o prezentach

Promocja! Tylko we wrześniu podwajamy liczbę punktów za zakupy w Klubie Marzycieli. Zarejestruj się, a za każde wydane 100zł otrzymasz 20zł na kolejne zakupy! Zasady promocji zobacz>>

Czym są i jakie mogą być marzenia?

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
Data aktualizacji: 2023-04-20

Porozmawiajmy o marzeniach i pozwólmy marzeniom stać się ważną częścią naszej rzeczywistości w nadchodzącym roku. Marzenia to pragnienia, które chcemy zrealizować w swoim życiu. Dla wielu osób są tym, co motywuje do pokonywania własnych barier. Marzenia mogą być jednak czymś więcej. Możemy uznać je za swego rodzaju drogowskaz, który kieruje nami, kiedy podejmujemy ważne decyzje.

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego marzenia są ważne w życiu, jak je definiujemy i o czym marzymy najczęściej. Dowiesz się też, co się stanie, jeśli będziesz odkładać realizację swych pragnień w czasie lub całkowicie z nich zrezygnujesz. Zapraszamy Cię do rozmowy o marzeniach.

Jakie są rodzaje marzeń?

Marzenia, które mamy ciągu swojego życia możemy podzielić na kilka rodzajów. Rzadko zdarza się, że ktoś ma tylko 1 marzenie, ponieważ — naturalnie — pragniemy szczęścia w różnych sferach swojego życia. Dla uproszczenia podzielimy je zatem na marzenia z dzieciństwa i marzenia osobiste oraz zawodowe, kiedy jesteśmy już dorośli.

Marzenia z dzieciństwa

Marzenia dzieci są absolutnie wyjątkowe, bo często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Fantazje o tym, by latać na smoku, mieć w domu sekretne przejścia i przyłapać świętego Mikołaja, kiedy podkłada prezenty pod choinką, sprawiają, że dzieciństwo jest po prostu magiczne. Z czasem zastępują je marzenia nieco bardziej przyziemne, na przykład o zabawce, czworonożnym przyjacielu lub zostaniu strażakiem, policjantem czy lekarzem weterynarii.

Jakie było Twoje marzenie z dzieciństwa? Pamiętasz je jeszcze? Wiesz, o czym marzy Twoje dziecko, bratanek lub młodsze rodzeństwo?

Marzenia o nowej zabawce poznasz, jeśli Twoje dziecko napisze list do Mikołaja. Zachęcamy Cię do tego, by postawić przed maluchem takie zadanie, zachęcić je do marzenia i dzielenia się swoimi pragnieniami z bliskimi.

Marzenia osobiste

W miarę jak dorastamy, zmienia się to, czego byśmy chcieli. Oczywiście, marzenia to bardzo osobista rzecz. Każdy z nas inaczej definiuje szczęście, satysfakcję, inne rzeczy nas motywują. Osobistym marzeniem może być na przykład znalezienie kochającego partnera na całe życie, z którym pragnie się wziąć ślub. Wiele osób marzy o posiadaniu dziecka i chciałoby mieć własny dom.

Z drugiej strony, wielu z nas pragnie odbyć podróż dookoła świata, przebiec maraton albo napisać książkę. Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy skoczyć ze spadochronem, najważniejsze jest to poczucie szczęścia, które zyskujemy właśnie dzięki spełnionym marzeniom.

Marzenia osobiste bywają bardzo intymne, ale o nich też warto rozmawiać. W ten sposób mamy szansę znaleźć osoby o podobnych pragnieniach, które mogą pomóc nam spełnić właśnie to pragnienie.

Marzenia zawodowe

W życiu zawodowym również zdarza nam się marzyć. Osoby, które mają jakąś pasję poza pracą, mogą na przykład marzyć o tym, by zmienić ją w swoją profesję. Któż z nas nie słyszał kiedyś słów: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu"? Brzmi jak świetny plan na życie, prawda?

Marzenia o sukcesie na polu zawodowym zaczynają się dość wcześnie, kiedy wybieramy dla siebie szkołę, studia, decydujemy o tym, czemu chcemy poświęcić swój czas. Dla niektórych osób marzeniem będzie ukończenie studiów, ktoś inny będzie szukał najlepszego miejsca pracy.

Marzenia zawodowe to też na przykład większe zarobki, awans, założenie własnej firmy czy zdobycie nowych umiejętności, albo znalezienie źródła dochodu pasywnego. Mogą być mniej lub bardziej ambitne, wszystko zależy od Ciebie.

