o prezentach

Z Lukrem, Różą, Czekoladą… z Boczkiem? Historia Tłustego Czwartku

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2022-06-09

Święto, w którym objadanie się, choć nie jest wskazane, przyjmowane jest z przymrużeniem oka. Najczęściej zadawane w tym dniu pytanie to Ile?, a nadzienie tak naprawdę nie ma większego znaczenia, bo głównie chodzi o to, by tradycji stało się zadość. Mmmm… Tłusty czwartek – święto wszystkich łasuchów!

Pączki i faworki to najpopularniejsze łakocie w Tłusty Czwartek

W niektórych regionach faworki nazywane są chrustem lub chruścikami, ale wszędzie niezależnie od miejsca smakują wyjątkowo dobrze. Warto wspomnieć, że pączki nie zawsze były serwowane na słodko – niektóre źródła podają, że dawniej objadano się pączkami nadziewanymi na przykład… boczkiem.

Tłusty czwartek tysiąc lat wcześniej

Cofnijmy się jakieś tysiąc lat wstecz – wtedy Tłusty Czwartek był dosłownie tłusty. Wówczas ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu, powtórzmy to raz jeszcze, tłustych potraw w postaci mięs. Jak pojawiły się pączki? Te stanowiły jedynie zagryzkę popijaną kwaśnym winem. Przygotowywano je z ciasta chlebowego i nadziewano słoniną, mniam! Tłusty czwartek — dawniejsze zapusty — od zawsze obchodzony był hucznie i na bogato. Powód? Dzień ten rozpoczynał — i wciąż tak jest — ostatni tydzień karnawału, była to więc ostatnia chwila, by dać upust wszelkim harcom i swawolom — później już tylko post i wstrzemięźliwość.

Pączki i faworki nie zawsze wyglądały tak samo. W przeszłości pączki przyrządzano w wersji na słono!

Pączki na słono, pączki na słodko

Mięsna wersja pączków wyszła w Polsce z obiegu około XVI wieku. Wtedy właśnie pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w równie kalorycznej, ale za to słodkiej wersji. Jednak mimo wszystko nie były to jeszcze współczesne pączki, bo… Brakowało im nadzienia, które znamy dziś. Wszelkie dżemy, powidła, czekoladę i inne słodkie wkłady zastępowały ukryte w środku orzeszki i migdały. Nie wszystkie pączki były nadziewane, dlatego szczęśliwcy, którzy trafili na twardą niespodziankę, mieli się cieszyć dostatkiem i powodzeniem w dalszym życiu.

Jedzenie pączków przynosi szczęście?

Na szczęście dziś powodzenie nie jest uzależnione od niespodzianek w pączkach, ale pewne tradycje pozostały. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie powinien liczyć na słodkie miłe życie :-) Dlatego zachęcamy do wcinania słodkości – przynajmniej chwilowe szczęście gwarantowane!

Kursy pieczenia i gotowania — nietuzinkowy prezent

Jeżeli chcielibyście podszkolić swoje umiejętności w słodkich wypiekach, zapraszamy na kursy gotowania. W szczególności zapraszamy na warsztaty cukierkowe, warsztaty cukiernicze i warsztaty czekoladowe.

Kurs gotowania lub pieczenia to świetny pomysł na oryginalny prezent dla dziewczyny, mamy, żony, siostry czy przyjaciółki, bo Dzień Kobiet na horyzoncie! A może lepszym prezentem na Dzień Kobiet będzie pączek upieczony przez mężczyznę? Kursy gotowania i pieczenia polecają się dla Panów!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Śledzi nowości, testuje marzenia i smakuje kuchnie świata, bo nigdy nie wiadomo, gdzie czeka spełnienie marzeń! Na swojej "bucket list" ma m.in. skok ze spadochronem i spacer z alpaką.

Data publikacji: 2017-02-21

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.