o prezentach

Szukasz prezentu na Mikołajki? Sprawdź promocje

Pierwsza lekcja nurkowania – wszystko, co musisz wiedzieć

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
Data aktualizacji: 2021-03-23

Zastanawiałeś się kiedyś, co skrywa podwodna toń, która tylko czeka na to, aby ją odkryć? Jeśli tak, z pewnością przychodziły Ci do głowy ławice kolorowych ryb i czas płynący wolniej. Ale czy wiesz, że zanim rozpoczniesz swoją przygodę z profesjonalnym nurkowaniem, odbędziesz profesjonalne szkolenie? To na nim nauczysz się wszystkiego, co warto wiedzieć o nurkowaniu powierzchniowym i głębinowym. Pod okiem profesjonalistów zgłębisz tajniki doboru odpowiedniego stroju i akcesoriów. Dowiesz się też, że nurkować może każdy. Wystarczy tylko wiedzieć „co i jak”.

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w pierwszej lekcji nurkowania albo właśnie trzymasz w rękach voucher na „Poznaj nurkowanie”, koniecznie przekonaj poniższy poradnik. Znajdziesz w nim garść informacji dotyczących początkowych lekcji nurkowania. Każda z tych możliwości otworzy przed Tobą drzwi do świata na co dzień skrytego przed ludzkim wzrokiem!

Dlaczego warto nurkować?

Odpowiedzi na to pytanie jest równie dużo, jak osób, które uprawiają nurkowanie. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, czy warto rozpocząć przygodę z tym sportem, poznaj najważniejsze naszym zdaniem punkty „za”. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wśród nich taki, który przekona Cię do przetestowania aktywności, jaką jest nurkowanie. Pamiętaj, że możesz to zrobić bez trudu. Wystarczy, że zrealizujesz voucher na nurkowanie z Katalogiem Marzeń!

 • Możliwość poznania nowego grona ludzi, których łączy wspólna pasja.
 • Szansa na zadbanie o sprawność fizyczną.
 • Okazja do „oczyszczenia umysłu” po wyczerpującym dniu w pracy lub na uczelni.
 • Pretekst do niekończących się podróży szlakiem najpiękniejszych akwenów.
 • Możliwość uwrażliwienia na otaczające Cię środowisko i wzrost świadomości o czyhające na nie zagrożenia.
 • Perspektywa wcielenia się niemal w rolę astronautów. Dlaczego? Ponieważ przebywanie w wodzie daje możliwość dosłownego oderwania się od ziemi i zapomnienia na kilka chwil o sile grawitacji.

Co powinien wiedzieć początkujący nurek?

Początki nurkowania mogą być naprawdę ekscytujące! Już pierwsze zajęcia z pewnością przyniosą Ci mnóstwo radości i frajdy, a przy okazji poznasz tajniki jednego z najbardziej niezwykłych sportów na świecie. O nurkowaniu marzy wielu z nas, ale tylko niektórzy mają szansę spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Jeśli otrzymałeś w prezencie możliwość wstępu na zajęcia z nurkowania z instruktorem, przygotuj się na prawdziwą przygodę życia! Oto, co warto wiedzieć, aby czerpać z niej jak najwięcej frajdy.

Czy przed pierwszym nurkowaniem muszę posiąść specjalną wiedzę?

Zanim po raz pierwszy zejdziesz pod wodę, powinieneś zdobyć garść przydatnych informacji, które pomogą Ci możliwie lepiej przygotować się do tych niecodziennych warunków. Ponieważ w nurkowaniu kluczową rolę odgrywa ciśnienie atmosferyczne, wyjątkowo istotna okazuje się znajomość zasad fizyki. Nie trzeba oczywiście zagłębiać się w nie nadmiernie, jednak podstawowe pojęcia, takie jak wyporność czy atmosfera, nie powinny być Ci obce. Jeśli jednak fizyka w szkole była Ci obca, nie masz się czego obawiać. Wszystkie wątpliwości z pewnością rozwieje instruktor, który pomoże pewnie wkroczyć do basenu.

Czy potrzebuję specjalnego wyposażenia przed pierwszą lekcją nurkowania?

Nie. Zazwyczaj to realizator zapewnia podstawowy sprzęt. Jako uczestnik pierwszych nurkowych zajęć w cenie pierwszych zajęć masz zapewniony sprzęt niezbędny do zanurzenia się pod wodę. Jeśli massz swoją maskę, płetwy lub skafander możesz zabrać je na zajęcia, lecz nie jest to obowiązkowe. Na pierwsze zajęcia basenowe zabierz strój kąpielowy, klapki, czepek i ręcznik, resztę otrzymasz na miejscu.

