o prezentach

Floating – co to jest i jak działa? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć

Ocena artykułu: 4.7/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2021-08-17

Zastanawiałeś się kiedyś, co się stanie, jeśli położysz się na powierzchni bardzo słonej wody? Z lekcji fizyki i chemii pamiętasz pewnie, że dzięki wyporności, Twoje ciało będzie unosiło się swobodnie. Czy jednak taka wiedza może być w jakikolwiek sposób połączona z udanym relaksem i głębokim wypoczynkiem, o którym marzy niejeden z nas? Jak najbardziej, a doskonale wiedzą o tym pomysłodawcy zabiegu o nazwie floating.

Wykorzystali tę wiedzę, do stworzenia jednej z najbardziej efektywnych form relaksu całego ciała i umysłu. Jeśli właśnie trzymasz w dłoniach voucher z Katalogu Marzeń na sesję floatingu albo rozważasz jego zakup, warto, abyś poznał odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania. Czym tak naprawdę jest floating? Czy jest bezpieczny? Gdzie i w jaki sposób można go praktykować? Jakie korzyści płyną z floatingu oraz jak długo można go praktykować?

Co to jest floating?

Termin „floating” pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś „unoszącego się na wodzie” albo „pływającego”. Nazwa ta jest jak najbardziej adekwatna, ponieważ sesja floatingu polega właśnie na swobodnym unoszeniu się na powierzchni wody o wysokiej zawartości soli. Inna nazwa floatingu to terapia R.E.S.T. (od anglojęzycznego terminu: Restricted Environmental Stimulation Therapy) oraz Terapia Organicznej Stymulacji Środowiskowej. Za każdym razem chodzi jednak o to samo, czyli wprowadzenie ciała i umysłu w stan głębokiego odpoczynku i pozwolenie sobie na kompleksowy relaks z dala od zgiełku codzienności.

Sesje floatingu odbywają się w specjalnie przygotowanej do tego celu kapsule odpływowej, która, dzięki swojej budowie, potrafi wygłuszyć niemal 90% wszystkich bodźców zewnętrznych. Co to oznacza w praktyce? To, że decydując się na skorzystanie z sesji floatingu, mamy szansę niemal całkowicie odciąć się od świata, który otacza nas na co dzień.

Na czym polega terapia R.E.S.T.?

Nieodłącznym elementem floatingu jest specjalistyczna terapia pod nazwą R.E.S.T. Umożliwia ją wejście do specjalistycznej komory derywacyjnej, której budowa gwarantuje wygłuszenie wszelkich bodźców. Podstawę terapii R.E.S.T. stanowi możliwość wyjątkowo głębokiego relaksu, którą organizatorzy sesji zapewniają uczestnikowi sesji. Za twórców terapii R.E.S.T. uznaje się Petera Suedfelda i Rodericka Borriego, pracowników Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którzy w latach 70. XX wieku rozpoczęli złożone badania dotyczące przebywania w komorze derywacyjnej. Jej założenie mówiło o odnalezieniu sposobu na skuteczne obniżenie poziomu hormonów odpowiedzialnych za poziom stresu: adrenaliny i kortyzolu. Od tamtej chwili poziom wiedzy na temat floatingu znacznie wzrósł, dzięki czemu ta metoda wypoczynku z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że analiza właściwości wody z dużą ilością soli Epsom to temat, który interesował naukowców już znacznie wcześniej, w latach 50. XX wieku. Na czym dokładnie polega terapia R.E.S.T. w komorze derywacyjnej?

Głównym czynnikiem wpływającym na możliwość relaksu jest brak odczuwania przyciągania ziemskiego przez uczestnika terapii. Jak to możliwe? Aby tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków jednocześnie.

