o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Nauka przez zabawę. Gra w karty i nie tylko!

Ocena artykułu: 4.4/5(7 opinii )
Data aktualizacji: 2024-01-18

Zabawy karciane mogą być konkurencją dla gier komputerowych, a ich zdecydowaną przewagą jest to, że wymagają spotkania z drugim graczem. Proste gry karciane świetnie sprawdzają się do umilenia czasu ze znajomymi, a te bardziej skomplikowane, rozwijają strategiczne myślenie i zdolności liczenia.

Przede wszystkim gry karciane to sposób na spędzenie wolnego czasu z bliskimi. Podobnie, jak inne zabawy, łączą osoby w różnym wieku. Wielu z nas pamięta swoje pierwsze rozdania, których nauczył nas dziadek. To wspomnienie zainspirowało nas do stworzenia talii z ilustracjami, na których znalazły się bajeczne wizerunki babć i dziadków. Może warto zaplanować kolejną partyjkę, z okazji zbliżającego się Dnia Dziadka?

Tradycyjne gry karciane

Choć każdy z nas może wymyślić swoje zasady gry w karty, to istnieje kilka wariantów, które zna niemal cały świat. Wśród tradycyjnych gier karcianych do najpopularniejszych należą: poker, brydż, makao, remik, kierki czy kanasta. Znasz je wszystkie? Poniżej znajdziesz ciekawe gry karciane warte sprawdzenia podczas kolejnego spotkania towarzyskiego, domówkę lub po prostu sposób na nudę, kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz.

Brydż - gra dla zaawansowanych

Brydż należy do najbardziej złożonych i strategicznych gir karcianych. Zazwyczaj rozgrywany jest przez cztery osoby, które grają w dwóch parach. Grę rozpoczyna rozdanie kart i wyznaczenie kontraktu na ilość lew, jakie dana para zobowiązuje się wziąć. Gracze starają się zebrać odpowiednią liczbę punktów, choć do największych wyzwań należy tutaj umiejętność komunikacji z partnerem i strategii licytacji. Właśnie te niuanse sprawiają, że brydż fascynuje i przyciąga nowych graczy.

Wojna - prosta gra w karty z dużą dawką emocji

Gra w wojnę posiada bardzo proste zasady i z pewnością spodoba się osobom nastawionym na rozrywkę. Talię kart rozdaje się równo pomiędzy wszystkich graczy. Każdy z nich trzyma swoje karty zakryte (również przed sobą). Gra toczy się tzw. turami, w których uczestnicy kolejno odkładają jedną kartę na stół. Gracz, który położy kartę o wyższej wartości, zdobywa obie karty i umieszcza je w swoim stosie. Jak ustala się wartość kart? Te oznaczone cyframi mają wartość napisaną na karcie, z kolei te z figurami mają przypisane wyższe wartości. Na przykład walet zazwyczaj ma wartość 11. Wartości na kartach z figurami mogą się różnić w zależności od regionu i zasad, przyjętych przez samych graczy.

Do „wojny” dochodzi, kiedy dwie osoby położą kartę o tej samej wartości. Wtedy gracze odkładają trzy zakryte karty na stół, a następnie odkładają czwartą kartę otwartą. Osoba z wyższą kartą zdobywa wszystkie, które znalazły się na stole. Wygrywa osoba, która zdobędzie całą talię.

Makao - dla tych, którzy lubią szybką rozgrywkę

Makao to dynamiczna gra karciana, bardzo popularna wśród rodzin i grup znajomych. W zabawie chodzi o to, by pozbyć się wszystkich kart, które ma się w ręce. Każdy uczestnik otrzymuje pięć kart. Gracze kładą jedną kartę na stosie, a potem dokładają inne, zgodnie z zasadami, takimi jak kolor, liczba lub symbol. W grze są też specjalne karty, takie jak na przykład „4”, która zmienia kierunek gry, albo „As”, umożliwiający wybranie nowego koloru. Zadaniem graczy jest pozbycie się z rąk wszystkich kart, a wygrywa osoba, która pozbędzie się kart jako pierwsza.

