o prezentach

Najlepsze festiwale w Polsce

Ocena artykułu: 5/5(11 opinii )
Data aktualizacji: 2024-02-13

Nic tak nie łączy miłośników muzyki, jak festiwale. W Polsce co roku odbywa się kilkadziesiąt imprez tego typu, głównie w sezonie wiosennym i letnim. Większość ma charakter tematyczny lub formę konkursu dla artystów. Eventy trwają od kilku dni do nawet tygodnia i co roku przyciągają miliony ludzi z kraju i zagranicy. Sprawdź, jakie są największe polskie festiwale i na które z nich warto się wybrać. 

Największe festiwale muzyczne w Polsce

Open’er Festival

Kiedy myślimy o najbardziej popularnym, a przy okazji największym festiwalu muzycznym w Polsce, na pierwszy plan wystawia się Open'er. Znany i lubiany przez wielu, między innymi za swój rozmach w kompletowaniu line-upu. Z tym wydarzeniem związana jest również pewna specyficzna kultura. Na cztery dni plaże Trójmiasta wypełniają się kolorowymi sylwetkami festiwalowiczów tropiących wschody i zachody słońca. Siadających w kółkach i śpiewających ponadczasowe hity, bo zawsze w ekipie znajdzie się przecież ten człowiek z gitarą. 

Jednak nie tylko ze względu na panujący relaks i przyjazną atmosferę Open'er Festival jest tak popularny. Miejsce to na swojej ogromnej powierzchni mieści kilkanaście scen, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Tutaj dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie: rap, rock, techno, pop, wszystko to na jednym festiwalu. Ogromny teren to także wiele miejsc gastro i stref chillout. Sprawdźcie line-up, bo z pewnością najbliższy Open'er Festival szykuje nazwiska wielkiego formatu. Mała rada na sam koniec, wielkie miejsce to wiele ludzi z różnych stron kraju. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać o miejsce noclegowe.

Fest Festival

Wielkim zaskoczeniem (i to dosłownie wielkim) był festiwal, który w 2019 roku odbył się po raz pierwszy i od razu szturmem podbił serca wielu. Mowa tutaj o Fest Festivalu organizowanym w Parku Śląskim. Tutaj też nie zabrakło rozmachu w terenie. Cały park oraz ogromna przestrzeń wokół niego została zmieniona na potrzeby wydarzenia w przecudowną krainę kolorów, sztuki i dźwięków. Z pewnością nie przesadzimy, jeśli nazwiemy go wydarzeniem artystycznym na dużą skalę. Dlaczego? Dlatego, że festiwal ozdabiała ogromna liczba prac artystycznych, instalacji czy rzeźb niezwykłych twórców. Ilość kolorowego światła tworząca cudne pokazy, również była oszałamiająca. 

Fest Festival jest zjawiskiem artystycznym, które musi zobaczyć każdy wrażliwy na sztukę esteta. Ogromny obszar festiwalu skrywa w sobie niezliczoną kopalnię dopieszczonych detali i zakamarków, które oczarują każdego. Jeśli chodzi o muzykę i zaproszonych tam wykonawców, to również, jak na Open'erze, odnajdziemy tam wiele ciekawych pozycji. Kilka scen serwuje różne gatunki muzyczne. W repertuarze istne perełki ze świata muzyki rozrywkowej i elektronicznej.

Reasumując: Fest Festival to miejsce dla każdej artystycznej duszy, która oprócz piękna, kocha również pływać w nietuzinkowych dźwiękach.

Pol’and’Rock, czyli Przystanek Woodstock

Od 1996 roku na polskiej scenie festiwalowej istnieje wydarzenie niezwykłe. Pol’and’Rock festiwal, zwany wcześniej Przystankiem Woodstock, to inicjatywa zapoczątkowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie da się nie zauważyć, że stanowi niezwykle ważny punkt w skali polskich festiwali rockowych. Przez te wszystkie lata na terenie festiwalu pojawiły się dziesiątki tysięcy ludzi i wykonawców, którzy sprawiali, że z roku na rok społeczność Pol’and’Rock stawała się liczniejsza i jeszcze bardziej zgrana. 

