o prezentach
Codziennie nowe GORRRĄCE wakacyjne oferty zobacz >>

Poradnik wiedzy dla początkującego nurka. Wszystko o kursie nurkowania!

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
Data aktualizacji: 2024-02-13

Pierwsze zejścia pod wodę masz już za sobą? Wiesz już, że nurkowanie to sport idealny dla Ciebie? Znudziły Cię treningi w basenie i teraz marzysz o prawdziwej przygodzie na otwartych wodach? W takim razie to sygnał, że certyfikat profesjonalnego nurka jest w Twoim zasięgu! Zanim jednak przystąpisz do oficjalnego egzaminu, koniecznie udaj się na kompleksowy kurs nurkowania. Wybierz zajęcia pozwalające uzyskać stopień nurka albo weź udział w wyprawie do zatopionego kamieniołomu. Bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujesz, w Katalogu Marzeń znajdziesz vouchery umożliwiające spełnienie wszystkich tych marzeń.

Zaplanuj nurkowanie pełne frajdy i odkryj kolejne stopnie wtajemniczenia, aby cieszyć się poznawaniem podwodnego świata. Jednak zanim jeszcze założysz płetwy i przeczyścisz maskę, koniecznie przeczytaj o tym, co warto wiedzieć na temat nurkowania na mistrzowskim poziomie. Potem możesz już bez obaw odkrywać podwodny świat w Bałtyku albo szykować się do udziału w Open Water Diver pod okiem doświadczonych instruktorów.

Krótka historia nurkowania

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie o to, kiedy narodziło się nurkowanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo tak naprawdę ten sport towarzyszy nam niemal od zawsze. Jak to możliwe? Na początku istnienia, ludzkość wykorzystywała zdolność nurkowania w celach typowo praktycznych. Dzięki umiejętności wstrzymania powietrza i zanurzenia głowy pod powierzchnię wody, możliwe stało się m.in.:

 • łowienie ryb i owoców morza, a zatem zdobywanie pożywienia,
 • zdobywanie cennych przedmiotów, mogących potem służyć do prowadzenia handlu,
 • czy poszukiwanie skarbów, na których temat legendy były chętnie przekazywane przez kolejne pokolenia.

Chcąc znaleźć pierwsze ślady obecności nurkowania w kulturze, warto przypomnieć sobie o istnieniu aryjskiej płaskorzeźby z 885 r. p.n.e. Prezentuje ona postać mężczyzny nurkującego z ostrym narzędziem w dłoni. Przyrząd przypomina dzisiejszą kuszę i prawdopodobnie miał dłużyć do polowania na podwodną zwierzynę. Ale nurkowania próbowali również bohaterowie historyczni, a wśród nich legendarny Aleksander Wielki. Jego nauczyciel i wybitny gracki filozof, Arystoteles, nieco ponad pięć wieków później skrupulatnie opisał proces stosowania przez wodza konstrukcji przypominającej dzwon. Wydarzenie miało mieć miejsce podczas oblężenia fenickiego miasta Tyr, leżącego dziś na terenie południowego Libanu.

Co ważne, w obu przypadkach nurkowie byli wyposażeni w nieskomplikowane sprzęty mające umożliwić oddychanie.

Niewielką zmianę w rozwoju nurkowania przyniósł I wiek p.n.e. To właśnie z tego okresu pochodzą oficjalne dokumenty potwierdzające istnienie profesji nurka. Trudniący się nią mężczyźni mieli za zadanie wyławianie cennych przedmiotów, które na skutego różnych sytuacji znalazły się pod powierzchnią wody. Niestety, ówczesny poziom technologii pozwalał na komfortowe oddychanie przy schodzeniu na maksymalną głębokość około dwóch metrów. Skąd to ograniczenie? Rolę współczesnych aparatów oddechowych pełniły wówczas zwykłe słomiane rurki, które miały wyjątkowo ograniczoną długość. Problemem nie do rozwiązania pozostawała też kwestia ciśnienia, które wraz ze wzrostem głębokości nadmiernie rosło. Taka zależność powodowała, że przy próbie zejścia głębiej niż na dwa metry, najprostsze wzięcie oddechu stawało się niemożliwe. Czy to oznaczało, że nurkowanie nie ma szansy się rozwijać?