Fajne gry karciane dla dzieci

Gry karciane dla dzieci to przede wszystkim pomysł na wspólne spędzanie czasu i oderwanie najmłodszych od urządzeń elektronicznych. Zasady tych gier są zazwyczaj proste i łatwe do zapamiętania.Warto wykorzystać je do ćwiczenia prostych działań matematycznych, pamięci i umiejętności komunikacji. Talia kart zajmuje mało miejsca, a więc może służyć do umilenia sobie czasu w podróży, czy spotkania z przyjaciółmi. W jakie gry grać z dziećmi? Poznaj popularne gry karciane dla dzieci.

Piotruś - popularna gra dla grup

Zasady tej gry mogą się wydawać skomplikowane, ale wystarczy zagrać z kimś doświadczonym, żeby szybko załapać zasady. Liczba graczy liczy tutaj zazwyczaj od 3 do 6 osób. Celem zabawy jest pozbycie się kart, które ma się w dłoni i uniknięcie punktów ujemnych. Każdy z graczy otrzymuje 6 kart, a poszczególne karty mają swoją hierarchę. Kolejny gracz dokłada kartę w kolejności zgodnej ze wskazówkami zegara.

Zabawa wymaga strategicznego myślenia i zdolności przewidywania ruchów przeciwnika. Każdy z graczy musi ułożyć na stole kartę wyższą, niż poprzednia położona przez inną osobę. Tura kończy się, gdy wszyscy gracze spasują, a karty, które nie zostały wykorzystane, oznaczają ujemne punkty.

Uno - prosta zabawa w spostrzegawczość

To klasyczna gra karciana, której zasady łatwo przyswoić, dzięki czemu świetnie nadaje się dla dzieci. Zadaniem graczy jest pozbycie się wszystkich kart z ręki, w tym celu dobierają z talii karty odpowiadające kolorowi lub numerowi poprzedniej karty. To gra, która wspomaga zapamiętywanie i spostrzegawczość.

Rat-a-Tat-Cat - gra, która ćwiczy matematykę

W tej grze trzeba umieć liczyć, a konkretnie odejmować i to szybko. Zwycięża osoba, która uzyska najniższą sumę punktów, aby to zrobić, wymienia karty w talii. Oczywiście, każda karta ma określoną wartość, a gracze poznają swoje karty, odkrywając je podczas rozgrywki.

Rybka - dobierz karty w pary

Znasz hasło „go fish”, które często pojawia się w anglojęzycznych filmach? Związane jest właśnie z tą klasyczną zabawą, w której gracze muszą tworzyć pary z kart. Im więcej takich par, tym bliżej zwycięstwa.

Memory - gra, w której liczy się pamięć

To popularna zabawa, która ma swoją wersję karcianą. Wystarczy kilka par kart, które rozłożycie na stole tak, by nie było widać, jaki wzór znajduje się na dole. Gracze muszą zapamiętać, gdzie znajduje się para dla odsłoniętej karty i gromadzić kolejne pary przy każdej turze.

Jeden gracz w każdej turze odkrywa kartę i próbuje znaleźć dla niej parę wśród pozostałych, które pozostają zakryte. Liczba graczy jest tutaj dowolna, a wygrywa osoba, której uda się zgromadzić najwięcej par.

Gra karciana, którą wydrukujesz za darmo

Lubisz gry karciane? To świetnie się składa, bo zaprojektowaliśmy gotowy zestaw kart, które doskonale nadają się na partyjkę z dziadkiem. Grafikę na kartach zainspirował zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Podobają Ci się ilustracje na naszej talii kart? Możesz podarować portret ilustrowany w prezencie bliskiej osobie, wystarczy, że wybierze voucher podarunkowy do cartoonizacji, a artyści zamienią wizerunki Twoich bliskich w taki inspirowane ich ulubioną animacją. To fajny prezent dla każdego gracza na urodziny lub z okazji ślubu.