Festiwal ten urósł już do miana klasyka, którego warto chociaż raz w życiu odwiedzić, nawet jeśli nie jesteś fanem tego gatunku muzyki. Każdy, kto znalazł się na tym wydarzeniu, odczuł z pewnością, jak niezwykłe i emocjonujące potrafią być koncerty. Jeśli nie mieliście przyjemności sprawdzić tego na żywo, polecamy dostępne nagrania na platformie YouTube. 

Podczas trwania zabawy na scenie często pojawia się Jerzy Owsiak, dziękując za wsparcie dla Orkiestry i zapowiadając wspólne szerzenie zabawy i zrozumienia. Wielokrotnie na festiwalu została uczczona pamięć wielkich muzyków, a emocjonalne wykonania artystów nie raz chwytały za serce. Podczas tego festiwalu prawdopodobnie się ubrudzisz, wysłuchasz polskich klasyków i zagranicznych gwiazd. Spędzisz czas na łonie natury, czując w powietrzu „orkiestrowego” ducha.

 

Orange Warsaw Festival

Kolejnym festiwalem, który warto mieć na uwadze, jest Orange Warsaw Festival. Organizowany w stolicy kraju, na torze wyścigów konnych Warszawa-Służewiec. Mimo swojej nie tak wielkiej przestrzeni cieszy się sporym powodzeniem. Wszystko za sprawą zawsze głośnego line-upu, który oferuje. Organizatorzy dbają o wielkie nazwiska na liście występujących artystów, co skutkuje niezwykłym poruszeniem wśród fanów. Na miejscu oprócz scen głównych, odnajdziecie także wiele pomniejszych. Wielkie firmy znane już ze swoich zamiłowań do tego typu zabawy, rozstawiają tam swoje konsole, proponując naprawdę zróżnicowane repertuary. Więc jeśli wpadniecie na koncert swojego ulubionego wykonawcy z paczką znajomych, po koncercie z łatwością odnajdziecie przestrzeń na dalszą zabawę. Warto chociaż raz zobaczyć, jak wygląda zabawa na Orange Warsaw Festiwal. Można powiedzieć też, że z racji różnorodności wydarzeń i stosunkowo nie tak wielkich rozmiarów, to dobry początek dla tych, którzy pierwszy raz chcą wybrać się na większe wydarzenie muzyczne.

Odwiedzając festiwal, sprawdźcie też inne atrakcje w Warszawie. Warto przedłużyć wycieczkę i spędzić trochę więcej czasu razem.

Festiwal Męskie Granie

To festiwal organizowany od 2010 r. w formie serii letnich koncertów odbywających się w różnych miastach Polski. Jest to niezwykle specyficzne wydarzenie, które dorobiło się już kilku swoich tradycji. Premierowy utwór nagrywany jest przez grupę niewspółpracujących ze sobą na co dzień wykonawców (np. Kasię Nosowską i O.S.T.R.) – jest to hymn danej edycji festiwalu. Oprócz tego podczas festiwalu odbywa się specjalny koncert, na którym wykonywane są covery kultowych polskich utworów. Po zakończeniu festiwalu wydawany jest specjalny album zawierający niektóre nagrania z koncertów. 

Męskie Granie to wydarzenie, które ma szansę przyciągnąć różnorodną publiczność ze względu na różne style zapraszanych wykonawców. Przede wszystkim jednak są to największe gwiazdy rodzimej muzyki: Nosowska, Ralph Kaminski, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Coma, Artur Rojek i wielu, wielu innych.

Co ciekawe, od 2011 r. z festiwalem powiązany jest projekt Nowe Męskie Granie, którego ideą jest rozpromowanie wśród szerszej publiczności interesujących, ale niszowych artystów.

Festiwale muzyki elektronicznej i hip-hopowej

Sunrise Festival

To nie tylko wielkie wydarzenie w skali kraju, ale i jeden z największych festiwali w Europie Środkowo-Wschodniej. Organizowany już od 2003 r. festiwal pierwotnie odbywał się w Kołobrzegu, a od 2019 r., w związku z coraz większym rozmachem wydarzenia, przeniósł się na teren byłego lotniska w Podczelu. Tradycyjnie odbywa się w ostatnim tygodniu lipca.