Nurkowanie według Leonarda da Vinci

Nie, a wszystko dzięki postaci legendarnego konstruktora i artysty – Leonardo da Vinci. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pośród wielu zaprojektowanych przez niego maszyn, znalazł się również prototyp systemu umożliwiające samodzielne oddychanie podczas nurkowania. Wynalazca opisał, a właściwie narysował swój pomysł na kartach Codex Atlaticus, będącego największym zbiorem jego notatek, planów i rysunków. To przełomowe wydarzenia miało jednak miejsce znacznie później niż pierwsze próby oddychania przez trzcinę, bo dopiero około 1500 roku. Nieco później, da Vinci dołączył do aparatu również projekt specjalistycznego kombinezonu do nurkowania. Co ciekawe, da Vinci zwrócił uwagę nie tylko na zapewnienie nurkowi możliwości swobodnego oddechu, ale również na ochronę go przed niebezpiecznie wysokim ciśnieniem. Funkcję tę miały spełniać specjalistyczne obręcze umieszczane wokół klatki piersiowej i bioder.

Pierwotne plany zakładały, że powyższe pomysły zostaną wykorzystane przede wszystkim do celów militarnych. Czy tak się jednak rzeczywiście stało? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Być może geniusz włoskiego uczonego nie został w tym przypadku wykorzystany, a pozostał jedynie projektem na papierze. Francuska ekipa nurków i naukowców zbudowała na podstawie szkiców projektów Da Vinciego sprzęt do nurkowania. Okazało się, że był to w pełni sprawny system. Dlaczego więc nie został wdrożony w czasach kiedy żył jego twórca? Wyjaśnia to film „Leonardo Da Vinci diving suit”.  Wynalazek Leonarda da Vinciego  nie został zrealizowany podczas jego życia. Zainspirował jednak innych konstruktorów do pracy nad ekspolarcją głębin. Co ciekawe projekt artysty zainspirował Karla Heinrich Klingerta, którego dzisiaj znamy jako autora pierwszego systemu nurkowego. Projekt Klingerta możemy podziwiać na grafice poniżej.

Karl Heinrich Klingert, Wrocław, rok 1797. Źódło:jollydiver.com

Nurkowanie jako sport – jak to się zaczęło?

Pozostało jedynie kwestią czasu, kiedy schodzenia pod wodę awansuje do rangi sportu. Stało się to dopiero w XX wieku, a wszystko dzięki dwóm francuskim inżynierom: Jacquesowi-Yves’owi Cousteau i Emilowi Gagnan. W 1942 roku wymyślili oni i opatentowali automat oddechowy. Konstrukcja okazała się tak dobra, że jej unowocześnione wersje są stosowane do dziś.

Oficjalnie, aparat zawitał na rynki międzynarodowe na początku 1950 roku. Kapitan Cousteau zwiedził w ciągu życia niemal cały świat, przeprowadzając próby nurkowania z wymyślonym przez siebie i udoskonalonemu wspólnie z przyjaciółmi systemem Aqualung wielokrotnie. Był nie tylko wynalazcą, ale również badaczem wód na całym świecie. To dzięki niemu powstał również film dokumentalny „Świat milczenia”, który w 1956 roku otrzymał statuetkę Złotej Palny na festiwalu w Cannes.

Pięć lat później na rynku pojawiał się kolejny gadżet ułatwiający proces nurkowania. Mowa o kamizelce umożliwiającej regulację pływalności pod wodą, która konstrukcją przypominała homonto. Mówiąc wprost, nurek mógł od tej pory decydować o tym, na jakiej głębokości chciałby się utrzymać przez dłuższy czas. Dotychczas wymagało to niemałego wysiłku, a w 1961 roku wszystko się zmieniło.

Najważniejsze informacje o zasadach nurkowania

Podobnie, jak każda inna dyscyplina sportu, również nauka nurkowania składa się z połączonych ze sobą etapów. Z pewnością nadal pamiętasz emocje towarzyszące Ci podczas pierwszych zajęć na basenie. Poznawałeś wówczas tajniki sprzętu do nurkowania, uczyłeś się co nieco na temat wyporności… Dziś wszystkie te umiejętności wykorzystujesz już niemal automatycznie, ale wciąż jest jeszcze wiele rzeczy, których możesz się nauczyć.

