o prezentach

Tylko w czerwcu! Zarejestruj się w Klubie Marzycieli, a otrzymasz 50 zł na start! Sprawdź

Dzień Babci i Dziadka – Historia i ciekawostki

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
Data aktualizacji: 2023-04-20

Dzień Babci i Dziadka (z ang. National Grandparents Day) obchodzony jest praktycznie na całym świecie. W tym dniu wnuczkowie obdarowują swoich dziadków drobnymi upominkami oraz dziękują najstarszym członkom rodziny za ich obecność. Historia tego święta jest ciekawsza, niż mogłoby się to wydawać w pierwszym skojarzeniu. Dlatego w tym artykule zdradzimy więcej ciekawostek oraz odkryjemy kawałek historii Dnia Babci i Dziadka. Czy wiesz:

  • Kto był inicjatorem ogłoszenia Dnia Babci w Polsce?
  • Na cześć którego sławnego piosenkarza chciano ustanowić Dzień Dziadka w dniu urodzin gwiazdy?
  • Kiedy obchodzi się te święta w USA, Francji czy Niemczech?
  • Co to jest Narodowy Dzień Dziadków i jak brzmi jego hymn?
  • W którym państwie babcie zyskały swoją dedykowaną kawę?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

 

Czy Dzień Dziadka i Dzień Babci jest dniem ustawowo wolnym od pracy?

W Polsce te święta nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Jednak na stałe zostało wpisane w polskie kalendarze i ma swoje specjalne obchody. W domach spokojnej starości organizowane są spotkania z dziećmi i lokalnymi celebrytami. W szkołach podstawowych i przedszkolach organizowane są przedstawienia dedykowane dziadkom. Maluchy wykonują laurki dla swoich babć i dziadków, a także obdarowują ich drobnymi upominkami. Główne założenie jest takie, żeby uświadomić dzieciom, jak ważny jest głos starszych pokoleń. Każdy z nas był maluchem i doskonale wie, że niechętnie słuchamy rad starszych osób. A przecież, nasi dziadkowie i nasze babcie mają wiele przepięknych historii do opowiedzenia!

Kiedy obchodzimy Dzień Babci w Polsce?

W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. Jego tradycja sięga 1964 roku. Wtedy tygodnik „Kobieta i Życie” podjął inicjatywę i ogłosił, że właśnie w tym dniu składamy babciom życzenia. Data szybko przyjęła się w polskich kalendarzach, a historia Dnia Babci spopularyzowała tygodnik.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka w Polsce?

Dzień Dziadka obchodzimy w Polsce 22 stycznia. Tradycja weszła do polskich zwyczajów zdecydowanie później, bo 14 lat po ogłoszeniu Dnia Babci. To właśnie w 1978 roku Telewizja Polska ogłosiła konkurs na propozycję daty dla tego święta. Dużą popularnością cieszyła się data urodzin Mieczysława Fogga (30 maja), jednak finalnie zdecydowano się na obchodzenie Dnia Dziadka w dzień po Dniu Babci.

Kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka w kościele katolickim?

Kościół katolicki również w wyjątkowy sposób chciał podkreślić rolę starszych osób w społeczeństwie. W 2021 papież Franciszek ogłosił Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Święto to przypada na 23 lipca.

Dzień Babci i Dzień Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dziadka nie jest świętem międzynarodowym, co oznacza, że na świecie celebruje się go w różnych terminach. Nas ta różnorodność fascynuje. Możemy obserwować, jak w różnych zakątkach świata podkreśla się rolę babci i dziadka. Mimo iż daty i sposoby obchodów może być różne, w każdym państwie chodzi o to samo. Bez wątpienia święto dziadków to dzień szacunku do nich, bez względu na szerokość geograficzną.

Święto Dziadków w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone i Kanada mają swój odpowiednik Dnia Babci i Dziadka. W odróżnieniu od Polski, tu obchodzi się święto łączone. W krajach anglosaskich obchodzi się Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day) w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Data ta została zatwierdzona przez kongres i prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1978 roku. Święto zyskało nawet symbol (niezapominajkę) oraz swój oficjalny hymn:

Jak sądzisz, jaką piosenkę można byłoby ustawić jako oficjalny hymn Dnia Babci i Dziadka w Polsce? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach. :)

Święto Dziadków w Wielkiej Brytanii

Święto dziadków w Wielkiej Brytanii (ang. Grandparents Day) przypada na pierwszą niedzielę października, czyli w 2023 roku na 1 października. Tak jak w przypadku USA i Kanady, dzień ten jest jednodniowy. Obchody wyglądają jednak podobnie jak w Polsce, organizowane są w szkołach przedstawienia dedykowane dziadkom i babciom i spędza się ten czas w gronie rodzinnym.

Święto dziadków w Hiszpanii

W Hiszpanii obchodzimy święto dziadków (hiszp. Día del Abuelo) 26 lipca. Święto jest stosunkowo młode, ponieważ obchodzi się je od 1998 roku. Jednym z ciekawych hiszpańskich zwyczajów jest wspólne oglądanie filmu „Abuelo Made in Spain”. Dziadkowie otrzymują również drobne upominki od wnuków.

Święto dziadków we Włoszech

We Włoszech dzień dziadków (wł. La festa dei nonni) również jest obchodzone jednocześnie i przypada na 2 października. Włosi ustanowili je dopiero w 2005 roku, więc to stosunkowo nowe święto. Włoskie święto babć i dziadków również zostało uhonorowane piosenką. Piosenkarz Walter Bassani napisał i skomponował specjalny utwór „Tu sarai”, posłuchajcie:

Święto Dziadków we Francji

We Francji, podobnie jak w Polsce, obchodzi się dwa odrębne święta. Babcie celebrują je w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Jest to święto ruchome. Obchodzi się jednak je w nietypowy sposób. Francuzi wychodzą do kawiarni i spędzają czas ze swoimi dziadkami. Babcie zyskały nawet dedykowaną kawę, a o samych pochodach możemy wyczytać więcej pod nazwą „Mamif'estation”. Do rozwoju tej tradycji przyczyniła się do tego popularna w północnej Francji kawa Grand'Mere.

Szukasz prezentu zamiast laurki dla babci i dziadka?

Przygotowaliśmy dla Ciebie wiele propozycji na upominki dla babci i upominki dla dziadka. Jako prezenty na 21 i 22 stycznia możesz podarować swoim dziadkom m.in.: relaks w grocie solnej, weekend w SPA, bilety do teatru czy kurs tworzenia własnych lasów w szkle. Dla aktywnych dziadków (którzy z powodzeniem łamią stereotyp dziadków z reklam telewizyjnych) proponujemy upominki przyprawione nutą odwagi m.in.: lot paralotnią czy wejście na Mnicha. Na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno! Warto o tym pamiętać przy okazji święta naszych babć i dziadków, w końcu obowiązkiem wnuków jest docenienie starszych pokoleń.

Podziel się swoimi pomysłami na docenienie dziadków

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspirował Cię do docenienia swoich dziadków i obdarowania ich prezentami. Bez względu na to, czy będzie to własnoręcznie namalowana laurka, bukiet kwiatów, ulubiona kawa czy voucher na spełnienie marzeń – warto wręczyć im upominek.

Czy masz jakieś szczególne tradycje, które są obchodzone w Twoim domu 21 i 22 stycznia? Jesteśmy ich ciekawi, koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Ocena artykułu: 5/5(2 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2023-01-11

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!