o prezentach

Tylko w czerwcu! Zarejestruj się w Klubie Marzycieli, a otrzymasz 50 zł na start! Sprawdź

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe w Europie

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2023-04-20

Zapach świątecznych pierniczków i grzanego wina, dźwięk świątecznej muzyki, mnóstwo przepięknych światełek oraz ozdób świątecznych i magiczna atmosfera – z tym właśnie kojarzą się jarmarki świąteczne. Rok 2020 zapewne u większości nie obfitował w podróże. A to właśnie w okresie świątecznym, czyli obecnie trwającym, odbywało się sporo wyjazdów. Dlaczego? Aby podziwiać świąteczne starówki i wystrojone choinki na placach różnych miast, w przeróżnych krajach. W swoim zespole również chętnie dzielimy się opowiadaniami oraz zdjęciami z przepięknych miejsc w tym magicznym okresie, jeśli ktoś z nas akurat podróżował. W tym roku jednak, ze względu na niezwyczajną sytuację, przedstawimy Wam miejsca, które warto odwiedzić w święta w 2021. Strona www.europeanbestdestinations.com co roku organizuje głosowanie na m.in. najpiękniejszą starówkę świąteczną i jarmark bożonarodzeniowy, z czego w tym roku głosowanie dotyczyło miejsc, które cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o plany na przyszły rok! To jak, gotowi, aby poznać wyniki? Już nie możemy się doczekać, aż zobaczycie te przepięknie wystrojone miejsca! Spoiler alert – w pierwszej piątce znalazło się także pewne polskie miasto.

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe Europy – top 10

1. Bazylea – Szwajcaria

Na pierwszym miejscu uplasował się jarmark bożonarodzeniowy znajdujący się w mieście Bazylea w Szwajcarii. I nic w tym dziwnego, że akurat to miasto słynie ze swoich świątecznych ozdób – ma ono głęboko zakorzenione tradycje bożonarodzeniowe. Główne atrakcje znajdziesz obok katedry, tuż przy pięknej i pokaźnej choince, na której co roku zawieszane są intrygujące wręcz ozdoby – od produktów spożywczych, po trupie czaszki czy postacie z kreskówek. Oprócz tradycyjnych świątecznych przysmaków koniecznym do spróbowania jest ser raclette, który najczęściej jest podawany z ziemniakami oraz marynowaną cebulką. Poza tym znajdziesz także mnóstwo stanowisk, w których będziesz miał okazję nabyć pamiątki z miasta lub świąteczne upominki dla bliskich.

2. Budapeszt – Węgry

Dla osób, które odwiedziły już sporo jarmarków świątecznych i spodziewają się efektu „wow” – Budapeszt jest dobrym kierunkiem. Fani świątecznych dekoracji będą zachwyceni ich ilością oraz oryginalnością, jak też liczbą straganów, na których znajdą wymarzone upominki z motywem świąt. Znajduje się tam również scena, a praktycznie codziennie rozbrzmiewają koncerty, jak też odbywa się wiele innych eventów. Czy może być coś lepszego?

3. Poznań – Polska

Poznań to nie tylko miasto koziołków i rogali świętomarcińskich, ale jak widać także miasto z przepięknym jarmarkiem bożonarodzeniowym. Najwięcej uwagi z pewnością przykuwa diabelski młyn, na który ustawiają się kolejki chętnych. Potwierdzamy, że warto! Oprócz tego znajdziesz tam typowe świąteczne smakołyki, stragany z upominkami i rękodziełem, jak też będziesz mógł wejść do młyna, w którym jest zarówno knajpa, jak i też punkt widokowy na cały jarmark świąteczny w Poznaniu.

4. Wiedeń – Austria

Gorący poncz, prażone migdały, świeże wypieki – tak pachnie jarmark świąteczny w Wiedniu. Co roku wszystkich przybyłych wita brama ze świeczkami, która robi niesamowite wrażenie. Jak to na jarmarku świątecznym, znajdziesz tutaj stoiska, a nawet ponad 100 stoisk! Co tam zobaczysz? Wszystko, czego mógłbyś pragnąć w ten magiczny czas – od grzanego wina i pysznych pierniczków, po rękodzieła tamtejszych mistrzów. Dobra wiadomość dla łyżwiarzy – w Wiedniu park znajdujący się obok jarmarku zamieniany jest na lodowisko, zatem dobra zabawa gwarantowana!

5. Bruksela – Belgia

Koniecznie musisz odkryć zimową i magiczną krainę, jaka panuje na święta w Brukseli! Tradycyjne drewniane domki, pokaz świateł, lokalne rękodzieła i… belgijska czekolada. Przyznawać się, kto za nią przepada tak jak bardzo jak my? A gdzie indziej zjeść najlepszą czekoladę, jak nie w Belgii właśnie. Zapewniamy, że na jarmarku świątecznym w Brukseli jej nie zabraknie (a kalorie zjedzone podczas świąt się nie liczą). Oprócz czekolady każdy smakosz będzie mógł się rozkoszować także pysznymi goframi, naleśnikami i słynnym zimowym vin chaud, czyli winem zimowym. Nam aż ślinka cieknie na myśl o tym wszystkim!

