o prezentach

Najlepsze festiwale muzyczne w Polsce

Ocena artykułu: 5/5(6 opinii )
Data aktualizacji: 2022-02-02

Stało się, lato spakowało swoje rzeczy i ustąpiło miejsca jesieni. Mniej więcej o tej porze zwijały się także ostatnie, kolorowe płaszcze festiwalowych namiotów. W powietrzu wisi nutka jesiennej nostalgii i parno od wzdychań za zabawą. To zawsze czas powrotów do przeżyć i podsumowań minonych widowisk. Przypomnijmy więc sobie jak wyglądały wydarzenia muzyczne w 2019 roku. Zabierzemy Was na wycieczkę po najlepszych festiwalach z całej Polski i tym samym, przygotujemy na nadchodzące sezony zabaw na świeżym powietrzu. Sprawdźmy co ciekawego gra w każdym z gatunków muzycznych i co zapowiada się jako warte zobaczenia na rok 2021.

Największe festiwale muzyczne w Polsce

Kiedy myślimy o najbardziej popularnym a przy okazji największym festiwalu muzycznym w Polsce na pierwszy plan wystawia się Open'er. Znany i lubiany przez wielu, między innymi za swój rozmach w kompletowaniu line-up’u. Z tym wydarzeniem związana jest również pewna specyficzna kultura. Na cztery dni plaże Trójmiasta wypełniają się kolorowymi sylwetkami festiwalowiczów tropiących wschody i zachody słońca. Siadających w kółkach i śpiewających ponadczasowe hity, bo zawsze w ekipie znajdzie się przecież ten człowiek z gitarą. Jednak nie tylko ze względu na panujący relaks i przyjazną atmosferę Open'er Festival jest tak popularny. Miejsce to na swojej ogromnej powierzchni mieści kilkanaście scen, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Tutaj dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie: rap, rock, techno, pop, wszystko to na jednym festiwalu. Ogromny teren to także wiele miejsc gastro i stref chillout. Sprawdźcie line up, bo z pewnością Open'er Festival szykuje nazwiska wielkiego formatu. Mała rada na sam koniec, wielkie miejsce to wiele ludzi z różnych stron kraju. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać o miejsce noclegowe.

Opener Festival co roku gromadzi ogromną ilość uczestników. Źródło zdjęcia: wladek.pl

Wielkim zaskoczeniem (i to dosłownie wielkim) był festiwal, który w 2019 roku odbył się po raz pierwszy i od razu szturmem podbił serca wielu. Mowa tutaj o Fest Festivalu organizowanym w Parku Śląskim. Tutaj też nie zabrakło rozmachu w terenie. Cały park oraz ogromna przestrzeń wokół niego została zmieniona na potrzeby wydarzenia w przecudowną krainę kolorów, sztuki i dźwięków. Z pewnością nie przesadzimy, jeśli nazwiemy go wydarzeniem artystycznym na dużą skalę. Dlaczego? Dlatego, że festiwal ozdabiała niezliczona ilość prac artystycznych, instalacji czy rzeźb, niezwykłych twórców. Ilość kolorowego światła tworząca cudne pokazy, również była oszałamiająca. Fest Festival jest zjawiskiem artystycznym, które musi zobaczyć każdy wrażliwy na sztukę esteta. Ogromny obszar festiwalu skrywa w sobie niezliczoną kopalnie dopieszczonych detali i zakamarków, które oczarują każdego. Jeśli chodzi o muzykę i zaproszonych tam wykonawców to również, jak na Open'erze odnajdziemy tam wiele ciekawych pozycji. Mnoga ilość scen serwuje różne gatunki muzyczne. W repertuarze, istne perełki ze świata muzyki rozrywkowej i elektronicznej.Zaskoczą nas również takie smaczki, jak zespół Meute. Czyli orkiestra wykonująca show z muzyką na żywo. Tak świetny popis trzeba przywołać:

Reasumując: Fest Festival to miejsce dla każdej artystycznej duszy, która oprócz piękna kocha również pływać w nietuzinkowych dźwiękach.

