o prezentach

Najciekawsze festiwale podróżnicze w Polsce

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2022-05-09

Włóczykij, obieżyświat, tułacz, a może bardziej turysta? Którekolwiek określenie najlepiej do Ciebie pasuje, na pewno Twoje serce wypełnia miłość do podróży. Wiele osób kocha podróżowanie, jednak liczą się dla nich różne aspekty wojaży. Dla jednych bardziej liczy się cel, dla innych sama droga. Mówi się, że podróże kształcą. Nauka wymaga dzielenia się wiedzą. Osoby, które przemierzają kilometry wzdłuż i wszerz (a często wzwyż) naszego globu chętnie dzielą się swoimi przeżyciami, doświadczeniami, przemyśleniami. A emocjonujące relacje z przeżyć to to, co lubimy najbardziej! Dlatego przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej popularnych festiwali i targów podróżniczych w Polsce.

 

Podróżować może każdy

Co w ogóle uznajemy za podróż? To zmiana miejsca pobytu na odległe. Tak szeroka definicja pozwala do podróży zaliczyć żeglowanie po wodach morskich i oceanicznych, wspinaczkę w Alpach, kilkudniową wycieczkę rowerową, roczny road trip po Stanach Zjednoczonych i tygodniowe wakacje all exclusive z biurem podróży. Jaki jest wniosek? Podróżować może każdy, tak jak chce i jak mu wygodnie. Lokalne podróże nie są gorsze od dalekich, a korzystanie z biur podróży nie umniejsza podróżnikom. Niektórzy podróżnicy swoje przeżycia zostawiają dla siebie, inni chętnie przygotowują prezentacje, wystąpienia i prelekcje na temat swoich podróży. Gdzie możemy spotkać osoby, które postanowiły podzielić się swoimi podróżniczymi opowieściami?

Klasyka gatunku, czyli najważniejsze festiwale dla podróżników

Kolosy

Tak naprawdę ten najważniejszy w Europie festiwal podróżniczy nosi nazwę Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Kolosy to nagrody przyznawane co roku podczas festiwalu osobom, które szczególnie wyróżniły się swoimi podróżniczymi i eksploracyjnymi osiągnięciami.  Od 2000 roku festiwal odbywa się w Gdyni w drugi weekend marca. Wydarzenie organizuje Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa. Wstęp na festiwal jest darmowy! Festiwal to nie tylko wręczenie nagród za osiągnięcia podróżnicze ubiegłego roku kalendarzowego, ale przede wszystkim spotkania autorskie, prelekcje, wystawy, seminaria… Jeśli podróże to to, co Ci w sercu gra — nie może Cię tam zabraknąć!

Kolosy co roku gromadzą tysiące osób. To największy festiwal podróżniczy w Polsce

OSOTT w Rzeszowie — najstarszy festiwal podróżniczy w Polsce

Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów Trampów i Turystów to według dostępnych źródeł najstarszy festiwal podróżniczy w Polsce! Przez kilka ostatnich lat odbywa się niezmiennie w Rzeszowie. OSOTT ma formę sympozjum, podczas którego prezentowane są przezrocza z podróżniczego świata. Główny element programu to tradycyjne prezentacje o długości 17 minut, których zwykle jest aż około 50. Festiwal odbywa się jesienią, ostatnio w listopadzie. Szykuj się, podróżniku!

Włóczykij w Gryfinie

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży według niektórych przynosi piątą porę roku. Odczarowuje strachy i wyciąga ludzi z domu. Od malutkiego festiwalu w 20-tysięcznym Gryfinie urósł do wydarzenia znanego w całej Polsce. Festiwal w Gryfinie nosi miano najdłuższego i trwa nawet do 7 dni! Zwykle odbywa się w kwietniu. To tam przecinają się szlaki reportażystów, podróżników, alpinistów, żeglarzy, filmowców, miłośników rowerów i kajaków. Organizatorzy mawiają, że wszystkie drogi prowadzą do Gryfina. Może zaprowadzą tam także Ciebie! :)

Festiwal Na Szagę

Festiwal Na Szagę to poznańskie święto ludzi drogi. Ludzi wrażliwych na piękno przyrody, odmienne kultury i gotowych przeżywać niebanalne przygody. Główną ideą wydarzenia jest promocja jak najpiękniejszego relacjonowania swoich wypraw, możesz się więc spodziewać mistrzowskich prezentacji i wciągających relacji. W tym przypadku ważniejsza jest jakość opowieści niż egzotyka podróży. Festiwal powstał na cześć poznańskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, które reportaże niezwykle chwytają za serce. Organizatorzy co roku zapraszają do udziału w konkursie na najlepszą relację z podróży — zgłosić może się każdy. Ty również! Festiwal odbywa się w Poznaniu, ostatnio na przełomie stycznia i lutego.