 • Woda, którą wypełniona zostaje komora derywacyjna, ma temperaturę około 35 stopni Celsjusza, czyli bardzo zbliżoną do naturalnej ciepłoty ludzkiego ciała. W ten sposób zniwelowane zostaje uczucie różnicy termicznej pomiędzy wodą i skórą uczestnika sesji floatingu.
 • Kapsuła jest niemal w stu procentach zaciemniona i wygłuszona. Na początku każdej sesji uczestnik słyszy łagodną muzykę, której zadaniem jest pomoc w zrelaksowaniu się. Z czasem dźwięki cichną, przenosząc nas niemal w inny wymiar.
 • Ściany kapsuły derywacyjnej są zbudowane z materiału, który pozwala na całkowite „odcięcie się” od czynników zewnętrznych. Nie wyobrażasz sobie, jak może brzmieć cisza? W takim razie jak najszybciej skorzystaj z vouchera na sesję floatingu i przekonaj się o tym osobiście!
 • Bardzo wysoka zawartość soli angielskiej w wodzie, którą wypełniona zostaje kapsuła derywacyjna, sprawia, że uczestnik sesji ma wrażenie, jakby przyciąganie ziemskie po prostu nie istniało. Łagodne i niczym nieograniczone unoszenie się na powierzchni wody daje niepowtarzalną okazję do oczyszczenia myśli i uspokojenia ciała, która na co dzień musi mierzyć się z wieloma stresami i wyzwaniami.

Floating: kabina czy kapsuła? Porównanie

Jeśli szykujesz się do wzięcia udziału w sesji floatingu, warto, abyś lepiej poznał sprzęt, który umożliwi ci głęboki relaks. Na rynku dostępne są dziś zarówno tradycyjne kapsuły, jak i specjalistyczne komory floatingowe. Każde z tych rozwiązań ma zalety, z których warto zdawać sobie sprawę, podczas podejmowania decyzji dotyczącej miejsca, do którego udamy się na floating.

Kapsuła derywacyjna jest urządzeniem najczęściej kojarzonym z floatingiem. Wyglądem przypomina nieco futurystyczny statek kosmiczny, a dzięki swojej budowie gwarantuje niemal całkowite odseparowanie od środowiska zewnętrznego. Każda kapsuła jest wyposażona w przełącznik źródła światła, aby zapewnić użytkownikom maksimum komfortu podczas sesji. Dodatkowo posiada też głośnik, z którego na początku sesji płynie kojąca muzyka. Dzięki włazowi o dużej powierzchni, wejście i wyjście z kapsuły przebiega całkowicie bezproblemowo, dlatego tego typu floating to propozycja dla osób w każdym wieku. Kapsuła derywacyjna to także propozycja dla tych, którzy nie chcą troszczyć się o montaż dodatkowej instalacji hydraulicznej. Nowoczesne kapsuły są całkowicie niezależne i dlatego tak chętnie wykorzystują je studia floatingu w całej Polsce.

Jak zbudowana jest kapsuła floatingowa?

Standardowa kapsuła floatingowa to urządzenie składające się z dużego zbiornika od szerokości około 2 metrów i długości około 3 metrów. Dzięki takim wymiarom, użytkowanie kapsuły floatingowej jest wygodne dla osób o różnym wzroście. Każda kabina jest wyposażona w drzwiczki, które pozwalają odgrodzić się uczestnikowi sesji floatingowej od świata zewnętrznego. Wewnątrz znajduje się woda wzbogacona bardzo dużą ilością soli Epsom. Zazwyczaj jej ilość przekracza 1 gram na cm3, a poziom wody to około 30 cm. To dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się bezwładne unoszenie się ludzkiego ciała na powierzchni i całkowity odpoczynek mięśni i stawów. W celu zapewniania bezpieczeństwa i komfortu, kapsuły floatingowe są dodatkowo wyposażone również w przełącznik światła. Oznacza to, że w przypadku uczucia dyskomfortu, całkowita ciemność może zostać w dowolnej chwili rozświetlona. Twórcy i znawcy floatingu zalecają jednak, aby na czas sesji pogrążyć się w ciemności i pozwolić ciału i umysłowi na odpoczynek.

Jak długo mogę być w kapsule floatingowej?

Standardowa długość pojedynczej sesji floatingowej to 60 minut. Podczas tej godziny ciało i umysł otrzymują wystarczającą ilość czasu na to, aby głęboko się zrelaksować. Zdarza się jednak, że sesja floatingu trwa dłużej, na przykład 1,5 godziny. Wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i preferencji klienta oraz od jego sytuacji zdrowotnej. Nie istnieje potwierdzone przeciwskazanie dla długotrwałego przebywania wewnątrz kapsuły floatingowej. Wyjątkowo wysoka zawartość soli może jednak doprowadzić do podrażnienia skóry, jeśli pojedyncza sesja okaże się wyjątkowo długa. Zdarza się to jednak wyjątkowo rzadko, dlatego często spotyka się osoby, które z floatingu korzystają nawet kilka razy w tygodniu. Planując wizytę w studio, warto pamiętać, że efekty wizyty w kapsule odpływowej utrzymują się jeszcze kilka dni po zakończeniu sesji. Nie ma więc potrzeby relaksu w kapsule derywacyjnej codziennie. Ile sesji potrzebnych jest do stałego efektu?

