o prezentach

Rozwiąż quiz, zapisz się na newsletter i odbierz rabat 30 zł na spełnianie marzeń! Quiz>>

Jak skutecznie planować swoje postanowienia noworoczne?

Ocena artykułu: 4/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2023-04-21

Co roku ta sama historia...

Będę robić regularne treningi na siłowni. Teraz na pewno uda mi się schudnąć. Rzucę palenie. Nauczę się nowego języka obcego. W końcu zdam egzamin na prawo jazdy.

Mówisz sobie: „Nowy Rok - Now_ Ja” i przez moment wręcz tryskasz pozytywną energią. Tymczasem... mijają kolejne dni, potem tygodnie, a początkowy entuzjazm topnieje nawet szybciej niż śnieg za oknem. Znasz to?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, aby uniknąć takiego scenariusza? Mamy na to sprytne sposoby. Zacznijmy jednak od początku. Czym są postanowienia noworoczne i po co robimy takie plany?

 

Co najczęściej znajduje się w naszych postanowieniach noworocznych?

Postanowienia noworoczne to najczęściej lista, zwierająca najważniejsze dla nas cele, które chcemy osiągnąć w nowym roku. Mogą one dotyczyć różnych dziedzin Twojego życia prywatnego i zawodowego. Spisujemy je najczęściej na koniec roku.

Jakie wyzwania stawiamy przed sobą z nadejściem nowego roku? Według danych portalu statista popularne postanowienia noworoczne to:

 • cele sportowe (częstsze lub po prostu regularne treningi),
 • troska o zdrowie lub wygląd (schudnięcie lub zmiana diety),
 • cele finansowe (regularne oszczędzanie, zmiana pracy),
 • nowe hobby,
 • zadbanie o relacje z bliskimi i spędzanie czasu z rodziną,
 • ograniczenie czasu, który spędzamy na mediach społecznościowych,
 • odstawienie alkoholu, rzucenie palenia i innych używek.

Co zawierają postanowienia noworoczne?

Postanowienia noworoczne to lista zawierająca najważniejsze dla nas cele, które chcemy osiągnąć w nowym roku. Mogą one dotyczyć różnych dziedzin naszego życia prywatnego i zawodowego. Spisujemy je najczęściej na koniec roku. Mogą być całkiem pragmatyczne (jak np. wdrożenie zdrowego nawyku czy zwiększenie częstotliwości spacerów), jak również bardziej szalone. Jeśli nie masz pomysłu na to, jaki postawić przed sobą cel, możesz sporządzić najpierw własną Bucket List.

Jakie wyzwania stawiamy przed sobą z nadejściem nowego roku? Według danych portalu statista [1], popularne postanowienia noworoczne to:

 • cele sportowe (częstsze niż dotychczas lub po prostu regularne treningi),
 • troska o zdrowie lub wygląd (np. schudnięcie lub zmiana diety),
 • cele finansowe (regularne oszczędzanie, zmiana pracy),
 • nowe hobby,
 • zadbanie o relacje z bliskimi i spędzanie czasu z rodziną,
 • ograniczenie czasu, który spędzamy na mediach społecznościowych,
 • odstawienie alkoholu, rzucenie palenia i innych używek.

Brzmią znajomo? Nie znaczy to jednak, że Twoje postanowienie nie może być całkowicie odmienne od tego, co zazwyczaj postanawiają sobie inni. Może chcesz wybrać się wreszcie na jeden z dużych festiwali muzycznych? A może marzy Ci się przełamanie swojego lęku wysokości i skok ze spadochronem? Pamiętaj, że Twoje cele mają być ważne i atrakcyjne dla Ciebie – nie dla kogoś innego.

Postanowienia noworoczne bardzo często obejmują każdą sferę naszego życia. Na początku zakładamy optymistycznie, że przecież mamy cały rok na ich realizację, więc „jakoś to będzie”. Czy to dobrze?

Jak długa powinna być lista postanowień noworocznych?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, bo wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć i skąd czerpiesz motywację. Niektórzy mają jedno konkretne postanowienie (takie, na którego realizacji najbardziej im zależy), inni witają nowy rok z całą listą, na której znajdują się większe i mniejsze cele. Jeśli nie masz doświadczenia w realizowaniu planów, to — niestety — możesz łatwo przeszacować swoje możliwości.