Poniżej znajdziesz krótkie „ABC nurkowania”, dzięki któremu wszystko stanie się jeszcze bardziej oczywiste. Przedstawimy Ci konkretne obszary, którym warto poświęcić więcej uwagi. Dowiesz się też, jakie zasady obowiązują podczas schodzenia pod powierzchnię wody i co zrobić, aby nurkowanie w każdych warunkach było doskonałą i bezpieczną dla wszystkich zabawą.

Oddychanie pod wodą

Zanim założysz profesjonalny sprzęt do nurkowania i popłyniesz na głębokość kilku metrów, powinieneś poznać podstawy techniki oddychania pod wodą. Pierwsze kroki są w tym przypadku zbliżone do zajęć z pływania. Po prostu chwytasz krawędź basenu, drabinki lub pomostu, bierzesz głęboki wdech i powoli zanurzasz głowę pod wodę. Następnie stopniowo wydychasz zgromadzone w płucach powietrze, tworząc przy tym bąbelki. Wydaje się łatwe, prawda? Pamiętaj jednak, aby powietrzem wypełnić nie tylko jamę ustną, ale przede wszystkim wnętrza płuc. Tylko takie zachowanie pozwoli Ci pozostać pod wodą wystarczająco długo.

Następnym etapem jest nauka obsługi automatu oddechowego, używanego przez nurków. Tzw. freediverzy, czyli osoby nurkujące bez użycia oprzyrządowania, pozostają pod powierzchnią wody tak długo, jak pozwala im na to objętość płuc i wytrzymałość organizmu. Pozostali nurkowie korzystają z automatów oddechowych, których obsługa nie jest skomplikowana. Jednym z pierwszych ćwiczeń na kursie nurkowym jest znalezienie automatu, który wypadł z ust. Choć ta sytuacja pod wodą nie należy do częstych, zwiększa naszą pewność siebie pod wodą, ponieważ wiemy, jak zareagować w takiej sytuacji. Całe ćwiczenie opisano na filmie:

Maksymalny czas, przez który można przebywać pod wodą

Czy istnieje maksymalny czas, przez który można przebywać pod wodą, by było to bezpieczne? Na to pytanie odpowie nasz ekspert, Michał z Centrum Nurkowego Maska:

„W nurkowaniu rekreacyjnym posługujemy się tak zwanymi tabelami limitów nurkowań bezdekompresyjnych. To one określają na jakiej głębokości i przez jaki czas możemy przebywać, aby w naszym organizmie nie nagromadziło się zbyt dużo azotu, pozwalają one także na wynurzenie do powierzchni w każdej chwili, ale przy zachowaniu bezpiecznej prędkości wynurzania 10m/min. Przykładowo na 10 metrach czas całkowitego nurkowania bezdekomresyjnego to 219 minut (butla 15L starcza na 45-60 min) 20 metrów, to 45 min, a 40 metrów to już tylko 9 min. Jeśli chodzi o długie kilku godzinne nurkowania to na temat dekompresji pisze się książki. :)

Wyrównywania ciśnienia pod wodą

Odpowiednie oddychanie to szansa na dłuższe przebywanie pod wodą, jak i spokojne wyrównywanie ciśnienia w przestrzeniach ciała. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim o ochronie delikatnej błony bębenkowej przed perforacją, czyli pęknięciem. W przypadku niewłaściwego oddychania i braku wyrównanego ciśnienia dochodzi do niej już na głębokości kilku metrów.

Na szczęście istnieje kilka nieskomplikowanych metod, ułatwiających wyrównanie ciśnienia w komorach ciała podczas nurkowania.

 • Manewr Valsalvy – wypełnienie płuc powietrzem, zaciśnięcie palców na płatkach nosa i próba wydmuchania powietrza. Skutkiem takiego działania jest uwolnienie powietrza przez uszy, ponieważ policzki powinny przez cały ten czas pozostać zaciśnięte.
 • Manewr Frenzela – układając język przyciśnięty tylną częścią do podniebienia, czyli tak, jak podczas wymawiania litery „K”, a jednocześnie zaciskając palcami nos, wywołujemy zamknięcie strun głosowych.
 • Manewr Toynbee’a – zdecydowanie najtrudniejszy i polegający na jednoczesnym zaciskaniu palcami nosa i przełykaniu śliny.
 • Będący połączeniem trzech wcześniejszych technik manewr Lowry’a. Poprawnie wykonany przynosi najlepsze efekty.

