o prezentach

Slackline – co to takiego?

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2024-01-25

Slackline to aktywność polegająca na chodzeniu po taśmie rozpiętej między dwoma punktami. To stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Wraz z rozwojem slackline’u powstały różne jego odmiany, a najczęściej spotykane z nich to: trickline, longline i highline. Każda z nich wymaga koncentracji, wybitnej koordynacji ruchów i sprawności fizycznej! Na jakich wysokościach chodzi się po taśmie, uprawiając slackline? Jak szerokie są taśmy? Czy możliwe jest wykonywanie trików? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wielu ciekawych informacji na temat slackline’u!

Slackline – co to jest?

Slackline wywodzi się z Kalifornii i jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową, wszak jej początki przypadają na lata 70. ubiegłego stulecia. Pomysł na tak nietypowy sport wyrósł w środowisku wspinaczkowym – grupa sportowców, przygotowując się do pewnej akrobacji cyrkowej, używała do treningów syntetycznych taśm wspinaczkowych i uznała, że to całkiem dobra zabawa. Adam Grosowsky uznawany jest za jednego z pomysłodawców dyscypliny slackline.

Mimo że w Polsce przyjęło się tłumaczyć slackline jako chodzenie po linie, nie do końca oddaje to istotę sportu. Taśma, w przeciwieństwie do sztywnej liny cyrkowej wykorzystywanej przez linoskoczków, jest szersza (od 2,5 do 5 cm) i zdecydowanie bardziej rozciągliwa, co wymusza nieco inny sposób utrzymania równowagi, ale także pozwala wykonywać różnego rodzaju triki i akrobacje. Taśma rozpinana jest między dwoma punktami (np. drzewami, skalnymi turniami) na różnej wysokości – od kilkunastu centymetrów do nawet kilkuset metrów.

Cała zabawa polega na chodzeniu i balansowaniu – myk w tym, by utrzymać równowagę i nie spaść. Cyrkowe popisy zarezerwowane są dla profesjonalistów, aczkolwiek istnieją pewne sztuczki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wykonają nawet początkujący. Za pomocą długiej taśmy każdy może przeżyć emocjonującą przygodę! Możesz również spróbować tego sportu w nieco innej formie, podczas przygody w jednym z parków linowych w Polsce.

Odmiany slackline’u

We wstępie do artykułu wymieniliśmy trzy główne odmiany slackline’u. Teraz omówimy je nieco dokładniej, aby pokazać różnice między nimi.

1. Trickline

Trickline to akrobatyczna odmiana slackline’u, do której wykorzystywana jest taśma o szerokości 5 cm. Dzięki swojej elastyczności wybija ona akrobatę niczym trampolina. Wykonywanie trików odbywa się na bardzo sprężystych taśmach, które umożliwiają powietrzne ewolucje. Salta, podskoki, pętle... to tylko kilka figur wykonywanych przez miłośników trickline’u.

2. Longline

Odmiana longline polega z kolei na ustawieniu liny w odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Taka odległość wymaga zastosowania zaawansowanego sprzętu i lin o większej wytrzymałości. Taśma jest zdecydowanie bardziej niestabilna, a więc pokonanie całego dystansu staje się nie lada wyzwaniem. Balansowanie na longline wymaga większej siły, precyzji, ale też daje większą satysfakcję doświadczonym slacklinerom.

 

Do uprawiania highline’u potrzebne jest odpowiednie przygotowanie oraz specjalna uprząż, którą przypina się do taśmy ze względów bezpieczeństwa.

3. Highline

Najbardziej ekstremalna jest odmiana highline, która wymaga nie tylko profesjonalnego przygotowania fizycznego, lecz także mentalnego. Tutaj lina rozpinana jest na naprawdę dużych wysokościach – wynoszących nawet kilkaset metrów. Ponieważ upadek z takiej wysokości zagrażałby życiu, slackliner na trwałe połączony jest z taśmą. Raczej nie ma mowy o braku asekuracji. Wykorzystywany jest również do tego specjalistyczny sprzęt. 

Profesjonaliści i miłośnicy adrenaliny często wybierają się w góry, by tam ćwiczyć i czerpać przyjemność ze sportu. Zdarzają się także próby chodzenia z głową w chmurach – i to dosłownie. Taśma rozpięta między dwoma balonami unoszącymi się kilka kilometrów nad ziemią – brzmi ekstremalnie, prawda? To właśnie highline!

Slackline – dla kogo?

I to właśnie w tym jest najlepsze, bo slackline jest dla każdego! Każdy może dostosować do własnych umiejętności formę tej aktywności i czerpać z niej wielką radość. Slackline sprawia mnóstwo frajdy zarówno początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym. Pierwszy krok na taśmie na pewno wywoła drgania i stopy mogą zacząć się chwiać, ale nie ma co się zrażać, bo trening czyni mistrza.

Slackline jest również odpowiedni dla dzieci. To świetny sposób, aby od najmłodszych lat ćwiczyć koordynację, balans ciała na boki czy po prostu aktywnie spędzić wolny czas i znaleźć ciekawe hobby. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa warto zastosować ochraniacze, skorzystać z profesjonalnego sprzętu i asekuracji.

Jakie są zalety slackline’u?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że slackline korzystnie wpływa na koordynację ruchów i orientację przestrzenną. Poprawia również czułość błędnika, czyli narządu odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi. Wzmaga skupienie i rozwija zmysł kinestetyczny (percepcję dotykowo-czuciową). 

Chodzenie po taśmie stosowane jest również jako aktywna forma medytacji niwelującej stres i wspomagającej koncentrację. Poza walorami mentalnymi czy psychicznymi slackline pozytywnie wpływa na ciało. Wzmacnia więzadła okalające staw kolanowy i skokowy, mięśnie czworogłowe pośladkowe oraz mięśnie głębokie tułowia [1], a więc jest pewnego rodzaju gimnastyką.

Co więcej, slackline to rewelacyjny sposób na przełamywanie swoich lęków i własnych barier. W końcu taśmy nie muszą być zawieszane wysoko nad ziemią czy wodą. Może to być zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu jest to bezpieczna i łatwo dostępna forma rozrywki nawet w przypadku początkujących. Na początek najlepsza będzie wąska taśma, na której można nauczyć się pracy z balansem swojego ciała. Wystarczy zahaczyć ją na przykład o drzewo, zastosować napinacz (grzechotki potrzebne, aby napiąć taśmę slackline) i spróbować swoich sił!

Zobacz inne pomysły na ciekawe spędzanie wolnego czasu aktywnie i sportowo.


[1] Więcej o tym, jak fantastycznie slackline wpływa na ciało, przeczytasz w artykule o slackline na portalu redbull.

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Sport od zawsze stanowił część mojego życia, zarówno jako osoba aktywna, jak i kibic. Od dobrych kilku lat naprawdę dużo radości sprawia mi trekking górski. Wolny czas chętnie spędzam w gronie znajomych albo zagłębiając się w różne tematy jak geopolityka, inwestycje czy po prostu interesujące informacje ze świata :)

Data publikacji: 2016-03-17

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!