Festiwale podróżnicze i przygodowe

Festiwal Siły Marzeń Miłki Raulin

To prawdziwa petarda! Maczamy palce w organizacji tego Festiwalu :) Festiwal miał właśnie swoją trzecią odsłonę. Jak każde z wcześniej wspomnianych wydarzeń w tym roku musiał odbyć się zdalnie. Miłka Raulin, najmłodsza Polka z Koroną Ziemi na koncie i pomysłodawczyni Festiwalu Siły Marzeń nie mogła zaprosić gości ze względu na pandemię, więc sama do nich pojechała! I tak powstała seria niezwykle wciągających i inspirujących wywiadów z ludźmi, których osiągnięcia budzą prawdziwy zachwyt. Najlepsze jest to, że wszystkie odcinki dostępne są za darmo na stronie festiwalu, a cała seria jest tłumaczona na język migowy. W 2022 roku Festiwal odbędzie się w Warszawie na przełomie października i listopada. Śledźcie dokładną datę!

Festiwal Podróżników Soliści

Festiwal odbył się pod hasłem “Nie rezygnuj z marzeń”. Ta edycja również miała formę online. Udział w festiwalu jest odpłatny, ale organizatorzy postanowili część dochodu ze sprzedaży biletów przekazać na wsparcie ochrony zdrowia. Festiwal łączy historie opowiadane przez blogerów, vlogerów, podróżników pieszych, górskich i tych zwiedzających świat na czterech kołach lub na nartach. Niebywała okazja do zaczerpnięcia inspiracji i utwierdzenia się w przekonaniu, że nie warto rezygnować z marzeń!

Studenckie Spotkania Podróżnicze Menażki

Prawdziwa gratka festiwalowa dla studentów. Organizowana głównie przez studentów w Gdańsku, ostatnia edycja miała miejsce w marcu. Organizatorzy festiwalu Menażki co roku zapraszają wszystkie osoby, które pasjonują się podróżami — małymi, dużymi, egzotycznymi, wakacyjnymi. Wszystkie tripy dozwolone. Jeśli jesteś studentem, kochasz podróże i chcesz opowiedzieć o swoich przeżyciach — jedź do Gdańska na Menażki. Zwycięzców konkursu wybiera publiczność! Studenci to oczywiście niejedyna grupa docelowa. Prelekcje zaproszonych gości może oglądać każdy chętny.

Najpopularniejsze festiwale górskie

Podróżnicy, którzy szczególną miłością darzą pasma górskie w różnych częściach świata, pojawiają się na wielu różnych festiwalach. Specjalnie dla nich powstały jednak dedykowane wydarzenia, w których czasie to góry królują

Miłośnicy gór mogą wybierać z szerokiej oferty festiwali w Polsce

Górnolotni

Spotkania ludzi gór w Tarnowie od ponad dziesięciu lat gromadzą miłośników gór. Festiwal odbywa się w lutym.Wśród nich są najwybitniejsi wspinacze, skialpiniści, pisarze, reżyserzy i biegacze górscy. Przez trzy dni miłośnicy ekstremalnych aktywności opowiadają o swoich przygodach, doświadczeniach i planach na przyszłość. Festiwal łączy prelekcje, pokazy filmów, debiuty wydawnicze. Najważniejsze: wszystko kręci się wokół gór!

Festiwal Górski Wondół Challenge

Wondół… co to w ogóle jest? Bynajmniej nie jest to wymyślone ot tak słowo. Wondół to forma ukształtowania powierzchni ziemi. Żeby zobaczyć jak dokładnie wygląda zapraszamy na stronę festiwalu. Już kilkanaście edycji tego szalonego wydarzenia w Szczyrku za nami. Ostatnia edycja odbyła się w marcu. Jak się zaczęło? Od kreatywnego wyzwania, które zostało rzucone chętnym śmiałkom. Mieli zbiegać w rakietach śnieżnych ze zbocza, potem na całkiem zmarzniętych czekał park linowy i ścianka wspinaczkowa. Niecodzienne spotkanie przerodziło się w coroczny festiwal łączący pasjonatów gór. Warto zajrzeć!

Festiwale filmów górskich

Nie trzeba się wspinać, żeby uwielbiać filmy o wspinaczce. Ale oczywiście można lubić jedno i drugie jednocześnie :) Projekcje najlepszych filmów poświęconych środowisku górskiemu co roku możesz znaleźć podczas Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który jest najstarszym festiwalem filmów górskich w Polsce organizowanym od 1993 roku (w maju w Warszawie). Pasjonaci górskiego kina nie mogą pominąć Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju we wrześniu. Wysoki poziom gwarantują również Spotkania z filmem górskim w Zakopanem (czerwiec). Amatorom filmu polecamy też „Nogi do góry” - Festiwal Amatorskich Filmów Sportowych.