Podstawowy sprzęt do nurkowania (tzw. ABC) to płetwy, maska i fajka.

Pierwsza zasada intro do nurkowania: nie bój się zadawać pytań

Jeśli wybierasz się na lekcję nurkowania, nie bój się pytać instruktora o wszystko, co Cię interesuje. Prowadzący zajęcia z pewnością chętnie rozwieje Twoje wątpliwości, dzięki czemu nurkowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Podobnie, jak w przypadku innych aktywności, których próbujesz po raz pierwszy, główna zasada brzmi: nie bój się pytać! Pamiętaj, że pracownicy szkoły nurkowania czekają na to, by zachęcić Cię do podejmowania dalszych prób. Jeśli opowiesz im o wszystkim, co wzbudza Twoje wątpliwości, razem na pewno znajdziecie sposób na to, aby je rozwiać. Mamy nadzieję, że teraz czujesz się już znacznie pewniej i z niecierpliwością czekasz na pierwszą lekcję nurkowania! Oto co jeszcze powinien wiedzieć początkujący nurek.

Przydatny sposób na zaparowaną maskę

Zanim dojdzie do pierwszego zanurzenia, początkujący nurek powinien też posiąść nieco wiedzy praktycznej. Mowa przede wszystkim o sprawdzonych sposobach na unikanie parowania maski. Aby pozbyć się problemu zaparowanej maski, można na przykład wypłukać ją w szamponie albo wyczyścić pastą do mycia zębów. W obu przypadkach na powierzchni wytworzy się śliska warstwa, która zapobiegnie parowaniu maski. Niektórzy nurkowie zamiast pasty czy szamponu używają do tego celu... swojej śliny. :)

Nurkowanie jako sport partnerski

Nie ulega wątpliwości, że nurkowanie to sport typowo partnerski. Świadczy o tym na przykład ilość znaków nurkowych, służących do komunikacji pomiędzy nurkami, ale nie tylko. Kolejnym przykładem na to, że nurkowanie to sport partnerski, jest opisana wcześniej technika wzajemnego sprawdzania osprzętu. Opiera się ona przede wszystkim na zaufaniu wytworzonym pomiędzy dwojgiem nurków.

Poza tym nawet profesjonalny nurek rzadko kiedy schodzi pod powierzchnię wody sam. Z reguły odbywa się to w parach, co ma bezpośredni wpływ na kwestie bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujesz się na udział w kursie nurkowania, a potem postanowisz kontynuować tę przygodę, spróbuj znaleźć kompana do udziału w tej przygodzie. Każdy sport powoduje uwolnienie endorfin, jednak dopiero aktywność uprawiana wspólnie z drugą osobą sprawia prawdziwą radość. Zanurz się pod wodę w towarzystwie najlepszej przyjaciółki, siostry albo jednego z rodziców i przekonaj się, że nurkowanie to sport dla każdego. Stworzone w basenie czy na otwartych wodach wspomnienia połączą Was silniej niż jakakolwiek lina.

Czy nurkowanie jest bezpieczne?

A gdyby tak potraktować zajęcia z nurkowania jako nietypową lekcję pływania? Karnety na basen wykupuje naprawdę wielu z nas, dlaczego więc nie spróbować czegoś nieco innego i nie wziąć udziału w lekcji nurkowania? Jeśli się na to zdecydujesz, napotkasz na swojej drodze instruktorów, którzy przepłynęli niejedną milę. Osoby zajmujące się zapewnieniem kursantom bezpieczeństwa spędziła pod wodą niejedną godzinę i naprawdę wie, jak przekonać do tego innych.

Zamień tradycyjne gogle na maskę, załóż na stopy płetwy i przez moment poczuj się niczym stworzenie z głębin. Szybko okaże się, że dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi będziesz się czuł bezpiecznie i naprawdę lekko. Wystarczy tylko chwila, abyś zapomniał o ewentualnych obawach i po prostu cieszył się możliwością nieskrępowanego nurkowania.

I choć profesjonaliści uprawiający tę dyscyplinę są uważani za sportowców ekstremalnych, pierwsze zajęcia z nurkowania nie będą z tym miały nic wspólnego. Zamiast tego przekonasz się, jak kojące potrafi być kołysanie wody i jak swobodnie możesz poczuć się pod jej powierzchnią. Jesteśmy pewni, że wrócisz po więcej!