Festiwal muzyki elektronicznej

Skoro coś już o tej elektronice wspomnieliśmy, pójdziemy dalej w ten temat. Audioriver Festival na przestrzeni wielu lat swego istnienia, stało się niemal obowiązkową wyprawą dla każdego wyznawcy muzyki techno i gatunków jemu pokrewnych. Festiwal, który nie cieszy się już takimi rozmiarami, może z pewnością poszczycić się niezwykłym rozwojem i wciąż rosnącą grupą fanów. Wydarzenie, które od ponad czternastu lat organizowane jest na płockiej plaży to miejsce z tradycjami, a jednak wciąż zaskakujące. Nie posiada bardzo licznej ilości scen, niezmiennie od wielu lat wykonawcy oddają swoje muzyczne popisy na: Main Stage, Hybryd Tent, Circus Tent, Burn Stage, True Music Stage a od niedawna, także na nowej scenie mocnego brzmienia zwanej – kosmos. Co ciekawe w niedzielę, czyli ostatniego dnia festiwalu otwiera się zupełnie nowa jego część. Podczas tak zwanego Sundaya cały szalony wir zabawy przenosi się do płockiego parku, gdzie oprawa festiwalu i pasujące do niej kolorowe stroje uczestników wywołują szeroki uśmiech na ustach. Na wielu edycjach podczas trzeciego dnia królował Damian Lazarus. Serwując zza konsoli magiczne, niemal szamańskie dźwięki. Co takiego wyjątkowego niesie w sobie Audioriver? Jak sami jego twórcy mówią: ludzi i klimat. Tutaj rzadko zdarza się ktoś przypadkowy. To ten rodzaj muzyki, który kochasz lub wolałbyś odpuści. Dlatego ludzie na Audioriver to zazwyczaj stali bywalcy. Zakochani w muzyce elektronicznej tworzą na festiwalu wielką przyjazną społeczność. Często zdarza się, że osoby, które tańczą, znają się z tak zwanego „widzenia”. Bo już nie raz wpadły na siebie na plaży w Płocku, oddając się zabawie do białego rana. Od niedawna „Audio” to także warsztaty, strefa chillout i nauki. W to miejsce jedziesz się bawić, poznawać ludzi i rozpływać się w niezwykłych dźwiękach.

Audioriver to ważny festiwal dla sympatyków muzyki elektronicznej. Źródło zdjęcia: muno.pl

Festiwal kultury Hip-Hop

Trzeba przyznać, że Płock to całkiem imprezowe miasto. Na tej samej plaży, ale kilka dni później odbywa się Polish Hip-hop Festiwal. To chyba najważniejsze polskie wydarzenie, jeśli chodzi o tę kulturę, a z racji kilkunastotysięcznej publiczności jedno z ważniejszych w tej części Europy. Trudno się dziwić, skoro ten festiwal muzyczny ściągą czołówkę polskiej rap sceny. Do tego miejsca, podobnie jak w przypadku Audiorirver trafiają w większczości znawcy gatunku (chociaż oczywiście namawiamy wszystkich, do ruszenia w kierunku nowych muzycznych odkryć) Polish Hip-Hop Festiwal to niezwykła magia tworzona między wykonawcą na scenie a jego publicznością. Wystarczy tylko wyobrazić sobie, jak parę tysięcy ludzi śpiewa słowo w słowo z raperem wykonywany utwór, by poczuć zalewającą falę emocji. Trzeba dodać: różnorodnych emocji, bo taką właśnie w Polsce posiadamy scenę muzyki hip-hop. Różną, od mocnych brzmień i życiowego tekstu spisanego rodem z ulicy, przez mądrości starej szkoły i energię nowej aż po wesołe kawałki tworzone dla poprawienia humoru. Na koncertach podczas Polish Hip-Hop Festiwal zmęczycie się, wzruszycie, pośmiejecie i wyluzujecie, a wszystko to w naprawdę dobrej oprawie dźwiękowo-świetlnej.

Polish Hip-Hop Festival to niezwykłe emocje płynące zarówno ze sceny, jak od publiczności. Źródło zdjęcia: redbull.com

Festiwal muzyki klasycznej

Tutaj z pewnością trzeba powiedzieć o diamencie polskich wydarzeń muzycznych, czyli o Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach – Zdroju. To najstarszy nieprzerwalnie działający festiwal pianistyczny na świecie i zarazem najstarsze wydarzenie muzyczne w Polsce. Podczas czterech dni sierpnia swoje programy prezentują zarówno doświadczeni profesjonaliści, jak i Ci mniej obeznani ze sceną. Dzienna część należy do młodych talentów a wieczorami popisy najwyższych lotów reprezentują muzycy światowej formy. Pod wieloma względami mimo długiej tradycji jest to niezwykły festiwal muzyczny. Podczas całego wydarzenia nie tylko publiczność bacznie słucha kojącej dla ducha melodii muzyki klasycznej. W recitale wsłuchuje się także jury złożone z grona wybitnych osobowości ze świata muzyki, by na koniec tego niezwykłego wydarzenia ukoronować występy zasłużonymi nagrodami. Nocą natomiast festiwal Chopinowski wyciąga jeszcze jedną kartę specjalną. Jest to koncert o nazwie „Nokturn”. Organizowany późnym wieczorem przy lampce wina, cieszy się niezwykłą popularnością wśród widowni. Cóż od tego festiwalu bije klasa i szyk, ale z pewnością też niezwykła zabawa i przyjemność płynące z niekiedy i nawet ekscentrycznych popisów koncertowych. Warto udać się tam zasmakować sztuki muzyki klasycznej.