Festiwal filmów górskich w Lądku-Zdroju to jedno z największych i najbardziej popularnych wydarzeń łączących ludzi gór (zdjęcie: klodzko.naszemiasto.pl)

Targi podróżnicze i turystyczne

World Travel Show

Od festiwali przechodzimy do targów. Word Travel Show to największe targi turystyczne w Polsce. Odbywają się w listopadzie w podwarszawskim Nadarzynie. Spotkasz tam podróżników, przedstawicieli biur turystycznych, wydawców, producentów sprzętu turystycznego. Konferencje, prelekcje, konkursy. To szansa do nawiązania niebywałych relacji biznesowych, pozyskania nowych klientów. Przede wszystkim — do poznania wspaniałych historii o podróżach!

Międzynarodowe Targi Turystyczne TT WARSAW

Kolejne wydarzenie, które w świecie turystyki odbija się szerokim echem. Gromadzą wystawców z niemal każdej branży, która jest związana z turystyką. Odbywają się listopadzie w Nadarzynie pod Warszawą. To nie tylko opowieści zaproszonych podróżników, ale też biznesowe rozwiązania dla hoteli, oferta polskich i zagranicznych touroperatorów, promocja regionów i miast, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz nowinki technologiczne dla branży turystycznej. Każdy, kto zawodowo zajmuje się turystyką powinien tam zajrzeć.

Rzucić wszystko i wyjechać do...

Ostatnio coraz częściej słyszymy o historiach osób, które zdecydowały się porzucić dotychczasową karierę zawodową i oddać się podróżom. O swojej własnej historii opowiada Eva zu Beck, która zrezygnowała z ciepłej posady w londyńskim biurowcu i stała się pełnoetatową podróżniczką. Podróżuje głównie samotnie po zakątkach świata, które dla nas pozostają niedostępne i nieodkryte. Co skłoniło ją do podjęcia takiej decyzji? Czy czegoś żałuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w odcinku podcastu Napędzani Marzeniami, w którym szefowa Katalogu Marzeń Joanna Borucka rozmawia z Evą.

Prezent dla podróżnika

Jeśli sam kochasz podróżować, na pewno w Twoim gronie jest więcej miłośników bliższych lub dalszych wojaży. Podróżnicze i eksploracyjne sukcesy warto celebrować! Jeśli chcesz pogratulować podróżnikowi i wręczyć mu drobny prezent, przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł łączący inspiracje na prezent dla podróżnika. W końcu amatorzy wypraw i podróżniczych aktywności też obchodzą urodziny, imieniny i rocznice, prawda? A może wspólnie uczcicie Dzień Podróżnika albo Dzień Włóczykija weekendowym wyjazdem? Zajrzyj do kategorii weekendy i wycieczki.

Dlaczego warto brać udział w festiwalach podróżniczych?

Jeśli byłeś już na choć jednym festiwalu podróżniczym wiesz, że każdy z nich nie jest po prostu zwykłym eventem. To okazja do poznania wspaniałych podróżników, sportowców, himalaistów, reportażystów; spotkania swoich idoli, wymiany doświadczeń z ludźmi, którzy podzielają Twoje zainteresowania. Możesz dowiedzieć się więcej o Twoim wymarzonym celu podróży lub poznać zupełnie nową destynację podróżniczą. Twoim marzeniem jest dłuższa wyprawa kajakiem albo zdobycie jednej z największych gór świata? Zdobywaj wiedzę od najlepszych! A tych właśnie spotkasz na festiwalach podróżniczych. Oglądaj, słuchaj, obserwuj i zbieraj inspiracje, a potem krok po kroku osiągaj swoje cele. Tymczasem, jak to się mówi… komu w drogę, temu czas. Do zobaczenia gdzieś w świecie!

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Paweł
2022-04-26
Szkoda, że nie ma podanych dat tych festiwali, po co taka informacja z której nie wynika "co, gdzie, kiedy". Organizatorzy pewno jeszcze nie powiadomili, ale można podać chociaż orientacyjnie - w jakim miesiącu dany festiwal odbył się w ubiegłym roku.
Dorota
2022-05-02
Osott w listopadzie.Od paru lat w Rzeszowie.Informacje na Travelbit
Anka
2022-05-07
To, że orientacyjnych dat brak to jedno, ale ze nie są podane miejsca tak, zeby zobaczyc jak daleko jest z dojazdem to juz w ogole... Wypadaloby wspomniec "Festiwal odbywa sie w Warszawie / Warszawie/ Warszawie... " albo Gdyni, albo BARLiNKU... co za problem?
Klaudia
2022-05-09
Dziękuję za Wasze komentarze! Uzupełniłam informacje dotyczące orientacyjnych dat oraz miejsc, w których odbywają się festiwale. :)
Marcin
2022-08-24
Brakuje mi tutaj Festiwalu Podróżniczego Śladami marzeń! 21-23.10.2022 w Poznaniu!
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Content Specialist
Moje największe miłości to podróże, jedzenie i... jedzenie. Lubię aktywnie spędzać czas i tylko dlatego mieszczę się jeszcze w drzwiach do biura. W wolnych chwilach czytam, piszę i generuję nowe pokłady pozytywnej energii podczas górskich wędrówek.

Data publikacji: 2020-10-12

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.