Co zrobić, aby nurkowanie były naprawdę bezpieczne?

Jeśli jesteś wśród osób, które kochają zasady i bez nich nie wyobrażają sobie funkcjonowania i tym bardziej poznawania nowych aktywności – to właśnie dla Ciebie zebraliśmy kilka zasad bezpiecznego nurkowania. Przeczytaj je przed pierwszą lekcją z instuktorem:

 • Nurkuj w towarzystwie partnera. Wspominaliśmy już, że to sport partnerski i uprawiany we dwoje sprawia najwięcej radości.
 • Unikaj aktywności na czczo i zaraz po jedzeniu. W obu przypadkach Twój organizm nie jest gotowy na nadmierny wysiłek i może sobie nie poradzić z niecodziennymi warunkami panującymi pod powierzchnią wody. Zamiast tego, po pysznym jedzeniu postaw raczej na lenistwo w promieniach słońca. A kiedy wszystko zostanie już strawione, śmiało zanurkuj w błękitną toń!
 • Przestrzegaj przepisów obowiązujących na obszarze akwenów, w których nurkujesz. Ta zasada wszędzie sprawdza się tak samo: na rowerze także obserwujesz znaki, prawda?
 • Pamiętaj o regeneracji pomiędzy kolejnymi zejściami pod wodę, a także o rozgrzewce przed wysiłkiem. Gwarantujemy, że Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne kolejnego dnia.
 • Nie rób nic na siłę. Twój organizm doskonale wie, na ile możesz sobie pozwolić w danej chwili. Z pewnością da Ci o tym znać, więc ufaj temu, co czujesz.
 • Weź udział w profesjonalnym kursie nurkowania prowadzonym przez doświadczonych instruktorów. Właśnie w ten sposób zdobędziesz niezbędną wiedzę i poznasz podstawy tego niezwykłego sportu.
 • Powtórzymy się, jednak to naprawdę ważne: nie bój się pytać. Osoby prowadzące zajęcia swoją wiedzę zdobywały latami, dlatego warto, abyś korzystał z ich doświadczenia i umiejętności podczas wzmacniania własnych.

Jeśli zapamiętasz i zastosujesz te najważniejsze zasady, z pewnością poczujesz, że nurkowanie to prawdziwa frajda. Schodząc pod wodę, pamiętaj, że powinieneś dbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również partnera i innych użytkowników akwenu.

Czy osoby niepełnosprawne mogą nurkować?

Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy osoby z niepełnosprawnością mogą sobie pozwolić na nurkowanie. Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej tak! Mimo licznych obaw warto pamiętać, że pierwsze zajęcia z nurkowania odbywają się na basenie. Kursant przez cały czas znajduje się pod opieką instruktorów, którzy dbają o jego komfort i bezpieczeństwo. Poziom lekcji nurkowania jest każdorazowo dostosowywany do umiejętności osób biorących w niej udział. Na samym początku nie ma też mowy o schodzeniu na naprawdę duże głębokości, więc nurkowanie staje się sportem idealnym dla każdego, kto zechce spróbować w nim swoich sił.

„Osoby niepełnosprawne w różnym stopniu niepełnosprawności mogą nurkować. Organizacja HSA zajmuje się specjalnie szkoleniem instruktorów do pracy  z osobami niepełnosprawnymi. To na jakie głębokości będą mogły schodzić zależy już od indywidulnych możliwości.”

Michał, Centrum Nurkowe Maska

Jak przygotować się do pierwszej lekcji nurkowania?

To pytanie z pewnością zadaje sobie większość osób, które postanowiły wykorzystać voucher na zajęcia z nurkowania. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, o szczegóły zapytaliśmy prawdziwego profesjonalistę. Przeczytaj ten krótki wywiad i przekonaj się, że voucher na zajęcia z nurkowania może być niezapomnianym prezentem zarówno dla bliskich, jak i dla nas samych. Czy do pierwszego zejścia pod wodę podczas zajęć należy się przygotować w szczególny sposób?

„Nie, jest to takie same jednorazowe przeżycie, jak lot samolotem i czy skok na bungee. Najważniejsze to wypoczynek przed, oraz słuchanie poleceń i wskazówek instruktora z którym będziemy pod wodą.”

