapobiegać ślizganiu gokarta. Mimo iż driftowanie sprawia początkującym kierowcom radość, każdy poślizg to strata czasu. Należy ‘wyczuć’ bolid i jego możliwości, szczególnie ruchy kierownicą. Nie mogą być one zbyt gwałtowne, jednak brak wspomagania wymaga od kierowcy użycia siły. Jednocześnie ruchy kierownicą mają być pewne i przemyślane. Wszystko wydaje się skomplikowane, jednak po kilku próbach z pewnością skrócisz czas swojego przejazdu.

Powinniśmy wykorzystywać całą szerokość toru kartingowego. Prawdziwą finezją w jeździe gokartami jest jednak pokonywanie zakrętów. Aby sprawnie pokonać zakręt stosujemy zasadę zewnętrzna-wewnętrzna-zewnętrzna. Gdy zbliżamy się do zakrętu, opuszczamy nogę z gazu, podjeżdżamy pod zewnętrzną krawędź (względem łuku zakrętu). Środek, czyli szczyt zakrętu pokonujemy najbliżej wewnętrznej szerokości toru, a wychodząc z zakrętu - znów powracamy do bandy zewnętrznej. 

Wyjeżdżając z zakrętu można można przycisnąć pedał gazu, aby zredukować czas! Najlepsze przyspieszenie uzyskuje się na prostych kołach.

Pamiętaj, że drugie okrążenie będzie szybsze. Opony i silnik osiągną odpowiednią temperaturę, co zwiększy możliwości gokarta. Staraj się zapamiętać trasę, a przy kolejnej próbie będziesz wiedział jak optymalnie pokonywać każdy zakręt i prostą!

Jakie zasady panują na torze kartingowym?

Gokarty nie posiadają pasów bezpieczeństwa. Aby więc zachować pełne bezpieczeństwo, należy stosować się do zasad panujących na torze gokartowym. Wiemy, że regulaminy bywają nudne.. ale większa wiedza to także większe umiejętności. Każdy z obiektów ma własny regulamin, który musimy podpisać przed jazdą gokartem. Oto kilka najważniejszych zasad panujących na torze:

 1.  Nie naciskamy pedału hamulca i gazu w tym samym czasie.
 2.  Ręce trzymamy na kierownicy, a żadna część ciała nie może wystawać poza ramę gokarta.
 3.  Po kolizji lub awarii nie opuszczamy gokarta. Czekamy na obsługę toru.

Na torze możesz również spotkać się z sygnalizacją świetlną, która najczęściej umieszczana jest przy wyjeździe z boksów. Zanim jednak zasiądziesz w gokarcie, zapoznaj się z oznaczeniem flag, ponieważ to dzięki nim obsługa toru będzie się z nami komunikować podczas jazdy.

Oznaczenie flag na torze gokartowym.

Ile kosztuje jazda gokartem?

Cena gokartów waha się od 29 do 69 zł za kilkuminutowy przejazd. Standardowa stawka to 39 zł, czyli tyle ile kosztuje wypad do kina. Wszystko to jednak zależy od lokalizacji, rodzaju toru kartingowego oraz mocy gokarta. Stawki za kilka okrążeń są jednak bardziej opłacalne, tym bardziej, że po jednym okrążeniu będziesz chciał o wiele więcej!

Gokarty jako sport mistrzów

Robert Kubica, Michael Schumacher, Lewis Hamilton. Te osoby z pewnością kojarzysz jako mistrzów Formuły 1. Łączy jednak ich o wiele więcej - wszyscy swoją przygodę z motosportem zaczynali na torze kartingowym! Dzięki swojej budowie gokarty pozwalają poczuć się jak w mini bolidzie. Co o gokartach sądzi legenda polskiej motoryzacji?

" To dzięki kartingowi rozpocząłem moją drogę na najwyższy poziom rywalizacji. Każda młoda osoba musi przejść przez starty na gokartach, jeśli ma ambicję osiągnąć sukces w motorsporcie. To dzięki nim można zdobyć cenne umiejętności prowadzenia pojazdu, zdobyć wiedzę techniczną. "

Robert Kubica

Możemy z całą pewnością powiedzieć, że trening czyni mistrza!