Na corocznej edycji Sunrise Festivalu pojawia się nawet stu artystów muzyki elektronicznej z Polski i zagranicy. Event zawiera również możliwość mieszkania w festiwalowym miasteczku o urokliwej nazwie SunCity – w którym oferowane są miejsca na polu namiotowym, umeblowane namioty typu tipi, a także domki. Oprócz tego na terenie festiwalu dostępne są strefy gastro, komfortu i rozrywki, a także liczne usługi, takie jak fotobudki, fryzjerzy i styliści itp.

Koncerty na Sunrise to wydarzenia nie tylko muzyczne, ale i wizualne – występom towarzyszy niesamowita scenografia i oprawa wizualna, w tym pirotechnika.

Audioriver

Audioriver Festival na przestrzeni wielu lat swego istnienia stał się niemal obowiązkową wyprawą dla każdego wyznawcy muzyki techno i gatunków jej pokrewnych. 

Festiwal, który nie cieszy już takim rozmachem, jak Open’er czy Fest, może jednak poszczycić się niezwykłym rozwojem i wciąż rosnącą grupą fanów. Wydarzenie, które od 2006 r. organizowane jest na płockiej plaży, to miejsce z tradycjami, a jednak wciąż zaskakujące. Uczestnikom zapewnia wrażenia z kilku, a nawet kilkunastu stref i scen. 

Co takiego wyjątkowego niesie w sobie Audioriver? Jak sami jego twórcy mówią: ludzi i klimat. Tutaj rzadko zdarza się ktoś przypadkowy. To ten rodzaj muzyki, który kochasz lub wolisz sobie całkowicie odpuścić. Dlatego ludzie na Audioriver to zazwyczaj stali bywalcy. Zakochani w muzyce elektronicznej, tworzą na festiwalu wielką przyjazną społeczność. Często zdarza się, że osoby, które tańczą, znają się z widzenia, bo już nie raz wpadły na siebie na plaży w Płocku, oddając się zabawie do białego rana. „Audio” to także warsztaty, strefa chillout i nauki. W to miejsce jedziesz się bawić, poznawać ludzi i rozpływać się w niezwykłych dźwiękach.

Polish Hip-Hop Festiwal

Trzeba przyznać, że Płock to całkiem imprezowe miasto. Na tej samej plaży, ale kilka dni później, odbywa się Polish Hip-hop Festiwal. To chyba najważniejsze polskie wydarzenie, jeśli chodzi o tę kulturę, a z racji kilkunastotysięcznej publiczności jedno z ważniejszych w tej części Europy. Trudno się dziwić, skoro ten festiwal muzyczny ściągą czołówkę polskiej rap sceny. 

Do tego miejsca, podobnie jak w przypadku Audioriver, trafiają w większości znawcy gatunku (chociaż oczywiście namawiamy wszystkich, do ruszenia w kierunku nowych muzycznych odkryć). Polish Hip-Hop Festiwal to niezwykła magia tworzona między wykonawcą na scenie a jego publicznością. Wystarczy tylko wyobrazić sobie, jak parę tysięcy ludzi śpiewa słowo w słowo z raperem wykonywany utwór, by wyobrazić sobie tę falę emocji. Trzeba dodać: różnorodnych emocji, bo taką właśnie w Polsce posiadamy scenę muzyki hip-hop. Różnorodną, od mocnych brzmień i życiowego tekstu spisanego rodem z ulicy, przez mądrości starej szkoły i energię nowej, aż po wesołe kawałki tworzone dla poprawienia humoru. Na koncertach podczas Polish Hip-Hop Festiwal zmęczycie się, wzruszycie, pośmiejecie i wyluzujecie, a wszystko to w naprawdę dobrej oprawie dźwiękowo-świetlnej.

Jimek & Goście

Ten dość młody festiwal również stworzono po to, aby przyciągnąć fanów muzyki hip-hopowej. Początek tej – miejmy nadzieję długiej tradycji, to 2022 r., kiedy to na warszawskim lotnisku Bemowo na scenie pojawił się Jimek wraz z orkiestrą symfoniczną i niespełna 40 innymi artystami. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Jimek&goście: historia polskiego hip-hopu” i było wielkim sukcesem, przyciągając kilkadziesiąt tysięcy widzów.