Michał, Centrum Nurkowe Maska

A co, jeśli skrycie marzymy o nurkowaniu, ale przeraża nas perspektywa zanurzenia głowy pod powierzchnię wody? W takiej sytuacji również warto poradzić się kogoś doświadczonego! O swoich sposobach na pokonanie lęku i odnalezienie maksymalnej radości z nurkowania opowiada zawodowy nurek.

„Jeśli boicie się zanurzyć pod wodę, radzimy przyjechać do nas :) Intro to właśnie wstęp do nurkowania. Zajęcia w skrócie pokazują jak wygląda teoria oraz praktyka, wchodzimy do wody i nurkujemy do głębokości 12 metrów, pokazujemy co ciekawego znajduje się pod wodą i jakie fajne jest to całe nurkowanie. Im bardziej ktoś się boi, tym bardziej wychodzi zadowolony po nurkowaniu i zapisuje się na pełny kurs, który kończy się egzaminem i uzyskaniem uprawnień międzynarodowego nurka rekreacyjnego.”

Michał, Centrum Nurkowe Maska

Gdzie na pierwszą lekcję nurkowania na basenie?

Jeśli w nurkowaniu stawiasz dopiero pierwsze kroki, koniecznie skorzystaj z oferty przygotowanej przez profesjonalne szkoły. Każda z nich ma do dyspozycji swoich uczniów co najmniej jeden, naprawdę głęboki basen, w którym można ćwiczyć nowo zdobyte umiejętności.

Poznaj nurkowanie w Bydgoszczy

Wybierając zajęcia „Poznaj nurkowanie” w Bydgoszczy, pozwolisz obdarowanemu na własnej skórze przetestować niepowtarzalne uczucie wodnej nieważkości. To tutaj, pod opieką Centrum Pływania i Nurkowania Meduza, będziesz mógł zanurzyć się po raz pierwszy pod wodę.

Poznaj nurkowanie w Trójmieście – Gdynia i Gdańsk

Wariant na terenie Gdyni pozwoli spotkać się z prywatnym instruktorem i poznać wszystkie tajniki poprawnego nurkowania. Wraz z kilkuosobową ekipą zanurzycie się w przejrzystą toń i sprawdzicie w roli odkrywców wód. Gdynia Dive to ośrodek, w którym można wykonywać pierwsze nurkowania już od 8. roku życia! Wariant w Gdańsku jest realizowany przez Centrum Nurkowe Tryton. Każdy z uczestników w tym wariancie ma do dyspozycji własnego instruktora.

Poznaj nurkowanie w Gorzowie Wielkopolskim

Po godzinie wypełnionej po brzegi teorią i trzech kwadransach w wodzie każdy zakocha się w nurkowaniu. Poznaj jego podstawowe zasady, realizując voucher na pierwsze nurkowanie w Gorzowie Wielkopolskim. W zamian otrzymasz wyjątkowe, podwodne zdjęcie i profesjonalny dyplom, wszystko u boku instruktorów z nurkowanie24.com!

Poznaj nurkowanie w Katowicach

Również na Śląsku poczujesz emocje związane z nurkowaniem. Wszystko dzięki opiece instruktora i dostępowi do profesjonalnego sprzętu. Nie zapomnij tylko o wygodnym stroju kąpielowym! Z VIP Diver, realizatorem lekcji nurkowych w Katowicach, poczujesz się jak prawdziwy nurek V.I.P. :) Na jednego uczestnika również przypada tu jeden instruktor.

Poznaj nurkowanie w Koszalinie

Szukasz pomysłu na niespodziankę z Katowic? W takim razie podaruj na prezent zajęcia z nurkowania w profesjonalnym basenie i patrz, jak odkrywa całkiem nową pasję! Nurkowanie24.com to instruktorzy nurkowania, którzy wprowadzą Cię w ten sport na terenie Koszalina. To tu czeka Cię nurkowanie na basenie lub w jeziorze – wszystko zależne od pory roku.

Poznaj nurkowanie w Lublinie

Lublin to miasto, które pomoże ukoić nerwy i zrelaksować ciało oraz umysł. Nurkowanie na terenie jeziora Piaseczno to sposób na przykład na aktywny wypoczynek po całym tygodniu pracy! Razem z Profundal będziesz mieć możliwość zanurkowania na dno basenu lub latem w otwartym akwenie.