Należało by odbywać przynajmniej raz w tygodniu sesje przez minimum miesiąc by odczuc efekt ,by go utrzymywać zaleca się floating częściej.

p. Agnieszka, Floating Chillout

Czy floating jest bezpieczny?

Z roku na roku floating cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Jeśli Ty również już niebawem skorzystasz z jego uroków, nie obawiaj się. Floating jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, jeśli tylko nie zdiagnozowano wyraźnych przeciwwskazań. Z vouchera na sesję floatingu w kapsule odpływowej chętnie korzystają zarówno kobiety w ciąży, jak i sportowcy czy osoby starsze. Za każdym razem nad przebiegiem całego zabiegu czuwa pracownik studia floatingu, który chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości i odpowie na ewentualne pytania. Częste z nich to te dotyczące klaustrofobii, na które odpowiedziała p. Agnieszka z Floating Chillout.

Klaustrofobia może być przeciwwskazaniem do odbycia sesji floatingowej ,ze względu na niewielkie zamykane pomieszczenie kapsuły do deprewacji sensorycznej ,natomiast kabina jest wiekszym pomieszczeniem z zamykanymi drzwiczkami dzięki czemu osoba odbywająca sesje może czuć sie komfortowo.

Korzyści płynące z floatingu

Chcąc wymienić wszystkie korzyści płynące z włączenia floatingu do listy regularnych zajęć, trzeba by było napisać na ten temat osobny artykuł. Pojedyncza, godzinna sesja w kapsule derywacyjnej daje możliwość regeneracji organizmu w stopniu znacznie większym niż tradycyjny, mocny sen. Nie istnieją przeciwwskazania dla snu podczas sesji, a wręcz udowodniono, że 60 minut takiego wypoczynku jest równie efektywna, jak 4 godziny ciągłego snu nocnego.

Poza tym floating umożliwia też regenerację mięśni w całym ciele, dzięki czemu jest bardzo chętnie stosowany przez amatorskich i profesjonalnych sportowców. Poza tym, floating zapewnia uwolnienie od:

 • bólu kręgosłupa, mięśni i stawów,
 • przewlekłych stanów napięcia mięśniowego,
 • migreny i tradycyjnego bólu głowy różnego pochodzenia,
 • kontuzji i urazów – dzięki wysokiej zawartości soli Epsom i braku oporu, układ kostno-stawowy i mięśniowy goją się znacznie szybciej niż podczas stosowania tradycyjnych metod.

Z floatingu będą również zadowolone osoby, którym zależy na poprawie wyglądu i kondycji włosów, skóry czy paznokci. Dzięki wysokiej zawartości magnezu w soli Epsom i siarki floating korzystnie wpływa na regenerację naskórka i głębokich warstw skóry u osób w każdym wieku. Wzmocnieniu ulegają również odporność całego organizmu, a wraz z nią poziom koncentracji. Jak widać, sesje floatingu to forma naprawdę kompleksowego relaksu dla ciała i ducha. Jeśli borykasz się z problemami ze snem albo cierpisz na bezsenność, floating jest jednym z najbardziej efektywnych sposób na pokonanie tych trudności. Warto przy tym pamiętać, że pH wody znajdującej się w kapsule derywacyjnej jest obojętne dla ludzkiej skóry – nie zmienia zatem jej stanu.

Jak wygląda sesja floatingu?