Festiwale muzyki klasycznej

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Tutaj z pewnością trzeba powiedzieć o diamencie polskich wydarzeń muzycznych, czyli o Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie i zarazem najstarsze wydarzenie muzyczne w Polsce. Podczas czterech dni sierpnia swoje programy prezentują zarówno doświadczeni profesjonaliści, jak i ci mniej obeznani ze sceną. Dzienna część należy do młodych talentów, a wieczorami popisy najwyższych lotów reprezentują muzycy światowej formy. 

Pod wieloma względami jest to niezwykły festiwal muzyczny. Podczas całego wydarzenia nie tylko publiczność bacznie słucha kojącej dla ducha melodii muzyki klasycznej. W recitale wsłuchuje się także jury złożone z grona wybitnych osobowości ze świata muzyki, by na koniec tego niezwykłego wydarzenia ukoronować występy zasłużonymi nagrodami. Nocą natomiast festiwal Chopinowski wyciąga jeszcze jedną kartę specjalną. Jest to koncert o nazwie „Nokturn”. Organizowany późnym wieczorem przy lampce wina, cieszy się niezwykłą popularnością wśród widowni. 

Cóż, od tego festiwalu bije klasa i szyk, ale z pewnością też rozrywka i przyjemność płynące z popisów koncertowych. Warto udać się tam, aby zasmakować dźwięków muzyki klasycznej.

Inne festiwale muzyki klasycznej

Inne ciekawe festiwale, na których można posłuchać klasycznych dźwięków, to m.in.:

 • Międzynarodowy Festiwal Chopin w Barwach Jesieni odbywający się w Antoninie;
 • Chopin i jego Europa – festiwal organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie;
 • Lato z Chopinem – odbywający się w lipcu w Busku-Zdroju;
 • Rubinstein Piano Festival – organizowany w Łodzi od 2008 r. – dotychczas odbyły się jednak tylko cztery edycje: w 2008 r., 2011 r., 2013 r. i 2019 r.;
 • Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej – organizowany jesienią od 1996 r.;
 • Bydgoski Festiwal Muzyczny – jedna z najstarszych cyklicznych i międzynarodowych imprez tego typu w Polsce;
 • Festiwal Polskiej Muzyki Dawnej – odbywający się w okolicach Ożarowa Mazowieckiego;
 • Katowice Kultura Natura – odbywający się w maju, łączący różne style muzyki klasycznej.

Inne polskie festiwale warte zobaczenia

Ciekawym zjawiskiem kulturowym, o którym warto wspomnieć, jest organizowany w Białymstoku Up To Date Festiwal. Znajdziemy tam mocne brzmienia, rap, muzykę chilloutową, elektroniczną i wiele, wiele innych. Gdybyśmy mieli porównać atmosferę Up To Date do czegokolwiek, to najbliżej jej do dobrej przyjacielskiej imprezy w gronie najbliższych, ale w znacznie większym formacie. Prócz gwiazd wielkiej sceny, na to wydarzenie wizualno-muzyczne zapraszani są również artyści, którzy znani są raczej w swoich lokalnych kręgach. To miejsce promowania dobrej muzyki, warsztatów, ciekawych zajęć i akcji społecznych. To festiwal, podczas którego tworzona jest kultura i z pewnością takich wydarzeń powinno być więcej. Tutaj chodzi o zrozumienie i miłość wobec drugiego człowieka. O relaks, wyciszenie, wspólne spędzenie czasu. Jak każdy większy festiwal muzyczny, ten również ma swoją oprawę artystyczną, która dzięki nieszablonowemu podejściu i dystansowi organizatorów, zawsze zachwyca oko. W końcu nie każdy zdecydowałby się na napis „Białystok” zbudowany z dywanów, prawda? A powiemy Wam, że robił niezwykłe wrażenie.