Wszystkich tych sposobów na wyrównanie ciśnienia można się nauczyć podczas kursu nurkowania, w którym weźmiesz udział dzięki voucherowi z Katalogu Marzeń. Pamiętaj jednak, że aby dostosować organizm do niecodziennych dla człowieka warunków panujących pod powierzchnią wody, potrzeba nie tylko talentu, ale przede wszystkim czasu i cierpliwości.

Kontrola pływalności

W jaki sposób regulować głębokość, na którą zanurza się nurek i czy jest to w ogóle możliwe? Tak, a wszystko dzięki odpowiedniemu balastowi. Tzw. kontrola pływalności jest wykonywana przed każdym zejściem nurka pod wodę. Podobnie, jak sprawdzenie sprzętu, stanowi ona jeden z etapów przygotowania do podwodnej aktywności.

Najlepszym rozwiązaniem jest dobór takiego balastu, który:

 • z jednej strony będzie jak najmniejszy, ale umożliwi zanurzenie,
 • z drugiej zaś zapewni nurkowi bezpieczeństwo.

Aby mieć pewność, że tak właśnie jest, nurkowie zawsze pracują w parach. Sprawdzając swój sprzęt wzajemnie, mogą wyeliminować ewentualne błędy i poprawić poziom bezpieczeństwa kolegi. Kontrola wyważenia jest bezpośrednio związana z prawem Archimedesa, mówiącym o sile wyporu. To od wagi nurka i jego oprzyrządowania (butli, jacketu, etc.) zależy ilość balastu niezbędnego do bezpiecznego uprawiania podwodnego sportu. Istnieje kilka ćwiczeń, które pomogą Ci sprawdzić, ile balatu potrzebujesz do zanurzenia. Pod wodą kontrola pływalności pozwala nam na pozostanie na głębokości na której chcemy. Aby opanować to używając jacketu i własnych płuc należy nauczyć się wykonywania ćwiczenia tzw. Pivot, który z powodzeniem można ćwiczyć na basenie.

Ćwiczenie Pivot wykonuje się na początku na basenie. Stopy zostają przy dnie, ciało powoli podnosimy i opuszczamy wyłącznie kontrolując swój oddech.

Podstawowe znaki nurkowe

Podobnie, jak na powierzchni Ziemi, również pod wodą ludzie opracowali system znaków umożliwiający porozumiewanie się. Nie jest on oczywiście taki sam, jak tradycyjny, jednak bez trudu można się go nauczyć na kursie nurkowania.

Podstawowe znaki nurkowe obejmują wiele symboli o różnorodnym znaczeniu. Znaczna część z nich dotyczy stanu oprzyrządowania i aktualnej kondycji nurków, która stanowi przecież najważniejsze informacje z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Tak w języku nurków oznaczamy liczby. Są one niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób informujemy partnera o ilości powietrza w butli. Znak zero jest używany sporadycznie, należy go odróżnić od znaku OK.

Poznając podstawowe znaki nurkowe pokazywane rękoma, warto wiedzieć, że:

 • wszystkie znaki nurkowe pokazywanych jest za pomocą dłoni;
 • wartość ciśnienia w butli jest pokazywana z dokładnością do 10 atmosfer. Jeśli nie masz pewności, zawsze zaokrąglaj w dół, pozwoli to zachować bezpieczeństwo i tzw. rezerwę;
 • znaki powinieneś pokazywać powoli, tak aby umożliwić partnerowi ich dokładne zrozumienie;
 • prezentuj znaki poza obrysem ciała, dzięki czemu będą one wyraźnie widoczne;
 • wybierz jedną stronę ciała, z której będziesz pokazywać znak;
 • wiele organizacji ma swoje własne znaki, upewnij się, że Ty i Twój partner używacie takich samych znaków i ich oznaczeń, w przeciwnym wypadku może dojść do nieporozumienia.

Podstawowe znaki, których będziesz używać w komunikacji pod wodą.

Zanim rozpoczniesz pokazywanie partnerowi znaków nurkowych, upewnij się, że zwraca na Ciebie uwagę i dokładnie Cię widzi.

Certyfikaty nurkowania – rodzaje

Chcąc zajmować się nurkowaniem „na poważnie”, musisz najpierw zdobyć silne podstawy. Zanim rozpoczniesz szkolenie, wybierz organizację, która najlepiej sprosta Twoim wymaganiom. Na całym świecie funkcjonuje ich kilkanaście, a współpraca z każdą zapewnia przyszłemu nurkowi szansę na otrzymanie certyfikatu poświadczającego odbycie szkolenia.

