o prezentach
Zaczynamy Black Sale! Najbardziej pożądane marzenia w promocji! Sprawdź
X

Rozwiązywanie tajemnic w Domu Zagadek oczami osoby z niepełnosprawnością

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-02-16

Lubisz rozwiązywać łamigłówki i sprawdzać swoją spostrzegawczość oraz zdolności dedukcji? Jeśli tak, koniecznie spróbuj swoich sił w pokoju zagadek. Każdy escape room oferuje zupełnie inną zabawę. Odwiedziliśmy Dom Zagadek w Warszawie i sprawdziliśmy, jak wygląda gra z perspektywy osoby z niepełnosprawnością. 

W co można zagrać w Domu Zagadek?

Dom Zagadek to escape room, w którym na wielbicieli rebusów czeka aż 6 różnych pokoi. Wśród nich są propozycje, które zabiorą graczy do światów fantasy, baśni, a nawet w daleką podróż kosmiczną. W ofercie voucherów do Domu Zagadek znajdziesz prezent dla grupy (graczy musi być minimum 2, maksimum 6 osób) i dla dzieci. Dzieci w wieku od 8 do 10 lat grają pod opieką animatora lub opiekuna. Starsze mogą się bawić samodzielnie. 

Pokoje różnią się nie tylko scenariuszem, ale też poziomem trudności łamigłówek. Początkującym graczom, którzy pierwszy raz odwiedzają escape room, proponujemy wybranie łatwej gry, dzięki której poznają mechanikę tego typu zabawy. Zaawansowanym graczom, proponujemy — oczywiście — pokoje trudne, w których spędzą trochę czasu, a dzięki temu poczują radość i satysfakcję z zabawy. 

Maksymalny czas gry to 60 minut. Oczywiście, możecie wyjść z pokoju wcześniej, wszystko zależy od tego, jak sprawnie uda się Wam rozwiązać zagadki. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty Domu Zagadek?

Gra w escape roomie nie wymaga specjalnego przygotowania. Grać może każdy, choć dla osób z niepełnosprawnościami, zabawa ta może wiązać się z różnymi wyzwaniami. 

Każda gra wymaga sprawności wzroku. Większość zagadek polega na odnajdywaniu przedmiotów i wskazówek. Można jednak wziąć udział w zabawie przy niepełnosprawności wzroku, jeśli inni uczestnicy odsłonią dla nas łamigłówki i będziemy pomagać je rozwiązać. 

Gra rozpoczyna się od krótkiej opowieści, która jest głosowym wprowadzeniem z omówieniem zasad oraz opowieścią. Niektóre zagadki mogą wymagać użycia głosu lub słuchania

Pokoje urządzone są tak, by ukryć wskazówki i stworzyć świat wprowadzający w opowieść. Osoby z niepełnosprawnością ruchową napotkają następujące przeszkody: 

  • pokój “Pegazus” posiada na wejściu próg o wysokości 30 cm, 
  • pokój “Zagadka” znajduje się na antresoli, do której dostajemy się po schodach (konieczne jest wspięcie się po 8 stopniach) oraz drabinki, 
  • pokój “Podróż” podzielony jest na kilka pomieszczeń. Co więcej, w środku znajdują się wzniesienia, które trzeba pokonać, żeby rozwiązać zagadki. Do pomieszczeń można dostać się również przez dodatkowe drzwi, w czym pomoże obsługa;
  • pokój “Poza Światem” ma próg o wysokości 50 cm. 

W każdej grze wymagana jest sprawność manualna. Zabawa polega na przestawianiu przedmiotów i odpinaniu kłódek. 

Osoby, które potrzebują obecności opiekuna lub tłumacza języka migowego, mogą zabrać go bezpłatnie nawet jeśli będzie to siódma osoba w drużynie. Przy czym w grupach 7-osobowych, opiekun nie powinien brać aktywnego udziału w grze. 

Obsługa Domu Zagadek deklaruje pomoc, jej zakres i szczegóły trzeba ustalić przed przybyciem na miejsce. 

Zabawa w escape roomie jest bezpieczna. Nad rozgrywką stale czuwa zespół Domu Zagadek. W każdym pokoju znajduje się też przycisk bezpieczeństwa, który natychmiast otwiera drzwi i umożliwia wyjście z pokoju.

Gdzie znajduje się Dom Zagadek?

Dom Zagadek znajduje się na warszawskiej Ochocie. Na miejsce można dostać się zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. Sprawdziliśmy połączenia: 

  • autobusowe z Dworca Centralnego (przystanek Dworzec Centralny 02), linie 128, 504 i 175 dojeżdżają na przystanek Plac Zawisza 15, skąd pozostaje do przejścia około 1200 m; 
  • tramwajowe: linie 22 i 24 z przystanku Plac Starynkiewicza 04 dojeżdżają na Plac Zawiszy 14, skąd od celu dzieli nas już tylko 1100 m;
  • tramwajem numer 7 dostaniesz się z kolei na przystanek Plac Zawiszy 06, który znajduje się bezpośrednio w pobliżu Domu Zagadek. 

Osoby poruszające się samochodem mogą parkować na miejscach dla klientów Domu Zagadek. Warto jednak wiedzieć, że miejsca parkingowe mają tutaj standardową szerokość i nie są oznaczone kopertą. 

Udogodnienia i wyzwania dla osób z niepełnosprawnością

Dom Zagadek znajduje się na I piętrze, które wymaga wejścia po schodach. Wejście do części wspólnej lokalu ma 90 cm szerokości i jest całkowicie płaskie. Drzwi można też otworzyć szerzej. Cała przestrzeń wspólna jest dostępna dla osób na wózkach i jest tam dużo miejsca do poruszania się. 

W lokalu znajduje się też łazienka do dyspozycji gości. Choć nie jest ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, to pomieszczenie jest na tyle duże, że osoba na wózku powinna samodzielnie móc z niej skorzystać. Szerokość drzwi do łazienki to 90 cm.
Toaleta nie jest podwyższona.

Czy warto podarować voucher do Domu Zagadek?

Przygoda w escape roomie to niesamowite doświadczenie, które przenosi nas do zupełnie innej rzeczywistości. Tam czekają zagadki i porywająca opowieść. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób w Polsce i na świecie pokochało ten rodzaj zabawy. Warto choć raz wybrać się do pokoju zagadek, by przetestować swój spryt i miło spędzić czas. 

To jeden z tych prezentów, które najlepiej realizuje się w grupie znajomych. Wspólna gra to okazja, by sprawdzić się w różnych rolach. Zdecydowanie polecamy wizytę w Domu Zagadek, bo gra w wychodzenie z pokoju naprawdę wciąga. 

Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie warunków w Domu Zagadek i chcesz upewnić się, że to prezent, który spodoba się bliskiej Ci osobie z niepełnosprawnością, skontaktuj się z nami, pisząc na adres: kontakt@marzeniabezbarier.pl.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodniczka ds. atrakcji dla OzN
Kocham podróże i labradory. Jestem urodzoną optymistką, a moja życiowa dewiza to: jeśli życie podsuwa Ci sęki, upiecz z nich sękacz! Poruszam się na wózku i chcę łączyć świat atrakcji z niepełnosprawnością. Dlatego powstał mój autorski projekt „Marzenia bez barier", w którym opisujemy dostępność marzeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Data publikacji: 2023-07-13

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!