O czym marzą seniorzy?

Jeśli sądzisz, że jesień życia to nie czas na marzenia, to spieszymy z informacją, że seniorzy również marzą. Owszem, w pewnym wieku priorytety nieco się zmieniają, ale to dlatego, że nie musimy już gonić za pieniędzmi. Najważniejsze stają się relacje, bliskość drugiego człowieka, dzieci i wnuki. Seniorzy chcą się cieszyć dobrym zdrowiem, ale też wielu z nich decyduje się spełnianie ekstremalnych marzeń.

Takich właśnie dojrzałych marzycieli poznaliśmy podczas tegorocznej akcji #ChcęToPrzeżyć Silver. Więcej o silversach przeczytasz w artykule z podsumowaniem tego projektu, a tutaj wspomnimy tylko, że seniorzy wybierali do testów najbardziej ekstremalne przeżycia.

Każdy ma jakieś marzenia

Każdego dnia w naszej głowie pojawia się wiele różnych myśli. Twoje największe marzenie może zmieniać się w ciągu Twojego życia i nie ma w tym nic dziwnego czy złego. Zmieniają się bowiem nasze priorytety i sytuacja życiowa, dojrzewamy i inaczej patrzymy na świat. A jeśli dodatkowo aktywnie spełniamy marzenia, to pojawiają się kolejne na naszej liście.

Lista marzeń, czyli bucket list

"Oczekiwanie, że coś miłego się przydarzy, to niemal połowa przyjemności" - mawiała Ania z Zielonego Wzgórza. Stworzenie własnej listy marzeń jest świetnym sposobem, by umilić sobie oczekiwania. Co może się znaleźć na Twojej bucket list? Wszystko, czego chcesz! Może pragniesz:

 • zobaczyć zorzę polarną,
 • nurkować w wielkiej rafie koralowej,
 • zapalić cygaro,
 • przeczytać 100 książek w ciągu roku,
 • nauczyć się języka migowego,
 • zostać sommelierem?

Lista marzeń może być tak długa, jak tylko chcesz, a żadne nie jest zbyt błahe, by się na niej znaleźć. Pamiętaj też, że punkty na tej liście będą się zmieniać, dorastać wraz z Tobą. Kluczowe jest to, by dożyć do spełnienia swojego celu. Sama lista nie wystarczy!

Co zrobić, kiedy brak pieniędzy stoi na drodze do spełnienia marzeń?

Przede wszystkim: nie poddawać się! Duże marzenia bywają kosztowne, ale tak się składa, że finanse możesz zdobyć na różne sposoby. Od oszczędzania, przez wykonywanie dodatkowej pracy, aż po udział w konkursach czy ubieganie się o stypendia. Polecamy wypróbowanie każdej drogi. Inspiracje i porady znajdziesz w e-booku.

Na drodze do spełnienia marzeń może stanąć nie tylko ograniczenia finansowe. Znacznie groźniejsze w kontekście naszych pragnień są:

 • brak wiary w swoje możliwości i to, że kształtujemy własne życie,
 • odwlekanie realizacji marzeń w czasie i zsuwanie ich na dalszy plan z myślą, że kiedyś może same się spełnią,
 • negatywne nastawienie i narzekanie — to, co myślimy i jak o tym mówimy, ma ogromne znaczenie w naszym życiu
 • brak planu realizacji,
 • przejmowanie się tym, co mówią inni — pamiętaj, że każdy z nas ma inne marzenia i każde są tak samo ważne i warte zrealizowania.

Tak naprawdę to nasze nastawienie do świata i siebie ma największe znaczenie. Zadbaj o dobre relacje ze sobą i uwierz, że Twoje marzenia są ważne i zasługujesz na to, by je spełnić.

Jak spełnić marzenie?

Każde pragnienie da się spełnić, jeśli tylko nadamy mu realny kształt i zaplanujemy nasze działania. Im bardziej szczegółowo to zrobimy, tym większa szansa, że plan się powiedzie. Niewielkie kroki w kierunku spełnienia tych planów możemy (i powinniśmy) wykonywać codziennie. Najogólniej, by zrealizować marzenie, należy:

 • zrobić plan i podzieli realizację na małe kroki, które łatwo będzie wykonać,
 • wypisać, jakie wyzwania stoją na drodze to spełnienia pragnienia i poszukać rozwiązań,
 • zaplanować realizację każdego kroku (w ten sposób będziesz widzieć, jak zbliżasz się do celu),
 • wymyślić sposoby, by się motywować, np. powiedz o swym planie bliskiej osobie, załóż bloga lub konto w mediach społecznościowych, na którym będziesz relacjonować swój postęp.