Poznaj nurkowanie w Łodzi

Sześćdziesiąt minut pod wodą podczas nurkowania – na basenie lub na wodach otwartych. Wszystko zależy od czasu realizacji pierwszej lekcji nurkowania. Z Batysfera Akademia Nurkowania zanurzysz się do podwodnego świata już od wieku 10 lat!

Poznaj nurkowanie w Warszawie

Poznając nurkowanie w Warszawie, Twój bliski otrzyma podarunek, dzięki któremu rozłoży na czynniki pierwsze cały ekwipunek niezbędny do zejścia pod powierzchnię wody. W Warszawie istnieją dwie lokalizacje lekcji nurkowych. Na warszawskim Bemowie poznasz Warszawskie Centrum Nurkowe WCNUR, nieco bliżej centrum, bo na warszawskiej woli możesz umówić się na lekcję nurkowania z Underwater. Oba warianty to gwarantowana dawka pozytywnych emocji. :)

Poznaj nurkowanie we Wrocławiu

90 minut pod hasłem „nurkowanie”? Teraz masz je na wyciągnięcie ręki! Po prostu odwiedź Miasto Mostów i skorzystaj z możliwości, jakie daje jeden z tamtejszych basenów. Taką możliwość oferuje Exstream, czyli wrocławska szkoła nurkowa. Po takiej dawce emocji pływanie już nigdy nie będzie takie samo.

Poznaj nurkowanie w Zielonej Górze

Kolejny wariant od nurkowanie24.com, tym razem w Zielonej Górze. Na kilkadziesiąt minut zamień się w profesjonalnego nurka i przekonaj się, jak wiele emocji gwarantuje ten sport. Pozwól profesjonalnemu nauczycielowi wprowadzić się w tajniki nurkowania, a potem po prostu baw się dobrze. Kto wie, może kurs „Poznaj nurkowanie” w Zielonej Górze okaże się początkiem wielkiej przygody…?

Pierwsza lekcja nurkowania na prezent

Jeśli szukasz pomysłu na niecodzienny prezent pełen aktywności sportowej, zapomnij na chwilę o treningu na siłowni czy pogoni za piłką. Zamiast tego podaruj bliskiej Ci osobie bilet w podróż do podwodnego świata. W dzieciństwie wiele dziewczynek marzyło o tym, aby stać się bajkową Ariela. Chłopcy często wcielali się natomiast w postać Inspektora Gadżeta, który potrafił rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane sytuacje. A co, gdyby tak móc połączyć tych dwoje bohaterów i jeszcze poczuć się jak on? Teraz to nie tylko możliwe, ale nawet łatwiejsze niż myślisz!

Wystarczy, że zdecydujesz się na zakup vouchera na zajęcia „Poznaj nurkowanie”. W jednym z siedmiu miast całej Polski, obdarowana w ten sposób osoba będzie mogła rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem. Instruktor opowie o najciekawszych i najważniejszych aspektach tej dyscypliny, odpowie na wszystkie pytania, a także podpowie, jak cieszyć się tym sportem w bezpieczny dla wszystkich sposób. Potrzebujesz kolejnych argumentów? W takim razie koniecznie przeczytaj opinie Marzycieli o voucherach na nurkowanie. A potem znajdź wariant idealny dla siebie, kup voucher online i ciesz się przygotowaniem do Twojej pierwszej podwodnej przygody.

Artykuł powstał we współpracy z Michałem z Centrum Nurkowego Maska. Serdecznie dziękujemy!

Ocena artykułu: 5/5(1 opinia)
A jak ty oceniasz ten artykuł?
zatwierdź
Twój komentarz
Jeżeli tekst Cię zaciekawił, podziel się nim z innymi!
Przewodnik ds. Marzeń
Gdyby do dyspozycji było tylko 100 znaków ze spacjami, podsumowałabym siebie tak: miłośniczka podróży, (mo)psów i czekolady. Wciąż szukam swojego miejsca na świecie, trudno mnie utrzymać długo w jednym miejscu, bo wierzę, że za każdym rogiem czai się przygoda. W wymarzonym domu, na ścianie powieszę mapę-zdrapkę, która pomoże mi wyznaczać kolejne kierunki małych i dużych wypraw.

Data publikacji: 2021-03-11

OBSERWUJ NAS
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Korzystaj z promocji i nowości!
Marzyciele! Aby spełnianie marzeń uczynić jeszcze prostszym, używamy plików cookies w celach statystycznych i marketingowych :) Więcej w Polityce Prywatności.