Choć może się to wydawać skomplikowane, warto poświęcić dłuższą chwilę na wczytanie się w charakter największych organizacji zrzeszających nurków. Poniżej prezentujemy te, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę, jeśli myślisz o zdobyciu certyfikatu.

 • PADI
 • CMAS
 • SSI
 • NAUI
 • PSAI
 • IDF
 • IANTD
 • TDI / SDI
 • GUE
 • HSA
 • I wiele innych

Każda organizacja nurkowa ma swoje własne programy i schematy szkoleń.

Programy szkoleniowe nurkowania dla dzieci

Stworzone jako pierwszy krok w nurkowaniu. W zależności od organizacji w której będziemy chcieli szkolić siebie i swoje dziecko wiek dziecka na rozpoczęcie wacha się w przedziale od 8-10 lat 

Programy te umożliwiają zdobywnianie najnowszej i przydatnej wiedzy umiejętności kluczowych dla bezpieczeństwa i stopniowego zyskania samodzielności (ale zawsze z partnerem) pod wodą, oraz kształtują podstawy pełnej odpowiedzialności i szacunku dla środowiska.

Scuba scout – wiek uczestnika 8 lat, dziecko pod okiem instruktora może już na basenie spróbować swoich sił w nurkowaniu ze sprzętem.

Junior Open Water Diver – wiek uczestnika 10 lat, po ukończeniu kursu uzyskuje uprawnienia do nurkowania do głębokości w wodach otwartych w parze z Instruktorem, Divemasterem lub rodzicem (opiekunem prawnym) posiadającym odpowiednie uprawnienia 

Programy szkoleniowe nurkowania dla dorosłych 

Open Water Diver – wiek minimalny 15 lat – uprawnienia w zależności od organizacji do  nurkowania na wodach otwartych w systemie partnerskim z płetwonurkiem o równorzędnych lub wyższych kwalifikacjach, nurkowania bezdekompresyjnego do głębokości 18-20 metrów,

Advance Open Water Diver – wiek minimalny 15 lat ukończony kurs Open Water Diver, uprawnienia w zależności od organizacji (nurkowania nocne, ograniczona widoczność, 30 metrów, Nitrox, nawigacja, poszukiwanie i wydobycie, wrakowe, twinset diver, DPV – skuter podwodny, suchy skafander, pod lodowe i inne).

Divemaster – minimalny wiek 18 lat, ukończone kursy Advance Open Water Diver, Rescue Diver, First Aid. Jest to pierwszy etap nurkowania profesjonalnego (mając na myśli szkolenie i pilnowanie innych nurków, praca jako przewodnik podwodny). Kurs pozwala na praktyczne przygotowanie i zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności aby w przyszłości stać się instruktorem nurkowania.

Programy Techniczne – powiada się, że jest to przejście na ciemną stronę mocy w nurkowaniu. Tutaj programy i szkolenia są bardzo rozbudowane i wymagające dużej wiedzy oraz doświadczenia. Szkolenia i programy techniczne pozwalają na wykonywanie nurkowań dekompresyjnych. Kończąc kurs Full Trimix będziemy mogli oddychać mieszankami z zawartością helu, a gdzie i jak głęboko będziemy nurkować to już zależy od naszej wyobraźni. 

Gdzie w Polsce można nurkować na otwartych wodach?

To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy miłośnicy nurkowania w naszym kraju. Ma to znaczenie również dla tych, którzy dopiero marzą o rozpoczęciu swojej przygody z tym sportem. Choć polskie fauna i flora są dalekie od egzotyki Australii czy Afryki, nie oznacza to, że nie mamy możliwości nurkowania. Wprost przeciwnie! Fani podziwiania podwodnego świata mogą bez obaw wybierać spośród akwenów słodko i słonowodnych, różniących się od siebie nie tylko charakterem, ale też czyhającymi tam niespodziankami.

