o prezentach

Do zamówień powyżej 250 zł prezent gratis! Sprawdź!

Jak Skutecznie Planować swoje Cele na Nowy Rok?

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2021-06-07

Co roku ta sama historia...

Zacznę chodzić na siłownię.
Teraz na pewno uda mi się schudnąć.
Nauczę się nowego języka.
W końcu zdam egzamin na prawo jazdy.

Ekscytacja rośnie, przez moment tryskamy pozytywną energią i myślą, że tym razem uda nam się spełnić swoje noworoczne postanowienia. Mijają tygodnie, a nasze plany wydają się coraz bardziej odległe… I wtedy nasza motywacja spada po równi pochyłej. Rozczarowani, rezygnujemy z określonych celów i wracamy do punktu wyjścia.

Hej, dlaczego znowu mi się nie udało?
Aby uniknąć takiego scenariusza, zacznij planować

KROK 1: Spójrz za siebie

Na samym początku planowania celów na Nowy Rok zastanów się jak zmieniłeś się względem poprzedniego roku. Ile z poprzednich celów udało Ci się zrealizować. Ile wymagało to od Ciebie czasu i energii. Nie udało Ci się skutecznie zrealizować swojego postanowienia? Co za tym stało i co mógłbyś zmienić? Wyciągnij wnioski, bo będą potrzebne w dalszych etapach.

KROK 2: Zacznij notować

Koniecznie notuj. Nawet jeśli zdaje Ci się, że zdołasz wszystko zapamiętać, tak nie będzie. Zapisując swoje cele czujesz się bardziej zobowiązany do realizacji. Jeśli tworzysz plany tylko w myślach, jest duża szansa, że o nich zapomnisz. Wiec zaparz sobie dobrą kawę i notuj :)

KROK 3: Ustal Priorytety

Zastanów się na jakiej płaszczyźnie jest Twój cel - czy dotyczy pracy, życia miłosnego, rodziny, rozwoju osobistego czy rozrywki. Jeśli masz już przydzieloną kategorię, zastanów się, ile ten cel jest dla Ciebie znaczy. Nie jesteś w stanie spełnić wszystkich celów i często płaszczyzny się zazębiają.

Jeśli chcesz nauczyć się nowego języka i iść na kurs programowania, aby zwiększyć swoje kompetencje w pracy, możesz nie mieć czasu na poprawę swojego związku, czy częstsze spędzanie czasu z rodziną. W sytuacji, gdy chcesz zmienić zbyt wiele rzeczy - określ priorytety. Zapisz, co zyskasz dzięki realizacji swojego postanowienia, a zobaczysz, czy warto poświęcić na niego Twoją energię i Twój czas. Kurs programowania zajmie Ci dziesięć godzin tygodniowo i pochłonie duży zasób pieniężny? Podczas gdy realnie nie dostaniesz awansu lub nie poprawisz jakości wykonywanej przez Ciebie pracy… zastanów się, czy nie warto przejść do postanowienia o poprawie relacji z bliskimi.

KROK 4: Be smart

Podczas tworzenia noworocznych postanowień, można zainspirować się metodą SMART, czyli zasadami, dzięki którym w prosty i szybki sposób określimy, co dokładnie chcemy osiągnąć.

S - Sprecyzowany

Cel ma być jasno i konkretnie określony. Przykład: Zamiast chcę ogólnego celu “schudnąć” ustalamy precyzyjnie końcowy cel “schudnąć 8 kg”.

M - Mierzalny

Poszczególne etapy realizacji celu muszą być wymierne. Sprawdzaj, na którym etapie jesteś w realizacji swojego postanowienia. Na wcześniejszym przykładzie - w ciągu 1,5 tygodnia schudłem kilogram, więc do pełnego sukcesu zostało mi 7 kilogramów, na co mam 6 tygodni.

A - Atrakcyjny

Cel ma Cię inspirować, dawać Ci energii. Nie może być nurtujący lub niewygodny dla Ciebie, bo możesz bardzo szybko odpuścić. 

R - Rzeczywisty

Cel powinien być wykonalny. Schudnę 10 kg w jeden tydzień! - ten scenariusz nie jest realny, dlatego spraw, aby Twój cel był w zasięgu Twoich działań.

T - Terminowy

Ustal konkretnie, do kiedy chcesz zrealizować swoje postanowienie. Jeśli precyzyjnie nie umieścisz jego realizacji w czasie, prawdopodobnie nigdy nie wykonasz tego pierwszego kroku. 

KROK 5: Planuj z planerem

Jeżeli wciąż nie wiesz jak zaplanować swoje postanowienia, skorzystaj z naszego darmowego plannera. Pobierz go >tutaj :)

KROK 6: Wyznacz nagrodę

Pozwól sobie na nagrodę za realizację noworocznego postanowienia. Udało Ci się przez miesiąc dotrzymać założenia, że będziesz chodzić na siłownię co najmniej 2 razy w tygodniu? Spraw sobie za to wyjście do kina lub zrób coś, na co od dawna masz ochotę. Zwiększysz swoją motywację i chęć osiągnięcia celów.

Możesz połączyć realizację swoich celów ze spełnianiem swoich marzeń! W nagrodę za kolejne stracone kilogramy spraw sobie wyjątkowe przeżycie. Skok spadochronowy? Lot paralotnią? A może romantyczna kolacja w ciemności? Więcej inspiracji znajdziesz w naszych Bestsellerach, gdzie znajdziesz atrakcje, które z pewnością zmotywują Cię do nowych aktywności. 

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2018-12-27

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.