Zalety gry w karty

Czy gra w karty może być rozwijająca? Wbrew pozorom, gra w karty to nie tylko rozrywka. Niezależnie od przyjętych zasad, gry karciane mogą pomagać rozwijać:

  • logiczne myślenie, umiejętności strategicznego planowania i liczenia. Gracze muszą analizować sytuacje, przewidywać ruchy przeciwnika i podejmować decyzje, które przybliżą do zwycięstwa;

  • koordynację - przykładowo gra w popularną „wojnę” wymaga spostrzegawczości;

  • umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu i działań przeciwnika, co może przydać się w życiu codziennym;

  • zdolności komunikacji i współżycia w grupie, gry karciane często wymagają porozumiewania się, a to sprzyja budowaniu relacji i nawiązywaniu nowych znajomości, również w kwestii rywalizacji;

  • kreatywność - możesz zaprojektować własną, unikalną talię kart;

  • poczucie radości, bo gry to przede wszystkim relaks i sposób na świetną zabawę dla całej rodziny!

Gry karciane oferują mnóstwo możliwości zabawy, zaczynając od prostych i szybkich, po bardziej złożone i strategiczne. Niezalężnie od wieku graczy i poziomu doświadczeia, karty to uniwersalna forma rozrywki, która jest łatwo dostępna i cieszy się od wieków dużą popularnością.

Inne rozwijające zabawy

Nie tylko gry karciane rozwijają różne umiejętności. Wszelkie zabawy, które wymagają dostosowania się do zasad i przyjęcia strategii, uczy kombinowania i pozwala fajnie spędzić czas. Gry potrafią naprawdę wciągnąć, o czym świadczą rzesze graczy z całego świata. Szukasz fajnego sposobu na spędzanie wolnego czasu? Koniecznie zobacz:

Szachy - gra dla ambitnych

Najlepsi szachiści potrafią przewidzieć ruchy przeciwnika o kilka kroków, zanim ten je wykona. Uważa się, że gra w szachy rozwija skupienie i koncentrację. To z pewnością ciekawy pomysł na rozwijające hobby. Naukę gry w szachy można zacząć od kursu. Voucher podarunkowy na lekcje gry w szachy online to świetny prezent dla kolegi, który złapał zajawkę na tę grę.

Gry planszowe - zabawa dla całej rodziny

Planszówki przyciągają nie tylko wielbicieli gier komputerowych, ale też pasjonatów opowieści, którzy cenią sobie możliwość przeżywania ulubionych historii w formie zabawy z innymi. Każda gra polega tutaj na czymś innym. Z łatwością znajdziesz na rynku planszówki, w których będzie specjalna talia kart, ale też takie, które z kart w ogóle nie korzystają. Zasady gry bywają mniej i bardziej złożone, a wiele gier przeznaczonych jest dla dzieci. Ogromna różnorodność na rynku gier planszowych sprawia, że znajdzie się coś wciągającego dla graczy w każdym wieku.

A jeśli wśród znajomych masz kogoś, kto ma takie doświadczenie w planszówkach, że najchętniej stworzyłby własną grę, podaruj mu koniecznie taką możliwość! Spełnij marzenie o własnej grze planszowej z voucherem podarunkowym na grę własnego projektu, która zostanie profesjonalnie wydrukowana. To upominek, który zachwycać będzie za każdym razem, kiedy będziecie rozgrywać kolejne partie.

Gra w karty jako hobby? My jesteśmy na tak!

Czy gra w karty może być fajnym hobby? My sądzimy, że tak, bo przecież w każdej dziedzinie można się rozwijać. Znając zasady gry w remika, brydża czy makao, zyskujesz gotowy pomysł na spędzanie czasu ze znajomymi, na przykład na imprezach czy w podróży. Jeśli do tej pory nie przyszło Ci do głowy, żeby skorzystać z talii kart w czasie wolnym, to mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspiruje Cię do takiej zabawy. Jeśli nie masz swoich kart, wystarczy, że wydrukujesz talię, którą przygotowaliśmy dla Ciebie.

Ocena artykułu: 4.4/5(7 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. Marzeń
Uwielbiam oglądać wschód słońca z kubkiem mocnej kawy i w dobrym, kocim towarzystwie. Dzielę marzenia na te małe, które staram się spełniać codziennie. Zaliczam do nich drobne przyjemności, dobrą literaturę, wciągające seriale i pyszne jedzenie. Marzenia przez duże "M" to z kolei podróże, najlepiej takie, które gwarantują zastrzyk adrenaliny.

Data publikacji: 2024-01-18

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!