Jeżeli nurkowaniem interesujesz się od dawna i zdobywanie podstaw już dawni masz za sobą, pora na eksplorację otwartych wód. Po prostu spójrz na mapę Polski, wybierz ulubiony albo nigdy wcześniej nieodwiedzany kierunek i znajdź zbiornik wodny, w którym warto się zanurzyć. Poniżej podsuwamy Ci kilka propozycji, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Bałtyk

Chcesz przekonać się na własnej skórze, jakie cuda skrywa dno Morza Bałtyckiego? Choć z reguły zimny i niegościnny, Bałtyk może podbić serca wszystkich miłośników nurkowania. Aby się o tym przekonać, koniecznie wykorzystaj voucher na nurkowanie w Bałtyku. Odkryj podwodny świat pod okiem instruktorów z ośrodka Gdynia Dive i spędź osiem godzin jak profesjonalny nurek.

Nie musisz się martwić o odpowiedni strój, bo popularną „piankę”, suchy i mokry skafander zapewniają organizatorzy. Do miejsca startu podmorskiej wyprawy dotrzesz na pokładzie łodzi, z którego oddasz dwa skoki w toń. Skorzystaj ze sprzyjającej aury, przygotuj się i zrealizuj voucher na nurkowanie w Bałtyku w okresie od maja do października.

Możesz też podarować go ważnej dla Ciebie osobie, która marzy o tym, aby przeżyć niezapomnianą przygodę. Kto wie, może dzięki temu nie tylko pokocha morze i spełnij marzenie, ale też odkryje w sobie całkiem nowy talent?

Hańcza – głęboka eksploracja dla zaawansowanych nurków

Nurkować można nie tylko w morzu i wie o tym każdy, kto choć przez moment interesował się tą dyscypliną. Równie silne emocje zapewnia czas spędzony pod powierzchnią jeziora Hańcza. Akwen położony w północno-wschodniej części Polski nie bez przyczyny jest nazywany idealnym miejscem spotkań nurków. Jako najgłębsze jezioro w kraju może się pochwalić nawet 108,5 m odległości od tafli wody do dna.

Jeśli zatem szukasz pomysłu na nurkowanie, a przy tym masz ochotę na naprawdę głęboką eksplorację, po prostu odwiedź jezioro Hańcza i rozkoszuj się jego walorami. Dzięki pierwszej klasie czystości i stosunkowo stromym brzegom ten akwen doskonale sprawdzi się jako miejsce treningów dla nieco bardziej doświadczonych nurków.

Jaworzno – kamieniołom w sercu Śląska

Tradycyjne nurkowanie to za mało? W takim razie weź udział w przemierzaniu podwodnego kamieniołomu. Takie aktywności to nie tylko doskonała zabawa, ale przede wszystkim okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Voucher na nurkowanie w kamieniołomie możesz wykorzystać, na przykład odwiedzając Jaworzno. W wodzie kilkadziesiąt minut, podczas których z bliska przyjrzysz się fenomenowi nurkowania na terenie kamieniołomu.

Jaworzno-Szczakowa dzielą od Katowic tylko 24 km, dzięki czemu dotrzesz tam w kilka chwil. Nie każdy wie, że tamtejszy kamieniołom jest jedną z najchętniej odwiedzanych lokalizacji przez fanów nurkowania z dreszczykiem.

Dzięki instruktorom z centrum nurkowego „Maska” nie tylko spróbujesz swoich sił w nurkowaniu, ale też zdobędziesz solidne podstawy teoretyczne, które z pewnością pogłębią Twoje zainteresowanie tym sportem.

Honoratka – pozostałości węgla brunatnego

Czy wiedziałeś, że w okolicach Poznania znajdowała się kiedyś jedna z największych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Polsce? Co prawda już dawno ją zamknięto, ale w tym samym miejscu powstało idealne miejsce do nurkowania. Jak to możliwe?

Wszystko dzięki pomysłowi na zalanie olbrzymiego terenu i dostosowanie go w ten sposób do potrzeb nurków. Spędź tam kilka godzin i przekonaj się, czy nurkowanie to sport dla Ciebie. Wybierz voucher na nurkowanie w kamieniołomie oddalonym o niespełna 100 km od stolicy Wielkopolski i spędź naprawdę aktywny dzień.

Przeworno – podwodny las

Wyrwij się na chwilę z Wrocławia i odwiedź oddalony o mniej więcej godzinę drogi kamieniołom Przeworno. Co w nim zobaczysz? Przede wszystkim idealne warunki do uprawiania nurkowania. Pływający basen do pierwszego zanurzenia, platformy treningowe rozmieszczone na różnych głębokościach, zatopiony tramwaj z MZK Łódź, wózki wydobywcze odkryte w kamieniołomie, oraz namioty wojskowe imitujące mini poligon. Marmur z Przeworna był użyty między innymi do budowy pałacu Sanssouci w Poczdamie (letniej rezydencji Fryderyka Wielkiego). Z czarnej odmiany wykonano jeden z ołtarzy w Katedrze Wrocławskiej.