Standardowa sesja floatingowa trwa od 30 minut do godziny. Jest to jednak czas przeznaczony w całości na pobyt w kapsule lub komorze derywacyjnej. Planując realizację vouchera z Katalogu Marzeń, warto jednak zaplanować nieco więcej czasu. Zanim wejdziesz do wnętrza kapsuły, zmyj makijaż, zdejmij biżuterię, okulary i soczewki kontaktowe. Dokładnie opłucz ciało pod prysznicem i tak przygotowany połóż się na powierzchni wody. Pamiętaj, aby nie dopuścić do kontaktu słonej wody z oczyma. W przeciwnym wypadku będzie to wyjątkowo nieprzyjemne. Nie pij też wody zgromadzonej w kapsule ani nie kładź się na brzuchu. Po prostu pozwól swojemu ciału odpocząć w pozycji horyzontalnej.

Po zakończeniu pojedynczej sesji, cała woda zgromadzona w kapsule lub komorze derywacyjnej jest dokładnie filtrowana i oczyszczana. Dezynfekcja z wykorzystaniem nadtlenku wodoru, naświetlania promieniowaniem UV czy stosowanie szkła aktywowanego to tylko niektóre metody stosowane do oczyszczania wnętrza kapsuły.

Jak przygotować się do floatingu?

Planując udział w sesji floatingu, przestrzegaj kilku zasad, które uprzyjemnią pobyt i sprawią, że osiągnięte rezultaty będą jeszcze lepsze.

 • Zrezygnuj z golenia i depilacji na 24 godziny przed sesją. W przeciwnym wypadku ryzykujesz wystąpieniem podrażnień na pozbawianych włosków powierzchniach.
 • Nie jedz zbyt dużo w dniu sesji, a ostatni posiłek zaplanuj maksymalnie półtorej godziny przed wizytą w kapsule. W ten sposób zniwelujesz ryzyko niestrawności i innych kłopotów trawiennych czy dyskomfortu.
 • Unikaj picia kawy i napojów energetycznych. Zrezygnuj też z alkoholu – uczucie ukojenia przyniosą Ci warunki panujące w kabinie.
 • Skorzystaj z toalety, aby nie musieć przerywać sesji.
 • Zabierz ze sobą wszystko, co wziąłbyś również na basen. Bez wątpienia przydadzą się: mydło lub żel pod prysznic, a także klapki, ręcznik i wygodny kostium kąpielowy.

Pamiętaj, że sesje floatingu mają za zadaniem przynieść Ci ukojenie i możliwość oderwania od rzeczywistości. Nie obawiaj się – ten zabieg jest doskonale znany od dekad, a jego efekty zauważysz niemal od razu po wyjściu z komory czy kapsuły.

Brak umiejętności pływania nie wpływa na przebieg sesji floatingowej ,wyporność soli epsom jest tak duża że swobodnie unosimy się na wodzie.

p. Agnieszka, Floating Chillout

Ile kosztuje sesja floatingu?

Wiele zależy od tego, jak długi jest pojedynczy zabieg. Z reguły cena sesji to około 100 – 150 zł, jednak może się ona różnić w zależności od konkretnego salonu i miasta, w którym jest on zlokalizowany. Ciekawym pomysłem dla osób, którym spodoba się pierwsze spotkanie z floatingiem, jest wykupienie specjalnych zestawów – karnetów na kolejne sesje floatingu. Choć pojedynczy wydatek może się wydawać duży, w rzeczywistości okazuje się, że cena zabiegu w takim voucherze jest znacznie niższa, niż gdy kupujemy je każdorazowo.

Sesja floatingu na prezent jest też wyjątkowo niecodziennym pomysłem na upominek dla siebie lub bliskich. Wręczając ją w formie eleganckiego, niewielkiego vouchera, dajemy obdarowanym okazję do przetestowania wszystkich właściwości soli Epsom na własnej skórze.

od 85 zł od 76 zł

Udział w sesji floatingowej w profesjonalnym studio to nie jedyna możliwość, którą mają fani tej metody relaksu. Na rynku dostępne są dziś również kapsuły i komory derywacyjne, które można zainstalować we własnym domu. Taka kapsuła nie potrzebuje dodatkowych instalacji hydraulicznych, a komora może zostać zaaranżowana w dowolnym stylu, doskonale współgrającym z wyglądem pozostałych pomieszczeń. Decydując się na zakup kapsuły lub budowę komory derywacyjnej, warto jednak pamiętać, że wiąże się to z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mamy przy tym do czynienia z niewątpliwą inwestycją na przyszłość.

Ocena artykułu: 4.7/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-08-12

od 85 od 76 zł
OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.