o prezentach

7 najciekawszych filmów z motywem nurkowania

Ocena artykułu: 4.9/5(9 opinii )
Data aktualizacji: 2024-02-14

Niedawno publikowaliśmy serię artykułów o nurkowaniu: artykuł o pierwszej lekcji nurkowania oraz artykuł o kursie nurkowania. Zanurzenie się w temat nurkowego świata okazał się dla nas niezwykle interesujący. Dlatego w tym artykule schodzimy o kilka metrów głębiej pod wodę, aby przynieść Ci – Drogi Czytelniku – więcej inspiracji z głębin oceanów. Zebraliśmy 7 najciekawszych filmów, w których pojawia się motyw nurkowania. Weź głęboki wdech, przygotuj pop corn… i zanurz się z nami do podwodnej części kinematografii.

#1 Ostatni oddech, reżyseria: Richard da Cosa i Alex Parkinson

Trzymająca w napięciu opowieść o nurku technicznym, który znajduje się w dramatyzującej sytuacji pod wodą. Podczas jednego z zejść na blisko 100 metrów nie może wydostać się na powierzchnię, a jego zapas tlenu zmniejsza się z każdą minutą. Bez nadziei na ratunek z zewnątrz, podejmuje próbę ratowania własnego losu. Jak kończy się dla niego ten dzień w pracy? Zdecydowanie warto poświęcić 85 minut, aby doczekać zakończenia.

#2 Czego nauczyła mnie ośmiornica, reżyseria: Pippa Ehrlich i James Reed

Historia opowiada o filmowcu, który zaprzyjaźnił się… z ośmiornicą. Cudowne ujęcia z południowoafrykańskiego lasu wodorostów. Produkcja jest z 2020 roku, co zdecydowanie widać w świeżych i nowoczesnych kadrach. Dodatkowo nastrój buduje klimatyczna muzyka, co decyduje o tym, że na ten film zdecydowanie warto wybrać się do kina, aby zobaczyć go na dużym ekranie z profesjonalnym nagłośnieniem.

Na platformie filmweb.pl film osiągnął 7,8/10 gwiazdek (co dla filmowych smakoszów jest zdecydowanie wysokim wynikiem). Dodatkowo jego kunszt podkreślają nagrody: Oskar (za najlepszy dokument pełnometrażowy), Bafta (za najlepszy film dokumentalny) oraz wiele innych.

#3 Wielki błękit, reżyseria: Luc Besson

Przenieśmy się do przełomu lat 80. i 90. do greckiej wyspy Amorgos, gdzie kręcono większość ujęć, które możemy podziwiać w „Wielkim Błękicie”. Historia opowiada o dwóch przyjaciołach z dzieciństwa, którzy rywalizują o pobicie rekordu we freedivingu. Enzo (Jean Reno) i Jacques (Jean-Marc Barr) łączy pasja do nurkowania, dzieli jednak temperament. Każde kolejne zejście pod wodę w celu zwiększenia czasu pod wodą bez butli ma zapach śmierci. Który mężczyzna zdecyduje się poświęcić więcej, aby pobić rekord?

#4 Człowiek delfin, reżyseria: Lefteris Charitos

W świecie nurków głębionowych istnieje tylko jedna osoba, którą można kojarzyć z określeniem „człowiek delfin”. I jest nim Jacques Mayol, którego historię opowiedziano również w naszej poprzedniej propozycji – „Wielki błękit”. Ten film skupia się jednak na innych aspektach życia mężczyzny. Jest ekranizacją jego biografii „Homo Delphinus”, w której Jacques opisuje swoje rozważania na temat jedności człowieka z oceanem. Piękną historię biograficzną Mayola dopełniają podwodne ujęcia z całego świata. W filmie zobaczymy m.in. Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę.

#5 Siła i honor, reżyseria: George Tillman Jr.

Jest rok 1948, przenosimy się do amerykańskich sił specjalnych. Carl Brashear stara się o posadę nurka technicznego. Nieprzychylność jego przełożonych do tego awansu wynika z tego, że Carl jest czarnoskóry. Mimo trudności nie rezygnuje ze swojego marzenia. W osadzie filmu znajdziemy śmietankę aktorską – Cuba Gooding Jr. (w głównej roli), Robert De Niro, Charlize Theron, Charlize Theron i Michael Rapaport.

#6 Ścigając koralowce, reżyseria: Jeff Orlowski

Produkcja z 2017 roku, polecana przez serwis Netflix w kategorii nurkowania. Grupa naukowców i płetwonurków przemierza przez świat, aby przyjrzeć się podwodnemu cudowi świata. To dokument o zmniejszaniu rafy koralowej, które są spowodowane zmianami klimatycznymi.

#7 Gdzie jest Nemo, reżyseria: Andrew Stanton

Jeśli pozostajemy w klimacie wielkich oceanów, w naszym zestawieniu nie może zabraknąć „Gdzie jest Nemo?”. Kultowy film animowany z 2003 roku opowiada o przygodzie najsłynniejszej rybki świata – Nemo. Niewielka czerwono-biało-czarna rybka musi zmierzyć się ze światem poza swoją rafą koralową, po tym jak zostaje wyłowiona podczas połowu. Wspaniały film o wartości przyjaźni, na którym wzrusza się cała rodzina. Ten film nigdy się nie starzeje! :)

Zainspirowany naszymi propozycjami? Zobacz, prezenty w kategorii nurkowanie i zainspiruj innych do zwiedzania podwodnego świata.

Ocena artykułu: 4.9/5(9 opinii )
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Kocham góry, a moim największym marzeniem jest zdobycie jednego z ośmiotysięczników. W wolnych chwilach trenuję boks, dużo się ruszam (i równie dużo mówię :p). Poza pracą kocham psy (choć swojego nie mam), memy i wszystko, co związane ze zdrowym trybem życia.

Data publikacji: 2021-07-06

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!