Zdecydowanie łatwiej jest zrealizować jeden śmiały plan niż listę postanowień noworocznych z kilkunastoma pozycjami. Dlatego będziemy zachęcać Cię do jak najbardziej realnego spojrzenia na postanowienia, ale do tego przejdziemy za chwilę.

Postanowienia noworoczne – jak je zaplanować?

Realizowanie postanowień noworocznych wymaga sprytnego podejścia, dyscypliny i umiejętności podzielenia dużych celów na mniejsze. Aby zwiększyć szanse wytrwania w swoich postanowieniach noworocznych, podążaj za 6 krokami, które przetestowaliśmy już przy realizacji niejednego marzenia.

KROK 1: Przeanalizuj postanowienia z poprzedniego roku

Na samym początku planowania celów na Nowy Rok zastanów się, co w Tobie zmieniło się w ciągu ostatniego roku. Ile z poprzednich celów udało Ci się zrealizować? Jak dużo czasu i energii trzeba było wtedy poświęcić?

Jeśli wcześniej nie udało Ci się zrealizować postanowienia noworocznego, zastanów się, dlaczego tak się stało. Co Cię powstrzymało? Czego zabrakło? Wyciągnij wnioski, bo będą potrzebne na dalszych etapach.

KROK 2: Spisz swoje noworoczne postanowienia

Koniecznie notuj. Nawet jeśli zdaje Ci się, że zdołasz wszystko zapamiętać, tak nie będzie. Zapisując swoje cele, zobowiążesz się do ich realizacji. Jeśli tworzysz plany tylko w myślach, jest duża szansa, że o nich zapomnisz. Zaparz więc sobie dobrą kawę i notuj.

KROK 3: Ustal priorytety w postanowieniach noworocznych

Zastanów się, na jakiej płaszczyźnie znajduje się Twój cel — czy dotyczy pracy, życia uczuciowego, rodziny, rozwoju osobistego, czy rozrywki. Jeśli masz już przydzieloną kategorię, zastanów się, ile ten cel dla Ciebie znaczy. Najprawdopodobniej nie jesteś w stanie spełnić wszystkich celów, ale ich płaszczyzny często się zazębiają. Dlatego warto już na początku wybrać jedno lub dwa najważniejsze postanowienia, których dotrzymanie przyniesie Ci najwięcej radości.

Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka i iść na kurs programowania, aby zwiększyć swoje kompetencje w pracy, możesz nie mieć czasu na chodzenie na siłownię czy częstsze spędzanie czasu z rodziną. W sytuacji, gdy chcesz zmienić zbyt wiele rzeczy naraz — koniecznie określ priorytety. 

Zapisz, co zyskasz dzięki realizacji swojego postanowienia, a zobaczysz, czy warto poświęcić na niego Twoją energię i czas. Kurs programowania zajmie Ci dziesięć godzin tygodniowo i pochłonie dużo pieniędzy? Jeśli masz pewność, że po jego zakończeniu zmienisz pracę na lepszą lub dostaniesz awans — rzeczywiście warto podjąć wysiłek. Jeśli tak się nie stanie, a przy okazji samo programowanie nie sprawia Ci radości, może lepiej skupić się na czymś innym?

KROK 4: Kieruj się metodą SMART

Podczas tworzenia noworocznych postanowień, warto zainspirować się metodą SMART, czyli zasadami, dzięki którym w prosty i szybki sposób określimy, co dokładnie chcemy osiągnąć. Metoda ta pozwala ustalić cele, które są realne i możliwe do zmierzenia. Dzięki temu możesz ustalić dokładnie, co musisz zrobić, aby je osiągnąć. Zatem, aby Twoje postanowienie noworoczne było SMART, cel musi być:

„S” jak specific, czyli jasno sprecyzowany

Cel musi być możliwie jasno i konkretnie określony. Przykład: zamiast ogólnego celu „zacznę ćwiczyć”, doprecyzuj: „zacznę ćwiczyć na siłowni 3 razy w tygodniu przez 60 minut, żeby schudnąć minimum 6 kg i wziąć udział w biegu charytatywnym”.

„M” jak measurable, czyli mierzalny

Mierzenie pozwala nam nie tylko cieszyć się z kolejnych postępów, ale też dodatkowo motywuje do działania. Jak zmierzyć nasze postanowienie noworoczne o ćwiczeniach?