6. Trewir – Niemcy

Jarmark bożonarodzeniowy w Trewirze w Niemczech również cieszy się sporą popularnością. Przez odwiedzających określany jest jako romantyczne i przyjemne miejsce, w którym można spędzić czas z bliskimi czy z drugą połówką. Duży wybór lokalnych specjałów, takich jak  grzane wino z Mozeli Vintner oraz świąteczne wyroby artystyczne i rękodzieło, przyciągają turystów z całego świata.

Zdjęcie: trierer-weihnachtsmarkt.de

7. Drezno – Niemcy

Kolejna miejscowość w Niemczech – do odwiedzenia koniecznie, jeśli odwiedzacie Trewir. Drezno również może się pochwalić pięknym jarmarkiem bożonarodzeniowym, który co roku wita wszystkich chętnych świątecznych wrażeń. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o tym jarmarku sięgają aż 1434 roku (!), kiedy to na placu goszczono mieszkańców miasta i serwowano im mięsny świąteczny posiłek. Oprócz tego, w samym mieście w teatrach wystawiane są świąteczne sztuki, a wzdłuż rzeki Elbe stoją pięknie wystrojone w światełka łodzie.  

8. Madera – Portugalia

Och, Portugalia! Kto by nie chciał się teraz przenieść do tego słonecznego kraju? Nic zatem dziwnego, że jarmark świąteczny w Maderze został nazwany „najbardziej słonecznym jarmarkiem”. Jeśli szukacie czegoś wyjątkowego zimą, to zdecydowanie jest to Portugalia. Inna kultura niżeli w pozostałych krajach europejskich, inne zwyczaje – z pewnością tak jak my jesteście ciekawi tego, jak tam obchodzone są święta. Jarmark świąteczny, pełen egzotycznych owoców, kwiatów oraz drinków z pewnością to przybliży.

Zdjęcie: Visit Madeira

9. Tbilisi – Gruzja

W Tbilisi, Gruzji, mini jarmarki świąteczne znajdziesz w każdym zakamarku miasta! Lokalni mieszkańcy sprzedają tam własne rękodzieło, przepiękne wyroby, które warto zabrać ze sobą jako pamiątkę lub prezent dla bliskich. Na placu głównym, na odwiedzających czekają spektakle, pokazy oraz inne wspaniałe atrakcje.

Zdjęcie: Anna Bogush Editorial Shutterstock 

10. Manchester – Wielka Brytania

Z pozoru małe miasto w Wielkiej Brytanii, Manchester, ma jedne z piękniejszych jarmarków świątecznych w całym kraju. Jeśli się wybierasz do Wielkiej Brytanii, koniecznie musisz odwiedzić to miasto w czasie świąt. Pierwszy taki jarmark w Manchesterze odbył się w 1999 roku i do tego czasu pozostaje jednym z najpopularniejszych w Europie, przyciągając co roku ok. 9 mln odwiedzających. Na tym jarmarku znajdziesz rękodzieła, przepyszne, lokalne smakołyki oraz rozrywkę w postaci pokazów.

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe Europy – top 11-20

Wymieniliśmy tylko te 10 wybranych za najpiękniejsze i najchętniej odwiedzane, ale cudownych jarmarków świątecznych jest zdecydowanie więcej! Tutaj znajdziesz listę kolejnej 10 jarmarków, które zostały uznane za najpiękniejsze – które z nich znajdą się na Twojej liście „must see”?

  • Govone – Włochy
  • Wilno – Litwa
  • Tallinn – Estonia
  • Brugia – Belgia
  • Praga – Czechy
  • Edynburg – Szkocja
  • Rothenburg ob der Tauber – Niemcy
  • Norymberga – Niemcy
  • Bath – Wielka Brytania
  • Malaga - Hiszpania

Mamy nadzieję, że takie zestawienie jarmarków świątecznych sprawiło, że jeszcze bardziej nie możesz się doczekać świąt i czujesz tę magiczną atmosferę. Nawet jeśli jest to oglądanie jarmarków tylko na zdjęciach. Może bilety na wyjazd to pomysł na prezent dla bliskich w kolejnym roku? A na razie polecamy nasze prezenty na Boże Narodzenie - z pewnością uda się znaleźć coś dla każdego z Twoich bliskich, bez względu na wieku czy zainteresowania. Liczymy na to, że ta lista zainspiruje Cię do napisania sobie własnej listy miejsc, które musisz odwiedzić i w 2021 to się uda - a my trzymamy kciuki za spełnianie marzeń w postaci podróży w nadchodzącym roku! 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
robert james
2022-12-27
i m very happy to see the Christmas market in city. it was very beautiful always.
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Muzyka jest nierozłączną częścią mnie, nigdy nie mam dosyć miziania czworonożnych stworzeń, a od wielu lat jestem zagorzałą fanką piłki nożnej. Z niewiarygodną szybkością chłonę nowe seriale i dużą radość sprawia mi poznawanie nowych miejsc. Kieruję się zasadą, że wychodzenie ze strefy komfortu i pozytywne podejście pozwalają osiągnąć wymarzone cele.

Data publikacji: 2020-12-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!