Na przykład, jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze, musisz zakupić instrument, znaleźć wygodny sposób na naukę (kurs online, nauczyciela, lekcje w lokalnym domu kultury), opracować harmonogram lekcji i konsekwentnie go realizować. Możesz też zaplanować udział w konkursach albo publikować swoje postępy na blogu.

Jeśli chcesz napisać własną książkę, zadaj sobie pytanie "ile stron mogę napisać przez cały dzień?" Zaplanuj gdzie i kiedy będziesz pisać. Określ, kiedy będą gotowe poszczególne rozdziały. Zastanów się też, w jaki sposób chcesz opublikować swoje dzieło (znajdziesz wydawnictwo, a może opublikujesz książkę na Wattpad lub zrobisz to całkowicie samodzielnie), poszukaj redaktora i kogoś, kto zaprojektuje całość.

Jedne marzenia zrealizujesz w kilka chwil, inne będą wymagały miesięcy, a może nawet lat przygotowań. Nie rezygnuj, kluczem do sukcesu jest konsekwencja.

Co dają nam spełnione marzenia?

Jedno jest pewne, marzenia to nie jest strata czasu. Działają jak nasze osobiste motywatory, które każdego dnia wpływają na to, co robimy. Sprawiają, że z optymizmem patrzymy w przyszłość i czujemy się z siebie dumni.

Czy posiadanie marzeń może być czymś złym?

Jeśli masz marzenia, ale nie dążysz aktywnie do ich spełnienia, to stają się one ciężarem. Niezrealizowane projekty, zmarnowane szanse i ciągłe postrzeganie marzeń jako czegoś nieosiągalnego, "siedzi w głowie" i męczy, z czasem może zamienić się w poczucie żalu i sprawiać, że będziemy rozczarowani swoim życiem.

Jeśli Twoje niezrealizowane marzenia Cię przytłaczają, spisz je i zapytaj siebie "Co mogę zdjąć z mojej listy?" Być może znajdują się na niej pragnienia, które w rzeczywistości już nie sprawiłyby Ci radości. To Ty wiesz najlepiej, o czym marzysz. Taki porządek na liście marzeń może pomóc Ci odnaleźć energię i zapał do działania.

Co się dzieje, jeśli nie masz marzeń?

To, co nazywamy marzeniami, dla Ciebie może być ambitnym planem, zachcianką lub celem. Jesteśmy pewni, że w Twojej głowie znalazłoby się kilka marzeń, które warto spisać. Nie przejmuj się tym, że inni chcą czegoś innego. Sporządź listę swoich marzeń, jakiekolwiek by nie były i działaj.

Marzenia pełnią ogromną rolę w całym naszym życiu

Dlaczego warto marzyć? Marzyciele, którzy aktywnie dążą do spełnienia swych pragnień, zgodnie twierdzą, że marzenia nadają sens naszemu życiu, dają motywację i energię oraz przyciągają do nas wspaniałych ludzi. Podczas realizacji marzeń masz szansę spotkać prawdziwego przyjaciela.

Marzyciele to ludzie o ogromnej energii. Pisaliśmy o 5 cechach prawdziwego marzyciela, ale tak naprawdę każdy z nas ma w sobie to coś, co pcha nas w kierunku naszych marzeń.

Porozmawiajmy o marzeniach i pomagajmy sobie w ich spełnieniu

Myślenie o marzeniach i szczęściu, jakie dają, potrafi napełnić nas dobrą energią! Warto więc rozmawiać o marzeniach, również z bliskimi. Porozmawiaj z ukochaną osobą o tym, co jest jego/jej największym marzeniem. Być może zajdziesz sposób, by pomóc spełnić marzenie i dasz tym samym komuś dużo radości już w nadchodzące święta.

Trzymam kciuki za to, by wszystkie Twoje marzenia się spełniły. Daj znać w komentarzu, jakie plany chcesz realizować. Podziel się z nami chociaż jednym marzeniem i po prostu porozmawiajmy o marzeniach.

Ocena artykułu: 5/5(5 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Krystian
2023-02-19
Marzy mi się lot nie dużym samolotem podróż do okola świata lubię patrzyć gwiazdy i zachód słońca.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2022-11-14

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!