Festiwal muzyki rockowej

Od ponad 26 lat na polskiej scenie festiwalowej istnieje wydarzenie niezwykłe. Pol’and’Rock festiwal zwany wcześniej Przystankiem Woodstock, to świetna inicjatywa zapoczątkowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nie da się nie zauważyć, że stanowi niezwykle ważny punkt w skali polskich rock festiwali. Przez cały ten czas, podczas tego wydarzenia pojawiły się dziesiątki tysięcy ludzi i wykonawców, którzy sprawiali, że z roku na rok społeczność Pol’and’Rock stawała się liczniejsza i jeszcze bardziej zgrana. Festiwal ten urósł już do miana klasyka, którego po prostu chociaż raz w życiu trzeba odwiedzić. Nawet gdy nie jesteś fanem tego gatunku muzyki. Każdy kto znalazł się na tym wydarzeniu, odczuł z pewnością, jak niezwykłe i emocjonujące potrafią tam być koncerty. Jeśli nie mieliście przyjemności sprawdzić tego na żywo, polecamy dostępne nagrania na platformie YouTube. Podczas trwania zabawy, na scenie często pojawia się Jerzy Owsiak, dziękując za wsparcie dla Orkiestry i zapowiadając wspólne szerzenie zabawy i zrozumienia. Wielokrotnie na festiwalu została uczczona pamięć wielkich muzyków, a emocjonalne wykonania artystów nie raz chwytały za serce. Podczas tego festiwalu z pewnością się ubrudzisz (ale czy to wtedy za dziecka właśnie nie było się najszczęśliwszym?), wysłuchasz polskich klasyków i zagranicznych gwiazd. Spędzisz czas na łonie natury czując w powietrzu „orkiestrowego” ducha.

Festiwale warte zobaczenia

Ciekawym zjawiskiem kulturowych, o którym warto wspomnieć jest organizowany w Białymstoku Up To Date Festiwal. Znajdziemy tam mocne brzmienia, rap, muzykę chillaoutową, elektroniczną i wiele, wiele innych. Gdybyśmy mieli porównać atmosferę Up To Date do czegokolwiek, to najbliżej jej do dobrej przyjacielskiej imprezy w gronie najbliższych, ale w znacznie większym formacie. Prócz gwiazd wielkiej sceny, na to wydarzenie wizualno-muzyczne zapraszani są również i artyści, którzy znani są raczej w sowich lokalnych kręgach. To miejsce promowania dobrej muzyki, warsztatów, ciekawych zajęć i akcji społecznych. To festiwal, podczas którego tworzona jest kultura i z pewnością takich wydarzeń powinno być więcej. Tutaj chodzi o zrozumienie i miłość wobec drugiego człowieka. O relaks, wyciszenie, wspólne spędzeni czasu. Jak również każdy większy festiwal muzyczny ma swoją oprawę artystyczną, o której powiemy, że dzięki nieszablonowemu podejściu i dystansowi organizatorów, zawsze zachwyca oko. W końcu nie każdy zdecydowałby się na napis „Białystok” zbudowany z dywanów prawda? A powiemy Wam, że robił niezwykłe wrażenie.

Podczas Up To Date Festival organizowane jest wydarzenie o nazwie Domowe Salony Ambientu, podczas którego liczy się relaks w towarzystwie dobrej muzyki. Źródło zdjęcie: going.pl

Kolejnym festiwalem, który warto mieć na uwadze jest Orange Warsaw festiwal. Organizowany w stolicy kraju, na stadionie służewieckim. Mimo swojej nie tak wielkiej przestrzeni cieszy się sporym powodzeniem. Wszystko za sprawa zawsze głośnego line-up’u, który prezentuje. Festiwal ten zawsze dba o wielkie nazwiska na liście występujących artystów, co skutkuje niezwykłym poruszeniem wśród fanów. Na miejscu oprócz scen głównych, odnajdziemy także wiele pomniejszych. Wielkie firmy znane już ze swoich zamiłowań do tego typu zabawy, rozstawiają tam swoje konsole proponując naprawdę zróżnicowane repertuary. Więc jeśli wpadniecie na koncert swojego ulubionego wykonawcy z paczka znajomych, po koncercie, z łatwością odnajdziecie przestrzeń na dalszą zabawę. Tym bardziej jeśli mieszkacie blisko stolicy, warto chociaż raz zobaczyć, jak wygląda zabawa na Orange Warsaw Festiwal. Można powiedzieć też, że z racji różnorodności wydarzeń i stosunkowo nie tak wielkich rozmiarów, to dobry początek dla tych, którzy pierwszy raz chcą wybrać się na większe wydarzenie muzyczne.