Kolejne interesujące wydarzenia w Polsce, to m.in.:

 • Metal Hammer Festival, zapraszający do Łodzi miłośników cięższych brzmień;
 • katowicki festiwal Tauron Nowa Muzyka, łączący futurystyczne brzmienia i industrialne lokacje;
 • Carbon Silesia Festival – odbywający się na Śląsku festiwal muzyki elektronicznej;
 • Kazimiernikejszyn – niewielki festiwal odbywający się od 2014 r. w malowniczym Kazimierzu Dolnym, oferujący koncerty artystów z różnych zakątków muzycznego świata.

Co zabrać na festiwal?

Niezależnie od gatunku muzyki, jaki reprezentuje wydarzenie, wielkości festiwalu czy najróżniejszych innych czynników, na każdy taki event warto zabrać niezbędnik festiwalowicza. Zazwyczaj też na bramkach pilnujących wejścia obowiązują podobne zasady zachowania, o których należy pamiętać. Co więc należy zabrać na festiwal i jak wyglądają zasady bezpieczeństwa? 

Nieważne jaki festiwal wybierzesz, zawsze należy mieć ze sobą bilet. To twój klucz, który będzie Ci potrzebny, by móc otworzyć drzwi do kolorowego świata rozrywki. Nieważne, czy w postaci elektronicznej, czy papierowej – zawsze dobrze mieć go ze sobą. Poza tym razem z biletem wypada zabrać dokument tożsamości. 

O czym jeszcze należy pamiętać przed przejściem bramki? O tym, że na teren festiwalu ze względów bezpieczeństwa nie można zabierać własnych płynów. Wszystko, co potrzebne, czekać na Ciebie będzie za wejściem. Jeśli dbasz o ekologię i chcesz unikać generowania plastiku, zabierz ze sobą specjalną butelkę na napoje. 

Skoro jesteśmy przy kwestii picia. Nawadniaj się! To ważne, by uzupełniać płyny stracone podczas długich godzin tańca. 

Co jeszcze warto wziąć? Szczególnie na tych festiwalach muzycznych, które trwają dłużej, warto mieć ze sobą kilka plastrów, żel dezynfekujący, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Taki niezbędnik festiwalowicza nie raz ratował dusze, które wymęczyły się podczas tańców do ulubionych piosenek. Dopakuj do tego chusteczki higieniczne i koniecznie coś cieplejszego na wieczorną część – i już możesz się bawić do samego rana.

Prezent dla miłośnika festiwali

Co przyda się zagorzałemu maniakowi festiwali? Pewność, że na sto procent na nie dotrze! Tutaj wkracza nasz voucher na festiwal eBilet.pl. Dzięki nam być może spełni się marzenie Twojej bliskiej osoby o wyruszeniu na festiwal, na który do tej pory nie mogła sobie pozwolić.

Co jeszcze podarować maniakowi wydarzeń muzycznych? Spersonalizowany plecak od Mana-Mana to strzał w dziesiątkę. Zyskujemy jakość i pewność, że torba wytrzyma z nami cały festiwal. 

Festiwale i emocje

Festiwale to nie tylko możliwość wysłuchania koncertów naszych idoli. To spotkania z kulturą i sztuką, to nowe znajomości, to tworzenie chwil i emocji wspólnie z bliskimi. To często historie na całe lata i wspomnienia, które przywołujemy po długim czasie. To beztroski czas zabawy w ulubionym towarzystwie muzyki jak i bliskich ludzi. Takie wspomnienia są naprawdę warte tworzenia. Dlatego mamy nadzieję, że ucieszyła Was nasza wyprawa po najlepszych polskich festiwalach muzycznych i kiedy przyjdzie na to sposobność, sami zdecydujecie się ruszyć w wir zabawy. Życzymy najlepszej rozrywki w każdym znaczeniu tego słowa, a jeśli wciąż mało Wam festiwali, odkryjcie nasz artykuł o wydarzeniach podróżniczych. Warto odkrywać nowe rzeczy!

Ocena artykułu: 5/5(11 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam snuć się po mieście, gubię się w nim z aparatem w ręku, szukając nowych ciekawych miejsc. Kiedy już się odnajduję, to najczęściej w fotelu, czytając a najlepiej pisząc z kubkiem malinowej herbaty obok. Staram się patrzeć na świat z każdej jego perspektywy, ale zawsze z uśmiechem na ustach.

Data publikacji: 2020-10-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!