Ale kamieniołom Przeworno to nie tylko skały. W jego skład wchodzi też niezwykły, wyjątkowo rzadko spotykany, zalany wodą las. Dzięki voucherowi na nurkowanie w zalanym kamieniołomie Przeworno, będziesz miał do tego okazję. O Twoje bezpieczeństwo zadba instruktor, dzięki któremu poczujesz się… jak ryba w wodzie!

Gdzie nurkować za granicą?

Na to pytanie odpowiada nasz ekspert, Michał z Centrum Nurkowego Maska. Gdzie warto wybrać się na wyjazd nurkowy poza Polską? Mekką nurkowania jest oczywiście Egipt i Morze Czerwone, Malta i wyspa Gozo, Chorwacja i Adriatyk, to takie najbliższe miejsca jeśli chodzi o ciepłe morza. Jeśli lubimy jaskinie to mekką jest Meksyk i Cenoty, jeśli wraki:

 • USS Oriskany, Pensacola, Floryda
 • Captain Keith Tibbetts, Kajmany
 • Zenobia, Larnaca Bay, Cypr
 • Fujikawa Maru, Truk, Mikronezja.
 • Nagato, Bikini Atoll, Marshall Islands.

Czy kurs nurkowy z certyfikatem to dobry pomysł na prezent?

Przekonałeś się już, że nurkowanie to ekscytująca rozrywka, której trudno się oprzeć? W takim razie teraz przyszedł czas na to, aby zarazić swoją pasją rodzinę i przyjaciół! Aby tak się stało, po prostu wręcz im przy najbliższej okazji voucher na kurs nurkowania z certyfikatem w prezencie.

Taki pomysł będzie trafiony w dziesiątkę bez względu na to, czym na co dzień interesują się Twoi bliscy. Nurkowanie jest sportem, w którym absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy tylko spróbować. Kurs nurkowania z certyfikatem na prezent pozwoli rozwijać tę pasję w profesjonalny sposób. Dzięki udziałowi w lekcjach pod okiem doświadczonych instruktorów, obdarowany voucherem na kurs nurkowy będzie mógł już wkrótce zapisać na swoim koncie zdobycie oficjalnego dokumentu potwierdzającego nurkowe umiejętności.

Czy umiejętności zdobyte podczas profesjonalnych kursów nurkowania przydają się w codziennym życiu?

Na początku ludzie nie zauważają jak nurkowanie na nich wpływa. Znam jednak i sam po sobie widzę, że ma ogromny pozytywny wpływ na to co robię. Człowiek potrafi bardziej się skupić na codziennych obowiązkach. Zaczyna dostrzegać te małe rzeczy których wcześniej nie zauważał. Potrafi wyciszyć organizm, a to czego uczę na kursie w przypadku jakiejś sytuacji która nie była planowana to zasada:
1. Zatrzymaj się. 2. Oddychaj 3. Pomyśl 4. Działaj.

Michał, Centrum Nurkowe Maska

Jeśli zatem szukasz upominku, który będzie nie tylko zaskakujący, ale także praktyczny, po prostu wybierz jeden z voucherów na kurs nurkowania z certyfikatem z Katalogu Marzeń. W ten sposób spełnisz marzenie o odkrywaniu podwodnych krain, sprawisz, że hobby będzie miało szansę zamienić się w coś znacznie poważniejszego, a poza tym zadbasz o komfort i bezpieczeństwo miłośników nurkowania.

Kto wie, może dzięki takiemu podarunkowi już wkrótce Ty i Twoi najbliżsi spędzicie razem czas na przemierzaniu wód Bałtyku albo innych, znacznie cieplejszych mórz? Z voucherem na kurs nurkowy z certyfikatem wszystko jest możliwe, a (wodny) świat stoi przed Wami otworem!

Artykuł powstał we współpracy z Michałem z Centrum Nurkowego Maska. Serdecznie dziękujemy!

Ocena artykułu: 5/5(3 opinie)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-04-07

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!