Co zabrać na festiwal?

Niezależnie od różnicy w gatunku muzyki, jaki reprezentuje wydarzenie. Wielkości festiwalu, czy najróżniejszych innych czynników, warto zabrać niezbędnik festiwalowicza. Zazwyczaj też, na bramkach pilnujących wejsćia obowiązują te same zasady zachowania, o których należy pamiętać. Co wiec należy zabrać na festiwal, jak wygląda zabawa i zasady bezpieczeństwa? Już odpowiadamy. Nieważne jaki festiwal wybierzesz, zawsze należy mieć ze sobą bilet. To twój klucz, który z pewnością będzie Ci potrzeby, by móc otworzyć drzwi do kolorowego świata rozrywki. Nieważne czy w postaci elektronicznej, czy papierowej – zawsze dobrze mieć go ze sobą. Poza tym razem z biletem wypada zabrać dokument tożsamości. O czym należy jeszcze pamiętać przed przejściem bramki? O tym, że na teren festiwalu ze względów bezpieczeństwa nie można zabierać własnych płynów. Wszystko co potrzebne czekać na Ciebie będzie za wejściem. Jeśli dbasz o przyrodę i przejmują Cię jednorazowe kubeczki, zabierz swoją pustą specjalnie przystosowaną do tego butelkę. W wielu miejscach akceptują jej wnoszenie, a Ty będziesz mógł prosić barmana o nalewanie napoi bez potrzeby wytwarzania kolejnych plastikowych kubków. Skoro jesteśmy przy kwestii picia. Nawadniaj się! To ważne, by uzupełniać płyny stracone podczas długich godzin tańca. Co jeszcze warto wziąć? Szczególnie na te festiwale muzyczne, które trwają dłużej, warto mieć ze sobą kilka plastrów, żel dezynfekujący, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Taki niezbędnik festiwalowicza nie raz ratował dusze, które wymęczyły się podczas tańców do ulubionych piosenek. Dopakuj do tego chusteczki higieniczne i koniecznie coś cieplejszego na wieczorną część i jesteś przygotowany na zabawę do samego rana.

Prezent dla festiwalowicza

Co podarować maniakowi wydarzeń muzycznych? Mamy parę pomysłów. W takich miejscach sprawdzają się najlepiej wygodne buty, które ciężko czasem połączyć z wymyślnymi, fantazyjnymi strojami, które są nieodłączną częścią festiwali muzycznych. Więc gdyby tak mieć buty, specjalnie na takie wydarzenie? Stwórz własne trampki to prezent, idealny, Wygodne buty można połączyć z najbardziej zwariowanym wzorem, jaki tylko przyjdzie na myśl lub np. z logo ulubionego zespołu. Takie byty świetnie uzupełnią stój każdego festiwalowicza. Pozostając w kwestii praktycznych dodatków. Torba-plecak od Mana-Mana to także strzał w dziesiątkę. Również i tę część garderoby można spersonalizować a dodatkowo zyskujemy jakość i pewność, że torba wytrzyma z nami cały festiwal. Co jeszcze przyda się zagorzałemu maniakowi festiwali? Pewność, że na sto procent na niego dotrze. Tutaj wkracza nasz voucher na stronę eBilet.pl. Dzięki nam być może spełni się marzenie naszej bliskiej osoby, o wyruszeniu na festiwal, na który do tej pory nie mógł sobie pozwolić.

Festiwale i emocje

Festiwale to nie tylko możliwość wysłuchania koncertów naszych idoli. To spotkania z kulturą i sztuką, to nowe znajomości, to tworzenie chwil i emocji wspólnie z bliskimi. To często historie na całe lata i wspomnienia, które przywołujemy po długim czasie. To beztroski czas zabawy w ulubionym towarzystwie muzyki jak i bliskich ludzi. Takie wspomnienia są naprawdę warte tworzenia. Dlatego mamy nadzieję, że ucieszyła Was nasza wyprawa po najlepszych polskich festiwalach muzycznych i kiedy przyjdzie na to sposobność, sami zdecydujecie się ruszyć w właściwy dla siebie wir zabawy. Życzymy najlepszej rozrywki w każdym znaczeniu tego słowa, a jeśli wciąż mało Wam festiwali, odkryjcie nasz artkuł o wydarzeniach podróżniczych. Warto w końcu odkrywać nowe rzeczy.

Ocena artykułu: 5/5(6 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Uwielbiam snuć się po mieście, gubię się w nim z aparatem w ręku, szukając nowych ciekawych miejsc. Kiedy już się odnajduję, to najczęściej w fotelu, czytając a najlepiej pisząc z kubkiem malinowej herbaty obok. Staram się patrzeć na świat z każdej jego perspektywy, ale zawsze z uśmiechem na ustach.

Data publikacji: 2020-10-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.