Gokarty dla dzieci - jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy tor kartingowy ustala własne warunki wobec uczestnictwa dzieci. Zależy to od dostępności specjalnych gokartów przeznaczonych dla dzieci oraz poziomu trudności toru. Właściwie, co oznacza, że gokart jest przeznaczony dla dziecka? Konstrukcja gokarta jest odpowiednia do wzrostu dziecka, dzięki temu bolidy dla maluchów mają mniejsze rozmiary. Rozwijana przez nie prędkość również się różni - są znacznie wolniejsze, a pojemność silnika sięga około 4 KM, czyli prawie dwukrotnie mniej niż w przypadku gokarta dla dorosłej osoby.

Zazwyczaj z gokartów mogą korzystać dzieci od 8. roku życia lub dzieci o minimalnym wzroście 130 cm. Dlaczego wzrost ma znaczenie? Istotne jest, aby dziecko dosięgało do pedałów gokarta. Zdarzają się jednak wyjątki. Przykładem jest tor gokartowy w Szczecinie, który mogą odwiedzić już 6-latki!

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, każdy tor gokartowy ustala jednak własny regulamin. Przed wybraniem się z dzieckiem na tor, sprawdź jakie warunki trzeba spełnić.

Na czym polega indoor karting, a na czym outdoor karting?

Indoor karting to jazda gokartem po torze w zamkniętych przestrzeniach (hale, wydzielone fragmenty parkingu, części centrów handlowych), które w przeciwieństwie do outdoor karting odbywa się na otwartych torach. Na który tor lepiej się wybrać?

Charakterystyka torów indoor

 •  Możliwość korzystania przez cały rok, bez względu na pogodę
 •  Jest względnie bezpieczniej niż w outdoor (łagodniejsze zakręty)
 •  Jest to opcja tańsza niż w przypadku outdoor
 •  Odpowiedni dla osób początkujących
 •  Przestrzeń toru zazwyczaj mniejsza niż w przypadku torów outdoor
 •  Porównywalnie mniejsza prędkość, co związane jest z gorszą nawierzchnią

Charakterystyka torów outdoor

 • Jazda odbywa się na świeżym powietrzu
 •  Tory outdoor są zazwyczaj większe niż indoor
 •  Prędkość gokarta jest większa (z powodu lepszej nawierzchni)
 •  Jazda gokartem na torze outdoor to przedsmak profesjonalnych wyścigów kartingowych
 •  Jazda jest uzależniona od pogody
 •  Cena przejazdu jest wyższa niż w torach indoor
 •  Tor outdoor wymaga większych umiejętności za kierownicą niż indoor

Jak wybrać tor gokartowy?

Gokarty zyskują na coraz większej popularności. Przekłada się to na rosnącą liczbę torów kartingowych w Polsce. Powstało ich aż ponad 65, a ich liczba ciągle rośnie! Przy takim wachlarzu możliwości wybór odpowiedniego toru gokartowego nie jest prosty.

Mapa torów gokartowych w Katalogu Marzeń

Gdzie najlepiej wybrać się na gokarty?

Zapraszamy na gokarty do naszych zaufanych Partnerów w największych miastach Polski. Zanim jednak wybierzesz, gdzie iść na gokarty - zobacz jak to wygląda w praktyce :)

Gokarty w Białymstoku

W Białymstoku znajdują się 4 tory kartingowe. Jak się zdecydować na ten najlepszy? My polecamy gokarty w Jurajskim Parku Dinozaurów. Za jeden 10-minutowy przejazd gokartem zapłacimy tutaj 29 zł, a za 2 x 10-minutowe przejazdy 59 zł. 

Gokarty w Częstochowie

LeMans w Częstochowie to jeden z największych torów kartingowych w Polsce. Trasa mierzy ponad 900 m, a obiekt posiada aż 40 gokartów do wyboru. Tutaj wspólnie z paczką przyjaciół możecie również zorganizować zawody gokartowe!

Gokarty w Gdańsku

W podróży po polskich torach kartingowych warto zatrzymać się przy al. Zwycięstwa w Gdańsku w IndoorKarting. Tor otwarty jest przez cały rok i są organizowane indywidualne imprezy. To świetna propozycja na wieczór kawalerski, czy spędzenie urodzin w kreatywny sposób.