Zaznacz w kalendarzu dni i godziny, w których chodzisz na siłownię. Zapisz wagę początkową i docelową. Rozpisz etapy treningów i ćwiczenia, które szczególnie przydadzą się, by zwiększyć szanse na ukończenie biegu. Zanotuj w kalendarzu datę wybranego biegu charytatywnego.

„A” jak achievable, czyli osiągalny

„Schudnę 10 kg w jeden tydzień” – co prawda brzmi ambitnie, ale też nierealnie. Nie chodzi o to, by rezygnować z ambicji czy marzeń. Noworoczne postanowienie, jak i każdy inny cel, który wyznaczasz sobie w życiu, powinien jednak być w zasięgu Twoich możliwości.

„R” jak relevant, czyli istotny

Cel ma Cię inspirować, dodawać Ci energii. Wyznacz taki, który da Ci radość i sprawi, że zyskasz więcej pewności siebie, wyjdziesz ze strefy komfortu lub spełnisz marzenia. Zdecydowanie łatwiej jest o dotrzymanie noworocznych postanowień, które sprawiają, że uśmiechamy się na samą myśl o nich.

„T” jak time-bound, czyli określony w czasie

Ustal ramy czasowe dla całego postanowienia noworocznego i poszczególnych jego etapów. Jeśli nie określisz dokładnie, kiedy chcesz zrealizować postanowienie, prawdopodobnie nigdy nie wykonasz nawet pierwszego kroku. Dlaczego?

Ponieważ to właśnie daty w kalendarzu zamieniają bliżej nieokreślone marzenie w konkretny projekt, który zaczynasz realizować. Dobrym pomysłem jest notowanie każdego działania, które krok po kroku zbliża nas do realizacji postanowienia.

KROK 5: Planuj z planerem

Wciąż nie masz pomysłu na to, jak zaplanować swoje postanowienia noworoczne? Skorzystaj z naszego darmowego planera. Pobierz go tutaj.

Wystarczy, że wpiszesz w nim cel, który chcesz osiągnąć i wszystkie elementy, które opisaliśmy wyżej. Co ważne, skłania on też do przemyślenia wszystkich wyzwań, które mogą stanąć na drodze realizacji postanowienia noworocznego i obrać odpowiednią strategię radzenia sobie z każdym z nich. Pamiętaj też, że trzymamy za Ciebie kciuki!

KROK 6: Wyznacz nagrodę

Sama realizacja postanowienia jest największą nagrodą, ale my gorąco zachęcamy, by dać sobie coś naprawdę ekstra. Wróćmy na chwilę do naszego przykładowego postanowienia. Nagrodą za jego realizację będzie ładniejsza sylwetka, lepsze zdrowie i — jeśli przyłożymy się do treningów — może nawet medal w biegu charytatywnym. Jeśli zaplanujesz dodatkową nagrodę (np. kupisz sobie nowy strój na siłownię), możesz pomóc sobie wytrwać w postanowieniu i zamienić je w nawyk.

Gorąco zachęcamy też, by nagradzać się za realizację mniejszych etapów. Udało Ci się przez miesiąc dotrzymać założenia, że będziesz chodzić na siłownię co najmniej 3 razy w tygodniu? Podaruj sobie w nagrodę masaż lub spędź wieczór w teatrze. Te małe kroki też są bardzo ważne!

BONUS: Znajdź kogoś, z kim będziesz zdobywać świat!

Motywacji do działania dodają również inni! Chodzenie na siłownię, kurs programowania czy nawet rzucanie palenia przychodzą łatwiej, kiedy obok jest ktoś, kto dąży do podobnego celu. Gwarantujemy, że wspólna realizacja postanowień da Wam jeszcze więcej radości.

Dołącz marzenie do postanowień noworocznych

Możesz połączyć realizację swoich celów ze spełnianiem swoich marzeń! W nagrodę za kolejne stracone kilogramy spraw sobie wyjątkowe przeżycie. Skok spadochronowy? Lot paralotnią? A może romantyczna kolacja w ciemności? Więcej inspiracji znajdziesz w naszych Bestsellerach, gdzie znajdziesz atrakcje, które zmotywują Cię do nowych aktywności.


[1] Na portalu statista.com opublikowano wyniki z ankiety dotyczącej postanowień noworocznych mieszkańców Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Ocena artykułu: 4/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2018-12-27

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!