Gokarty w Krakowie

Gdzie iść na gokarty w Krakowie? Jednym z najbardziej popularnych torów kartingowych w Krakowie jest WRT Karting na ul. Nowolipki. Jedna jazda gokartem w czasie 8 minut to koszt 29 zł. Dla głodnych wrażeń proponujemy 3 jazdy po 8 minut za 79 zł.

Gokarty w Lublinie

Mieszkańcom Lublina polecamy tor gokartowy Cartmax w Galerii Olimp. Możesz połączyć zakupy w galerii ze świetną zabawą. Tutaj znajdziemy także gokarty typu tandem, które mają dwa miejsca, więc świetnie sprawdzi się dla rodziców, którzy chcą zaszaleć ze swoimi pociechami!

Gokarty w Łodzi

Tor kartingowy LeMans przy ul. Pabianickiej to jedyny tor w Łodzi czynny przez cały rok. Jego powierzchnia to aż 300 m2, a na łowców adrenaliny czeka tutaj 12 gokartów Sodi KArt. 

Gokarty w Olsztynie

Tor Kormoran to jedyny halowy tor kartingowy na terenie Olsztyna, który cieszy się tak dużą popularnością. Tor mogą odwiedzić dzieci od 9 lat.

Gokarty w Opolu

Tor kartingowy K1 Opole ma bogatą historię, ponieważ działa już od 1999 roku. Wyróżnia się przez połączenie toru zewnętrznego z halowym, które daje łączną długość 550 metrów! Tutaj możesz się wybrać całą rodziną, ponieważ obiekt posiada gokarty przystosowane dla dzieci.

Gokarty w Poznaniu

Poznań Indoor Karting to centrum o powierzchni 3000 m2, gdzie znajdziesz halowy tor do jazdy gokartami, restaurację, nowoczesną arenę Lasermax oraz wiele innych atrakcji. Na wizytę w tym miejscu najlepiej zarezerwować cały dzień, ponieważ jest co robić!

Gokarty w Rzeszowie

W Rzeszowie znajdziemy dwa miejsca, które warto odwiedzić. W samym centrum Rzeszowa mieści się Reskart, czyli zamknięty tor kartingowy. Tutaj znajduje się również nowoczesny Racing Simulator, który pozwala na zabawę za kierownicą samochodu rajdowego. Nieco dalej od centrum znajdują się ICF Gokarty, gdzie znajdziemy do wyboru aż 17 gokartów.

Gokarty w Warszawie

Warszawiacy potrafią ostro przypalić gumy! W Warszawie jest sześć miejsc, gdzie można wybrać się na gokarty. Polecamy odwiedzić tor gokartowy na Bemowie Pole Position. To najdłuższy tor w Warszawie - to ponad kilometr dobrej zabawy. Ten tor odwiedziliśmy na naszej jesiennej integracji i możemy z czystym sercem polecić to miejsce!

Gokarty we Wrocławiu

Ostatnim przystankiem w naszej gokartowej podróży jest LeMans we Wrocławiu. Aby go odwiedzić, musimy dotrzeć do Stadionu Miejskiego, gdzie możemy poszaleć na krytym torze z prędkością aż 60 km/h! Właśnie taką prędkość osiągają gokarty w LeMans.

Jazda gokartem na prezent - czy warto?

Jazda gokartem to niewątpliwie najlepsza okazja do doskonalenia swoich umiejętności jazdy za kierownicą. To świetna opcja zarówno dla doświadczonych kierowców, jak i dla tych, którzy dopiero się uczą. Gokarty rozwijają ducha sportowej rywalizacji i mogą stać się drzwiami do kariery w motosportach!

Podarowanie vouchera na tor gokartowy to świetna alternatywa dla tradycyjnych prezentów. Jeśli chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich bliskich, podaruj im prawdziwe emocje związane z pokonywaniem zakrętów!

Artykuł powstał przy współpracy p. Piotra z Pole Position Warszawa. Dziękujemy również Indoor Karting​ Poznań oraz KartCentrer Gdańsk za udostępnienie materiałów.

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2019-02-15

od 195 od 176 zł
od 29 od 26 zł
od 29 od 26 zł
OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!